انتخاب برگه

یکی از دستگاه های عالی برای زیبایی پوست شما، دستگاه آر اف فرکشنال است. این دستگاه با استفاده از لیزر RF (رادیو فرکانسی) روی بافتهای پوستی تاثیر می گذارد و باعث بازسازی و جوانسازی سلولهای پوستی می شود. استفاده از این دستگاه باعث زیبایی پوست صورت، کاهش چین و چروک، از بین رفتن آثار زخم و اسکار روی پوست، بهبود بافتهای پوستی، روشن شدن پوست، لیفت صورت و گردن، رفع منافذ بافت پوست و… خواهد شد. آر اف پوست یک روش عالی و کم تهاجمی برای جوانسازی پوست است. اصلی ترین عملکرد دستگاه آر اف فرکشنال، تاثیر روی لایه های سطحی و عمقی پوست است.  اگر دوست دارید با این روش موثر برای زیبایی پوست آشنا شوید، با ما همراه باشید.

کاربردهای آر اف پوست

انواع آر اف فرکشنال

دستگاه آر اف فرکشنال از بهترین دستگاه های برای جوانسازی پوست محسوب می شود. سالهاست که پزشکان از این دستگاه برای زیبایی و جوانسازی پوست افراد استفاده می کنند. میکرونیدل و کونتراج دو شکل مدرن آر اف هستند که تاثیرشان بیشتر و عوارضشان نسبت به آر اف معمولی کمتر است.

در آر اف فرکشنال میکرونیدل یا سوزنی از سوزنهای بسیار ریز با قطر 120 میکرون استفاده می شود که تا عمق 2 میلی متری پوست نفوذ می کنند و امواج رادیوفرکانسی را به عمق پوست می فرستند. آر اف فرکشنال میکرونیدل ترکیبی از تکنولوژی آر اف و میکرونیدلینگ است که باعث تحریک کلاژن سازی می شود.

آر اف کونتراج شکل دیگری از ار اف فرکشنال است که از فناوری تک قطبی و دو قطبی استفاده می کند تا مشکلات پوست در لایه های سطحی و لایه های عمقی را درمان کند. درمان با دستگاه آر اف کونتراج بسیار موثر است و خطرات بسیار کمی دارد.

یکی از مزیتهای درمان پوست با آر اف فرکشنال این است که بعد از انجام این روش، به وضوح می توانید تغییرات پوست خود را مشاهده کنید.

آر اف فرکشنال سوزنی چگونه کار می کند؟

جوانسازی پوست با دستگاه آر اف فرکشنال با امواج RF یا امواج رادیوفرکانسی انجام می شود که طول موج کوتاه و انرژی بالایی دارند. انرژی RF در دستگاه ار اف فرکشنال سوزنی از طریق نوک سوزنهای بسیار ظریف وارد پوست می شود. آر اف فرکشنال سوزنی تا عمق 4 میلی متر در پوست نفوذ می کند تا بهتر بتواند کلاژن سازی در عمق پوست را انجام دهد و سلولهای پوستی را برای بازسازی تحریک کند.

سطحی ترین لایه پوست، «اپیدرم» است و زیر آن، لایه «درم» قرار دارد. در اثر افزایش سن این لایه درم است که تحلیل می رود. وقتی دستگاه آر اف روشن می شود و انرژی ناشی از امواج RF به پوست تابیده می شود، در لایه درم جنب و جوش ایجاد خواهد شد که همین موضوع سلولهای پوست را برای تولید کلاژن تحریک می کند. با کلاژن سازی در پوست شاهد شادابی، زیبایی و سفت شدن پوست خواهیم بود و به این ترتیب آر اف فرکشنال باعث جوانسازی پوست شما می شود.

تاثیر دیگری که دستگاه ار اف دارد این است که باعث ساخت بافتهای فیبروزی در قسمتهای آسیب دیده پوست می شود. بافتهای فیبروزی هم باعث تحریک کلاژن سازی در پوست می شوند و به ایجاد لایه ای ضخیم روی زخمهای سطحی پوست کمک می کند. در نتیجه جای زخم و اسکار روی پوست پوشیده می شود.

جوانسازی پوست با آر اف فرکشنال

اگر می خواهید پوست شما زیباتر و شاداب تر شود، منافذ باز روی پوست شما بسته شود، میزان چربی پوست و جوشهای پوست شما کاهش پیدا کند، پوست صورت شما سفت و لیفت شود و جای زخم و اسکار روی پوستتان از بین برود، به روش آر اف فرکشنال اعتماد کنید و جوانسازی پوست با آر اف فرکشنال را امتحان کنید.

هزینه آر اف فرکشنال

هزینه آر اف فرکشنال شامل هزینه تهیه سری دستگاه ار اف و هزینه جلسات درمانی می شود. از آنجایی که سری دستگاه روی پوست هر فرد به صورت اختصاصی استفاده می شود، شما باید سری دستگاه را ابتدا تهیه کنید.

برای تهیه سری این دستگاه، شما باید یک بار هزینه کنید؛ اما هزینه هر جلسه درمانی را باید در هر نوبت بپردازید. تهیه سری دستگاه آر اف فرکشنال حدود 700 هزار تومان هزینه دارد و هر جلسه درمانی با ار اف هم حدودا 1 میلیون تومان هزینه خواهد داشت. تعداد جلسات درمانی هم به مشکل شما و نظر پزشک متخصص زیبایی بستگی دارد.

حتما و حتما برای درمان مشکلات پوستی با آر اف فرکشنال به مراکز معتبر و پزشکان متخصص مراجعه کنید تا این کار زیر نظر متخصصان زیبایی در بهترین کلینیک زیبایی انجام شود.

کاربردهای آر اف فرکشنال

دستگاه آر اف فرکشنال در موارد زیر کاربرد دارد:

 • سفت کردن پوست: مهمترین کاربرد این دستگاه سفت کردن پوست و درمان شلی و افتادگی پوست است. دستگاه آر اف فرکشنال باعث لیفتینگ طبیعی پوست می شود. در واقع با این دستگاه بدون نیاز به عمل جراحی می توان افتادگی پوست، افتادگی پلک و افتادگی ابرو را درمان کرد.
 • درمان چین و چروک و خطوط روی پوست: این دستگاه در درمان چروکهای پوستی و از بین بردن خطوط اخم ، چروکهای دور چشم و خط خنده تاثیر بسیار خوبی دارد. اگر می خواهید چروکهای پوستی را از بین ببرید، از دستگاه آر اف فرکشنال برای درمان چین و چروکها کمک بگیرید.
 • از بین بردن شلی ناحیه غبغب: یکی دیگر از کاربردهای مهم دستگاه آر اف فرکشنال، سفت کردن و بالا کشیدن پوست ناحیه غبغب است. بعد از استفاده این دستگاه، پوست غبغب و ناحیه فک سفت می شود و ظاهر فرد زیباتر می شود.
 • سفت کردن پوست گردن: اگر از شل شدن پوست گردن خود کلافه شده اید، شل شدگی پوست گردن را با دستگاه آر اف درمان کنید؛ زیرا این دستگاه برای سفت کردن پوست گردن فوق العاده است!
 • درمان جای زخم و اسکار: از دیگر کاربردهای این دستگاه، درمان جای زخم، جای اسکار و آکنه است. این دستگاه باعث درمان اسکارهای عمیق می شود. همچنین ترکهای پوستی را نیز درمان می کند.
 • تنگ کردن منافذ باز پوست: تنگ کردن منافذ پوست و کنترل چربی پوست باعث کنترل میزان جوش و آکنه روی پوست خواهد شد. این دستگاه روی درمان ترشح بیش از حد چربی پوست و درمان منافذ باز پوست تاثیر می گذارد.
 • درمان مشکل تعریق بیش از حد: از دیگر کاربردهای جالب دستگاه آر اف، درمان تعریق بیش از حد است که باعث می شود غده های تعریق کنترل شوند و فرد درگیر تعریق بیش از حد و بوی بد بدن نشوند.
 • روشن سازی پوست

نکاتی که قبل عمل باید رعایت کرد

 1. قبل از عمل پوست شما باید پاکسازی شود و رطوبت آن گرفته شود.
 2. هرگونه آرایش و کرم روی پوست باید از بین برود تا مشکلی در روند درمان ایجاد نکند.
 3. برای خنک نگه داشتن پوست در زمان عمل باید از کولرها و دستگاه های خنک کننده استفاده کرد که این کار توسط پرسنل کلینیک زیبایی انجام می شود تا پوست شما در زمان عمل داغ نشود.

در هنگام عمل با دستگاه RF فرکشنال چه اتفاقی می افتد؟

زمانی که شما برای درمان روی تخت دراز می کشید، متخصص زیبایی وارد می شود و دستهایش را با مواد شوینده شستشو می دهد و ضدعفونی می کند. سپس تمام قسمتهای دستگاه و پنل های عمل را از نظر ایمنی چک می کند و مطمئن می شود که دستگیره دستگاه، سری دستگاه، سوزنها و دیگر اجزا به درستی به دستگاه متصل شده اند. سپس دستگاه با ولتاژ مشخص و دوز معین روشن می شود و روی پوست شما استفاده می شود. از جمله اصول ایمنی پزشکی این است که در اتاق عمل دستگاه آر اف فرکشنال نباید در کنار مواد فلزی و قابل اشتعال و با دستهای مرطوب روشن شود.

نکاتی که بعد از عمل آر اف فرکنشال باید رعایت کرد

از آنجایی که در روز درمان با ار اف فرکشنال پوست شما مورد درمان قرار می گیرد، باید به این نکات پس از اتمام جلسه درمانی توجه داشته باشید:

 • از التهاب پوست صورت خود نترسید، قرمز شدن پوست و کمی ورم صورت کاملا طبیعی است.
 • صورت خود را در روز عمل شستشوی ندهید. تا سه روز از شستشوی صورت با آب داغ و شوینده های قوی خودداری کنید.
 • حتما از کرم ضدآفتاب استفاده کنید؛ زیرا پوست شما ملتهب است و اشعه فرابنفش خورشید می تواند پوست شما را تخریب کند.
 • بهتر است در همان روز آرایش نکنید و فقط از کرمهای مرطوب کننده و بازسازی کننده استفاده کنید.
 • اگر جوش یا لخته خون در صورت شما وجود داشت اصلا به آن دست نزنید و برای کندنشان وسوسه نشوید!
 • تا یک هفته پس از درمان به استخر و سونا نروید و ورزشهای سنگین را انجام ندهید.

عوارض ار اف فرکشنال

از آنجایی که در آر اف فرکشنال سوزنی از سوزن برای جوانسازی سلولهای پوستی استفاده می شود، احتمال دارد بعد از اتمام جلسه درمانی شاهد التهاب، قرمزی، ورم، سوختگی، سوزش و کمی کبودی در زیر پوست باشید که با رعایت نکات و مصرف داروهای تجویز شده، این التهاب های پوستی از بین می روند.

درمان ترکیبی آر اف فرکشنال با سابسیژن

یکی دیگر از درمانهای موثر برای از بین بردن جای جوش، سابسیژن است. سابسیژن روشی ساده و بی خطر است که به صورت سرپایی انجام می شود. سابسیژن هم از سوزنهای خاص برای درمان فرورفتگی های عمیق پوست استفاده می کند. بسیاری از افراد درمان ترکیبی آر اف فرکشنال با سابسیژن را برای زیبایی و جوانسازی پوستشان استفاده می کنند. دستگاه آر اف فرکشنال باعث درمان فرورفتگی های ایجاد شده در سطح پوست می شود و سابسیژن هم به درمان جای اسکار و فرورفتگی های عمیق کمک می کند. با سابسیژن هم بافتهای فیبروزی تحریک می شوند و در نتیجه سلولهای پوستی بازسازی و جوانسازی خواهند شد و لایه ای یکدست روی فرورفتگی های پوست را می پوشاند.

درمان ترکیبی آر اف فرکشنال با پانچ

از دیگر روشهای درمان مشکلات و ناهمواری های پوست، استفاده از تکنیک پانچ در کلینیک های زیبایی است. در اسکارهای عمیق از تکنیک پانچ استفاده می شود. در این روش، ابتدا کل بافت اسکار برداشته می شود و زخم ایجاد شده بسته می شود. این زخم سطحی تر و کوچکتر است و راحت تر درمان می شود. می توان از درمان ترکیبی آر اف با پانچ برای درمان مشکلات پوستی استفاده کرد. به این ترتیب که با کمک پانچ جای اسکارهای عمیق از بین می رود و به کمک آر اف فرکشنال سلولهای سطحی پوست برای کلاژن سازی و بهبود جای زخم ناشی از پانچ تحریک می شوند. در نتیجه هم اسکارهای عمقی کوچکتر می شوند و هم جای زخم پانچ سریعتر درمان می شود.

فرق آر اف فرکشنال و لیزر

تفاوت آر اف فرکشنال با co2فرکشنال

هم روش آر اف فرکشنال و هم لیزر co2 فرکشنال برای جوانسازی و زیبایی پوست به کار می رود؛ اما هرکدام از این روشها تاثیر و مکانیسم متفاوتی دارد. اگر بین انتخاب این دو روش سردرگم شده اید، باید بدانید که روش آر اف برای افراد با پوست سبزه بهتر جواب می دهد. همچنین برای افرادی که می خواهند شل شدگی و افتادگی پوستشان را درمان کنند،  FractionalRF  تاثیر بهتری دارد. در مقابل، co2 فرکشنال برای درمان جای اسکار و زخم ناشی از جراحی، جوش و جای بخیه تاثیر بهتری دارد.

همچنین آر اف تا عمق بیشتری از پوست را نفوذ می کند؛ ولی CO2 فرکشنال روی لایه های سطحی پوست تاثیر می گذارد.

RFفرکشنال برای درمان مشکلات پوستی در فصل تابستان مناسب تر است. همچنین به دلیل کوتاه بودن دوران نقاهت بعد از درمان، ار اف فرکشنال برای افرادی که می خواهند سریع به سرکارشان بروند عالی است.

برای مشاهده بهترین نتیجه شما می توانید ار اف فرکشنال را همراه با CO2 فرکشنال انجام دهید.

تفاوت تکنولوژی آر اف فرکشنال با لیزر

خیلی ها بین انتخاب دستگاه های جوانسازی پوست صورت سردرگم می شوند و نمی دانند کدام تکنولوژی و کدام دستگاه برای مشکلشان بهتر است؟ اگر می خواهید با میزان تاثیر و تفاوت تکنولوژی آر اف فرکشنال با لیزر آشنا شوید، باید بدانید که لیزرهای جوانسازی بیشتر برای درمانهای سطحی پوست مناسب هستند و آر اف فرکشنال برای درمانهای عمیق تر پوست کاربرد دارد. از طرفی آر اف روشی مدرن تر در علم پزشکی و زیبایی محسوب می شود.

برای جوانسازی دستگاه آر اف فرکشنال بهتر است یا دستگاه هایفو یا ترماژ؟

هایفوتراپی و ترماژ یکی از تکنولوژی های عالی برای جوانسازی پوست هستند که در آن از امواج فراصوت برای بهبود سلولهای پوست استفاده می شود. هایفوتراپی و ترماژ روشی غیرتهاجمی و ایمن برای سلامتی پوست و زیبایی آن می باشند. اگر می خواهید بدانید برای جوانسازی پوست خود بهتر است آر اف فرکشنال را امتحان کنید یا هایفوتراپی یا ترماژ، باید بدانید که هایفوتراپی و ترماژ برای لیفت صورت، رفع چین و چروکهای پوستی و درمان افتادگی های پوست بسیار موثر است ولی هزینه آنها بالا می باشد. هزینه آر اف فرکشنال از هایفوتراپی و ترماژ کمتراست و برای سفت کردن پوست، کاهش چین و چروک، از بین بردن جای زخم و اسکار، ترکهای پوستی، کاهش منافذ باز پوست و یکدست کردن رنگ پوست بسیار خوب است. شما می توانید هرکدام از این روشها را برای زیبایی پوست خود انتخاب کنید. البته بعد از مشورت با پزشک راحت تر می توانید روش درمانی مناسب خود را انتخاب کنید.

موارد منع آر اف فرکشنال

با اینکه آر اف فرکشنال از بهترین روشهای درمان پوست است؛ اما همه افراد نمی توانند از آن استفاده کنند. مادران باردار و شیرده افراد مبتلا به بیماری های پوستی، افرادی که ایمپلنتهای فلزی در بدنشان وجود دارد، افراد دارای مشکلات قلبی و مبتلایان به بیماری های خودایمنی نباید از این دستگاه استفاده کنند. همچنین افرادی که داروهایی مانند داروی راکوتان مصرف می کنند، از انجام این روش درمانی منع می شوند.

کاندیدای مناسب آر اف فرکشنال

این دستگاه بیشتر توسط افراد بین 30 تا 55 سال انتخاب می شود و نتیجه مثبتی روی افراد دارد. افرادی که مشکلات قلبی و بیماری های خاص ندارند، می توانند ار اف را انجام دهند. معمولا برای تجویز درمان با آر اف فرکشنال ابتدا توسط پزشک متخصص معاینه می شوید و سوابق پزشکی شما بررسی می شود و سپس اجازه استفاده از دستگاه آر اف فرکشنال به ما داده می شود.

چند جلسه نیاز هست؟

تعداد جلسات موردنیاز برای جوانسازی پوست با آر اف فرکشنال به نوع پوست شما، میزان آسیبهای پوستی و واکنش بدنتان به این روش بستگی دارد. در افرادی که جای زخم عمیق دارند، باید تعداد جلسات بیشتری روی پوستشان انجام شود. تعداد جلسات درمانی ار اف توسط پزشک متخصص پوست و زیبایی تعیین خواهد شد. برای مشاهده بهترین نتیجه از ار اف فرکشنال حداقل 3 جلسه را بهتر است زیر نظر پزشک متخصص انجام دهید.