انتخاب برگه

چروک شدن پوست یک جزء طبیعی از فرآیند پیری است و بیشتر در نواحی در معرض نور آفتاب مانند صورت، گردن، دست ها و آرنج ها و نیز خطوط طبیعی صورت مانند خط لبخند و خط اخم ایجاد می شود. اگرچه ژنتیک نقش عمده ای در تعیین ساختار و بافت پوست دارد، تماس با نور آفتاب عامل اصلی ایجاد چین و چروک، خصوصاً در افراد با پوست روشن به شمار می رود. آلاینده های محیطی و دود سیگار نیز از جمله عوامل مستعدساز در ایجاد چروک صورت محسوب می گردند. در این مقاله در مورد نحوه ایجاد چین و چروک صورت و ریسک فاکتورهای آن صحبت می کنیم. همچنین به توضیح نحوه پیشگیری و درمان این مشکل خواهیم پرداخت.

اگرچه چین و چروک پوست و از دست رفتن جوانی و شادابی آن اتفاقی است که دیر یا زود برای هر کسی می افتد، بسیاری از پدید آمدن این خطوط نازیبا شکایت داشته و می کوشند با انواع و اقسام روش ها، فرآیند پیری را در پوست صورت خود به تعویض بیاندازند. استفاده از کرم های ضدچروک و آنتی ایجینگ از جمله راهکارهایی است که امروزه میلیون ها نفر در سراسر جهان برای مبارزه با پیری به آن روی آورده اند.

اگر شما هم می خواهید بدانید که چگونه چین و چروک پوست صورت و بدن خود را از بین ببرید، به شما پیشنهاد می کنیم که حتماً تا پایان این مقاله با ما باشید.

انواع چین و چروک روی صورت

چین و چروک پوست چگونه به وجود می آید؟

به مرور زمان و با افزایش سن، پوست افراد نازک تر و خشک تر شده و خاصیت ارتجاعی خود را تا حدی از دست می دهد؛ این بدان معناست که پوست دیگر قادر به محافظت از خود در برابر آسیب ها نبوده و بنابراین چین و چروک و خطوط عمقی بر روی صورت و بدن ایجاد می گردد.

ابراز احساسات و حالات مختلف صورت مانند لبخند زدن، اخم کردن و تنگ کردن چشم ها به ایجاد خطوط ظریف و چین و چروک در سن پایین می انجامد. این خطوط به مرور زمان و با افزایش سن عمیق تر می شوند.

هنگامی که فرد جوان است، پوست وی از قابلیت ارتجاعی برخوردار بوده و بعد از هر تغییر حالتی، مجدداً به فرم اولیه خود برمی گردد. اما با افزایش سن، این خاصیت انعطاف پذیری کمتر شده و بازگشت به حالت اولیه برای پوست دشوارتر خواهد بود. این امر به ایجاد شیارهای پوستی می انجامد.

علل ایجاد چروک صورت

مجموعه ای از عوامل در ایجاد چروک و افتادگی پوست نقش دارند. برخی از این عوامل را می توانید تحت کنترل خود درآورید و برخی دیگر اجتناب ناپذیر خواهند بود:

 • سن: هرچه سن شما افزایش می یابد، خاصیت الاستیسیته طبیعی پوستتان کاهش یافته و شکنندگی آن بیشتر می شود. کاهش تولید چربی طبیعی پوست به خشک شدن و ظاهر چروکیده صورت و بدن می انجامد. به علاوه، چربی های موجود در لایه های عمقی پوست به مرور زمان کاهش یافته و این امر باعث افتادگی و شل شدن پوست و بیشتر دیده شدن چروک ها می گردد.
 • تماس با پرتو فرابنفش (UV): تابش فرابنفش که فرآیند طبیعی پیری را تسریع می کند، به عنوان علت اصلی چروک زودرس شناخته می شود. تماس با نور فرابنفش بافت پیوندی پوست و رشته های کلاژن و الاستین موجود در لایه  عمقی (درم) را تخریب می کند.

بدون این بافت پیوندی محافظ، پوست استحکام و انعطاف پذیری خود را از دست داده و افتادگی و چین و چروک زودرس در آن ایجاد می شود.

 • سیگار کشیدن: سیگار کشیدن ممکن است موجب تسریع فرآیند طبیعی پیری در پوست گردیده و به ایجاد چروک صورت بیانجامد. این امر ممکن است ناشی از اثرات دود سیگار بر روی مولکول های کلاژن باشد.
 • تغییر دادن مکرر حالت چهره: حرکات صورت و حالات چهره مانند تنگ کردن چشم ها یا لبخند زدن منجر به ایجاد خطوط و چین و چروک ظریف می گردد. هر باری که از یکی از عضلات صورت خود استفاده می کنید، شیاری در زیر سطح پوست ایجاد می شود. با افزایش سن، قابلیت انعطاف پوست از بین رفته و بازگشت به حالت اولیه دیگر امکان پذیر نخواهد بود. درنتیجه این شیارها به جلوه ای دائمی در صورت شما تبدیل می شوند.

انواع چروک صورت

برای پیدا کردن بهترین درمان برای رفع چین و چروک پوست، مهم ترین موضوع این است که بهترین ترکیب را متناسب با نوع چروک های خود انتخاب کنید. چین و چروک صورت انواع گوناگونی دارد. در ادامه به توضیح هر یک از این انواع می پردازیم:

چروک های دینامیک یا خطوط حالت چهره

چروک های دینامیک به دنبال انقباض عضلات متصل به پوست ایجاد می شوند. هر بار انقباض عضلات، پوست را جمع کرده و خطوطی را در میان بالک عضله به وجود می آورد. شایع ترین محل ها برای ایجاد چروک های دینامیک عبارتند از: بین دو ابرو، پیشانی و روی گونه ها نزدیک به کناره های چشم ها که تحت عنوان خطوط پنجه غازی شناخته می شود. بنابراین، تضعیف این عضلات به وسیله بوتاکس از شدت چروک های پوستی کاسته و در صورتی که تزریق پیش از شکل گیری خطوط انجام گیرد، ممکن است به کلی مانع بروز چین و چروک صورت گردد.

چروک های استاتیک یا الاستیک

چروک های الاستیک درنتیجه آسیب پوست بر اثر نور خورشید، سیگار کشیدن، مسائل ژنتیکی، تغذیه نامناسب و مزمن شدن چروک های دینامیک پدید می آیند. هر عاملی که موجب آسیب زدن به بافت پیوندی و کاهش خاصیت کشسانی پوست گردد (از قبیل گرانش) می تواند زیرمجموعه علل این نوع چروک قلمداد گردد.

چروک های گرانشی

اگر از افتادگی و شل شدن پوست خود رنج می  برید، باید بگوییم که شما تنها نیستید. هرچه سن افراد بالاتر می رود، اثرات نیروی گرانش بر بافت پوست بیشتر نمایان می شود. بافت کشسان پوست پُری خود را از دست می دهد و درنتیجه افتادگی و چین و چروک حاصل می گردد. یکی از مثال های این نوع چروک ها در قسمت پایین فک و بالای پلک ها و محل ابروها دیده می شود. با افزایش سن و خصوصاً در دهه های ۵۰ و ۶۰ این خطوط کم کم ظاهر می گردند.

چروک های خشک

هرچه سن ما بالاتر می رود، غدد موجود در لایه اپیدرم که وظیفه ترشح چربی طبیعی پوست را برعهده دارند، تحلیل می روند. بدون این لایه محافظ چربی، پوست توانایی مرطوب ماندن خود را از دست داده و بافتی چروکیده و با خطوط ظریف و موازی در پیشانی و ناحیه دکولته شکل می گیرد.

خطوط فشاری

خطوط فشاری جدیدترین انواع چروک هایی هستند که شناخته شده اند. بعد از خواب عمیق شبانه، این چین ها بر روی صورت، گردن و سینه ظاهر شده و علتشان فشاری است که در هنگام خواب از سوی بالش به صورت وارد می شود.

اگرچه این شیارها معمولاً در طول روز محو می شوند، اما اگر عادات خوابیدن خود را اصلاح نکنید، ممکن است در نهایت به مشکلی درازمدت تبدیل گردند. به جز خوابیدن به پشت، توصیه ما برای رفع این مشکل استفاده از کرم های مرطوب کننده پیش از رفتن به رختخواب است.

خطوط جمع شدگی یا خطوط آتروفی (Atrophic Crinkling Rhytids)

اگر متوجه خطوط ریز و باریکی در برخی نواحی پوست خود مانند گردن یا پلک هایتان شده اید، این ها خطوط استاتیک ظریف هستند. این نوع از چین و چروک عمدتاً بر روی پوست نازک پدید آمده و کشیده شدن پوست تقریباً به طور کامل آن ها را از بین می برد.

علت ایجاد این خطوط از بین رفتن تدریجی رشته های کلاژن و الاستین بر اثر فرآیند پیری و نور فرابنفش است. دوری از اشعه خورشید بهترین راه پیشگیری از این چروک هاست. همچنین می توان با کمک لیزر فرکشنال ساختارهای الاستیک موجود در پوست را مجدداً بازسازی نمود.

علت ایجاد چین و چروک صورت

پیشگیری از بوجود آمدن چین و چروک روی صورت

چروک شدن پوست رویدادی اجتناب ناپذیر بوده و برای هر فردی دیر یا زود رخ خواهد داد. با این حال با انجام اقدام هایی می توانید از پوست خود محافظت نموده و بروز چین و چروک را در صورت و بدن خود به حداقل برسانید.

 • از پوست خود در برابر آفتاب محافظت کنید. مدت زمان قرار گرفتن خود در زیر نور آفتاب را خصوصاً در ظهرها کاهش دهید و پوشیدن لباس های مناسب مانند کله لبه دار، لباس  آستین بلند و عینک آفتابی را فراموش نکنید. ضمناً در تمامی فصول هنگامی که از خانه بیرون می روید، از یک ضد آفتاب مناسب استفاده کنید.

محصولات مراقبت پوست خود را از میان ترکیبات با SPF حداقل 15 انتخاب کنید. توصیه آکادمی متخصصان پوست آمریکا بر این است که از یک ضدآفتاب وسیع الطیف با SPFمساوی ۳۰ یا بیشتر استفاده کنید. در میزان استعمال ضدآفتاب سخاوت به خرج دهید و هر دو ساعت یک بار آن را تجدید کنید. گاهی اوقات به علت شنا یا تعریق باید فواصل تجدید ضد آفتاب خود را کوتاه تر کنید.

 • از محصولاتی که درون خود ضدآفتاب دارند استفاده کنید. هنگامی که می خواهید محصولات مراقبت پوست خود را انتخاب کنید، سعی کنید به سراغ آن هایی بروید که حاوی ضدآفتاب وسیع الطیف هستند؛ به این معنا که هم در برابر اشعه UVA  و هم UVB از پوست محافظت می کنند.
 • از مرطوب کننده استفاده کنید. خشکی موجب چروکیدگی سلول های پوست گردیده و منجر به بروز خطوط و چین های ظریف در سنین پایین می گردد. کرم های مرطوب کننده رطوبت را در پوست شما به دام انداخته و خطوط و چین  و چروک های کوچک را می پوشانند. البته ممکن است قبل از مشاهده هرگونه تغییر مثبتی نیاز باشد چندین هفته به صورت مرتب از این محصولات استفاده کنید.
 • سیگار نکشید. حتی برای سیگاری های قهار و آن هایی که سال ها سیگار کشیده اند نیز ترک سیگار می تواند منجر به بهبود تون و بافت پوست و پیشگیری از بروز چین و چروک گردد.
 • غذای سالم بخورید. تحقیقات نشان داده است که برخی ویتامین های موجود در رژیم غذایی به سلامت و حفاظت پوست شما کمک می کنند. تحقیقات بیشتری در زمینه نقش تغذیه در سلامت پوست مورد نیاز است؛ اما به طور کلی توصیه می شود که مقدار زیادی میوه و سبزیجات را در رژیم غذایی خود بگنجانید.
 • صورت خود را دو بار در روز بشویید. از یک پاک کننده ملایم استفاده کنید. مالش بیش از حد صورت ممکن است باعث آزار پوست گردیده و سرعت فرآیند پیری را افزایش دهد.
 • پس از تعریق شدید صورت خود را بشویید. عرق می تواند پوست را آزار داده و در درازمدت باعث آسیب آن گردد. این موضوع خصوصاً  برای افرادی که کلاه ایمنی یا کلاه های معمولی به سر می گذارند بسیار حائز اهمیت است.

درمان های خانگی چین و چروک صورت

راهکارهای خانگی رفع چین و چروک صورت

در زیر به توضیح برخی درمان های خانگی که برای رفع چین و چروک صورت پیشنهاد می شوند می پردازیم.

آلوئه ورا

آلوئه ورا دارای خصوصیات شفابخش متعددی است. در مطالعه ای که در سال ۲۰۰۸ صورت گرفت نشان داده شد که استفاده روزانه از مکمل ژل آلوئه ورا در عرض مدت ۹۰ روز به طور قابل توجهی بروز چین و چروک را کاهش می دهد.

در مطالعه دیگری، دانشمندان دریافتند که استعمال ژل آلوئه ورا بر روی پوست موجب کاهش قابل توجه بروز چین و چروک صورت و همچنین تقویت کلاژن سازی و مرطوب سازی پوست می گردد.

ماسک موز

موز حاوی چربی های طبیعی و ویتامین هایی است که می توانند سلامت پوست شما را تقویت نمایند.

متخصصان توصیه می کنند که خمیر موز را بر روی پوست خود استعمال کنید: یک چهارم یک موز را له کنید تا خمیر نرمی به دست آید. سپس یک لایه نازک از خمیر را بر روی پوست خود قرار داده و بعد از ۱۵ الی ۲۰ دقیقه آن را با آب گرم بشویید.

فراغذاها

ترکیبات غذایی سرشار از مواد مغذی مفید برای سلامتی اغلب تحت عنوان فراغذاها (Superfoods) شناخته می شوند. فراغذاهای بسیاری در پیشگیری از بروز چین و چروک و تقویت سلامت کلی افراد نقش دارند. این ترکیبات عبارتند از:

 • کنگر فرنگی
 • آووکادو
 • دانه های چیا
 • دارچین
 • سفیده تخم مرغ
 • زنجبیل
 • میزو
 • بلغور جو دوسر
 • ماهی سالمون
 • ماهی ساردین
 • سیب زمینی شیرین
 • گوجه
 • گردو

سفیده تخم مرغ

اگرچه سفیده تخم مرغ به خودی خود ممکن است موجب بهبود اندک ظاهر پوست گردد، اما غشای نازکی که سفیده را از پوسته تخم مرغ جدا می کند، اثربخشی بیشتری دارد. در مطالعه ای که با استفاده از غشای تخم مرغ بر روی پوست افراد انجام گرفت، کاهش قابل توجه عمق چین و چروک و تقویت تولید کلاژن مشاهده گردید. کلاژن سازی قابلیت انعطاف و صافی قابل توجهی را برای پوست شما به ارمغان می آورد.

با این حال، افرادی که نسبت به تخم مرغ حساسیت دارند، باید از استفاده از این روش برای درمان چین و چروک های خود پرهیز کنند.

اسنشال اویل ها (Essential oils)

استفاده از مقادیر اندک اسنشال اویل ها مانند روغن آرگان در ترکیب با یک کریر اویل (Carrier oil) موجب کاهش چین و چروک پوست می گردد. اغلب اسنشال اویل ها در ترکیب های بخصوص و به صورت رقیق شده در یک کریر اویل به  عنوان درمان خانگی برای چین و چروک پوست به کار می روند.

برخی افراد نسبت به این روغن ها حساسیت دارند و بنابراین توصیه می شود که پیش از استفاده، تست پوستی حساسیت انجام گیرد. ضمناً این روغن ها همواره باید در ترکیب با کریر اویل ها به کار برده شوند.

ماساژ

بسیاری از افراد برای مقابله با پیری و کاهش بروز چین و چروک صورت خود به ماساژدرمانی روی می آورند. تحقیقات نشان داده است که استفاده از یک ابزار دستی ماساژ صورت با تقویت پروتئین سازی موجب صاف شدن سطح پوست و پیشگیری از چروک های پوستی می گردد.

متخصصان بر این باورند که ماساژ روزانه صورت با انگشتان به مدت سه تا پنج دقیقه اثری مشابه را بر روی پوست صورت خواهد داشت. این کار همچنین موجب کاهش استرس گردیده که خود یکی از عوامل ایجاد چین و چروک به شمار می آید.

لایه بردارهای شیمیایی

لایه برداری شیمیایی از طریق استعمال موضعی یک محلول شیمیایی بر روی مناطق دلخواه پوست صورت می گیرد. این لایه برداری موجب ریزش سلول های مرده از سطح پوست می گردد. پوستی که مجدداً تشکیل می شود صاف تر از پوست قدیمی خواهد بود.

شما می توانید برخی از انواع لایه بردارهای شیمیایی را بدون نسخه نیز تهیه کنید. با این حال، بهتر است قبل از شروع درمان به این روش با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

روغن زیتون

تحقیقات نشان می دهد که مصرف روغن زیتون از پوست در برابر ایجاد چروک های جدید محافظت می کند. روغن زیتون و فرآورده های جانبی آن مانند ساقه ها و برگ های زیتون حاوی ترکیباتی هستند که می توانند سطح کلاژن پوست را افزایش دهند.

محققان همچنین دریافته اند که گیاهانی مانند بروکلی و گوجه و نیز حبوباتی چون عدس و لوبیا می توانند اثرات محافظتی مشابهی را در برابر چین و چروک صورت به نمایش بگذارند.

ویتامین سی موضعی

ویتامین سی یک ترکیب آنتی اکسیدان است که در ساخت کلاژن در پوست نقش دارد. این ویتامین به صورت طبیعی در بسیاری از میوه ها و سبزیجات از قبیل میوه نسترن، فلفل چیلی،  گواوا و کلم یافت می شود.

استعمال موضعی ژل های حاوی ویتامین سی ظاهر پوست شما را از نظر رفع چین و چروک ها و دیگر علائم آسیب ناشی از نور خورشید بهبود می بخشد. ژل ویتامین سی موجب مرطوب سازی پوست، تقویت ساخت کلاژن و کاهش التهاب می گردد.

مواد معدنی

همانند ویتامین ها، مواد معدنی نیز ترکیباتی ریزمغذی بوده که در غذاها یافت می شوند. بدن به میزان اندک به این ترکیبات نیاز دارد. در پوست، مواد معدنی از عبور نور خورشید به لایه های زیرین ممانعت نموده و با بهبود بازسازی پوست از آسیب جلوگیری می کنند.

روی و سلنیوم دو ماده معدنی بسیار مهم در سلامت پوست به شمار می آیند. استفاده از یک کرم موضعی حاوی روی و سلنیوم می تواند مانعی در برابر اشعه فرابنفش پدید آورده و از پوست در برابر آسیب ناشی از نور خورشید و ایجاد چین و چروک محافظت نماید.

مکمل های غذایی حاوی سلنیوم نیز همان اثرات محافظتی را خواهند داشت. با این حال، اگر رژیم غذایی سالمی داشته باشید، به احتمال زیاد مقادیر کافی از روی و سلنیوم را دریافت خواهید کرد.

پروبیوتیک ها و ماست

تحقیقات نشان داده است که مصرف منظم پروبیوتیک ها از جمله موادی که در ماست یافت گردیده و یا به صورت مکمل های غذایی به فروش می رسند، می تواند چین و چروک صورت را کاهش داده و سلامت کلی پوست را ارتقا بخشد.

روبالشی ابریشمی یا حاوی اکسید مس

پیشگیری و کاهش بروز چروک های پوستی می تواند از طریق راهکار ساده ای مثل انتخاب روبالشی مناسب صورت گیرد. ابریشم حاوی پروتئین  بوده و حساسیت زایی اندکی دارد. بنابراین برای تماس با پوست مناسب است. به علاوه روبالشی های حاوی اکسید مس نیز می توانند خطوط ظریف صورت را کاهش دهند.

درمان دارویی برای از بین بردن چین و چروک صورت

راهکارهای درمانی متعددی برای کاهش خطوط ظریف پوست وجود دارد. برای موارد شدید و چین های عمیق تر ممکن است نیاز به تکنیک های تهاجمی تری مانند جراحی پلاستیک لیفت صورت یا تزریق پرکننده ها داشته باشید.

داروها

ترکیبات رتینوئید موضعی از ویتامین آ مشتق می شوند. این ترکیبات با هدف کاهش چین و چروک های ظریف و مقابله با تیرگی (هایپرپیگمانتاسیون) و زبری پوست به کار برده می شوند. این کار از طریق افزایش تولید کلاژن در پوست صورت می گیرد.

با وجود این، استفاده از رتینوئیدها ممکن است موجب حساسیت پوست نسبت به آفتاب سوختگی گردد. بنابراین ضروری است که موقع استفاده از این کرم ها از یک محافظ برای پوست خود استفاده کنید. عوارض جانبی احتمالی این ترکیبات عبارتند از:

 • خشکی
 • خارش
 • احساس سوزش
 • احساس سوزن سوزن شدن
 • نواحی تغییر رنگ داده پوست

ترکیبات فعال به کار رفته در کرم های ضدچروک بسته به نوع و غلظت این محصولات متفاوت اند. غلظت محتویات کرم های بدون نسخه (OTC) به طور قابل توجهی پایین تر از کرم های نسخه دار بوده و عامل تعیین کننده در شدت اثر این ترکیبات به شمار می آید.

افراد ممکن است نتایج اندک تا متوسطی را از داروهای زیر بگیرند:

 • رتینول
 • آلفا هیدروکسی اسیدها
 • کینتین
 • کوآنزیم Q10
 • پپتیدهای مس
 • آنتی اکسیدان ها

رفع چین و چروک صورت با لیزر و روش های کلینیکی

درمان های لیزری و کلینیکی برای رفع چین و چروک صورت

 درم ابریژن و لایه برداری

درم ابریژن یک عمل جراحی است که در آن به صورت کنترل شده، لایه های بالایی پوست با یک ابزار چرخنده با دور بالا لایه برداری می شود.

هدف از انجام درم ابریژن حذف چین و چروک های ظریف پوست، خال ها، تتو، اسکارهای جوش و دیگر انواع اسکار است. این فرآیند ممکن است باعث پوسته پوسته شدن، تورم و تغییر رنگ پوست گردد. این علائم عمدتاً بعد از دو هفته محو می گردند. اما برخی نشانه های این عوارض ممکن است تا ماه ها باقی بماند.

اغلب اوقات نتایج دلخواه بلافاصله قابل رؤیت نبوده و ممکن است تا مشاهده هرگونه بهبود در پوست، ماه ها زمان نیاز باشد.

میکرودرم ابریژن یک عمل مشابه و با تهاجم کمتر بوده و در آن میکروکریستال های آلومینیوم اکسید بر روی سطح پوست اسپری می گردد. برخی از پزشکان از یک ابزار دستی با کریستال های الماس و یک وکیوم قدرتمند برای حذف ذرات بلند شده از پوست استفاده می کنند.

این متد درمانی با هدف ایجاد ظاهری با طراوت و لطافت بیشتر و کاهش بروز خطوط و چین و چروک صورت، منافذ بزرگ پوست، زبری و آسیب ناشی از نور آفتاب به کار برده می شود.

نتایج این روش موقتی بوده و ممکن است افراد به تکرار جلسات درمانی نیاز پیدا کنند.

رفع چین و چروک صورت با لیزر

لایه برداری با لیزر یک روش درمانی است که توسط پزشکان متخصص پوست صورت می گیرد. در این روش از امواج لیزر جهت بهبود بافت و ظاهر پوست استفاده می شود.

بسته به نیاز شما پزشک متخصص ممکن است روش های تخریبی (Ablative) یا غیرتخریبی (non-ablative) را برای این کار برگزیند. لیزرهای تخریبی شامل لیزر کربن دی اکسید (لیزر CO2 فرکشنال) و اربیوم (Erbium) خواهند بود. درمان لایه برداری با لیزرهای CO2  به منظور از بین بردن اسکار، زگیل و چین و چروک های عمیق به کار برده می شود. لیزر اربیوم را می توان برای خطوط و چروک های ظریف تر و نیز رفع مشکلات سطحی پوست به کار برد. هر دو نوع این لیزرهای تخریبی لایه خارجی پوست را از بین می برند. پس از بهبود زخم ناشی از لیزر یا امواج نورانی، پوست جدید نرم تر و محکم تر خواهد بود. بهبود زخم ناشی از لایه برداری با لیزر تخریبی ممکن است تا چندین ماه به طول بیانجامد.

این در حالی است که لیزرهای غیرتخریبی، هیچ یک از لایه های پوست را از بین نمی برند. این لیزرها عبارتند از نور پالسی، لیزرهای pulsed-dye و لیزرهای فرکشنال (یا لیزر فرکسل). لیزرهای غیرتخریبی برای درمان مشکلاتی چون آکنه روزاسه، وریدهای عنکبوتی و مشکلات پوستی مرتبط با آکنه به کار برده می شوند. چین و چروک های ظریف و ریز پوست را نیز می توان با این لیزرها (مانند لیزر فرکسل) از بین برد.

درمان با رادیوفرکوئنسی (ترماژ)

امواج رادیوفرکوئنسی (RF) لایه های زیرین درم پوست را در معرض حرارت قرار داده و موجب تحریک ساخت رشته های کلاژن جدید می گردند. این روش پوست را سفت کرده و چین و چروک را کاهش می دهد. درمان با رادیوفرکوئنسی برای موارد خفیف و چروک های ریز بیشترین کاربرد را دارد.

ممکن است افراد تا چند ماه پس از درمان ترماژ متوجه کاهش چین و چروک های خود نشوند. در مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ صورت گرفت، بیش از ۹۰ درصد از شرکت کنندگانی که تحت درمان RFقرار گرفته بودند، رضایت خود از نتایج را در ماه اول و ششم بعد از درمان اظهار کردند. درمان با رادیوفرکوئنسی باعث ایجاد زخم نمی شود. با این حال، ضروری است که محققان در خصوص امنیت و اثربخشی این روش تحقیقات بیشتری انجام دهند.

روش هایفو (HIFU)

روش HIFU که مخفف امواج متمرکز فراصوت با شدت بالا (High Intensity Focused Ultrasound) است، به عنوان روشی غیرتهاجمی برای مقابله با پیری صورت به کار برده می شود. این روش درمانی ضدپیری مزایایی مشابه با لیفت صورت را در بر داشته و شما را از این قبیل جراحی های تهاجمی و پردردسر بی نیاز می کند.

دوره نقاهت در این روش کوتاه تر از گزینه های جراحی بوده، اما نتایج آن نیز به همان نسبت ضعیف تر و موقتی تر خواهد بود. به همین دلیل متخصصان پوست هایفو را تنها برای علائم خفیف تا متوسط پیری پیشنهاد می کنند.

گرمای ناشی از امواج فراصوت در این روش سلول های مورد هدف در پوست را از بین برده و واکنشی التهابی را در محل ایجاد می کند. در طی این واکنش، بدن برای کمک به رشد مجدد سلول ها کلاژن می سازد. به این ترتیب روش هایفو موجب اثرات زیر می گردد:

دقت داشته باشید که برای دستیابی به نتایج دلخواه خود باید از هایفو مدل آمریکایی استفاده کنید. این دستگاه ها به گفته اعضای بورد جراحی زیبایی آمریکا در عرض ۲ تا ۳ ماه شما را به پوست ایده آل خود می رسانند. با رعایت اصول مراقبت از پوست می توانید این نتایج را تا یک سال نیز تمدید کنید.

بوتاکس

سم بوتولینوم نوع A یا بوتاکس، سیگنال های شیمیایی که موجب انقباض عضلات می شوند را مسدود می کند. پزشکان این سم را برای درمان برخی از بیماری ها به کار می برند.

متخصصان زیبایی از تزریق دوزهای کم بوتاکس به درون عضلات برای کاهش چین و چروک استفاده می کنند. اگر عضله نتواند سفت شود، پوست روی آن صاف شده و ظاهری با چین و چروک کمتر پیدا می کند.

بوتاکس می تواند برای کاهش خطوط پیشانی، از بین بردن خط اخم بین دو ابرو و خطوط پنجه غازی گوشه های چشم ها به کار رود. این روش بیشتر به عنوان پیشگیری از چروک صورت کاربرد داشته و در مواردی که چین و چروک خفیف بوده و هنوز عمیق نشده اند، بیشترین اثربخشی را خواهد داشت.

بر طبق گزارش جامعه جراحان پلاستیک آمریکا، افراد از چند روز تا چند هفته پس از تزریق، نتایج بوتاکس را مشاهده خواهند کرد. این تغییرات معمولاً به مدت ۳ تا ۴ ماه باقی مانده و پس از آن نیاز به تزریق مجدد خواهد بود.

لیفت صورت یا ریتیدکتومی (Rhytidectomy)

در موارد شدید و چین و چروک های عمیق بایستی به سراغ روش های تهاجمی مانند عمل جراحی لیفت صورت بروید. این روش به عنوان قطعی ترین و بهترین راه رفع چین و چروک صورت خصوصاً در موارد شدید که درمان های دیگر ناموفق بوده اند در نظر گرفته می شود.

فیس لیفت یا ریتیدکتومی یک نوع عمل جراحی زیبایی است که به منظور جوان سازی پوست افراد به کار برده می شود. در این روش اغلب مقداری از پوست و چربی صورت برداشته می شود. ممکن است این عمل به همراه سفت کردن بافت های زیرین و یا بدون آن انجام گیرد.

لیفت صورت موجب کاهش افتادگی و چین و چروک پوست در نواحی گونه ها و فک گردیده و تغییراتی که به مرور زمان و با افزایش سن در شکل صورت ایجاد می شود را اصلاح می کند. لیفت گردن (پلاتیسموپلاستی) نیز اغلب به همراه لیفت صورت و به منظور کاهش تجمع چربی و افتادگی پوست گردن انجام می گیرد. روش لیفت صورت بر روی چین و چروک و خطوط ناشی از مواجهه با نور آفتاب (چروک های استاتیک) اثری ندارد.

لیفت صورت با نخ

لیفت صورت با نخ (Thread lift) روشی جایگزین برای عمل جراحی فیس لیفت در نظر گرفته می شود. در این روش با استفاده از قراردادن نخ های جراحی بر روی پوست و سپس سفت کردن این نخ ها پوست صورت کشیده و سفت می گردد. این اقدام درمانی عمدتاً ریسک پایینی به دنبال داشته و دوره نقاهت کوتاهی نیز دارد. با این حال عوارض جانبی آن از قبیل قرمزی، کبودی و تورم را باید مدنظر داشت.

اثرات لیفت صورت با نخ به میزان فیس لیفت چشمگیر نبوده و مطالعات کافی در خصوص ماندگاری این روش نیز وجود ندارد. نتایج مثبت Thread liftبین ۱ تا ۳ سال باقی مانده و برای دستیابی به بهترین نتایج توصیه می شود که لیفت صورت با نخ به همراه دیگر روش های ضدپیری به کار رود.

فیلرهای صورت

فیلرهای بافت نرم متشکل از کلاژن، هیالورونیک اسید یا چربی بوده و در محل  شیارهای عمیق چروک صورت تزریق می شوند. این فیلرها توسط افراد حرفه ای در حیطه زیبایی مورد استفاده قرار گرفته و موجب صاف شدن پوست و افزایش حجم و کانتور صورت می گردند. افراد ممکن است گاهی در محل تزریق فیلر مشکلاتی چون کبودی و تورم را تجربه کنند. همانند درمان با بوتاکس، این درمان ها نیز موقتی بوده و فیلرها بایستی به طور منظم تزریق گردند. نتایج این روش بستگی به محل چروک ها و عمق آن ها خواهد داشت.
پزشک با توجه به عمق و نوع چین و چروک و همچنین سن شما ممکن است تزریق ژل را پیشنهاد کند یا در برخی از موارد تزریق چربی که از چربی خود فرد گرفته شده و بعد از یک سری اعمال خاص در ناحیه مورد نظر تزریق کند.

هزینه رفع چین و چروک صورت

اگرچه بروز چین و چروک صورت جزئی طبیعی و اجتناب ناپذیر از فرآیند پیری است، اما این بدان معنا نیست که نمی توان برای پیشگیری و درمان افتادگی و چروک پوست کاری انجام داد. روش های متعددی برای مقابله با این مسئله وجود دارد که بسته به شدت و عمق خطوط پوست، می توانید از یک یا ترکیبی از چند مورد از آن ها استفاده کنید.

شما می توانید از طیف وسیعی از متدهای درمانی از درمان های خانگی مانند ماسک های صورت و مکمل های غذایی تا درم ابریژن و روش های تهاجمی تری چون لیزر و لیفت صورت برای جوان سازی و بازگرداندن طراوت اولیه پوست خود بهره جویید. دقت داشته باشید که اکثر این روش ها در کلینیک های معتبر زیبایی و زیر نظر متخصصان باتجربه پوست انجام می گیرند. با این حال قبل از مراجعه به پزشک می توانید برخی از درمان های خانگی بی خطر را نیز امتحان کنید.

هزینه درمان چین و چروک صورت نیز با توجه به نوع عمل شما و روشی که پزشک برای شما در نظر می گیرید انتخاب می شود. مثلا هزینه لیزر فرکسل که تنها لیزر دارای تاییدیه FDA برای کار بر ناحیه دور چشم هست با توجه به میزان مصرفی آن لحاظ می شود.
شما می توانید با تماس با شماره 54862-021 از کلینیک پوست، مو، لیزر و لاغری رویای آبی مشاوره رایگان دریافت نمایید و بعد از مشورت با پزشک بهترین تصمیم را بگیرید.