انتخاب برگه

تزریق سم بوتولینوم و پرکننده های پوستی از رایج ترین درمان های ضد پیری هستند.بوتاکس یک تعدیل کننده عصبی است در حالی که پرکننده های بافت نرم مواد ژل مانندی هستند که جایگزین حجم از دست رفته زیر پوست می شوند.با افزایش سن پوست حالت ارتجاعی خود را از دست میدهد و حالت افتاده ای پیدا می کنند. علاوه بر این، ممکن است در اثر لاغری، پوست حالت افتاده ای پیدا کرده و چین و چروک ریز در قسمت های مختلف مانند زیر چشم، ظاهر شود. ژل و بوتاکس از جمله روشهای ضد پیری هستند که به دلیل کم تهاجمی بودنشان محبوبیت زیادی دارند. معمولا تزریق ژل و بوتاکس به صورت سرپایی و در مطب بدون نیاز به بیهوشی انجام می شود. گرچه ژل و بوتاکس به نظر کاربرد یکسانی دارند، با یکدیگر متفاوت هستند. در این مطلب قصد داریم به بررسی فرق ژل و بوتاکس بپردازیم.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس یک نام تجاری برای مدل تزریقی سم بوتولینوم است.سایر محصولات سم بوتولینوم به نام دیسپورت یا مصپورت شناخته می شوند. لازم به ذکر است که تاثیر و روش تزریق هریک از این برندها، مشابه باهم است. همانطور که در ابتدای مطلب بیان شد، سم بوتولینوم یک تعدیل کننده عصبی است؛ به این معنا که مسیر ارسال سیگنال های عصبی به عضلات را دچار  اختلال میکند. در این روش مقدار کمی بوتاکس به صورت مستقیم به ناحیه مورد نظر تزریق می شود و بعد از 2 الی 3 هفته تاثیر آن مشاهده می شود. بعد از تزریق، عضله مورد نظر کارایی خود را تا حد زیادی از دست میدهد و در نتیجه از میزان چین و چروک سطح پوست کم می شود. معمولا تاثیر بوتاکس تا حداقل 3 ماه بعد از تزریق، قابل مشاهده است.

کاربرد بوتاکس چیست؟

بوتاکس اغلب برای رفع چین و چروک های صورت استفاده می شود. درواقع چین و چروک هایی که به مرور زمان و به دلیل حرکت عضلات زیر پوست ایجاد می شوند، به راحتی با بوتاکس رفع می شوند.  علاوه بر کاربردهای زیبایی، از بوتاکس برای درمان موارد زیر هم استفاده می شود:

پرکننده، فیلر یا ژل چیست؟

فیلر یا پرکننده، به مواد ژل مانندی گفته می شود که جایگزین حجم از دست رفته زیر پوست می شوند. به همین دلیل از ژل یا فیلر مشابه با بوتاکس برای رفع چین و چروک استفاده می شود. علاوه بر این، از تزریق ژل برای حجیم کردن لب ها و حجم دادن به استخوان گونه، شقیقه ها یا خط فک استفاده می شود. به طور معمولا تاثیر ژل از 3 ماه تا 1 سال قابل مشاهده است. انواع مختلف ژل های مورد تایید سازمان FDAعبارت هستند از:

کاربرد ژل یا فیلر چیست؟

  • رفع خطوط ریز در صورت
  • بهبود ظاهر برخی از اسکارها
  • حجیم کردن لب ها
  • حجم دادن به پیشانی برای صاف کردن و بلند کردن ابروها
  • حجیم کردن گونه ها
  • پر کردن خطوط عمیق اطراف دهان و چانه
  • زاویه سازی صورت
  • جوانسازی دست

آیا امکان تزریق همزمان ژل و بوتاکس وجود دارد؟

بله؛ شما میتوانید بر اساس نظر پزشک و تشخیص او، از هریک از این روشهای جوانسازی به صورت همزمان برای نواحی مختلف استفاده کنید. درواقع پزشک تشخیص میدهد که کدام یک از روشها برای کدام بخش از صورت اثرگذاری بهتری دارد.

فرق ژل(فیلر) و بوتاکس

فرق ژل و بوتاکس از نظر تاثیرگذاری

یکی از تفاوت های بوتاکس و فیلر در میزان اثربخشی هر کدام است. به طور کلی میزان اثربخشی هریک از این روشها، به موارد استفاده آنها بستگی دارد. به عنوان مثال بیساری از افراد تزریق بوتاکس را با هدف پیشگیری از چین و چروک انجام میدهند. اگر هدف پیشگیری از چین و چروک باشد؛ تزریق بوتاکس باید بین 20 تا 30 سالگی انجام شود.

از طرف دیگر، از ژل ها فیلر بیشتر در ناحیه زیر چشم، خط فک و گونه ها استفاده می شوند. بر اساس بررسی های انجام شده، تزریق فیلر در این نواحی با نتایج بسیار خوبی همراه است. در حالی که بوتاکس برای نواحی که ماهیچه منقبض می شود، مناسب تر است. انواع ژل و فیلر برای درمان خطوط عمیقی که حتی زمانی که عضلات صورت منقبض نمی شوند، ایده آل هستند.

اثربخشی بوتاکس

بوتاکس می تواند برای درمان چین و چروک هایی که چروک هایی که با حرکت عضله ایجاد می شوند، استفاده کرد. به همین دلیل، تزریق بوتاکس برای رفع خطوط اخم و لبخند مناسب است. علاوه بر این، بوتاکس برای درمان علائم مختلف اختلالات عصبی مانند میگرن یا عضلات ضعیف صورت نیز استفاده می‌شود. با این حال تاثیر تزریق بوتاکس بلافاصله قابل مشاهده نیست و افراد معمولا 1 هفته بعد از تزریق متوجه تاثیرات آن می شوند. علاوه بر این، باید توجه داشت که بوتاکس یک درمان دائمی نیست و برای تداوم اثرات کاهش چین و چروک به تزریق های مکرر هر 3 تا 4 ماه یکبار نیاز خواهید داشت.

اثر بخشی ژل یا فیلر

تزریق ژل هم برای حجیم کردن لب و هم برای رفع خط خنده مناسب است. نتایج فیلر پوستی بر اساس نوع فیلر مورد استفاده متفاوت است و بین چهار ماه تا دو سال ماندگاری دارد. تزریق ژل برای بافت‌های نرم و پر شدن جای زخم‌های فرورفته مؤثرتر است.

فرق ژل و بوتاکس از نظر عوارض جانبی

چه از فیلر یا بوتاکس استفاده کنید، هر دو درمان زیبایی عوارض جانبی خود را دارند.اطمینان حاصل کنید که فقط از فیلرها و بوتاکس های مورد تایید FDAکه توسط یک متخصص پوست یا جراح پلاستیک دارای مجوز تزریق می شوند، استفاده میکنید.

خطرات و عوارض بوتاکس

تزریق بوتاکس جز درمان های کم تهاجمی در نظر گرفته می شود و میتوانید بعد از تزریق بلافاصله فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرید. افرادی که قصد تزریق بوتاکس دارند باید از نظر جسمانی در سلامت کامل به سر ببرند و هیچ گونه مشکلی مانند پوست ضخیم یا اسکار عمیق نداشته باشد.بوتاکس ممکن است عوارض جانبی موقتی مانند بی حسی، قرمزی، سردرد، کبودی در محل تزریق ایجاد کند.

خطرات و عوارض ژل یا فیلر

یکی از مهمترین تفاوت های  ژل و بوتاکس این است که خطر و عوارض جانبی ژل کمتر از بوتاکس است. با این حال ممکن است بعد از تزریق فیلر تا دو هفته عوارض جانبی مانند واکنش‌های آلرژیک، کبودی، عفونت، خارش، درد و تورم را تجربه کنید. افرادی که قصد تزریق ژل دارند باید سیگار نکشند و از نظر سلامت کلی وضعیت خوبی داشته باشند.

خلاصه مطلب

در این مطلب سعی کردیم با پاسخ به سوال بوتاکس و فیلر چیست؛ به دقت به بررسی تفاوت ژل و بوتاکس بپردازیم. در ادامه این دور روش جوانسازی پوست را از نظر میزان اثربخشی و عوارض جانبی مقایسه کردیم. به طور کلی اگر قصد رفع چین و چروک هایی که به دلیل حرکت عضله ایجاد می شوند را دارید، بهتر است که از بوتاکس استفاده کنید. اما اگر قصد بازگرداندن حجم از دست رفته پوستتان را دارید، احتمالا فیلر یا ژل انتخاب بهتری خواهد بود. با این حال برای تصمیم گیری بهتر به شما توصیه میکنیم که در یک جلسه مشاوره با پزشک متخصص در بهترین کلینیک زیبایی که میشناسید شرکت کنید و تمام سوالاتتان را با توجه به هدفی که در ذهن دارید، بپرسید.