انتخاب برگه

واکسن HPV از شما در برابر برخی سرطان های ناشی از عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) محافظت می کند. عفونت اچ پی وی می تواند باعث سرطان دهانه رحم، واژن، آلت تناسلی، مقعد و گلو و همچنین زگیل تناسلی شود. HPV یک ویروس رایج است که از طریق پوست به پوست یا تماس جنسی منتقل می شود. استفاده از واکسن HPV برای افراد 9 تا 26 ساله توصیه می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص واکسن گارداسیل یا همان واکسن اچ پی وی در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

واکسن HPV چیست؟

واکسن اچ پی وی از افراد در برابر یک ویروس رایج مقاربتی به نام HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی یا همان ویروس زگیل تناسلی محافظت می کند.حدود 40 نوع HPV وجود دارد که می تواند از طریق تماس جنسی منتقل شود. بر اساس مطالعات انجام شده، حدود 80 درصد از افرادی که زندگی جنسی فعالی دارند در طول زندگی خود به ویروس اچ پی وی مبتلا می شوند. اکثر افراد آلوده هرگز متوجه نمی شوند که به آن مبتلا هستند زیرا این ویروس میتواند طی سالها بدون علائم در بدن فرد باقی بماند.برخی از عفونت های اچ پی وی می توانند بعد از مدتی به سرطان تبدیل شوند. در صورتی که این عفونت به صورت طبیعی از بین نرود، احتمالا موجب مشکلات زیر خواهد شد:

 • سرطان دهانه رحم.
 • سرطان واژن.
 • سرطان ولو.
 • سرطان آلت تناسلی.
 • سرطان مقعد
 • سرطان پشت گلو (سرطان اوروفارنکس).
 • زگیل ناحیه تناسلی.

واکسن زگیل تناسلی از گسترش عفونت های HPV محافظت می کند و خطر ابتلا به سرطان های ناشی از اچ پی وی را کاهش می دهد.

5 شایعه رایج درباره ی واکسن HPV

چه کسانی باید واکسن گارداسیل بزنند؟

گونه های مختلف HPV از طریق تماس جنسی سرایت کرده و در اکثر موارد موجب سرطان دهانه رحم می شوند. واکسن گارداسیل 9 یک واکسن اچ پی وی تایید شده توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده است و می تواند برای دختران و پسران استفاده شود. این واکسن می تواند در اکثر موارد سرطان دهانه رحم پیشگیری کند؛ به شرط آنکه واکسن قبل از قرار گرفتن دختران یا زنان در معرض ویروس تزریق شود.علاوه بر این، این واکسن می تواند از زگیل تناسلی، سرطان مقعد و سرطان دهان، گلو، سر و گردن در زنان و مردان جلوگیری کند.

برخی مطالعات نشان میدهند که اگر پسران نیز به موقع از این واکسن استفاده کنند، احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم در زنان کاهش می یابد. به همین دلیل واکسیناسیون HPV در سنین 11 تا 12 سالگی توصیه می شود.نوجوانان و بزرگسالان تا سن 26 سال که سری واکسن های اچ پی وی را شروع یا به پایان نرسانده اند نیز به واکسیناسیون اچ پی وی نیاز دارند. سازمان CDC توصیه می کند که کودکان 11 تا 12 ساله دو دوز واکسن زگیل تناسلی را با فاصله 6 تا 12 ماه دریافت کنند.اولین دوز به طور معمول در سنین 11-12 سالگی توصیه می شود. اگر اولین دوز  قبل از 15 سالگی تزریق شده باشد، تنها دو دوز واکسن برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های گفته شده، کافی است.

نوجوانان و بزرگسالان که دیرتر این واکسن را دریافت می کنند، در سنین 15 تا 26 سالگی، به سه دوز واکسن اچ پی وی نیاز دارند.کودکان 9 تا 14 ساله که دو دوز واکسن  اچ پی وی را با فاصله کمتر از 5 ماه دریافت کرده اند، به نوبت سوم نیاز دارند.سه دوز نیز برای افراد 9 تا 26 ساله که سیستم ایمنی ضعیفی دارند توصیه می شود.

واکسیناسیون برای افراد بالای 26 سال توصیه نمی شود. واکسیناسیون اچ پی وی در این محدوده سنی نتیجه چشمگیری ندارد، زیرا به احتمال زیاد افراد در این محدوده سنی قبلاً در معرض HPV قرار گرفته اند.

چه کسانی نباید واکسن اچ پی وی را دریافت کنند؟

برخی از افراد نباید برخی از واکسن هایHPV را دریافت کنند اگر:

 • پیش از این و با دریافت یکی از دوزهای واکسن گارداسیل، واکنش آلرژیک داشته اند.
 • افرادی که به مخمرها حساسیت دارند. (گارداسیل و گارداسیل 9)
 • زنان حامله
 • واکسن های اچ پی وی برای کودکانی که بیماری خفیف دارند، مانند آنهایی که تب خفیف کمتر از 101 درجه، سرماخوردگی، آبریزش بینی یا سرفه دارند، بی خطر است.
 • افرادی که به هر نوع بیماری مبتلا هستند، بهتر است تا زمان بهبودی کامل واکسن گارداسیل دریافت نکنند.

انواع واکسن گارداسیل

انواع واکسن گارداسیل کدامند؟

سه واکسن اچ پی وی، واکسن HPV 9 ظرفیتی (Gardasil 9، 9vHPV)، واکسن چهار ظرفیتی HPV (Gardasil، 4vHPV)، و واکسن دو ظرفیتی HPV (Cervarix، 2vHPV)– از سازمان غذا و داروی ایالات متحده (DAF) مجوز گرفته اند. هر سه واکسن اچ پی وی از افراد در برابر انواع 16 و 18 HPVکه باعث بیشتر سرطان‌های اچ پی وی می‌شوند، محافظت می‌کنند.از اواخر سال 2016، تنها Gardasil-9 (9vHPV)در ایالات متحده توزیع شده است.این واکسن در برابر 9 نوع HPV(6، 11، 16، 18، 31، 33، 45، 52، و 58) محافظت می کند.

تاثیرگذاری واکسنهای گارداسیل چقدر است؟

بر اساس نتایج حاصل از مطالعات انجام شده، واکسن زگیل تناسلی این پتانسیل را دارد که از بیش از 90 درصد سرطان های منتسب به HPV جلوگیری کند.

 • از آنجایی که واکسیناسیون اچ پی وی برای اولین بار در سال 2006 توصیه شد، عفونت اچ پی وی که باعث بیشتر سرطان های HPV و زگیل تناسلی می شوند، 88 درصد در بین دختران نوجوان و 81 درصد در میان زنان جوان کاهش یافته است.
 • تعداد کمتری از نوجوانان و جوانان به زگیل تناسلی مبتلا می شوند.
 • واکسیناسیون HPV تعداد موارد مبتلا به سرطان دهانه رحم را در زنان جوان کاهش داده است.
 • افرادی که واکسن زگیل تناسلی دریافت کردند حداقل به مدت 12 سال تحت نظر قرار گرفتند و طی این مدت زمان همچنان در برابر انواع عفونت های اچ پی وی سالم باقی مانده اند.

5 نکته که باید قبل از زدن واکسن زگیل تناسلی بدانید

عوارض جانبی احتمالی واکسن گارداسیل چیست؟

واکسن ها مانند هر دارویی می توانند عوارض جانبی داشته باشند. با این حال بسیاری از افرادی که واکسن HPV دریافت می کنند، با هیچ نوع عارضه جانبی رو به رو نمی شوند. شایع ترین عوارض جانبی واکسن HPV معمولاً خفیف و شامل موارد زیر است:

 • درد، قرمزی یا تورم در محل تزریق واکسن
 • تب
 • سرگیجه یا غش (غش کردن پس از هر واکسن، از جمله واکسن اچ پی وی، در بین نوجوانان بیشتر از سایرین است)
 • سردرد یا احساس خستگی
 • حالت تهوع
 • درد عضلانی یا مفصلی

برای جلوگیری از غش و صدمات ناشی از آن، نوجوانان باید در هنگام واکسیناسیون و به مدت 15 دقیقه پس از تزریق واکسن بنشینند یا دراز بکشند.به ندرت، واکنش های آلرژیک شدید (آنافیلاکتیک) ممکن است پس از واکسیناسیون رخ دهد.

سوالات متداول

اگر در حال حاضر به عفونت اچ پی وی مبتلا شده باشم، تزریق واکسن گارداسیل کمک میکند؟

واکسن اچ پی وی فقط از شما در برابر سویه‌هایی از اچ پی وی محافظت می‌کند که در معرض آنها قرار نگرفته‌اید.این واکسن برای درمان عفونت های HPV مورد استفاده قرار نمیگیرد.

اگر قبلاً HPV داشته‌ام، آیا باید واکسن زگیل تناسلی را دریافت کنم؟

بله، اگر قبلاً زگیل تناسلی داشته اید، همچنان باید واکسن HPV را دریافت کنید.این واکسن همچنان می تواند از شما در برابر سایر سویه هایی که تاکنون نداشته اید محافظت کند.اگر در محدوده سنی توصیه شده (9 تا 26 سال) قرار دارید، حتی اگر عفونت اچ پی وی داشته باشید، همچنان باید واکسن را دریافت کنید.

آیا زنانی که واکسن اچ پی وی را دریافت کرده اند، هنوز هم نیاز به انجام تست پاپ اسمیر دارند؟

بله، زنانی که واکسن زگیل تناسلی را دریافت کرده اند، هنوز هم باید آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند.این واکسن در برابر همه گونه‌های HPV که می‌توانند منجر به سرطان شوند، محافظت نمی‌کند. بنابراین غربالگری معمول برای سرطان دهانه رحم همچنان به عنوان بخشی از سلامت باروری زنان توصیه می شود.

چرا مردان باید واکسن HPV را دریافت کنند؟

اچ پی وی از طریق تماس جنسی منتقل می شود.انواعی از اچ پی وی وجود دارد که باعث ایجاد سرطان در مردان می شود؛ به ویژه سرطان گلو و آلت تناسلی.