انتخاب برگه

شاید از خواندن عنوان این مقاله تعجب کرده باشید؛ اما یکی از موضوعات نگران کننده برای خانمها که باعث خجالت آنها نیز می شود، خروج باد از واژن است که با صدای شبیه به باد روده از واژن خارج می شود. در این نوشته می خواهیم درباره باد واژن، دلایل خروج باد از واژن و روشهای درمان گاز واژن با شما صحبت کنیم و از شما دعوت می کنیم تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید.

خارج شدن باد از واژن زنان

باد واژن چیست؟

درون واژن در حالت طبیعی مقدار حبابهای هوا وجود دارد که این موضوع طبیعی است؛ اما زمانی که هوای داخل واژن به صورت حبابهای بزرگ در می آید و به صورت ناگهانی از واژن بیرون می آید، اوضاع آزاردهنده می شود. در بسیاری از اوقات خروج باد از واژن با صدایی شبیه به صدای خروج باد روده همراه است که همین موضوع باعث خجالت و گوشه گیری خانمها می شود؛ اما چرا باد واژن ایجاد می شود؟

دلایل ایجاد گاز در واژن

درباره دلایل خروج باد از واژن می توان گفت که هرچیزی که وارد واژن می شود، می تواند حبابهای هوا را داخل واژن حبس کند. پس رابطه جنسی یکی از دلایل حبس شدن حبابهای هوا در واژن است. در بسیاری از موارد نیازی نیست نگران خروج باد از واژن شوید؛ زیرا خطری برای سلامتی شما ندارند؛ اما اگر این موضوع بسیار شدید و آزاردهنده شود باید به دنبال درمان گاز واژن باشید. موارد زیر از جمله دلایلی هستند که باعث حبس شدن هوا در واژن و رحم می شوند:

  • رابطه جنسی: یکی از اصلی ترین دلایل ایجاد گاز در واژن رابطه جنسی است. در طول رابطه جنسی هوا به راحتی وارد واژن می شود و همانجا می ماند. با ورود آلت تناسلی مرد و ابزارهای جنسی، واژن تحریک شده و منقبض و منبسط می شود که همین موضوع باعث ورود هوای بیشتر به درون واژن می شود. این حبابهای هوا در نهایت باید از بدن بیرون بیایند و ممکن است خروجشان با صدای بلند همراه باشد!
  • استفاده از محصولات قاعدگی: گفتیم که وارد شدن هر چیزی به داخل واژن میتواند حبابهای هوا را نیز وارد آن کند. به همین دلیل استفاده از محصولات قاعدگی مانند تامپونهای بهداشتی و کاپ های قاعدگی که داخل واژن می شوند، حبابهای هوا را داخل واژن حبس می کنند. با خارج کردن این محصولات از بدن و هنگام راه رفتن و فعالیتهای بدنی، هوا هم بیرون می آید.
  • وجود اختلال در وضعیت کف لگن: از آنجایی که عضلات کف لگن در نگه داشتن واژن تاثیر زیادی دارند، هرگونه اختلال در این قسمت از بدن می تواند باعث ایجاد مشکل در واژن و رحم شود. بر اثر زایمان، افزایش سن، چاقی و زور زدن بیش از اندازه برای دفع مدفوع، عضلات کف لگن ضعیف می شوند و همین موضوع باعث می شود که میزان خروج باد از واژن بیشتر شود.
  • معاینه رحم و واژن:وقتی پزشک زنان و زایمان برای معاینه دهانه رحم و کانال واژن از اسپکولوم استفاده می کند، رحم را باز می کند که باعث وارد شدن هوا به داخل واژن می شود. در انتهای معاینه و با بیرون آوردن اسپکولوم، هوای حبس شده در واژن بیرون می آید. پس طبیعی است که بعد از معاینه لگنی شاهد خروج باد از واژن خود باشید!
  • گرفتگی عضلات لگن: وقتی عضلات فرد دچار گرفتگی می شود، حبابهای هوا درون واژن زندانی می شوند. عضلات می توانند در اثر فعالیت جنسی شدید دچار گرفتگی و انقباض شوند. پس یکی از دلایل خروج باد از واژن را می توان گرفتگی عضلات دانست.
  • انجام تمرینات ورزشی خاص: انجام تمرینهای ورزشی کششی مانند یوگا و پیلاتس باعث کشش و باز شدن ناحیه لگن و واژن می شود. وقتی عضلات لگن و واژن باز می شود، هوای بیشتری به داخل آن می رود. با تغییر حالت نشستن یا ایستادن، این هوای به دام افتاده در واژن به صورت ناگهانی تخلیه می شود.
  • فیستول های واژنی: یکی دیگر از دلایل تولید گاز در واژن، فیستول های واژنی است. فیستول زمانی به وجود می آید که مسیری توخالی بین دو اندام در بدن ایجاد شود. فیستول ها ممکن است بین واژن و اندامهای دیگر در ناحیه لگن به وجود بیایند. فیستول وزیکوواژینال، فیستول یورتروواژینال، فیستول انترو واژینال، فیستول رکتوواژینال و فیستول کولوواژینال از جمله انواع فیستول های واژنی هستند که برای تشخیص و درمان آنها باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

علت خروج باد از واژن

خروج باد از واژن چه زمانی رخ می دهد؟

زمانی که به یکی از دلایل گفته شده، حبابهای هوا وارد واژن شما شوند، همانجا می مانند. سپس با تغییر حالت ایستادن یا نشستن شما یا شروع فعالیتهای بدنی، هوا از درون واژن شما بیرون می آید.

خروج باد از واژن نشانه چیست؟

همانطور که گفتیم طبیعی است که هوا وارد واژن شما شود و از آن بیرون بیاید. در حالت کلی می توان گفت که خروج باد از واژن نشان دهنده گشاد شدن واژن شما است. بر اثر دلایلی مانند افزایش سن، بارداری و زایمان بافت عضلانی واژن ضعیف می شود که در نهایت روی شل شدن واژن و افتادگی واژن تاثیر می گذارد.

بارداری، چاقی و اضافه وزن، ژنتیک، سرفه های شدید و یبوست مزمن باعث فشار به عضلات کف لگن و در نتیجه شل و گشاد شدن واژن می شود.

خارج شدن باد از واژن نشانه بارداری است؟

خیر خارج شدن باد از واژن به صورت قطعی نشانه بارداری نیست. اما بارداری و گشاد شدن واژن در اثر بارداری می تواند باعث خروج باد از واژن شود. برای اطمینان از وضعیت بارداری خود باید به نشانه های حتمی مانند انجام تست در منزل، عقب افتادن پریود و موارد دیگر توجه کنید.

خروج باد از واژن در اوایل بارداری

در اوایل بارداری، واژن گشاد می شود و به همین دلیل است که بسیاری از افراد خروج باد از واژن در اوایل بارداری را تجربه می کنند.

علت خروج باد از واژن در زمان پریود

یکی از دلایل خروج باد از واژن را می توان به پریود ربط داد. در زمان قاعدگی، رحم فرد باز می شود و انقباضات خفیف در رحم به وجود می آید که همین موضوع می تواند باعث خروج باد از واژن در زمان پریود شود.

علت خروج باد از واژن کودکان

کودکان به دلیل فعالیتهای بدنی زیاد و ورزش های پرشی ممکن است ورود هوا به واژن و خروج باد از واژن را تجربه کنند که موضوعی طبیعی است و نباید نگران آن بود.

خروج باد از واژن به چه دلیل است؟

مهمترین دلیل خروج گاز از واژن، رابطه جنسی است؛ اگرچه عوامل دیگر مانند بارداری، نزدیک شدن به زمان پریود، معاینه واژن توسط پزشک، تمرینات ورزشی خاص، استفاده از کاپ قاعدگی، افزایش سن و ضعف عضلات لگن در این موضوع تاثیرگذار هستند.

راههای درمانی خروج باد از واژن

اگر خروج باد از واژن اعتماد به نفس شما را گرفته است، بهتر است هرچه سریعتر به پزشک متخصص مراجعه کنید تا با معاینه واژن شما، تشخیص بدهد که کدام قسمتهایی از داخل بدنتان دچار ضعف شده است و در نتیجه با توجه به گشادی واژن و ضعیفی آن، مناسب ترین روش درمان خروج باد از واژن را برایتان در نظر بگیرد.

لیزردرمانی، عمل جراحی واژن، تمرینات ورزشی و اصلاح سبک زندگی از جمله بهترین راه های درمان خروج باد از واژن است.

جلوگیری از خروج باد واژن

برای جلوگیری از خروج باد واژن شما می توانید با تمرینات ورزشی مانند تمرینات کگل، عضلات کف لگن را تقویت کنید و با این کار مشکل گشادی واژن و افتادگی آن را از بین ببرید. برای این کار کافی است چند دقیقه زمان بگذارید و عضلات کف لگن را منقبض و منبسط کنید. تمرین کگل باعث تقویت دیواره های واژن نیز می شود و در نتیجه یکی از راه های عالی برای جلوگیری از خروج باد واژن در خانمها و دختران جوان است.

درمان گیاهی خروج باد از واژن

برای درمان گیاهی خروج باد از واژن می توان از روشهای طب سنتی و گیاهی مانند استفاده از دمنوش های گیاهی، سیر، آلوئه ورا و کرمهای گیاهی استفاده کرد؛ اما باید بدانید که همه این روشها تاثیر موقتی دارند و نمی توانند برای همیشه مشکلتان را برطرف کنند.

روشهای درمان خروج باد واژن با جراحی

برای درمان خروج باد از واژن با جراحی، از دو عمل جراحی واژینوپلاستی و پرینورافی استفاده می شود. در واژینوپلاستی قسمتهای اضافی واژن با چاقوی جراحی یا لیزر برداشته می شود و بقیه قسمتهای واژن به هم نزدیک می شود. واژینوپلاستی برای درمان گشادی شدید واژن تجویز می شود و نتیجه آن تنگی واژن و زیبایی آن است که روی درمان خروج گاز از واژن نیز تاثیر زیادی دارد. در عمل جراحی پرینورافی هم دیواره های پشت واژن به هم نزدیک می شوند و بخیه می خورند و در نتیجه واژن کوچکتر می شود. پرینورافی باعث تنگ شدن واژن می شود و به درمان مشکل خروج باد از واژن نیز کمک می کند.

درمان خروج باد از واژن با لیزر

درمان خروج باد از واژن با لیزر

برای رفع مشکل خروج باد از رحم و واژن می توان از انواع لیزرها استفاده کرد که باعث تنگ شدن واژن و درمان قطعی خروج باد از واژن می شوند.

درمان مشکلات گشادی واژن با لیزر آر اف: برای تنگ کردن واژن بدون درد و خونریزی می توان از لیزردرمانی استفاده کرد. لیزر با دستگاه RF یکی از جدیدترین روشهای تنگ کردن واژن و درمان قطعی خروج گاز از واژن است. لیزر آر اف باعث تقویت عضلات کف لگن، افزایش گردش خون در واژن، کلاژن سازی و جوانسازی واژن می شود و مشکل خروج باد از واژن را کاملا درمان می کند.

درمان خروج باد از واژن با لیزر مونالیزا: از دیگر روشهای موثر و بسیار سریع برای درمان خروج باد از واژن، استفاده از لیزر مونالیزا است که باعث کلاژن سازی در بافت واژن و عضلات کف لگن می شود و برای تنگ کردن واژن فوق العاده موثر است. بعد از لیزر درمانی با لیزر مونالیزا، انعطاف پذیری بافت واژن بیشتر می شود.