انتخاب برگه

یکی از موضوعاتی که بسیاری از خانمها را می ترساند، شل شدن واژن است. دیدگاه نادرست افراد این طور است که با شل شدن واژن، دیگر نمی توان از روابط جنسی لذت برد و دیگر رابطه با همسر لذت بخش نخواهد بود؛ اما در این مطلب متوجه می شوید که این موضوع درست نیست. اگر می خواهید با علت گشادی واژن و درمان شل شدن واژن آشنا شوید، تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید.

علت شل شدن واژن

شل شدن واژن یعنی چه؟

برای درک موضوع گشادی واژن بهتر است ابتدا با آناتومی بدن خانمها بیشتر آشنا شوید.

در اطراف دستگاه تناسلی زنان، ماهیچه ها و عضلاتی وجود دارد که این ماهیچه ها قابلیت کشسانی دارند؛ یعنی می توانند گشاد شوند یا به حالت طبیعی دربیایند و جمع شوند. زمانی که آلت تناسلی مرد وارد واژن می شود، این ماهیچه ها باز می شوند و واژن برای ورود یک شی دیگر آماده خواهد شد. پس از انجام رابطه جنسی و بیرون آمدن آلت تناسلی مرد از واژن، ماهیچه های اطراف واژن جمع می شوند و به حالت عادی خود در می آیند.

در طول زایمان هم واژن باز می شود و در نتیجه واژن برای خروج نوزاد از ناحیه واژن گشاد می شود. در واقع در طول عمر یک خانم و با افزایش سنش، واژن او تغییرات زیادی می کند.

یکی از اتفاقاتی که به دلیل زایمان و افزایش سن برای واژن می افتد، شل شدن واژن است. شاید گشاد شدن واژن در زمان زایمان و برقراری رابطه جنسی موضوع خوشایندی باشد؛ اما داشتن واژن شل و گشاد در دیگر موارد موضوع جالبی نیست و باعث آزردگی خانمها می شود؛ زیرا مشکلات خاص خودش را به همراه دارد.

آیا واژن شل می شود؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که بله، واژن بر اثر عواملی شل می شود. در علم پزشکی به شلی واژن، «آتروفی واژن» گفته می شود. با ابتلا به آتروفی واژن، واژن نازک و خشک شده و دیواره های واژن نیز ملتهب خواهد شد. افزایش سن، یائسگی و کاهش میزان ترشح هورمون استروژن در شلی واژن تاثیر زیادی دارند.

وقتی واژن شل و ضعیف می شود، بعضی از خانمها دچار مشکلات دفع ادرار یا بی اختیاری ادرار می شوند و بعضی از خانمها نیز درد زیادی را در هنگام برقراری رابطه جنسی تحمل می کنند. موضوعی که وجود دارد این است که شلی واژن هم روی دفع ادرار تاثیر می گذارد و همزمان علائم واژینال مخصوصش را نیز به همراه دارد.

علت گشادی واژن

خیلی ها فکر می کنند که داشتن روابط جنسی زیاد باعث شل شدن و گشادی واژن می شود؛ اما این موضوع کاملا نادرست است. واژن زن با شروع رابطه جنسی بزرگ و گشاد می شود و بعد از اتمام رابطه هم به حالت ابتدایی خود برمی گردد؛ پس روابط جنسی تاثیری روی خاصیت ارتجاعی و کشسانی واژن نخواهد داشت و واژن را گشاد نمی کند!

وقتی سن فرد بالا می رود و زایمان را هم تجربه می کند، ماهیچه های اطراف واژن و ماهیچه های کف لگن، قدرت و انعطاف پذیری خود را از دست می دهند. یائسگی و عوامل ارثی نیز در این موضوع دخالت دارند. با ضعیف شدن ماهیچه های کف لگن، فرد با مشکلاتی مانند بی اختیاری ادرار، نشت ادرار، شل شدن و گشادی واژن مواجه می شود.

یکی از بهترین راه ها برای درمان شل شدن واژن این است که ماهیچه های اطراف واژن را با کمک ورزش تقویت کرد تا قدرت بیشتری داشته باشند.

آیا زایمان طبیعی باعث شل شدن و گشاد شدن واژن می شود

آیا زایمان طبیعی باعث گشاد شدن واژن می شود؟

در طول بارداری، بدن زن یک انسان کامل را در خود رشد می دهد و در زمان زایمان، تمام عضلات و ارگان های بدنش برای کمک به زایمان وارد عمل می شوند. زایمان طبیعی روی واژن مادر تاثیر زیادی می گذارد؛ تا حدی که می تواند باعث گشاد شدن واژن شود. خانمهایی که بیش از یک بار تجربه زایمان طبیعی را داشته اند، بیشتر در معرض شل شدگی واژن قرار دارند. پس می توان زایمان طبیعی را یکی از چند علت گشادی واژن دانست. خوشبختانه شل شدن واژن در اثر زایمان برای همه اتفاق نمی افتد و با ورزش و جراحی می توان این مشکل را برطرف کرد.

افتادگی واژن و رحم بر اثر زایمان طبیعی قابل درک است؛ اما بسیاری از افراد علت شل شدن واژن بعد از سزارین را متوجه نمی شوند. دلیل شل شدن و افتادگی لبه های واژن بعد از سزارین را می توان ضعیف شدن عضلات لگن در اثر بارداری دانست.

شاید بپرسید شلی واژن چه علائم و نشانه هایی دارد؟ در ادامه با علائم شلی واژن آشنا خواهید شد.

علائم شلی واژن چیست؟

گفتیم شلی واژن با نشانه ها و علائم واژینال و مشکلات دفع ادرار همراه است. از جمله علائم شلی واژن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقاربت دردناک
 • خونریزی پس از رابطه جنسی
 • سفت شدن کانال واژن
 • کوتاه شدن کانال واژن
 • کاهش تحریک واژن در زمان رابطه جنسی
 • خشک شدن واژن
 • ترشحات غیرطبیعی از واژن
 • خارش زیاد دستگاه تناسلی
 • سوزش واژن
 • بی اختیاری ادرار
 • تکرر ادرار و اضطرار در دفع ادرار
 • عفونت مجاری ادراری
 • دفع ادرار همراه با سوزش
 • در برخی موارد یبوست
 • درد لگن
 • احساس سنگینی در ناحیه واژن

از آنجایی که شلی واژن روی رابطه جنسی با همسر تاثیر مستقیمی می گذارد و با مشکلات دفع ادرار و ناراحتی های دیگر همراه است، باید هرچه سریعتر به دنبال درمان شل شدن واژن بود. در ادامه با درمان های خانگی و پزشکی افتادگی واژن آشنا خواهید شد.

دلایل افتادگی واژن

اصلی ترین دلایل افتادگی واژن عبارت هستند از:

 • افزایش سن
 • یائسگی و کاهش هورمون استروژن
 • زایمان
 • عوامل ارثی و ژنتیکی
 • فعالیتهای سنگین مانند ورزش، بلند کردن اجسام سنگین و…

عوامل تشدید کننده علائم شلی واژن

گاهی اوقات ممکن است شلی واژن به دلیل عوامل دیگری تشدید شود و قبل از رسیدن به سن یائسگی فرد را درگیر کند.

 • کاهش استروژن به دلیل شیردهی
 • مصرف داروهای تغییر دهنده میزان استروژن مانند قرص های کنترل قند خون
 • جراحی یائسگی و حذف تخمدانها
 • شیمی درمانی
 • درمانهای هورمونی

این موارد از عوامل تشدید کننده افتادگی واژن هستند.

عوارض جانبی یائسگی و شلی واژن

بسیاری از افراد همزمان با یائسه شدن درگیر شلی واژن می شوند و بعضی ها هم تا مدتها پس از یائسگی چنین موضوعی را تجربه نمی کنند. جالب است بدانید که با فعالیت جنسی منظم در سالهای پیش از یائسگی می توانید عضلات واژن را قدرتمند نگه دارید و با این کار، شل شدن واژن را به تعویق بیندازید.

چگونه می توان از شلی واژن جلوگیری کرد؟

از آنجایی که شل شدن واژن اتفاق خوشایندی نیست، بسیاری از افراد به دنبال روشهای پیشگیری از شل شدگی و افتادگی واژن هستند. با انجام ورزشهای تقویت کننده کف لگن و اطراف واژن شما می توانید عضلات اطراف واژن خود را تقویت کنید تا محکم و قدرتمند شوند. رابطه جنسی منظم، سبک زندگی سالم، دوری از هرگونه دخانیات و فعالیتهای ورزشی از سندرم یائسگی زودرس و شلی واژن پیشگیری می کند. وقتی روابط جنسی منظم داشته باشید، جریان خون به واژن شما بیشتر می شود و بافت های واژن سالم تر می مانند. پس سبک زندگی سالم و رژیم غذایی درست داشته باشید تا دستگاه تناسلی شما سالم بماند و استحکام و انعطافش را حفظ کند. همچنین می توانید از روشهای جراحی مانند لیفت واژن هم برای پیشگیری از افتادگی واژن کمک بگیرید.

درمان شلی واژن با ورزش و تمرینات کگل در منزل

درمان شل شدن واژن با ورزش

یکی از موثرترین روشهای درمان خانگی افتادگی واژن، انجام تمرینات ورزشی است. تمرینات کگل باعث تقویت عضلات کف لگن می شود. با تمرینات کگل می توانید عضلات قسمت پایینی لگن را تقویت کنید که این موضوع باعث تنگ شدن واژن می شود و رابطه جنسی را برایتان لذت بخش تر خواهد کرد. اگر به دنبال درمان شل شدن واژن با ورزش هستید، تمرینات کگل را انجام دهید.

برای اینکه تمرینات کگل را انجام دهید، روی زمین نرم دراز بکشید. عضلات کف لگن را به مدت 5 یا 10 ثانیه منقبض کنید و نگه دارید و سپس 5 ثانیه آن را رها کرده و استراحت کنید. حداقل 5 بار این کار را پشت سر هم انجام دهید. شما می توانید تمرینات کگل را سه بار در روز انجام دهید. این تمرین باعث تقویت عضلات مثانه، رحم و روده شما نیز می شود و برای درمان شل شدن رحم و بی اختیاری ادرار نیز بسیار موثر است.

دیگر روشهای درمان شل شدن واژن

به غیر از درمان شل شدن واژن با ورزش، روشهای دیگری نیز برای درمان افتادگی واژن وجود دارد که از جمله آنها می توان به جراحی زیبایی واژن، تزریق چربی به واژن، تزریق ژل به واژن، تحریک الکتریکی واژن و لیزر جوانسازی واژن اشاره کرد.

جراحی زیبایی واژن:

لابیاپلاستی یا جراحی زیبایی واژن برای از بین بردن چروک ناحیه تناسلی انجام می شود و در طی آن، پوست اضافه روی لابیای ماژور و کلیتوریس برداشته می شود. در نتیجه یک لایه شل واژن برطرف می شود و واژن زیباتر، تنگ تر و سفت تر می شود. این عمل روی افزایش میل جنسی تاثیر زیادی دارد؛ زیرا اعتماد به نفس خانم بیشتر شده و می تواند فعال تر در رابطه شرکت داشته باشد.

تزریق چربی به واژن:

گفتیم با افزایش سن، میزان کلاژن سازی واژن کمتر می شود و در نتیجه واژن چروک می شود. تزریق چربی به واژن باعث ایجاد بافت سفت تری در واژن می شود و در نتیجه شل شدگی و افتادگی واژن درمان می شود. بسیاری از خانمها بعد از تزریق چربی به واژن احساس رضایت بیشتری پیدا می کنند.

تزریق ژل به واژن:

تزریق ژل و فیلر به لابیای ماژور واژن باعث رفع چروک دستگاه تناسلی و سفت شدن واژن خواهد شد.

تحریک الکتریکی عضلات کف لگن:

یکی دیگر از روشهای موثر برای تقویت عضلات واژن، تحریک الکتریکی عصبی-عضلانی واژن است. برای این موضوع از دستگاه خاصی استفاده می شود که در کلینیک های زیبایی و پزشکی وجود دارد. این دستگاه، سر محدبی دارد و به سمت عضلات کف لگن ارسال می شود. با روشن شدن دستگاه و شروع تحریک الکتریکی، عضلات و عصب های کف لگن منبسط و منقبض می شود و این موضوع باعث تقویت عضلات کف لگن می شود. شما می توانید از دستگاه های خانگی تحریک الکتریکی عصبی-عضلانی استفاده کنید یا اینکه اجازه دهید پزشک متخصص این کار را برای شما انجام دهد. شما می توانید هفته ای یک بار و به مدت چند هفته از روش تحریک الکتریکی برای درمان شل شدگی واژن استفاده کنید.

لیزر درمانی:

بهترین درمان شل شدن واژن، لیزر درمانی است. با کمک لیزر، بافت واژن برای کلاژن سازی تحریک می شود که باعث جوانسازی واژن و سفت شدن واژن می شود. دستگاه مونالیزا و دستگاه آر اف (RF) از بهترین ابزارها برای درمان شلی واژن هستند. لیزر درمانی با دستگاه مونالیزا و دستگاه آر اف باعث افزایش آبرسانی به ناحیه واژن می شود و در نتیجه ناحیه واژن را به خوبی مرطوب می کند. همچنین بافت واژن را برای تولید کلاژن های بیشتر تحریک می کند که این موضوع باعث جوانسازی واژن می شود. با لیزر مونالیزا و لیزر آر اف ناحیه واژن سفت می شود و حالت کشسانی آن بیشتر خواهد شد. بین لیزر مونالیزا و لیزر RF می توان گفت که لیزر مونالیزا قدرت بیشتری برای جوانسازی و سفت شدن واژن دارند. به همین دلیل است که بهترین درمان برای شل شدن واژن، استفاده از لیزر مونالیزا است.

بهترین روش درمان برای شل شدن واژن

لیزر مونالیزا هم باعث زیبایی واژن می شود و هم روی تنگ کردن واژن تاثیر می گذارد. لیزر مونالیزا برای درمان شل شدگی واژن با بیشترین میزان رضایت همراه بوده است و واژن را جوان و زیبا می کند و مشکل شل شدگی واژن را نیز حل می کند. پس اگر می خواهید شل شدگی واژن خود را درمان کنید، روش لیزر درمانی با لیزر مونالیزا را امتحان کنید تا واژن شما سفت و جوان شود.