انتخاب برگه

اگر برای سنجش میزان سلامتی بدن خود از ترازو استفاده می کنید، پس به مطالعه این مطلب ادامه دهید! ترازو ممکن است وسلیه خوبی برای اندازه گیری وزن شما باشد؛ اما اطلاعات کاملی از شرایط سلامتیتان در اختیارتان قرار نمیدهد. آنالیز بدن (Body composition) روشی است که مشخص می کند که چند درصد وزن شما از چربی، ماهیچه و استخوان تشکیل شده است. آگاهی از تفاوت بین توده چربی و توده غیر چربی (عضله و استخوان) تصویر کامل تری از سلامت و تناسب اندام شما ترسیم می کند. در این مقاله اصول اولیه آنالیز بدن ، معنای آن و آنچه می توانید در مورد آن انجام دهید را بررسی می کنیم.

مقایسه ترکیبات بدن زنان و مردان

منظور از آنالیز بدن Body Composition چیست؟

آنالیز بدن عبارتی است که توسط متخصصان پزشکی و جامعه بهداشتی برای اشاره به درصد چربی، آب، استخوان، ماهیچه، پوست و سایر بافت های لاغر تشکیل دهنده بدن استفاده می شود. اطلاع از وضعیت آنالیز بدن اطلاعات دقیق تری در مورد سلامتی شما ارائه می دهد. جالب است بدانید که دو نفر می توانند وزن یکسانی داشته باشند، اما به دلیل ترکیب بدنشان نیازهای سلامتی و تناسب اندام بسیار متفاوتی داشته باشند.

آگاهی از آنالیز بدن چه اهمیتی دارد؟

اطلاع از آنالیز بدن مهم است؛ زیرا سطح سلامتی و تناسب اندام کلی شما را از نظر درصد چربی بدن شما مشخص می کند. فراموش نکنیم که ترازو شما نمی تواند تفاوت بین اینکه چه مقدار از وزن شما از چربی و چه مقدار از عضله است را تشخیص دهد. چربی کمتر و عضله بیشتر به سطح بهتری از سلامت اشاره دارد.

6 نوع چربی موجود در بدن

چربی بدن (Body Fat) چیست؟

چربی بدن شامل تمام چربی های ذخیره شده در بدن شما می شود. دو نوع چربی بدن وجود دارد:

 • چربی زیر پوستی: این لایه چربی زیر پوست شماست؛ درواقع نوعی عایق است و از بدن شما محافظت می کند.
 • چربی احشایی: این چربی است که اندام های شکمی شما را احاطه کرده و از آن محافظت می کند.

چربی علاوه بر عایق بودن و محافظت از بدن، انرژی را تامین می‌کند، ویتامین‌های محلول در چربی را حمل می‌کند و در تولید هورمون‌های خاصی نقش مهمی ایفا می کنند. در نتیجه برای اینکه در شرایط سلامتی خوبی قرار داشته باشید، به مقدار مشخصی از چربی نیاز دارید.

میزان چربی بدن مردها

درصد چربی بدن

درصد چربی بدن درصد چربی است که کل وزن بدن شما را تشکیل می دهد. عوامل زیادی بر درصد چربی بدن شما تأثیر می گذارد، از جمله جنسیت، سن، سطح تناسب اندام و سبک زندگی. ورزشکاران نسبت به افرادی که از نظر بدنی مناسب هستند درصد چربی بدن کمتری دارند؛ زیرا داشتن چربی کمتر باعث بهبود عملکرد ورزشی آنها می شود. با این حال، زمانی که درصد چربی بدن خیلی کم می شود، عملکرد سیستم ایمنی بدن کاهش می یابد. از طرف دیگر، درصد بیش از حد چربی بدن یک عامل خطر برای بیماری های مزمن مانند دیابت، فشار خون بالا و بیماری قلبی است.

سن درصد چربی بدن برای مردان درصد چربی بدن زنان
20-39 8%-19% 21%-32%
40-59 11%-21% 23%-33%
60-79 13%-24% 24%-35%

میانگین درصد چربی بدن چقدر است؟

از آنجایی که بسیاری از استانداردهای مربوط به وزن بر اساس شاخص های BMI به جای درصد چربی بدن تعیین می شوند، تعیین میانگین درصد چربی بدن دشوار است و این میانگین ها به سن، جنس و عوامل دیگر بستگی دارد. به طور کلی، زنان نسبت به مردان درصد چربی بدنشان بالاتر است، با این حال این موضوع میتواند در گذر زمان تغییر کند.

شاخص توده و چربی بدن(BMI)

تفاوت آنالیز بدن و شاخص توده بدن چیست؟

آنالیز بدن و شاخص توده بدنی (BMI) روش های مختلفی هستند که چربی بدن را ارزیابی می کنند. در شاخص توده بدنی (BMI) عوامل متعددی مانند ترکیب بدن، قومیت، نژاد، جنسیت و سن در نظر گرفته نمی شود. علی‌رغم اینکه BMI یک معیار ناقص است، امروزه به طور گسترده در جامعه پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا روشی ارزان و سریع برای تجزیه و تحلیل وضعیت سلامت است. BMI ابزاری است که توسط متخصصان سلامت برای ارزیابی چربی و سلامت بدن استفاده شده است. این شاخص یک معادله ریاضی است که وزن شما را با قد شما مقایسه می کند.

نحوه اندازه گیری و آنالیز ترکیبات بدن

نحوه اندازه گیری آنالیز بدن

روش های مختلفی برای اندازه گیری آنالیز بدن وجود دارد؛ شما به چیزی بیش از یک ترازو و ماشین حساب نیاز دارید تا بفهمید چه درصدی از وزن شما از چربی و چه درصدی از عضله است.

امپدانس بیوالکتریکی

امپدانس بیوالکتریک (BIA) ابزاری است که ترکیب بدن شما را با اندازه گیری مقاومت بدن شما در برابر جریان الکتریکی سطح پایین یا امپدانس تخمین می زند. ماهیچه ها نسبت به چربی مقاومت کمتری در برابر جریان الکتریکی دارند.

مزایا

 • بدون درد، سریع و آسان

معایب

 • پیش بینی کننده خوبی برای درصد چربی بدن در همه افراد نیست
 • هیدراتاسیون بر نتایج تأثیر می گذارد

اندازه گیری Skinfold

در این روش با استفاده از کولیس‌های مخصوص چین‌خوردگی پوست (چربی زیر جلدی) در قسمت‌های مختلف بدن شما اندازه‌گیری می شود. مربیان تناسب اندام از اندازه گیری Skinfold برای ارزیابی چربی بدن استفاده می کنند؛ زیرا روشی سریع و راحت است.

مزایا

 • هنگام اندازه گیری می توانید شورت و تی شرت بپوشید
 • بدون درد، سریع و آسان

معایب

 • اگر توسط فرد متخصص انجام نشود، نتیجه قابل اعتماد نخواهد بود
 • ابزار خوبی برای اندازه گیری آنالیز بدن در افراد دارای اضافه وزن نیست

اسکن DEXA

اسکن DEXA یا اسکن جذب سنجی اشعه ایکس با انرژی دوگانه، از یک اشعه ایکس سطح پایین برای اندازه گیری استخوان، ماهیچه و چربی بدن استفاده می کند.

مزایا

 • بدون درد، سریع و آسان
 • امکان انجام آنالیز بدن به صورت ناحیه ای
 • امکان اندازه گیری تراکم مواد معدنی استخوان

معایب

 • به متخصصان پزشکی آموزش دیده برای آزمایش نیاز دارد
 • برای همه تیپ های بدنی مناسب نیست

توزین هیدرواستاتیک (Hydrostatic Weighing)

در این روش فرد باید در یک مخز پر از آب غوطه ور شود تا با استفاده از جا به جایی آب، آنالیز بدن انجام گردد. در این روش فردی که توده بدنی بدون چربی بیشتری دارد در زیر آب وزن بیشتری دارد.

مزایا

 • نتایج دقیقی به همراه دارد

معایب

 • این تست به راحتی در همه جا قابل انجام است
 • به تجهیزات ویژه و تسترهای حرفه ای نیاز دارد

Bod Pod

Bod pod شبیه روش توزین هیدرواستاتیک است، اما از جابجایی هوا به جای جابجایی آب برای اندازه گیری آنالیز بدن استفاده می کند. برای این آزمایش، شما در یک اتاقک تخم مرغی شکل می نشینید و از وزن و حجم بدن برای تعیین آنالیز بدن شما استفاده می کند.

مزایا

 • نتایج دقیقی به همراه دارد

معایب

 • چربی بدن افراد لاغر را بیش از حد برآورد می کند
 • لباس و موهای صورت ممکن است بر نتایج تأثیر بگذارد

نکات مهمی که در خصوص آنالیز بدن باید بدانید

آنالیز بدن اطلاعات ارزشمندی در مورد درصد چربی بدن ارائه می دهد. با این حال، شکل بدن شما منحصر به فرد است و عوامل غیرقابل کنترلی بر آنالیز بدن شما تأثیر می گذارد، از جمله:

 • سن: با افزایش سن به دلیل کاهش قعالیت بدنی، عضله از دست می دهید که بر ترکیب بدن شما تأثیر می گذارد.
 • ژن ها: ژن های شما نوع و ترکیب بدن شما را تعیین می کنند و ممکن است که بر اساس عوامل ارثی، بدن شما چربی بیشتری داشته باشد.

بهترین راه برای اندازه گیری چربی بدن چیست؟

دقیق‌ترین روش‌های اندازه‌گیری چربی بدن، مانند توزین هیدرواستاتیک، با استفاده از Bod Pod و یا اسکن‌های CT/MRI، گران‌تر و نسبتاً دشوارتر از سایر روش‌ها هستند. با این حال، روش های شامل کولیس و امپدانس بیوالکتریکی با چالش عدم دقت همراه هستند. از میان روش‌های ذکر شده در بالا، ممکن است DEXA دقیق‌ترین و همچنین در دسترس‌ترین روش برای اندازه‌گیری چربی بدن، بسته به محل زندگی شما باشد.

آیا تغییر در آنالیز بدن امکان پذیر است؟

برای تغییر آنالیز بدن خود، باید تعادل مناسبی بین فعالیت بدنی و تغذیه خود برقرار کنید. تغییرات آهسته و پیوسته زمانی بهترین نتیجه را دارد که بخواهید عضله های بدن خود را زیاد کنید و چربی را از دست بدهید. قبل از ایجاد هرگونه تغییر باید در نظر داشته باشید که کنترل یک سری از عوامل خارجی که پیش از این به آنها اشاره شد، در اختیار شما نیست!

چطور آنالیز بدن خود را بهبود ببخشیم؟

اگر به دنبال یک جواب کوتاه هستید، باید بگوییم که برای بهبود آنالیز بدن، باید توده چربی بدن را با حفظ توده عضلانی، کاهش دهید. یک رژیم غذایی پر پروتئین و کم کربوهیدرات ممکن است یکی از موثرترین راه ها برای کاهش توده چربی در عین حفظ یا افزایش توده بدون چربی باشد. روزه داری متناوب و سایر روش های کاهش کالری نیز ممکن است به کاهش توده چربی کمک کند، اما برای حفظ توده بدون چربی باید با تمرینات مقاومتی همراه باشد. تمرینات مقاومتی موثرترین راه برای افزایش عضله بدون چربی است.

نقش تغذیه در بهبود آنالیز بدن

تغذیه برای بهبود ترکیب بدن حیاتی است. آنچه می خورید و مقداری که می خورید می تواند تاثیر قابل توجهی در کاهش توده چربی و افزایش توده عضلانی داشته باشد.

پروتئین بالا برای عضله سازی: پروتئین مهم ترین مواد مغذی برای عضله سازی است، به خصوص اگر سعی می کنید کالری کمتری نسبت به کالری که می سوزانید بخورید. بیشتر افراد با دریافت منظم پروتئین کافی برای تقویت سنتز پروتئین ماهیچه، توده عضلانی بدون چربی خود را تقویت می کنند. با این حال مقدار پروتئینی که باید مصرف کنید، باید با تشخیص پزشک متخصص و با توجه به شرایط جسمانی شما تعیین شود.

کربوهیدرات کم برای کاهش چربی: علاوه بر افزایش پروتئین، کاهش کربوهیدرات ها می تواند تأثیر مفیدی بر ترکیب بدن داشته باشد. رژیم کم کربوهیدرات، منجر به کاهش بیشتر توده چربی نسبت به رژیم کم چربی می شود.

بهترین دستگاههای آنالیز بدن

انواع دستگاه های آنالیز بدن

دستگاه های آنالیز بدن موجود در بازارهای جهانی اغلب تولید برندهای مشهوری همچون مدیانا و اینبادی (in body) محصول کشور کره جنوبی هستند. در ادامه قصد داریم مدل‌های مختلف محصولات تولیدی این دو شرکت را به شما معرفی کنیم تا براساس نیاز خود بهترین دستگاه را درمان زمان مراجعه به کلینیک‌های تخصصی برای آنالیز بدن استفاده نمایید. آنالیز بدن با بهترین دستگاه ها در کلینیک رویای آبی هم انجام می‌شود، در واقع یکی از خدمات پرطرفدار این کلینیک تخصصی انجام آنالیز بدن با بهترین دستگاه‌های روز دنیا است. شما می‌توانید نتایج آنالیز بدن خود را به متخصصان مجموعه جهت تنظیم برنامه غذایی و ورزشی ارائه دهید تا پزشکان متخصص و کاربلد کلینیک رویای آبی در اسرع وقت با توجه به نتایج آنالیز شما را راهنمایی کنند.

دستگاه آنالیز بدن آریانا

در حال حاضر شرکت مدیانا در کشور کره جنوبی دستگاه بادی آنالیزر کامل بدن را با بهترین کیفیت و کارایی به بازار عرضه کرده و این دستگاه از نظر بسیاری از متخصصان بهترین دستگاه برای آنالیز بودن در ایران است. این دستگاه‌ آنالیز بدن با تحلیل دقیق وضعیت جسمانی و اندازه‌ گیری پارامترهای کلیدی مرتبط با سلامت و گزارش کاملی از وضعیت فیزیکی شخص را ارائه می‌دهد. این گزارش به پزشکان اطلاعات دقیقی از شرایط فیزیکی بیماران ارائه کرده و به آنها امکان مشاوره و کمک به بیماران برای رسیدن به وزن و ظاهر ایده ‌آل را می‌دهد.

دستگاه بادی آنالیزر مدیانا مدل I55

یکی از مشهورترین و کاربردی ترین مدل‌های دستگاه بادی آنالیز شرکت مدیانا مدل I55 این شرکت بزرگ کره‌ای است که امکانات متنوعی همچون آنالیز بخش بخش بدن را به مشتریان می‌دهد. از دیگر مزیت‌های این دستگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بهره گیری از تکنولوژی آنالیز چند فرکانسی، با فرکانس‌های 5، 10، 50، 100، 500 و 1000 کیلو هرتز
 • داشتن رابط کاربری آسان و عملکرد ساده برای کاربران
 • داشتن مانیتور 10.4 اینچی مجهز به صفحه لمسی
 • ارزیابی میزان رشد فرد مراجعه کننده
 • قابلیت تجزیه و تحلیل ترکیب کلی بدن همچون توده عضلانی، آب کل بدن، توده چربی، ماهیچه‌های اسکلتی و آب درون سلولی و موارد دیگر اشاره کرد.
 • مشخص کردن میزان آب خارج سلولی و نسبت آب خارج سلولی
 • بررسی وضعیت عضلانی جهت سنجش بیماری چاقی مزمن در فرد و مشخص کردن درجه چاقی و وزن مطلوب فرد.
 • تجزیه و تجلیل جز به جز بدن با بررسی پارامترهایی همچون آب بدن، میزان چربی بدن، نسبت آب خارجی سلولی و ماهیچه‌ها اشاره کرد.
 • کنترل وزن با بررسی تمامی جزئیات بدن فرد مراجعه کننده
 • ارائه تاریخچه‌ای از تمام ترکیبات بدن همچون وزن، توده عضلات اسکلتی و نسبت چربی بدن.
 • تجزیه و تحلیل آب بدن: مشخص کردن آب کل بدن، آب خارج سلولی، آب درون سلولی و نسبت آب خارج سلولی
 • تجزیه و تحلیل میزان چاقی ناحیه شکمی: آنالیز چربی دور کمر، نسبت چربی شکمی و مواردی از این دست.
 • تجزیه و تحلیل اطلاعات مربوط به توده سلولی و عضلانی بدن.
 • مشخص کردن میزان کالری دریافتی و مصرفی بیمار

دستگاه بادی آنالیزر مدیانا مدل I50

یکی از پرطرفدارترین مدل‌های دستگاه بادی آنالیزر شرکت مدیانا که در اغلب کلینیک‌های ایرانی از آن استفاده می‌شود، دستگاه مدل I50 است. در این دستگاه هم دقیقا همچون مدل I55 از تکنولوژی آنالیز چند فرکانسی با استفاده از فرکانس‌های مختلف 1، 5، 50، 100، 250 و 500 کیلوهرتز استفاده می‌شود. این دستگاه با داشتن یک رابط کاربری آسان و صفحه نمایش لمسی 10.4 اینچی اطلاعات مهمی را در مورد بدن فرد به اپراتور دستگاه برای تنظیم برنامه‌های غذایی و وضعیت جسمانی ارائه می‌دهد. از جمله اطلاعات ارائه شده توسط این دستگاه می‌توان به آنالیز ترکیبات کلی بدن اشاره کرد که شامل مواردی همچون توده عضلانی، توده چربی، پروتئین، مواد معدنی، ماهیچه‌های اسکلتی، آب درون و خارج سلولی بدن می‌شود. همچنین این دستگاه قادر است به بررسی دقیق چربی و ماهیچه‌های اسکلتی بدن بپردازد و احتمال بیماری‌های چاقی مزمن را ارزیابی نماید. اطلاعات تاریخچه ترکیبات بدن، آب موجود در بدن، توده سلولی و عضلانی بدن نیز توسط این دستگاه تجزیه و تحلیل می‌شوند که این امکان را به ارمغان می‌آورد تا برنامه‌های سلامتی و ورزشی به صورت دقیق تر برای هر فرد تنظیم شود. از دیگر ویژگی‌های این دستگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آنالیز تیپ بدن با: ارائه جدول تیپ بدن و نمودار دقیق از وضعیت جسمانی
 • بررسی میزان کالری دریافتی و مصرفی فرد
 • ارائه QR کد برای اینکه بیمار بتواند از اطلاعات آنالیز شده توسط دستگاه در اپلیکیشن مخصوص آن برای رعایت رژیم غذایی و موارد دیگر استفاده کند.

دستگاه بادی آنالیزر مدیانا مدل I35

بدون تردید یکی از بهترین دستگاه‌های بادی آنالایزر شرکت بزرگ مدیانا، دستگاه مدل I35 است، این دستگاه پیشرفته با بهره ‌گیری از تکنولوژی آنالیز چند فرکانسی با فرکانس‌های 5، 50، 100، و 250 کیلوهرتز امکان آنالیز دقیق و جزیی تمامی اجزای بدن را فراهم می‌کند. این دستگاه با رابط کاربری آسان و صفحه نمایش لمسی 7 اینچی قابل استفاده حتی برای کودکان است و قابلیت آنالیز جز به جز بدن و تاریخچه ترکیبات بدن را هم برای کنترل وزن، آنالیز چاقی ناحیه شکمی و کالری دریافتی و مصرفی را فراهم می‌کند. از دیگر ویژگی‌های این دستگاه آنالیز بدن می‌توان به ارائه QR کد برای اپلیکیشن موبایل و نرم‌افزار کامپیوتری (Bocalyzer) به همراه اپلیکیشن موبایلی (I app) اشاره کرد.

دستگاه بادی آنالیزر مدیانا مدل I30

دستگاه بادی آنالیزر مدیانا مدل I30 با ویژگی‌های بی‌نظیر خود از تکنولوژی آنالیز چند فرکانسی با فرکانس‌های 5 و 50 کیلوهرتز بهره می‌برد و توانایی آنالیز دقیق و جزئی بخش ‌بخش بدن را برای کاربران فراهم می‌کند. این دستگاه با صفحه نمایش لمسی 7 اینچی و رابط کاربری کاربرپسند، امکان استفاده حتی برای مراجعین کودک را داراست. ویژگی‌های جامع از جمله آنالیز ترکیبات بدن، ماهیچه‌های اسکلتی، چربی بدن، و متابولیسم پایه را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. از دیگر امکانات آن می‌توان به ارائه کد QR برای اپلیکیشن موبایل، نرم‌افزار کامپیوتری (Bocalyzer) و اپلیکیشن موبایلی (I app) اشاره کرد که این دستگاه را به یکی از بهترین گزینه‌ها در زمینه آنالیز بدن تبدیل کرده است.

دستگاه بادی آنالیزر مدیانا مدل I25

دستگاه بادی آنالیزر مدیانا مدل I25 با ویژگی‌های برجسته‌ای به بازار عرضه شده و در مدت کوتاهی نظر بسیاری از پزشکان را برای استفاده جلب کرده است. این دستگاه همچون سایر مدل‌های شرکت مدیانا از تکنولوژی آنالیز چند فرکانسی با فرکانس‌های 10، 50 و 100 کیلوهرتز بهره می‌برد و قابلیت آنالیز دقیق و جزئی بخش ‌بخش بدن را فراهم می‌کند. صفحه نمایش لمسی 4.3 اینچی این دستگاه اطلاعات کاملی در مورد ترکیبات بدن افراد ارائه می‌دهد که از جمله آنها می‌توان به توده عضلانی، توده چربی، پروتئین، مواد معدنی و ماهیچه‌های اسکلتی اشاره کرد. ارزیابی نسبت چربی احشایی و چربی شکمی، بررسی کالری دریافتی و مصرفی با بررسی BMR و مجموع انرژی مصرفی فرد جز اطلاعاتی است که پزشکان پس از آنالیز بدن بیمار خود با این دستگاه می‌توانند آنها را به دست آورند. این دستگاه به عنوان یک ابزار جامع و کارآمد برای تجزیه و تحلیل ترکیبات بدن و مدیریت وضعیت بهداشتی و ورزشی فردی توصیه می‌شود.

دستگاه بادی آنالیزر مدیانا مدل I20

دستگاه مدیانا مدل I20 یک دستگاه آنالیز بدن پیشرفته است که از تکنولوژی آنالیز چند فرکانسی با فرکانس‌های 10 و 100 کیلوهرتز بهره می‌برد. این دستگاه امکان آنالیز دقیق بخش‌بخش بدن را فراهم کرده و با داشتن رابط کاربری کاربرپسند و صفحه نمایش لمسی 4.3 اینچی، اطلاعات مربوط به ترکیبات بدن افراد را به صورت جامع ارائه می‌دهد. این دستگاه قادر به بررسی کل آب بدن، توده عضلانی، توده چربی، توده بدون چربی، پروتئین، مواد معدنی و ماهیچه‌های اسکلتی بدن است. این دستگاه با امکان آنالیز ماهیچه‌های اسکلتی و چربی بدن، ارائه تاریخچه ترکیبات بدن و کنترل وزن بیمار به عنوان یک ابزار جامع و موثر برای معیارگذاری و مانیتورینگ وضعیت بهداشتی و تناسب اندام فردی شناخته می‌شود. از دیگر ویژگی‌های این دستگاه پرطرفدار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ارزیابی و بررسی نسبت چربی احشایی و چربی شکمی بیمار
 • آنالیز و بررسی کالری دریافتی و مصرفی مراجعه کننده
 • ارائه QR کد برای اپلیکیشن موبایل(I app)

دستگاه آنالیز بدن اینبادی

دستگاه آنالیز بدن InBody با استفاده از امپدانس الکتریکی بدن افراد را تجزیه و تحلیل کرده و یک تحلیل منحصر به فرد برای هر شخص ارائه می‌دهد. این تجزیه و تحلیل به ارائه اطلاعات دقیقی درباره ترکیب بدنی شخص از جمله میزان چربی بدن، عضلات، آب موجود در بدن و موارد مشابه کمک می‌کند. از این اطلاعات می‌توان برای تعیین بهترین برنامه غذایی و تمرینی برای کاهش وزن و بهبود وضعیت فیزیکی فرد استفاده کرد. دستگاه آنالیز بدن اینبادی مناسب برای افراد در تمام گروه‌های سنی از کودکان تا افراد مسن است و می‌توان به راحتی در مراکز مختلف برای ارائه برنامه مناسب جهت رژیم از آن استفاده کرد. این دستگاه ابزار مهمی برای تعیین وضعیت بهداشتی و تناسب اندام افراد است و به آنها کمک می‌کند تا بر اساس اطلاعات دقیق بدنی خود برنامه‌های سلامتی و ورزشی مناسب تری برای خود تعیین کنند. از این دستگاه کاربردی می‌توان برای تشخیص مشکلات گوارشی، تست سلامت مفاصل و استخوان‌ها، میزان مقاومت انسولینی، وضعیت سلامتی قلب و عروق، سلامت دستگاه تناسلی، اختلال در عملکرد کبد و سایر مشکلات جسمی استفاده کرد. از جمله مهمترین ویژگی‌های این دستگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اندازه گیری میزان توده چربی
 • توده عضلانی اسکلتی
 • میزان آب بدن
 • توده چربی آزاد
 • درصد چربی بدن
 • نسبت دور کمر به باسن (WHR)
 • میزان متابولیسم پایه (BMR)
 • آنالیز چربی و عضله
 • کنترل عضله و چربی و امپدانس هر منطقه از بدن

سخن پایانی

یکی از بهترین دستگاه‌هایی که برای بررسی وضعیت چاقی و لاغری و سایر مشکلات جسمانی همچون کم آبی در حال حاضر در بازار ایران موجود است، دستگاه آنالیز بدن با برند مدیانا است، این دستگاه در حال حاضر با بهترین مدل‌هایی که دارد در کلینیک‌های تخصصی ایران برای ارزیابی وضعیت جسمانی بیماران استفاده می‌شود. دقت بالا و استفاده از سیگنالهای الکترونیکی باعث شده بیماران با خیال آسوده از این دستگاه‌ها برای بررسی وضعیت بخش‌های مختلف بدن خود استفاده کنند.  کلینیک لاغری فوق تخصصی رویای آبی  با بهره‌ گیری از دستگاه‌های پیشرفته و به روز دنیا که اغلب محصول کشور کره جنوبی هستند، خدمات آنالیز بدن را هم به مراجعه کنندگان این کلینیک در تمامی سنین ارائه می‌دهند. اگر در محدوده شمال شهر تهران به دنبال یک کلینیک عالی و حرفه‌ای برای آنالیز بدن خود هستید، حتما به رویای آبی سر بزنید. جهت دریافت مشاوره از متخصصان ما در کلینیک رویای آبی ونک می‌توانید با ما در روزهای مختلف هفته تماس بگیرید.

آنالیز بدن با دستگاه اینبادی

سوالات متداول

دستگاه آنالیز بدن چیست و چگونه کار می‌کند؟

دستگاه آنالیز بدن یک ابزار الکترونیکی است که با استفاده از امپدانس الکتریکی که یک موج بی خطر برای بدن است، بدن فرد را تجزیه و تحلیل می‌کند. این دستگاه با ارسال سیگنال‌های الکتریکی به انواع بافت‌های بدن، اندازه ‌گیری میزان مقاومت الکتریکی در هر بخش از بدن انجام می‌دهد. سپس با استفاده از اطلاعات امپدانس الکتریکی و الگوریتم‌های خاص ترکیبات مختلف بدن از جمله توده عضلانی، توده چربی، آب بدن، و دیگر پارامترها را تخمین می‌زند.

دقت کدام دستگاه آنالیز بدن بهتر است؟

دقت دستگاه‌های آنالیز بدن شرکت مدیانا به دلیل کیفیت بالا در ساخت بسیار قابل اعتماد و بالا است، البته عواملی همچون مدل دستگاه، کیفیت سنسورها، و تجهیزات مربوط به دستگاه می‌توان دقت آن را تحت تاثیر قرار دهد.

برای چه اهدافی از دستگاه آنالیز بدن استفاده می‌شود؟

از دستگاه آنالیز بدن به منظور اندازه‌ گیری و مدیریت وضعیت تناسب اندام، برنامه‌های تمرینی و تغذیه‌ای شخصی، ارزیابی سلامتی عمومی، کنترل وزن و چاقی، ارزیابی تغییرات در ترکیبات بدن در دوره‌های مختلف زمانی و بررسی تاثیر برنامه‌های ورزشی و تغذیه‌ای بر ترکیبات بدن استفاده می‌شود.

آیا همه افراد می‌توانند از دستگاه آنالیز بدن استفاده کنند؟

بله، دستگاه آنالیز بدن به طور کلی برای همه افراد مناسب است، از کودکان تا افراد مسن به راحتی می‌توانند از این دستگاه استفاده کنند.

آیا دستگاه بادی کامپوزیشن نمودار رشد کودکان را نیز نشان میدهد؟

بله دستگاه آنالیز بدن مدیانا ساخت کشور کره جنوبی نمودار رشد کودکان را نشان میدهد.

بهترین زمان استفاده از دستگاه آنالیز بدن چه زمانی است؟

از این تست توی دوران قاعدگی یا بارداری استفاده نکنید به خاطر اینکه دستگاه دچار خطا خواهد شد. بهترین زمان استفاده از بادی آنالایزر صبح‌ها و بصورت  ناشتا هست.

آیا دستگاه آنالیز بدن برای لاغری استفاده میشود؟

خیر، این دستگاه فقط گزارش ترکیبات بدن مثل مقدار چربی، عضله و پروتئین را در اختیار متخصص تغذیه قرار می دهد که به وی کمک می کند برای لاغری هر شخص استراتژی لازم را اتخاذ کند، که ممکن است شامل دستگاه لاغری مثل دستگاه اوندا باشد یا مزوتراپی یا رژیم غذایی.

قبل از تست با دستگاه آنالیز بدن چه نکاتی را رعایت کنیم؟

 • ترجیحا اول صبح تست بدید و ناشتا باشید.
 • تا دو ساعت قبل تست غذای سنگینی نخورده باشید.
 • تا دو ساعت قبل تست آب وکافئین زیادی ننوشیده باشید.
 • روز تست آنالیز بدن  ورزش سنگین نداشته باشید
 • الکل مصرف نکنید
 • برای تست دقیق تر اکسسوری و زیورآلات زیادی استفاده نکنید.