انتخاب برگه

عمل لیفت شقیقه

لیفت شقیقه یک جراحی زیبایی برای جذاب تر شدن و کشیدگی چشم ها و رفع چین و چروک های پوستی است که با مشورت فوق تخصص جراحی زیبایی قابل انجام است. قطعا با انجام مراقبت های قبل و بعد از جراحی لیفت شقیقه و انتخاب پزشک متخصص متبحر بهترین نتیجه را خواهید گرفت.

لیفت شقیقه

لیفت شقیقه

لیفت شقیقه یا بالا کشیدن چشم راهکاری بسیار خوب برای از بین بردن چروک های ایجاد شده در اطراف چشم است، علت ایجاد این افتادگی در کناره های چشم و شقیقه، بالا رفتن سن است، زیرا در این حالت چربی های زیر پوست کمتر می شوند و پوست دیگر مثل قبل حالت ارتجاعی ندارد و به مرور زمان شل می شود. نام دیگر کشیدن پوست شقیقه، لیفت تمپورال است که یک نوع جراحی ساده و غیر تهاجمی محسوب می شود. در جراحی لیفت شقیقه که با روش آندوسکوپیک و با ابزار اندوتاین انجام می شود ، سطح پوست و لایه های زیرین پوست کشیده می شوند و این کشیدگی باعث بازشدگی چین و چروک های خطی و پنجه کلاغی می شود.

چه کسانی بهترین گزینه برای جراحی لیفت شقیقه هستند؟

 • سن افراد عامل مهمی برای کاندیدای جراحی لیفت شقیقه است، به همین علت بهتر است افرادی که سن بالای 22 سال دارند، برای این جراحی کاندید شوند؛ زیرا قبل از این سن چهره هنوز شکل طبیعی خود را پیدا نکرده است و ممکن است جراحی موفقیت آمیز نباشد و ماندگاری نداشته باشد.
 • کسانی که به علت بالا رفتن سن دارای چین و چروک هایی در انتهای ابرو و سمت دو طرف چشم خود هستند، می‌توانند از جراحی لیفت شقیقه بهره ببرند، البته بهتر است این افراد چروک های پیشانی خود را با روش های دیگری قبل از جراحی برطرف کنند.
 • کسانی که احتیاجی به لیفت ابرو ندارند و تنها هدف آنها بالا کشیدن دم ابروها است، می توانند جراحی لیفت شقیقه انجام دهند.
 • کسانی که تنها به دلیل عوامل ارثی دچار افتادگی در پوست شقیقه خود شده اند هم گزینه مناسبی برای انجام جراحی لیفت شقیقه هستند.

چگونگی انجام  جراحی لیفت شقیقه

نحوه جراحی لیفت شقیقه به این صورت است که ابتدا یک برش بسیار کوچک در اطراف چشم و پوست شقیقه ایجاد می شود ، در آن محل پوست شقیقه و لایه های زیرین آن به قدری کشیده می شوند تا تمامی چین و چروک های اطراف چشم و شقیقه از بین بروند. در این حالت دم ابروها هم کمی به سمت بالا کشیده می شوند و یک حالت تقارن بین چشم و ابرو و صورت بوجود می آید. لیفت شقیقه دارای روش های متفاوتی اعم از SMAS و MACS برای کشیدن پوست شقیقه است.

در روش SAMS لیفت شقیقه تنها لایه سطحی زیر پوست کشیده می شود.

در روش MACS لیفت شقیقه لایه عمیق تر پوست و لایه ساب پریوستئال کشیده می شود.

عمل لیفت شقیقه بهتر است توسط یک فوق تخصص جراحی پلاستیک انجام شود، زیرا مهارت و توانایی این متخصصین در ایجاد میزان اندازه و عمق برش و کشیدن پوست نسبت به یک جراح عمومی، بیشتر است. عمل لیفت شقیقه به صورت بی هوشی کامل و بی حسی موضعی قابل انجام است و نیاز به یک الی دو ساعت زمان دارد که در صورت انتخاب بیهوشی، فرد باید 8 ساعت قبل از جراحی ناشتا باشد و از چند روز قبل از جراحی هم از مصرف داروهای ضد انعقاد خون پرهیز کند.

عوارض جراحی لیفت شقیقه

 1. وجود بی حسی در ناحیه پیشانی بعد از جراحی وجود دارد که پس از مدتی برطرف می شود.
 2. تا چند روز بعد از جراحی لیفت شقیقه التهاب ها بر پوست باقی می‌مانند.
 3. دردهایی در محل شقیقه بعد از جراحی بوجود می‌آیند که با مصرف مسکن های تجویز شده توسط پزشک قابل کنترل هستند.

مزایای جراحی لیفت شقیقه

 1. جوانسازی به همراه زیبا و شاداب‌تر کردن چهره
 2. بالا بردن و کشیدگی ابروها بدون جراحی لیفت ابرو
 3. کاهش عوارض و ریسک جراحی
 4. سرعت بسیار بالا در بهبود
 5. کشیدگی بیشتر چشم ها

مراقبت های پیش از انجام عمل لیفت شقیقه

 1. حتما باید سوابق پزشکی افراد توسط پزشک مربوطه بررسی شود و پزشک باید اطلاعاتی از بیماری های گذشته افراد و مصرف داروهای آنها داشته باشد، این موارد باعث کاهش ریسک جراحی لیفت شقیقه می شود.
 2. بهتر است قبل از جراحی تمامی خواسته های خود را از عمل لیفت شقیقه با پزشک خود در میان بگذارید تا نتیجه عمل برای شما رضایت بخش باشد.
 3. معاینه چشم ها و عکس برداری از صورت قبل از انجام جراحی توسط پزشک الزامی است.
 4. چند روز قبل از انجام جراحی لیفت شقیقه از کشیدن سیگار خودداری کنید زیرا سیگار باعث کاهش روند جریان خون می شود و پروسه درمان را کندتر می کند.
 5. پزشک متخصص ممکن است مصرف برخی از داروها را برای شما منع کند.

مراقبت های بعد از عمل لیفت شقیقه

 1. ایجاد تورم، کبودی و درد بعد از جراحی لیفت شقیقه کاملا طبیعی است و با مصرف آنتی بیوتیک ها و مسکن های تجویز شده توسط پزشک، قابل کنترل است.
 2. معمولا یک الی دو روز بعد از جراحی، پانسمان ها برداشته می شوند، اما کشیدن بخیه ها بعد از یک هفته الی ده روز بعد امکان پذیر است.
 3. بهتر است تا ده روز بعد از جراحی لیفت شقیقه، هنگام خوابیدن سر به سمت بالا باشد تا تورم و کبودی کاهش پیدا کند.
 4. تا چندین روز از انجام فعالیت های سنگین و حرکات ناگهانی خودداری کنید.
 5. دو الی سه روز بعد از جراحی می توانید استحمام کنید، اما فراموش نکنید که آب نباید به طور مستقیم با بخیه ها و اطراف شقیقه برخورد کند.
 6. برش ایجاد شده در شقیقه در لابه‌لای موی شقیقه پنهان است، به همین دلیل به راحتی می توانید در اجتماع و محل کار حضور داشته باشید.
 7. برای کاهش کبودی و تورم می‌توانید از کمپرس یخ استفاده کنید، البته به هیچ عنوان یخ را به طور مستقیم بر روی شقیقه و محل جراحی قرار ندهید. ابتدا یخ را درون یک کیسه فریزر بگذارید و سپس پارچه ای به دور آن بپیچید تا فقط خنکی کمپرس یخ بر روی شقیقه شما احساس شود.
 8. به هیچ عنوان در مقابل نور مستقیم خورشید قرار نگیرید و حتما از کرم های ضد آفتاب تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید.

زمان مشخص شدن جراحی لیفت شقیقه

بعد از اتمام جراحی، نتیجه کاملا مشخص است اما برای نتیجه نهایی و دلخواه باید دو هفته صبر کنید تا ورم و کبودی ها کاملا از بین بروند. نتیجه نهایی جراحی لیفت شقیقه در همه افراد به یک صورت نیست و علت آن هم تفاوت در وضعیت بدنی و آناتومیک هر فرد است.

میزان ماندگاری عمل لیفت شقیقه

هیچ گونه خونریزی و ریزش مویی در این عمل بوجود نمی آید و ماندگاری این جراحی همیشگی است و هیچ نیازی به تکرار مجدد نخواهد داشت.

آیا لیفت شقیقه همان لیفت پیشانی یا ابرو است؟

برخی افراد جراحی لیفت شقیقه را همان لیفت پیشانی می دانند که این باور کاملا غلط است، زیرا در لیفت پیشانی تمامی پیشانی به همراه ابروها به سمت بالا کشیده می شوند و دیگر هیچ افتادگی در پیشانی و ابرو مشاهده نمی شود. اما در جراحی لیفت شقیقه که یک جراحی کم تهاجمی‌تری نسبت به لیفت پیشانی است، تنها دم ابرو و گوشه های چشم به طرف شقیقه کشیده می شوند.

آیا تنها روش از بین بردن چروک های چشم لیفت شقیقه است؟

قطعا برخی از افراد تمایلی به انجام عمل های جراحی ندارند و برای از بین بردن چین و چروک چشم های خود از روش هایی مانند تزریق ژل و تزریق بوتاکس استفاده می کنند که البته این روش ها ماندگاری بالایی ندارند و نیاز به تکرار دارند.

عمل شیفت شقیقه

روش های انجام لیفت شقیقه

روش اول:  جراحی لیفت شقیقه

این روش لیفت شقیقه با جراحی است که در قسمت بالاتر مقاله به طور کامل توضیح داده‌ایم.

روش دوم: لیفت شقیقه با نخ

 لیفت شقیقه با نخ روشی دیگر برای جذاب و جوان تر شدن افراد است که در این روش نقطه های مشخصی توسط پزشک متخصص در اطراف شقیقه ایجاد می شوند. نخ و سوزن های مخصوص را در محل نقطه ها برای کشیدگی، به داخل پوست وارد می کنند و البته باید بدانید که ماندگاری لیفت شقیقه با نخ حدود دو الی سه سال است.

روش سوم: لیفت شقیقه با پلاسماجت

لیفت شقیقه با پلاسماجت روشی مدرن برای کشیدن پوست برای از بین بردن چین و چروک ها است که در این روش حرارت به حالت نقطه ای توسط دستگاه های مخصوص وارد بخشی از پوست می شود که در این پروسه فرآیند تبخیر پوست برای لیفت انجام می گیرد. از مزایای لیفت شقیقه با پلاسماجت این است که تنها لایه سطحی پوست مورد تهاجم قرار می گیرد و در نهایت جای اسکار باقی نخواهد ماند که البته این روش معمولا توسط پزشکان متخصص توصیه نمی شود.

روش چهارم: لیفت شقیقه با ترماژ

روش دیگر استفاده از دستگاه آمریکایی ترماژ سی پی تی است که یکی از قوی ترین دستگاه های روز دنیا برای انجام لیفت چشم بدون هیچ گونه عوارضی است و در یک جلسه به راحتی انجام می شود. این دستگاه یک جایگزین عالی به جای جراحی شقیقه برای از بین بردن چین و چروک های چشم و لیفت آن است.

بهترین جراح لیفت شقیقه در تهران

انتخاب یک جراح متخصص حرفه ای و معتبر بیش از هر چیزی اهمیت دارد، به همین دلیل افراد باید سعی کنند پزشکی باتجربه و کاربلد را انتخاب کنند تا ریسک جراحی کاهش پیدا کند. جراح های بسیار زیادی در تهران وجود دارند که تعدادی از آنها استاد دانشگاه هستند و از علم و تجربه بالایی برخوردار هستند، برای مشاوره با این متخصصان می توانید به صورت حضوری به مطب آنها مراجعه کنید. بهتر است سابقه کاری جراح انتخابی خود را بررسی کنید و نتیجه جراحی را در بیماران خود پزشک به صورت مستقیم مشاهده کنید. حتما به تیم جراحی پزشک انتخابی خود هم دقت داشته باشید زیرا این تیم باید به قدری حرفه ای باشند که بتوانند در طول جراحی پزشک را به خوبی همراهی کنند تا عمل با موفقیت به اتمام برسد.

هزینه های لیفت شقیقه

بسته به نوع روش انتخابی برای لیفت شقیقه، هزینه ها هم متغیر هستند اما جراحی لیفت شقیقه و انجام آن با نخ دارای هزینه های بیشتری نسبت به دیگر روش های لیفت شقیقه است. عواملی نظیر دستمزد پزشک انتخابی، سن، میزان افتادگی پوست، نوع پوست بیمار و … در قیمت نهایی لیفت شقیقه موثر هستند.

آیا بیمه هزینه‌های لیفت شقیقه را متحمل می شود؟

خیر، انجام هر گونه عمل‌های زیبایی اعم از لیفت شقیقه را هیچ گونه بیمه ای متحمل نمی شود.

آیا در جراحی لیفت شقیقه موهای سر کوتاه می شوند؟

در جراحی لیفت شقیقه به دلیل کوتاه بودن برش ها نیازی به کوتاهی موی سر نیست و هم چنین هیچ گونه آسیبی به ریشه و فولیکول موی سر وارد نمی شود، پس افراد به هیچ عنوان دچار ریزش مو نمی شوند.

نتیجه گیری

استفاده از روش های لیفت شقیقه بخصوص عمل لیفت شقیقه به دلیل ماندگاری دائمی بهترین گزینه برای از بین بردن چین ‌و چروک های پوست و جوانسازی چهره است. امیدواریم با خواندن این مطلب اطلاعات مفیدی در مورد لیفت شقیقه و روش های آن بدست آورده باشید.