انتخاب برگه

تزریق بوتاکس، ماندگاری، کاربردها، مزایا و عوارض

همه ما انسانها، ذاتاً عاشق زیبایی هستیم و دوست داریم زیباتر و جوان تر به نظر برسیم. امروزه، روشهای مختلفی برای زیبایی ظاهری افراد به وجود آمده است و انسانها می توانند با کمک علم پزشکی و عملهای جراحی، زیباتر به نظر برسند. یکی از بهترین روشها برای کمک به زیبایی و جوانی افراد، تزریق بوتاکس است.

پیشرفت تکنولوژی و علم پزشکی، روش جدیدی مانند بوتاکس را به دنیای زیبایی معرفی کرده است که خیلی زود توانست به یکی از بهترین و پرطرفدارترین روشها برای زیبایی چهره و درمان بیماری ها تبدیل شود. اگر بین خانواده و دوستان خود جستجو کنید، حتماً شخصی را پیدا می کنید که تزریق بوتاکس را انجام داده باشد. احتمالاً شما هم وسوسه شده اید که در آینده ای نزدیک تزریق بوتاکس را انجام دهید!

با وجود محبوبیت زیاد تزریق بوتاکس در دنیا، متاسفانه این روش چندان شناخته شده نیست و اکثر افراد از جزئیات تاثیر بوتاکس بی اطلاع هستند. بعضی از افراد فکر می کنند که تزریق بوتاکس معجزه می کند و بعضی ها نیز این روش را بسیار مضر می دانند؛ اما واقعیت چیست؟ تزریق بوتاکس چه مزایا و معایبی دارد؟

در این نوشته قصد داریم شما را با مزایا و مضرات تزریق بوتاکس، موارد کاربرد بوتاکس و مراقبتهای بعد از تزریق بوتاکس آشنا کنیم. بنابراین اگر قصد دارید که زیبایی با بوتاکس را تجربه کنید، کمی دست نگه دارید و این مطلب را بخوانید و سپس تصمیم نهایی خود را بگیرید(اگر حوصله خوندن مطلب را ندارید در فیلم زیر خانم دکتر به صورت خلاصه توضیحات لازم را در مورد بوتاکس ارائه کرده است، پیشنهاد میکنیم اول فیلم رو مشاهده کنید).

بوتاکس چیست؟

بوتاکس (BOTOX) در واقع نام تجاری سم بوتولینوم است که ساختار آن کمی تغییر کرده است. بوتاکس نوعی داروی تزریقی است که بعد از وارد شدن به عضلات زیر پوست، چین و چروکهای پوست را از بین می برد و چهره فرد را جوان تر می کند.

زمانی که بوتاکس به لایه های زیرین پوست تزریق می شود، عضلات موردنظر را فلج می کند و با این کار، چین و چروکهای پوست را از بین می برد. همچنین بوتاکس کاربردهای درمانی نیز دارد که در ادامه این مطلب با تمام کاربردهای بوتاکس آشنا خواهید شد.

امروزه مهم‌ترین جنبه تزریق بوتاکس، کمک به زیبایی چهره افراد و جوانسازی صورت است. به طوری که بعد از جلسه درمانی، فرد به چهره ای جوان تر و شاداب تر دست پیدا می کند و تاثیر فوری این روش را مشاهده خواهد کرد.

داستان کشف بوتاکس!

حتماً شما هم می دانید که باید کنسروها را به مدت 20 دقیقه قبل از مصرف بجوشانید. دلیل این توصیه، وجود باکتری «کلستریدیوم بوتولینوم» است که در ظروف کنسرو رشد می کنند. باکتری کلستریدیوم بوتولینوم از خود سم خاصی را به نام «سم بوتولینوم» ترشح می کند.

زمانی که سم این باکتری وارد سیستم گوارش انسان شود، فرد را به فلج عضلانی دچار می کند و حتی خطر مرگ را نیز به همراه دارد! سم باکتری بوتولینوم تا مدتها کاربرد دارویی نداشت و ناشناخته بود؛ اما تحقیقات انجام شده به محققان کمک کرد تا به تاثیرات شگفت انگیز این سم پی ببرند. اینجا بود که دارویی به نام «بوتاکس» تولید شد.

تاثیر بوتاکس بر چین و چروکهای صورت

اصلی‌ترین عامل ایجاد چین و چروک روی پوست، انقباض و حرکتهای مدام عضلات صورت است. زمانی که ما اخم می کنیم و می خندیم، عضلات صورتمان منقبض می شوند و بعد از مدتی، خطوط ریز روی پوست ایجاد می شود. حالا اگر جلوی حرکت عضلات صورت گرفته شود، چروکهای سطح پوست نیز از بین می روند. بعد از تزریق بوتاکس به نواحی موردنظر صورت، اعصاب آن ناحیه از کار می افتد و حرکت عضلات متوقف می شود. در این حالت عضلات اصطلاحاً فلج شده و چروکهای روی صورت محو می شوند. افرادی که به سن میانسالی رسیده اند یا به دلیل مراقبت نادرست از پوست، شاهد چین و چروک روی پوستشان هستند، می توانند با کمک بوتاکس این خطوط و چروکها را از بین ببرند تا جوان تر به نظر برسند.

آیا تزریق بوتاکس برای بدن خطرناک است؟

زمانی که با تاریخچه پیدایش بوتاکس آشنا می شوید، شاید این سوال به ذهنتان برسد که آیا بوتاکس خطرناک است یا خیر؟ آیا کار درستی است که این سم را وارد بدن خود کنیم؟

در جواب این سوال باید بگوییم که تزریق مقدار کم بوتاکس برای بدن خطری ندارد و فرد را دچار مسمومیت و مرگ نمی کند.

تزریق بوتاکس، روشی موثر با حداقل عوارض است؛ به همین دلیل است که در سال 2002، داروی بوتاکس موفق به دریافت مجوز از وزارت دارو و غذای آمریکا (FDA) شده است.

اگر برای تزریق بوتاکس به کلینیک های معتبر مراجعه کنید، از محصولات قانونی و باکیفیت برای زیبایی صورت شما استفاده می شود و تزریق بوتاکس با دوز مشخص انجام خواهد شد. همچنین این محصولات توسط پزشکهای متخصص به نواحی مختلف صورت و بدن شما تزریق می شود تا شاهد بهترین نتایج باشید.

نواحی تزریق بوتاکس در صورت

بوتاکس به چه نقاطی از صورت تزریق می شود؟

بعضی از قسمتهای صورت، به تزریق بوتاکس بهترین واکنش را نشان می دهند. معمولاً بوتاکس به نواحی زیر تزریق می شود:

 • ناحیه پیشانی: بوتاکس می تواند چین و چروکهای افقی روی پیشانی را از بین ببرد و پوست پیشانی را صاف کند. خطوط روی پیشانی، یکی از اولین علائم پیری هستند و با تزریق بوتاکس، به سرعت از بین می روند.
 • دور چشم: بیشتر افراد درگیر خطوط پنجه کلاغی دور چشم هستند. منظور از خطوط پنجه کلاغی، همان خطوط کوچکی است که در زمان خندیدن و لبخند زدن در گوشه های چشمهای فرد نمایان می شوند. همزمان با بالا رفتن سن، تعداد و عمق خطوط اطراف چشم بیشتر می شود. پس از تزریق بوتاکس، این خطوط درمان می شوند و چهره فرد جوان تر و زیباتر به نظر می رسد.
 • ناحیه بین دو ابرو: در ناحیه بین دو ابرو، می توان خطوط اخم را مشاهده کرد. به وجود آمدن خطوط اخم باعث می شود که فرد عصبانی و خسته به نظر برسد. با تزریق بوتاکس، عمق خطوط اخم کمتر می شود و پوست صورت صاف و کشیده خواهد شد.
 • اطراف لب: بعضی از افراد درگیر خطوط اطراف لب می شوند. میزان این خطوط در افراد سیگاری بیشتر است؛ زیرا عادت به جمع کردن لبها دارند. با تزریق بوتاکس توسط پزشکان متخصص، عمق و میزان این خطوط کمتر می شود.
 • ناحیه گردن: همزمان با بالا رفتن سن، عضلات گردن شروع به افتادن می کنند و خطوط و چین و چروکهای زیادی در ناحیه گردن شکل می گیرد. تزریق بوتاکس موجب ریلکس شدن عضلات گردن می شود و در این زمان است که لیفت گردن اتفاق می افتد و چروکهای گردن از بین می روند. (توجه کنید که پوست افتاده گردن و چربی اضافی گردن با تزریق بوتاکس درمان نمی شود و فقط خطوط گردن قابل درمان هستند.)
 • ناحیه ابرو: افرادی که به لیفت ابرو علاقه دارند، می توانند از بوتاکس برای این کار استفاده کنند. پزشکان باتجربه به خوبی می توانند تکنیک بالا رفتن ابرو با بوتاکس را انجام دهند. برای این کار، بوتاکس به ماهیچه هایی تزریق می شود که ابروها را به سمت پایین می کشند. پس از تزریق بوتاکس به این ماهیچه ها، فلج عضلات کوچک ماهیچه اتفاق می افتد و ابروها بالا می مانند. در بسیاری از موارد، بوتاکس و فیلر همزمان تزریق می شود تا مشکل افتادگی ابرو برطرف شود.
 • طرفین لبها: گاهی اوقات در دو طرف لبها، خطوطی به نام خطوط ماریونت یا خطوط اندوه به وجود می آید. این خطوط از گوشه لبها شروع می شود و به سمت پایین و به طرف فکها پیشرفت می کنند. به وجود آمدن خطوط اندوه باعث افتاده به نظر رسیدن لبها می شود. با تزریق مقدار کمی بوتاکس به اطراف لب، این خطوط از بین می رود و چهره فرد جوان تر به نظر می رسد.

کاربردهای درمانی بوتاکس

بوتاکس در هر محلی که تزریق شود، عضلات آن ناحیه را موقتاً فلج می کند. از این خصوصیت در موارد زیر استفاده می شود؛ مثلا:

 • درمان اختلالات عضلات چشمی: از بوتاکس برای درمان مشکلاتی مانند لوچی چشم، پلک زدن های غیرقابل کنترل و تیک های عصبی استفاده می شود.
 • درمان سردردهای مزمن و میگرن: یکی از تاثیرات جالب بوتاکس این است که تعداد حملات سردرد را کمتر می کند و موجب درمان میگرن می شود.
 • حل مشکل تعریق زیاد: بعضی از افراد، حتی در دمای پایین هم از مشکل تعریق زیاد (هایپر هیدروز) شکایت می کنند. یکی از بهترین روشها برای درمان این مشکل، تزریق بوتاکس است. پس از تزریق بوتاکس به زیر بغل و کف دستها، غده های عرق ساز فلج می شوند و کف دستها و زیر بغل کمتر عرق می کند. با تزریق بوتاکس، فرد برای 4 الی 12 ماه از مشکل تعرق زیاد خلاص می شود.
 • درمان سندرم مچ دست: زمانی که فشار روی عصب مچ دست زیاد می شود، فرد درد شدیدی را در ناحیه مچ دستان خود متحمل می شود و از درد، کرخی و ضعف انگشتان شکایت می کند. تزریق بوتاکس، یکی از بهترین روشهای برای درمان سندرم مچ دست است.
 • اصلاح غیرقرینگی صورت: تقارن اجزای صورت به زیبایی افراد کمک می کند. در مواردی که دو طرف صورت با هم بسیار متفاوت باشند، می توان از داروی بوتاکس برای اصلاح غیرقرینگی صورت و افزایش زیبایی چهره استفاده کرد.

همچنین تزریق بوتاکس به درمان مشکلات زیر نیز کمک می کند:

 • درمان زخمهای پیشانی و بهبود سریعتر جای زخم
 • درمان کمردرد و پادرد
 • درمان اسپاسم گردن
 • درمان اختلالات انقباضی مثانه و درمان بی اختیاری ادرار
 • رفع سفتی و اسپاسم عضلات
 • درمان نوروپاتی دیابتی
 • درمان اختلالات حرکتی

حالا که با کاربردهای مختلف بوتاکس آشنا شدید، بهتر است از مراحل تزریق بوتاکس نیز مطلع شوید و بدانید که این ماده دارویی چگونه به پوست شما تزریق می شود.

تزریق بوتاکس چگونه انجام می شود؟

تزریق بوتاکس کار ساده ای به نظر می رسد. بسیاری از افراد فکر می کنند که برای تزریق بوتاکس فقط چند سی سی از دارو به صورت یا بدن فرد تزریق می شود؛ اما باید بدانید که برای تزریق بوتاکس باید تخصص لازم را داشت و با اصول زیبایی چهره نیز آشنا بود.

اهمیت مهارت در تزریق بوتاکس

تنها پزشکان باتجربه و ماهر می توانند تزریق بوتاکس را به‌درستی انجام دهند؛ زیرا 43 ماهیچه مختلف در صورت وجود دارد که هرکدام از این ماهیچه ها، عملکرد خاص خودشان را دارند. برای تزریق درست بوتاکس به صورت، باید با تمام قسمتهای ماهیچه های صورت و ویژگی های هرکدام از ماهیچه ها آشنایی داشت.

برای تزریق سم بوتولینوم از سوزنهای بسیار ریز استفاده می شود و مقدار مشخصی از این سم به ماهیچه های صورت تزریق می شود.

تزریق مقدار کم بوتاکس یا تزریق آن به لایه های عمیق پوست باعث کاهش اثرگذاری بوتاکس می شود؛ به همین دلیل است که پزشک متخصص پوست باید عمق و میزان بوتاکس را برای تزریق مشخص کند.

پزشک متخصص با انتخاب هوشمندانه ماهیچه های صورت، ماهیچه هایی که باعث ایجاد چین و چروک می شود را تضعیف می کند و در عین حال به گونه‌ای عمل می کند که حالت صورت شما دست نخورده باقی بماند و همچنان بتوانید احساسات خود را از طریق اجزای صورتتان بروز دهید.

مراحل تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس با درد بسیار کم همراه است و به همین دلیل، نیازی به بی حسی نیست. اکثر پزشکان قبل از شروع تزریق، پوست فرد را با الکل یا محلول ضدمیکروب تمیز می کنند تا آلودگی های روی پوست از بین بروند. سپس با سوزن های بسیار ظریف، ماده بوتاکس به داخل پوست تزریق می شود.

تعداد تزریق های موردنیاز به میزان چین و چروک ها و عمق آنها بستگی دارد. مثلا برای پر کردن خطوط پنجه کلاغی، باید دو یا سه تزریق انجام شود. برای از بین بردن خط اخم هم باید حداقل 4 بار بوتاکس به ناحیه بین ابروها تزریق شود تا این خطوط از بین بروند.

تزریق بوتاکس در کمتر از نیم ساعت انجام می شود و جزو روشهای سرپایی برای زیبایی و درمان افراد است.

پس از اتمام تزریق، پزشک کیسه یخ را روی صورت فرد می گذارد تا التهاب های ناشی از تزریق کمتر شود. فرد پس از خروج از کلینیک و بازگشت به خانه باید کیسه یخ را روی نواحی مختلف صورت بگذارد تا میزان کبودی پوست به حداقل برسد.

مزایای بوتاکس

مزایای تزریق بوتاکس برای جوانسازی صورت

از جمله مزایای این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انجام بوتاکس با درد مختصر و ناچیزی همراه است؛ در صورتی که در سایر عملهای زیبایی، فرد باید مدتها از صورت خود مراقبت کند.
 • قبل از تزریق بوتاکس نیاز به انجام آزمایش های خاص نیست.
 • نتیجه بوتاکس خیلی سریع قابل مشاهده است. بسیاری از افراد، 4 روز پس از تزریق، نتیجه بوتاکس را به وضوح می بینند.
 • مدت زمان تزریق بوتاکس بسیار کوتاه است و در عرض 20 دقیقه تزریق شما به پایان می رسد. در نتیجه نیازی به مرخصی گرفتن از محل کار و دانشگاه نخواهید داشت.
 • تزریق بوتاکس جزو روشهای سرپایی برای زیبایی محسوب می شود. در این روش، نیاز به بیهوشی و بستری شدن در بیمارستان نیست و شما می توانید بعد از تزریق فوراً به خانه برگردید و فعالیتهای روزانه خود را انجام دهید.
 • بعد از تزریق، از مصرف دارو و آنتی بیوتیک بی نیاز خواهید بود و فقط باید از کیسه یخ برای کاهش التهاب صورت خود استفاده کنید.

قبل و بعد از تزریق بوتاکس، لازم است مراقبتهای خاصی را انجام دهید که در ادامه مطلب با آنها آشنا خواهید شد.

اقدامات لازم قبل از تزریق بوتاکس

اگر می خواهید شاهد بهترین نتایج باشید، قبل از تزریق بوتاکس به موارد زیر توجه کنید:

 • از دو هفته قبل از تزریق بوتاکس، مصرف دخانیات و الکل را فراموش کنید. الکل و سیگار و قلیان، باعث رقیق شدن خون می شود و تاثیر بوتاکس را کاهش می دهد. همچنین با مصرف سیگار و الکل، میزان کبودی پوست بعد از تزریق بیشتر خواهد شد.
 • قبل از مراجعه به کلینیک زیبایی، آرایش نکنید؛ زیرا بوتاکس روی پوست آرایش شده انجام نمی شود.
 • از یک هفته قبل از انجام بوتاکس، اپیلاسیون نکنید و صورت خود را با وکس، موچین، لیزر و… اصلاح نکنید.
 • تزریق بوتاکس روی محل جوش و تبخال خطرناک است. اگر سابقه تبخال دارید، پزشک خود را در جریان بگذارید تا داروهای ضدتبخال برای شما تجویز شود.
 • پیش از تزریق بوتاکس در معرض نور آفتاب نمانید تا دچار آفتاب سوختگی و التهاب پوست نشوید.
 • در جلسه ویزیت و آشنایی با پزشک، تمام موارد مهم و سابقه پزشکی خود را با پزشک متخصص در میان بگذارید.
 • از دو هفته قبل از جلسه تزریق، از مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی خودداری کنید؛ زیرا خطر خونریزی و کبودی در محل تزریق را چندین برابر می کنند. قرص ایبوپروفن، سلبرکس، آسپرین، ادویل، موترین و نوپرین از جمله این داروها هستند که باید مصرفشان را قطع کنید.
 • از ده روز قبل از تزریق بوتاکس، استفاده از قرص روغن ماهی، خوردن آلو، مصرف جینسینگ، مصرف مکمل های امگا 3 و مصرف ویتامین E را کنار بگذارید؛ زیرا خون را رقیق می کنند.
 • قبل از مراجعه به کلینیک برای تزریق بوتاکس، حتما صبحانه یا میان وعده میل کنید. خوردن غذای مقوی به همراه آب و نوشیدنی کمک می کند که بدن شما در طول جلسه درمان، انرژی خود را حفظ کند.
 • اگر ترس و استرس زیادی دارید، این مساله را با پزشک متخصص در میان بگذارید تا از کرم های بی‌حس کننده موضعی برای پوست شما استفاده کند.

مراقبت های لازم بعد از تزریق بوتاکس

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

مراقبت از بدن بعد از تزریق بوتاکس، موضوع مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. برای این منظور، نکات زیر را رعایت کنید:

 • بعد از اتمام جلسه درمانی، کمپرس یخ را از داروخانه ها تهیه کرده و هر نیم ساعت یک بار روی صورت خود قرار دهید. این کار به کاهش التهاب های پوست و جذب بهتر بوتاکس کمک می کند.
 • تا 48 ساعت بعد از تزریق بوتاکس، ورزش سنگین مانند ایروبیک، بدنسازی، شنا و… را انجام ندهید؛ زیرا باعث افزایش جریان خون در محل تزریق می شود و احتمال جابجایی ماده بوتاکس را افزایش می دهد. یک روز بعد از بوتاکس می توانید پیاده روی سبک و کوتاه را انجام دهید.
 • تا 48 ساعت بعد از بوتاکس به حمام نروید. بعد از دو روز می توانید با آب ولرم و با فشار ملایم حمام کنید؛ زیرا گرمای آب و فشار آب به بوتاکس صورت آسیب می زند.
 • تا 24 ساعت بعد از تزریق، با احتیاط صورت خود را تمیز کنید. برای شستشوی پوست، ابتدا پد سکه‌ای، اسفنج یا پنبه را آغشته به آب کنید و خیلی آرام روی قسمتهای مختلف پوستتان حرکت دهید.
 • بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس دراز نکشید. دراز کشیدن، خم شدن به جلو و خوابیدن باعث جابجایی بوتاکس تزریق شده می شود. تا 6 ساعت بعد از تزریق بوتاکس، بنشینید و به حالت نشسته استراحت کنید. شبها هم به پشت بخوابید و با استفاده از بالشت بلند، سرتان را بالاتر از بدن خود نگه دارید.
 • تا روز بعد از تزریق، سرتان را به پایین خم نکنید و نواحی تزریق شده را لمس نکنید.
 • تا یک هفته بعد از انجام بوتاکس از مصرف الکل، خوردن داروهای گیاهی، آسپرین، پروفن و مکمل ویتامین E خودداری کنید تا خون شما رقیق نشود.
 • تا یک روز پس از تزریق بوتاکس، از لوازم آرایشی روی پوستتان استفاده نکنید و فقط به کرم مرطوب کننده و ضدآفتاب قانع باشید.
 • اگر بوتاکس پیشانی و خط اخم را انجام داده اید، از گذاشتن کلاه روی سرتان خودداری کنید تا به ناحیه موردنظر فشار وارد نشود.

آشنایی با عوارض بوتاکس

بوتاکس یکی از محبوبترین روشهای زیبایی در ایران است که با استقبال زیادی مواجه شده است؛ اما دو مساله باعث شده که متخصصان درباره این روش هشدارهای جدی بدهند: یکی مراجعه به پزشکان غیرمتخصص برای تزریق بوتاکس و دیگری، وجود انواع تقلبی و بدون مجوز بوتاکس است.

تزریق بوتاکس، فقط باید توسط افرادی انجام شود که تکنیک تزریق را به خوبی یاد گرفته اند و فیزیولوژی پوست را به صورت کامل بشناسند؛ در غیر این صورت ممکن است بیمار درگیر عوارض جدی بوتاکس شود.

از جمله عوارض خطرناک بوتاکس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

این عوارض معمولا در اثر تزریق اشتباه بوتاکس به ماهیچه های اطراف چشم، ابرو یا دهان اتفاق می افتد. در صورتی که تزریق بوتاکس توسط فرد متخصص و با تکنیک صحیح انجام شود، هیچ کدام از این عوارض برای فرد پیش نخواهد آمد.

یادتان باشد که مواردی مانند درد، قرمزی و کبودی از علائم اولیه تزریق بوتاکس هستند که در کمتر از یک هفته از بین می روند و نگران کننده نیستند.

چه کسانی نباید بوتاکس را تزریق کنند؟

تزریق بوتاکس برای افراد زیر ممکن است عوارض جدی به همراه داشته باشد و به همین دلیل توصیه نمی شود:

 • خانمهای باردار و شیرده
 • افرادی که سابقه حساسیت به بوتاکس و آلبومین دارند
 • افراد مبتلا به بیماری های عصبی عضلانی مانند ام اس
 • افرادی که ثبات روانی ندارد و از تزریق بوتاکس، انتظارات غیرواقعی دارند
 • افرادی که از داروهای آنتی بیوتیکی مانند جنتامایسین استفاده می کنند
 • افرادی که داروهای ضدانعقاد خون مانند وارفارین را مصرف می کنند
 • افرادی که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف شده است
 • افرادی که حساسیت های شدید پوستی و استعداد تبخال دارند

این افراد بهتر است تزریق بوتاکس را فراموش کنند و برای جوانسازی و زیبایی صورتشان از روشهای جایگزین مانند کرم های ضدچروک، کرم های کلاژن‌ساز، ماسکهای جوانساز و… استفاده کنند.

هزینه تزریق بوتاکس چقدر است؟

هزینه تزریق بوتاکس، به عوامل مختلفی بستگی دارد. موارد زیر از جمله عوامل موثر در هزینه بوتاکس هستند:

 • برند تزریقی بوتاکس: کشور سازنده بوتاکس، کیفیت ساخت محصول و ترکیبات بوتاکس در قیمت نهایی بوتاکس تاثیر دارند.
 • حجم موردنیاز بوتاکس برای تزریق: هرچقدر میزان چین و چروکها و عمق آنها بیشتر باشد، حجم موردنیاز بوتاکس بیشتر می شود و هزینه نهایی کار بیشتر خواهد شد.
 • تعداد نواحی موردنظر برای تزریق: هرچقدر وسعت ناحیه موردنظر برای تزریق بیشتر باشد، هزینه بوتاکس نیز بیشتر می شود.
 • دستمزد پزشک و هزینه کلینیک: قیمت تزریق بوتاکس در کلینیک های مجهز و معتبر از کلینیک های معمولی بیشتر است. البته هرگز کیفیت را فدای قیمت نکنید و کار تزریق بوتاکس را به پزشکان حرفه‌ای بسپارید؛ زیرا مستقیماً با زیبایی شما در ارتباط است.

سوالات متداول

آیا تزریق بوتاکس درد دارد؟

خیر، تزریق بوتاکس درد خاصی ندارد. فقط ممکن است در هنگام تزریق بوتاکس، سوزش مختصری را روی پوست خود احساس کنید. این سوزش با گذاشتن کمپرس یخ به سرعت از بین می رود.

اثر بوتاکس چه مدت بعد از تزریق دیده میشود؟

معمولاً تاثیر بوتاکس بعد از 2 الی 4 روز قابل مشاهده است. یک هفته الی 10 روز بعد از تزریق بوتاکس، شما نتیجه کار را به وضوح مشاهده خواهید کرد.

مدت زمان ماندگاری بوتاکس چقدر است؟

میزان ماندگاری بوتاکس به بدن هر فرد بستگی دارد و بین چند هفته تا چند ماه متغیر است. به طور متوسط، ماندگاری اثر بوتاکس بین 4 تا 6 ماه است.

با هر بار تکرار تزریق، ماندگاری بوتاکس بیشتر می شود؛ زیرا هنوز مقداری از بوتاکس قبلی باقی مانده است و در نتیجه بوتاکس جدید به مدت طولانی‌تر در بدن ماندگاری دارد.

تزریق بوتاکس را هر چند وقت یک بار انجام دهیم؟

ماندگاری بوتاکس دائمی نیست و شما باید بعد از مدتی، تزریق بوتاکس را مجدداٌ انجام دهید.

4 ماه بعد از تزریق اول، بهتر است تزریق دوم بوتاکس را انجام دهید. یک سال بعد از تزریق اول هم زمان مناسبی برای تزریق سوم است. در صورت تمایل به تکرار تزریق بوتاکس، می توانید یک بار در سال تزریق را انجام دهید. معمولاً زمان مراجعه برای تزریق مجدد توسط پزشک متخصص مشخص خواهد شد.

بهترین سن برای تزریق بوتاکس

اگر می خواهید از بوتاکس برای زیبایی چهره و رفع چین و چروک استفاده کنید، محدودیت خاصی وجود ندارد و می توانید از اواخر دهه بیست سالگی تزریق بوتاکس را شروع کنید تا از عمیق شدن خطوط صورتتان پیشگیری کنید. اکثر افرادی که برای تزریق بوتاکس به کلینیک های زیبایی مراجعه می کنند، بین 30 تا 50 سال سن دارند.

استفاده از بوتاکس برای درمان بیماری ها، به علت بیماری بستگی دارد. اگر بخواهیم بوتاکس را برای درمان اختلالات حرکتی تزریق کنیم، می توانیم از بوتاکس برای کودکان با سن پایین استفاده کنیم. همچنین می توانیم مشکلات گردن درد و کمردرد افراد مسن را با کمک بوتاکس درمان کنیم و در این زمینه محدودیت خاصی را در نظر نگیریم.

بهترین برندهای ایرانی و خارجی بوتاکس

بهترین برندهای ایرانی و خارجی بوتاکس

معروفترین برند تولید کننده سم بوتولینوم در دنیا، برند BOTOX (بوتاکس) است. این برند فرانسوی به قدری موفق بود که امروزه نام بوتاکس، روی روش تزریق بوتولینوم ماندگار شده است. محصولات تولید شده توسط برند بوتاکس، کیفیت بسیار بالایی دارند و تاثیرشان طولانی تر است.

علاوه بر BOTOX، سایر برندها نیز اقدام به تولید این دارو کرده اند. برندهایی مانند دیسپورت (Dysport)، مصپورت (Masport)، زئومین (Xeomin) و نورونوکس (Neuronox)، دیستون، درماتوکس (DermaTox) و کنیتوکس از جمله بهترین برندهای بوتاکس در ایران هستند.

علاوه بر برند بوتاکس، محصولات برند انگلیسی دیسپورت نیز بسیار باکیفیت هستند و بعد از تزریق تا 6 ماه ماندگاری دارند. استفاده از محصولات برند دیسپورت برای رفع چین و چروکهای صورت، از سال 1990 در اروپا آغاز شد و همچنان نیز جزو محصولات محبوب برای زیبایی و جوانسازی پوست است.

تفاوت ژل و بوتاکس

فرق ژل و بوتاکس

هم بوتاکس و هم ژل برای زیبایی صورت کاربرد دارند؛ اما این دو ماده با هم متفاوت هستند. بوتاکس برای کاهش تحرک و فلج کردن ماهیچه های صورت به کار می رود تا چین و چروک ناشی از انقباض عضله از بین برود. در واقع بوتاکس باعث رفع خطوط ریز صورت نمی شود؛ اما تزریق ژل می تواند خطوط ریز صورت و چروکهای ناشی از افزایش سن را از بین ببرد. یادتان باشد که ژل برای پر کردن چین و چروکها و حجم دهی به پوست تزریق می شود.

گاهی اوقات پزشک متخصص تشخیص می دهد که هم تزریق ژل و هم تزریق بوتاکس را انجام دهند تا زیبایی و جوانسازی صورت فرد به بهترین شکل ممکن انجام شود. از تزریق بوتاکس می توان برای رفع خطوط پیشانی، رفع خط اخم، بالا بردن ابرو، رفع چروکهای دور چشم و رفع خطوط ریز اطراف لب کمک گرفت. تزریق فیلر هم برای رفع گودی زیر چشم، حجم دادن به گونه، حجم دادن به لب، از بین بردن خط خنده و زاویه سازی فک انجام می شود. در نتیجه با ترکیب این دو روش، خطوط ریز پوست صاف می شوند و صورت فرد زیباتر و جذاب تر خواهد شد.

تفاوت تزریق بوتاکس و فیلر

فیلر به معنای پرکننده است و برای جبران بافت نرم از دست رفته پوست به کار می رود. منظور از فیلر (Filler) برای صورت، ژل و چربی است که باعث پر شدن صورت می شود و در قسمت بالا با آنها آشنا شدید. اکثر فیلرها به شکل ژل هستند؛ اما چربی نوعی فیلر است که حالت ژلاتینی ندارد.

تفاوت تزریق بوتاکس و تزریق چربی

یکی دیگر از روشهای موثر برای جوانسازی صورت، تزریق چربی به صورت است. در این روش، چربی های اضافی از بدن فرد برداشته شده و به بعضی از نواحی صورت او تزریق می شود. چربی های خارج شده از بدن فرد به عنوان فیلر یا پر کننده عمل می کند و به منظور رفع چین و چروکهای صورت، حجم دهی، درمان افتادگی پوست و جوانسازی صورت تزریق می شود.

از آنجایی که هم تزریق بوتاکس و هم تزریق چربی در دنیا طرفداران زیادی دارد و جزو محبوب‌ترین روشها برای زیبایی صورت است، شاید این سوال برای شما هم پیش بیاید که تزریق بوتاکس بهتر است یا تزریق چربی؟

برای جواب دادن به این سوال باید بگوییم که تزریق بوتاکس برای از بین بردن خطوط و چروکهایی از صورت که در اثر حرکت ماهیچه به وجود آمده اند بسیار موثر است. به همین دلیل است که بوتاکس برای رفع خط اخم، خط خنده، خطوط روی پیشانی و… تزریق می شود. اما هدف اصلی از تزریق چربی، پر کردن نواحی گود افتاده و لیفت اجزای صورت است.

بعد از تزریق چربی، هم فرم دهی و حجم دهی به گونه و فک و لبها اتفاق می افتد و هم خطوط صورت از بین می روند. یکی از مزایای تزریق چربی به صورت، ماندگاری بالای آن است.

جوانسازی پوست با بوتاکس و حجم دهی پوست با ژل و چربی

بنابراین اگر تمایل دارید که پوست شما جوان تر به نظر برسد و فقط خطوط روی پوستتان از بین بروند، تزریق بوتاکس را انجام دهید؛ اما اگر می خواهید علاوه بر جوانسازی صورت، شاهد افزایش حجم لبها، گونه و چانه خود باشید، تزریق ژل و تزریق چربی را امتحان کنید.

نکات مهم برای تزریق بوتاکس در کلینیک

تزریق بوتاکس یکی از بهترین و سریعترین روشها برای زیبایی و جوانسازی صورت است و باید توسط افراد حرفه ای و در مراکز معتبر انجام شود تا شاهد بهترین نتایج و کمترین عوارض باشید. در هنگام مراجعه به کلینیک برای تزریق بوتاکس، به موارد زیر توجه کنید:

 • دقت داشته باشید که کلینیک زیبایی موردنظر معتبر و خوش نام باشد.
 • حتماً تزریق بوتاکس را به متخصصان پوست بسپارید و از تزریق بوتاکس در آرایشگاه و مراکز نامعتبر خودداری کنید.
 • کلینیک زیبایی مناسب برای تزریق بوتاکس، باید تجهیزات و مجوزهای لازم برای انجام عملهای زیبایی را داشته باشد.
 • برای تزریق بوتاکس حتما برندهای معتبر را انتخاب کنید و به سراغ برندهای چینی و فله ای نروید.
 • برای اطمینان از بهداشتی بودن محصول، دقت داشته باشید که جعبه بوتاکس در جلوی چشمان شما باز شود.
 • تاریخ انقضای بوتاکس را چک کنید؛ زیرا تزریق بوتاکس تاریخ مصرف گذشته باعث التهاب پوست و عفونت می شود.
 • سابقه پزشکی خود را با پزشک متخصص در میان بگذارید تا بتوانید از به وجود آمدن تداخلات دارویی و مشکلات دیگر جلوگیری کنید.

بهترین کلینیک تزریق بوتاکس

اگر حفظ زیبایی و سلامتی برای شما مهم است، باید برای تزریق بوتاکس به کلینیک های معتبر مراجعه کنید و این کار را به پزشکان حرفه‌ای بسپارید.

یکی از بهترین کلینیک های تزریق بوتاکس در ایران، کلینیک رویای آبی است. در این کلینیک، پزشکان متخصص پوست با پروانه پزشکی معتبر مشغول به فعالیت هستند و از محصولات باکیفیت و معتبر برای جوانسازی پوست مراجعه کنندگان استفاده می شود. موارد زیر از جمله مزایای کلینیک رویای آبی نسبت به سایر مراکز زیبایی هستند:

 • محیط کلینیک رویای آبی بسیار تمیز و مدرن است و احساس آرامش و راحتی را به شما منتقل می کند.
 • پرسنل کلینیک رویای آبی بسیار متعهد و باتجربه هستند. در این کلینیک زیبایی، گروهی از پزشکان متخصص، اساتید دانشگاه و پرستاران در کنار هم فعالیت می کنند.
 • در این کلینیک از دستگاه های پیشرفته و به‌روز دنیا برای انجام عمل زیبایی شما استفاده می شود.
 • در این کلینیک، حریم خصوصی افراد به صورت کامل حفظ می شود و اطلاعات شما فقط به پزشک متخصص مطرح می شود.
 • با مراجعه به کلینیک رویای آبی، تمام تکنیک های زیبایی مانند تزریق بوتاکس، زاویه سازی صورت، تزریق ژل، تزریق چربی و… توسط پزشکان متخصص و باتجربه انجام می شود.
 • برای تزریق بوتاکس در کلینیک رویای آبی از محصولات برند دیسپورت استفاده می شود که یکی از بهترین برندهای تولیدکننده بوتاکس در دنیا است.
 • تاکنون، تعداد زیادی از افراد در کلینیک رویای آبی جوانسازی پوست را انجام داده اند و از نتیجه کار نهایت رضایت را دارند.

به همین دلیل اگر قصد انجام کارهای زیبایی را دارید، می توانید به کلینیک رویای آبی مراجعه کنید و انواع روشهای جوانسازی و زیباسازی صورت را با خیال راحت انجام دهید.

در این نوشته با مزایا و کاربردهای تزریق بوتاکس آشنا شدید و دانستید که بوتاکس، یکی از بهترین روشها برای جوانسازی صورت و رفع چین و چروکهای پوست است.

از اینکه تا انتهای این نوشته با ما همراه بودید از شما متشکریم و امیدواریم مطالب این نوشته برای شما کاربردی و مفید باشد.