انتخاب برگه

تاتوی ابرو یکی از روش های قدیمی آرایش دائمی ابرو است. این روش زیباسازی و بهبود ظاهر ابرو با بکارگیری تکنیک تاتوی سایر نقاط بدن انجام می شود. اما از آنجاییکه این تکنیک نامناسب و قدیمی است، ابروی فرد ظاهری غیرطبیعی و غیر قرینه پیدا کرده و پس از مدتی با تغییر رنگ زیبایی خود را به طور کامل از دست می دهد.

این موضوع سبب شده تا بسیاری از افراد از تکنیک های بسیار جدید و طبیعی مانند میکروبلیدینگ ابرو، میکروپیگمنتیشن ابرو، و فیبروز ابرو استفاده کنند. اما اگر فردی از ظاهر تتو ابروی خود راضی نباشد چطور می تواند آن را پاک کرده و از تکنیک های جایگزین استفاده کند؟ مناسب ترین تکنیک جهت پاک کردن تاتوی ابرو کدام است؟ در ادامه این مطلب به معرفی بهترین روش پاک کردن تاتوی ابرو می پردازیم.

پاک کردن تاتوی ابرو چطور انجام می شود؟

بسیاری از افراد به دلیل عدم تقارن ابرو ها، ظاهر غیرطبیعی، حساسیت به رنگ تاتو و همچنین تغییر سلیقه فرد به دنبال پاک کردن تاتوی ابرو خود و استفاده از روش های جایگزین هستند. پاک کردن تاتوی ابرو نسبت به سایر نقاط بدن خواهان بیشتری دارد، چراکه تتو ابرو در صورت انجام شده و مستقیماً با ظاهر و زیبایی فرد رابطه دارد.

معمولاً روش های مختلفی برای پاک کردن ابرو پیشنهاد می شود، برخی افراد از روش های خانگی و گروهی دیگر از روش های پزشکی و علمی استفاده می کنند. بی شک نتایج حاصل از روش های خانگی نسبت به روش های پزشکی، کیفیت و دقت پایین تری دارند همچنین ممکن است باعث ایجاد آسیب و حساسیت پوستی گردد. از این رو همواره توصیه می شود با مراجعه به کلینیک پوست و مو و مشورت گرفتن از یک پزشک متخصص، از همان ابتدا از یک روش مناسب و ماندگار استفاده کنید. با این حال در ادامه این مطلب علاوه بر معرفی روش های پزشکی پاک کردن تاتوی ابرو به روش های خانگی نیز اشاره می شود.

روش های قدیمی پاک کردن تاتوی ابرو

برخی افراد برای پاک کردن تاتوی ابرو از روش های رندم و بسیار پرریسک استفاده می کنند. در یکی از این روش ها با هدف کم رنگ کردن جای تاتوی ابرو، از تاتوی همرنگ پوست بر روی این ناحیه استفاده می شود. این روش جای تاتو به وضوح مشخص بوده و ظاهر ابرو بسیار بد می شود.

 در موارد دیگر ممکن است افراد استفاده از تاتو ریمور را به شما توصیه کنند. تاتو ریمور حاوی نوعی اسید بوده و باعث حل شدن جوهر تاتو می شود. اما این روش نیز زمان بر بوده و ممکن است برای برخی افراد نتیجه ای نداشته باشد. از طرف دیگر در برخی موارد تاتو ریمور با عوارض زیادی همراه بوده و ممکن است استفاده از روش های دیگر پاک کننده خالکوبی ابرو را بی تأثیر کند.

پاک کردن تاتوی ابرو به روش خانگی

توجه: به هیچ عنوان بدون دستور پزشک و متخصص و خودسرانه اقدام به این کارها نکنید چون ممکن است دچار آسیب ها و حساسیت های شدید پوستی شوید.

معمولاً انواع روش های خانگی جهت پاک کردن تاتوی ابرو، نتیجه مطلوبی نداشته و با ریسک آسیب  دیدگی همراه است. اما با این وجود برخی افراد به دلیل ارزان و در دسترس بودن، این روش را به سایر روش های مطمئن و علمی تریج می دهند. در واقع در روش های خانگی به منظور پاک کردن جوهر تاتو از میوه های و مرکباتی که خاصیت اسیدی داشته باشند، استفاده می شود. از رایج ترین آنها می توان به لیمو ترش، نمک، عسل، چوب صندل، آلوئه ورا و… اشاره کرد.

  • نحوه استفاده از لیمو ترش برای پاک کردن تاتوی ابرو

در این روش ابتدا صورت خود را با آب ولرم شستشو داده و سپس مقدار مناسبی از آب لیموترش تازه را بر روی تاتوی ابروی خود قرار دهید. پس از چند دقیقه مجدداً صورت خود را با آب ولرم شستشو دهید.

  • نحوه استفاده از چوب صندل برای پاک کردن تاتوی ابرو

در این روش ابتدا لازم است پودر چوب صندل را از قبل تهیه کرده و آن را با ژل آلوئه ورا و سایر سنگ های آسیاب شده ترکیب کنید. ترکیب این مواد باهم باعث ایجاد یک ماده خمیری می شود. خمیر به دست آمده را به صورت روزانه برای چند دقیقه بر روی تاتوی ابروی خود قرار داده و بمالید. این کار را تا زمان به دست آمدن نتیجه دلخواه، هر روز تکرار کنید.

  • نحوه استفاده از عسل برای پاک کردن تاتوی ابرو

عسل یکی از مواد طبیعی مؤثر در پاک کردن تاتوی ابرو به شمار می آید. برای بکارگیری عسل، ابتدا لازم است آن را با مقدار مناسبی ژل آلوئه ورا، ماست و نمک به خوبی ترکیب کنید. پس از ایجاد شدن یک ماده خمیری شکل، خمیر به دست آمده را بر روی پوست تمیز و شسته شده خود قرار دهید. برای چند دقیقه محل تاتوی ابروی خود را ماساژ داده و در نهایت پوست را مجدداً شستشو دهید. این کار را نیز تا رسیدن به نتیجه دلخواه برای چند روز ادامه دهید.

  • استفاده از سرکه سیب و سیر برای پاک کردن تاتوی ابرو

در طب سنتی سرکه و سیر دارای اثرات ضدمیکروبی هستند. سرکه سیب با خاصیت پاک کنندگی خود باعث از بین رفتن ضایعات پوستی و سلول های مرده پوست می شود. با این حال این دو در حل کردن جوهر تاتو و از بین بردن اثرات آن بر روی پوست تأثیری ندارند. از طرفی ممکن است مصرف آنها برای برخی از افراد با علائم حساسیت مانند سوزش، خارش و لکه های تیره همراه شود.

  • استفاده از دکلره برای پاک کردن تاتوی ابرو

دکلره ماده ای است که برای روشن کردن و از بین بردن رنگ دانه های مو استفاده می شود، این ماده می تواند بر روی رنگ دانه های سلول های سطحی پوست نیز تأثیرگذار باشد. اما از آنجاییکه جوهر تاتو در عمق پوست نفوذ می کند، در نتیجه دکلره نمی تواند تأثیری بر سلول های عمق پوست و جوهر تاتو داشته باشد.

  • نحوه استفاده از جوش شیرین برای پاک کردن تاتوی ابرو

جوش شیرین یکی از روش های خانگی از بین بردن تاتوی ابرو است. در این روش لازم است چند قطره آب را به مقداری جوش شیرین اضافه کرده و مخلوط به دست آمده را بر روی محل تاتوی ابرو قرار داده و ماساژ دهید. تأثیر این روش بسیار کم بوده و در مواردی نیز سبب بروز حساسیت پوستی در محل ابرو می شود.

  • نحوه استفاده از آلوئه ورا برای پاک کردن تاتوی ابرو

یکی دیگر از روش های خانگی توصیه شده برای پاک کردن تاتوی ابرو استفاده از گیاه آلوئه ورا است. در این روش بهتر است کپسول ویتامین Dرا با مقدار مناسبی ژل آلوئه ورا مخلوط کنید. سپس ماده به دست آمده را بر روی محل تاتوی ابرو قرار داده و محل را ماساژ دهید. این کار را برای دقایقی به صورت روزانه انجام دهید.

از بین بردن و پاک کردن تاتو ابرو

پاک کردن تاتوی ابرو به روش پزشکی

تکنیک های پزشکی همچون لیزر و کرم های موضعی تخصصی، مؤثرترین و کم خطرترین روش های پاک کردن تاتوی ابرو هستند. تشخیص اینکه کدام روش برای چه کسی مناسب تر است، تنها با نظر و معاینه پزشک متخصص امکان پذیر است. این روش ها نه تنها کمترین عوارض را دارند؛ بلکه در صورت تکمیل جلسات درمانی،  مراجعه کننده بیشترین تأثیر و نتیجه را مشاهده خواهد کرد. در ادامه به بررسی هر یک از روش های پزشکی مذکور می پردازیم.

استفاده از کرم های موضعی تخصصی برای پاک کردن تاتوی ابرو

کرم های موضعی پاک کننده تاتوی ابرو در دو گروه کرم های تری کلرواستیک اسید (TCA) و کرم های غیر تری کلرواستیک اسیدی دسته بندی می شوند.

  • کرم های تری کلرواستیک اسید: این گروه از کرم های پاک کننده تتوی ابرو، جهت از بین بردن جوهر تاتو، حجم بسیار نازکی از لایه فوقانی پوست را سوزانده و به این ترتیب سبب از بین بردن اثرات تاتو بر روی پوست می شود. معمولاً تری کلرو استیک اسید به صورت کرم عرضه می شود، اما در مواردی به صورت ژله یا محلول نیز در دسترس مصرف کنندگان قرار می گیرد. این روش معمولاً برای افرادی که پوست روشنی داشته باشند مناسب تر است. اما از آنجایی که عموماً با عوارضی جانبی و جای زخم همراه است، توصیه نمی شود.
  • کرم های غیر تری کلرواستیک اسیدی: این گروه از کرم های پاک کننده تاتوی ابرو دارای خاصیت روشن کننده و لایه بردار هستند. کرم های غیر TCAدارای اثربخشی کمی هستند و برای رسیدن به نتیجه دلخواه باید برای مدت زمانی طولانی مصرف شوند. در این کرم ها با هدایت جوهر تاتو به سطوح بالایی پوست، باعث از بین رفتن اثرات تاتو ابرو می شوند.

استفاده از لیزر برای پاک کردن تاتوی ابرو

پاک کردن تاتو با لیزر کیوسوئیچ مؤثرترین، کم ریسک ترین، سریع ترین و علمی ترین روش پاک کردن تاتوی ابرو است. پزشک متخصص با توجه به وضعیت و شرایط هر مراجعه کننده همچون عمق، اندازه و رنگ دانه تاتو؛ مناسب ترین تکنیک لیزر را انتخاب کرده و تعداد جلسات مورد نیز را مشخص می کند. معمولاً هر جلسه لیزر برای پاک کردن تاتوی ابرو به فاصله شش هفته انجام می شود. به این ترتیب ممکن است این فرایند به مدت یک سال طول بکشد.

این روش با کمترین احتمال ایجاد حساسیت، بیشترین تأثیر را در از بین بردن جوهر تتو دارد. حذف سریع رنگ دانه های تاتوی ابرو با لیزرهای مختلف از جملهND-YAG ،CO2و کیوسوئیچ (Q-Switch) انجام می شود. جدیدترین مدل لیزر کیوسوئیچ با بیشترین اثر پاک کنندگی تاتوی ابرو توسط شرکت باسابقه دکا عرضه می شود. این دستگاه در کلینیک رویای آبی موجود بوده و از آن برای اهداف درمانی مختلف از جمله پاک کردن تاتوی ابرو استفاده می شود.

پاک کردن تتو با لیزر

لیزر کیوسوئیچ برای پاک کردن تاتوی ابرو

بی شک بهترین، مؤثرترین و کم خطرترین روش  پاک کردن لک های پوستی و رنگ های ناشی از تاتو در نقاط مختلف بدن از جمله ابرو، لیزر کیوسوئیچ است. لیزر کیوسوئیچ دارای طول موج 532 و 1064 نانومتری بوده و پس از تاباندن بر روی محل مورد نظر پوست، توسط رنگ دانه های تاتو ابرو جذب می شود. در مرحله بعدی این رنگ دانه های در داخل پوست متلاشی شده و به ذرات کوچک تر تبدیل می شوند. در نهایت ذرات کوچک رنگ دانه های تاتو، توسط سلول های ایمنی بدن جمع آوری و دفع می شوند.

هزینه پاک کردن تاتو ابرو با لیزر کیوسوئیچ

هزینه پاک کردن تاتوی ابرو با لیزر بستگی به میزان جوهر و عمق تاتو بستگی دارد، شما میتوانید با تماس با شماره های کلینیک ابتدا وقت خود را رزور کنید و در جلسه مشاوره با پزشک کلینیک از میزان هزینه و تعداد جلسه لازم آگاهی پیدا کنید و در صورت تمایل این عمل را انجام دهید.

نتیجه گیری

با روی کار آمدن تکنیک های طبیعی و جدید، بسیاری از افراد به دنبال پاک کردن تاتوی ابرو خود هستند. از آنجاییکه روش  قدیمی خالکوبی ابرو، ظاهر غیرطبیعی داشته و پس از مدتی تغییر رنگ می دهد، افراد به دنبال پاک کردن آن و کاشت ابرو روی تاتو هستند. در میان انواع روش های خانگی و پزشکی، لیزر کیوسوئیچ به عنوان مؤثرترین، سریع ترین و کم خطرترین روش پاک کننده تاتوی ابرو شناخته می شود.