انتخاب برگه

عرق کردن زیر بغل، برای بسیاری از افراد به خصوص زمانی که در مکان های عمومی قرار میگیرند، آزار دهنده است. این مشکل زمانی حاد می شود که فرد بدون هیچ دلیل مشخصی، شروع به عرق کردن می کند. بوتاکس، یکی از روش های رفع مشکل تعریق زیر بغل است. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نحوه تزریق بوتاکس زیر بغل و مزایای این روش، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

بوتاکس زیربغل

آیا بوتاکس می تواند تعریق زیر بغل را درمان کند؟

هیپرهیدروزیس که به عنوان تعریق بیش از حد نیز شناخته می شود، با تزریق بوتاکس قابل درمان است.بوتاکس یک نوروتوکسین است که انتقال دهنده های عصبی در مغز را هدف قرار می دهد و سیگنال هایی را منتشر می کند که باعث شل شدن عضلات مختلف می شود.در حالی که بیشتر مردم از بوتاکس برای رفع علائم پیری استفاده می کنند، این روش کاربردهای دیگری از جمله مبارزه با تعریق زیر بغل هم دارد.

بر اساس مطالعات انجام شده، بوتاکس قادر به کاهش 50 درصدی میزان تعریق زیر بغل است. با کاهش میزان تعرق، تعداد باکتری هایی که منجر به بوی بد می شوند هم کاهش می یابد. در نتیجه شما با تزریق بوتاکس به زیر بغل، از شر بوی بد عرق خود هم راحت خواهید شد. در صورتی که شما به صورت مداوم در جلسات درمانی با بوتاکس شرکت کنید، این احتمال وجود دارد که برای همیشه از تعریق غیرطبیعی راحت شوید.

تزریق بوتاکس به زیر بغل چگونه است؟

به طور معمول، فرانید تزریق بوتاکس به زیر بغل حدود 20 الی 30 دقیقه به طول می انجامد. پزشک پوست شما را با جوهر علامت گذاری می کند و با استفاده از یک سوزن ظریف، بوتاکس را درست زیر سطح پوست تزریق می کند. از طریق یک الگوی شبکه ای، 15 الی 25 تزریق به منطقه مورد نظر انجام می شود. برای کاهش احساس درد هنگام تزریق، ممکن است که پزشک از یخ با بی حسی موضعی استفاده کند.

بوتاکس زیر بغل: چند واحد برای هایپرهیدروزیس لازم است؟

تعریق بیش از حد (یا هیپرهیدروزیس) یک مشکل رایج است که هر ساله میلیون ها فرد در سطح جهان را تحت تاثیر قرار می دهد، اما تنها حدود 51 درصد از آنها مشکل خود را با یک متخصص در میان می گذارند. همانطور که پیش از این گفته شد، عرق زیر بغل برای بسیاری از افراد شرم آورد است؛ زیرا باعث بوی بد و لکه روی لباس می شود. بسیاری از افراد سعی می‌کنند از محصولات ضد تعریق برای کنترل تعریق بیش از حد زیر بغل (یا هیپرهیدروزیس زیر بغل) استفاده کنند، اما معمولاً این محصولات معمولا از مواد خشن ساخته شده‌اند که به پوست آسیب می‌رسانند.

به غیر از تزریق بوتاکس به زیر بغل برای کنترل تعریق، روش های جایگزین دیگری مانند یونتوفورزیس، داروهای آنتی کولینرژیک، لیزر درمانی برای کنترل این عارضه وجود دارد.

بوتاکس یک درمان زیبایی محبوب است که معمولاً به عنوان روشی برای رفع علائم پیری شناخته می شود، صاف کردن چین و چروک های پیشانی، از بین بردن اخم بین دو ابرو و سایر چین و چروک های پویا  از جمله مزایای تزریق بوتاکس است. هنگام تزریق بوتاکس به زیر بغل، سیگنال های عصبی ارسالی به غده اکرین (یا غده عرق) که باعث تعریق می شوند، مسدود خواهند شد.اکثر بیماران به حدود 50 واحد تزریق بوتاکس هیپرهیدروزیس برای تزریق به زیر بغل نیاز دارند.

مقدار واحد توصیه شده بوتاکس برای تعریق بیش از حد زیر بغل

تزریق بوتاکس زیر بغل یک روش درمانی تایید شده توسط FDAاست که در آن نوروتوکسین تزریقی به زیر بغل با هدف جلوگیری از تعریق بیش از حد تزریق می شود.نوروتوکسین غدد عرق بیش از حد فعال در این ناحیه را هدف قرار می دهد، در نتیجه این غدد سیگنالی برای دریافت تعریق از سمت مغز دریافت نمی کنند. افرادی که تعریق بیش از حد را کف دست و پاهای خود تجربه می کنند (هیپرهیدروزیس کف پلانتار) نیز ممکن است از مزایای بوتاکس برای کنترل تعریق بهره مند شوند. با این حال، این روش برای درمان این دو عارضه رسمی و توصیه شده نیست.

حدود 50 واحد تزریق بوتاکس برای جلوگیری از رسیدن سیگنال های مغزی به غدد تعریق در یک طرف زیر بغل شما نیاز است و به طور موثر میزان تعریق را کاهش می دهد.با این حال، تعداد دقیق واحدهای مورد نیاز در هر فرد بسته به شرایط وی و تعداد جلسات درمانی متفاوت است.

نتایج قابل انتظار پس از تزریق بوتاکس برای هیپرهیدروزیس

بعد از تزریق بوتاکس به زیر بغل، فرد میتواند فعالیت های روزانه خود را بعد از تزریق بلافاصله از سر بگیرید.  چند روز طول می کشد تا نتایج اولیه مشاهده شود، اما نتیجه نهایی پس از چند هفته قابل مشاهده است.از آنجایی که بوتاکس از تعریق بیش از حد جلوگیری می کند، بسیاری از بیماران نگران هستند که کمبود عرق بر کل بدن و نحوه خنک شدن آن تأثیر بگذارد. اما جای نگرانی نیست؛ زیرا زیر بغل تنها راه برای تنظیم دمای بدن نیست.

خطرات و عوارض احتمالی درمان تعریق با بوتاکس

تزریق بوتاکس تا زمانی که توسط فرد متخصص و با تجربه انجام شود، روشی نسبتا ایمن است. برخی از عوارض جانبی، شایع و خفیف بوتاکس عبارت است از:

 • خونریزی، کبودی یا درد در محل تزریق
 • تحریک پوست
 • علائم شبیه آنفولانزا
 • سردرد

این علائم پس از چند روز با ته نشین شدن نوروتوکسین در محل تحت درمان از بین می‌روند، اما در صورت بدتر شدن یا تداوم، فوراً با پزشک تماس بگیرید.یافتن یک پزشک باتجربه و پیروی از دستورالعمل‌های مراقبت‌های پس از آن به کاهش برخی از این عوارض جانبی و کاهش خطر عوارض جدی مانند واکنش آلرژیک، ضعف عضلانی، از دست دادن کنترل مثانه و دشواری در تنفس کمک می‌کند.

آمادگی های لازم برای تزریق بوتاکس به زیر بغل

تزریق بوتاکس یک روش ساده و سریع است که در مطب پزشک انجام می شود.پزشک معمولاً از شما می خواهد که پیراهن آستین کوتاه بپوشید و 2 یا 3 روز قبل از قرار ملاقات از اصلاح زیر بغل خودداری کنید.اگر داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنید، ممکن است پزشک از شما بخواهد که چند روز قبل از تزریق مصرف دارو را قطع کنید تا از کبودی جلوگیری شود. علاوه بر این، پزشک خود را در مورد داروهایی که مصرف میکنید مطلع نمایید و مصرف هیچ دارویی را متوقف نکنید مگر اینکه پزشک به شما بگوید.

نحوه مراقبت از پوست بعد از تزریق بوتاکس زیر بغل

با رعایت موارد زیر، میتوانید مطمئن باشید که از تزریق بوتاکس به زیر بغل بهترین نتیجه را میگیرد و احتمال عوارض جانبی را به حداقل میرسانید:

 • بعد از تزریق بلافاصله حمام آب گرم نگیرید و به سونا نروید.
 • از انجام هر نوع فعالیت بدنی را چند روز پس از درمان اولیه خودداری کنید.
 • برای تسکین درد، یک کیسه یخ یا کمپرس سرد روی ناحیه تحت درمان قرار دهید.
 • برای جلوگیری از کبودی و سایر عوارض جانبی از داروهای رقیق کننده خون استفاده نکنید.

ماندگاری نتیجه تزریق بوتاکس به زیر بغل چقدر است؟

تزریق بوتاکس می تواند یک راه حل طولانی مدت برای افرادی باشد که از دیگر روشهای درمانی برای کنترل تعریق، نتیجه خوبی نگرفته اند. بوتاکس در دسته روش های درمانی کم تهاجمی قرار میگیرد و معمولا بعد از یک بار انجام، با نتایج قابل توجهی همراه است. برای ماندگاری هرچه بیشتر نتایج درمان، بهتر است که هر 6 ماه یک بار برای تزریق مجدد بوتاکس به پزشک متخصص مراجعه کنید.

آیا تزریق بوتاکس به زیر بغل بی خطر است؟

تزریق بوتاکس برای تعریق زیر بغل نه تنها موثر بلکه برای اکثریت قریب به اتفاق افراد بی خطر است. با این حال اگر شرایط جسمانی خاصی دارید، به عنوان مثال باردار یا شیرده هستید، بهتر است تا بعد از زایمان و پایان دوره شیردهی صبر کنید.

مزایا و معایب بوتاکس برای تعریق چیست؟

مزایا

 • روشی کم تهاجمی
 • روشی تقریبا بدون درد
 • به طور کلی امین
 • کاهش 90 درصدی تعریق تنها بعد از 2 هفته از تزریق

معایب

فیلم تزریق بوتاکس زیر بغل

بهترین مارک بوتاکس برای تزریق در زیر بغل چیست؟

برندهای مختلفی در بازار ایران وجود دارد مثل، بوتاکس دیسپورت، بوتاکس نورونوکس کره ای و بوتاکس ایرانی دیستون ولی توصیه ما به اکثر مراجعین تزریق بوتاکس مصپورت است که علاوه بر اینکه دارای استانداردها و تاییدیه های لازم هست، هم قیمت مناسبی و هم ماندگاری بالایی دارد.

خلاصه مطلب

بوتاکس، یکی از روش های کم تهاجمی برای کنترل تعریق زیر بغل است. در این مطلب به بررسی نحوه تزریق بوتاکس به زیر بغل و مزایا و نتیجه احتمالی این روش پرداختیم. شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر در یک جلسه مشاوره با پزشک متخصص شرکت کنید. شرایط خود را برای پزشک شرح دهید و بنا به تشخیص پزشک از بهترین روش درمان استفاده کنید.