انتخاب برگه

فرقی نمیکند در چه سنی هستید و یا مرد هستید یا زن، به احتمال زیاد جوش صورت و یا بدن در مقطعی از زمان یکی از مشکلات شما بوده است. جالب است بدانید که از بین بردن جوش تا درمان جای و رفع قرمزی آن فرآیند راحت تری است. و برخلاف تصور بسیاری از افراد، معمولاً زمان زیادی نیاز است تا جای جوش به طور کامل از بین رفته و پوست به حال نرمال و طبیعی اش بازگردد. با این وجود روشهایی وجود دارد که برای از بین بردن سریع این مورد استفاده میشوند و روند بهبود بافت از بین رفته پوست را تسریع میکنند.

از بین بردن جای جوش و اسکار و آکنه و معرفی انواع جای جوش

معرفی انواع جای جوش

برای انتخاب روش درمان جای جوش با لیزر و یا روشهای طبیعی بهتر است که قبل از هر چیز نوع جای جوش تشخیص داده شود چرا که تنها در این صورت میتوان انتظار مؤثر بودن شیوه درمان را داشت. به طور کلی جای جوش را بر اساس ظاهری که روی پوست صورت ایجاد میکند به دسته های زیر تقسیم میشود:

جای جوش چکشی

بیشتر افرادی که دچار جوش بدن یا صورت میشوند، معمولاً بعد از مدتی، جای جوش آنها به یک تو رفتگی تبدیل میشود که در پزشکی به عنوان جای جوش چکشی شناخته میشود.

جای جوش واگنی

این نوع جای جوش مشابه با جای آبله مرغان است و معمولاً به صورت بیضی و دایره ای شکل همانند دهانه حفره آتشفشان است. بسته به نوع جوش، عمق آن میتواند کم یا زیاد باشد.

جای جوش دره ای

مشابه با دره های ناهموار در طبیعت، در صورتی که بافت اسکاری و زیرین پوست صورت نیز از جوش دچار آسیب شود، پوست شما ناهموار و مواج به نظر میرسد.

جای جوش برجسته

در این حالت برخلاف حالتهای قبلی، جای جوش به صورت برجستگی نمایان میشود که معمولاً روی پوست صورت نبوده و روی بدن ظاهر میشود.

چه چیزی باعث ایجاد جای جوش میشود؟

حتماً میدانید که اگر هر چیزی به اندازه و به درستی استفاده نشود، نه تنها مفید نخواهد بود بلکه ضرر زیادی برای فرد به همراه دارد. همیشه شنیده اید که برای سلامت پوست، کلاژن یکی از ضروریترین مواد مورد نیاز است. چرا که به ترمیم و جوانسازی پوست کمک زیادی میکند. اما زمانی که پوست شما دچار جوش و آکنه میشود، با دستکاری آن، میزان کلاژن تولیدی بیشتر شده و همین مسئله باعث ایجاد جای جوش میشود. هرچه که تولید این ماده بیشتر شود، شدت برجستگی نیز بیشتر میشود!

چه چیزی باعث بدتر شدن جای جوش میشود؟

علاوه بر دستکاری کردن، موارد دیگری نیز باعث بدتر شدن جای جوش میشود. به عنوان مثال زمانی که از روشهای درمانی غیر اصولی استفاده میشود! برخی از این باورهای غلط عبارت هستند از:

استفاده از ویتامین ای

ویتامین ای مانند کلاژن برای درمان مشکلات پوستی بسیار مؤثر است اما در صورتی که به شکل نادرست و بیش از اندازه استفاده شود ممکن است باعث ایجاد حساسیتهای پوستی و در برخی موارد اگزما شود.

قرار گرفتن در معرض آفتاب

بسیاری از افراد تصور میکنند که اشعه خورشید در از بین بردن جای جوش و لکه های ایجاد شده مؤثر است، در حالی که اشعه ماوراء بنفش خورشید باعث از بین رفتن رنگدانه های پوست و تشدید لکه های پوستی میشود.

دلیل ماندگاری جای جوش چیست؟

معمولاً زمانی که روزنه های باز پوست توسط چربی های اضافی بدن پر شوند، به صورت دانه هایی قرمز رنگ در پوست ظاهر میشوند.میزان عمیق بودن این جوش میزان آسیب دیدگی بافت پوست صورت و بدنتان را تعیین میکند. بنابراین هرچه که جوش صورت عمقیتر باشد، میزان آسیبی که پوست صورت وارد شده بیشتر میشود. حتی اگر زمانی زیادی برای درمان جوش یا آکنه صرف نکنید، قطعاً باید یک الی دو ماه صبر کنید تا روند از بین رفتن جای جوش آغاز شده و زخم ایجاد شده از بین برود.

چگونه میتوان از ایجاد جای جوش جلوگیری کرد؟

ساده ترین و شاید بهترین روش جهت جلوگیری از ایجاد جای جوش و جای آکنه، دستکاری نکردن  و داشتن یک رژیم غذایی سالم است. شما میتوانید با مصرف برخی از مواد خوراکی و مصرف نکردن برخی دیگر از تشدید و التهاب آن جلوگیری کنید. بنابراین سعی کنید از مصرف مواد غذایی که قند و نشاسته زیادی دارند مانند شیرینی و برنج خودداری کرده و چربی بدنتان را متعادل نگهدارید.

همراهان گرامی،برای جوانسازی صورت روشهای مختلفی وجود دارد که هر کدام بسته به شرایط پوست شما اثرات مختلفی دارند. به خاطر داشته باشید که برای حفظ سلامتی پوست تان نمیتوانید تنها به روشهایی مانند تزریق ژل و تزریق چربی اکتفا کنید چرا که بافت آسیب دیده پوست با استفاده از این روشها درمان نمیشود. بنابراین بهتر است که اول فکری به حال از بین بردن جای جوش بدن و صورتتان کرده و سپس از سایر روشهای جوانسازی پوست استفاده کنید.

برای از بین رفتن جای جوش چه باید کرد؟

برای از بین بردن سریع جای جوش میتوان از روشهای طبیعی و درمان خانگی و همچنین متدهای پزشکی استفاده کرد. با وجود اینکه قابلیت اطمینان روشهای پزشکی بیشتر است، اما هنوز بسیاری از درمانهای خانگی به شرط آنکه به درستی و با در نظر گرفتن نوع پوست و تست حساسیت انجام شوند، مؤثر خواهند بود. به طور کلی برای درمان جای جوش میتوان از یکی از روشهای زیر استفاده کرد، که در ادامه به معرفی برخی از مهمترینشان خواهیم پرداخت:

درمان جای جوش با لیزر

یکی از بهترین روشهایی که برای از بین بردن جای جوش صورت و بدن استفاده میشود، استفاده از لیزر است. بسته به نوع جوش و میزان آسیب دیدگی پوست صورت شما، نوع لیزری که برای درمان جای جوش صورت و بدن استفاده میشود متفاوت است.

درمان جای جوش با لیزر

چرا لیزر بهترین روش برای از بین بردن جوش است؟

در میان روشهای مختلفی که برای درمان جای جوش وجود دارد، لیزر به عنوان یکی از بهترین روشها شناخته میشود چرا که در صورتی که توسط متخصص انجام شود در سریعترین زمان ممکن جواب خواهد داد.

در این روش، اشعه لیزر تا چند لایه از پوست نفوذ کرده و منجر به تحریک سلولهای پوستی و تولید کلاژن میشود. و همانطور که حتماً میدانید هیچ چیز بهتر از تولید کلاژن برای درمان جای جوش بهتر نیست!

در حالت کلی برای از بین بردن جای جوش با لیزر از یکی از لیزرهای زیر استفاده میگردد:

از بین بردن جای جوش با لیزر co2

از بین بردن جای جوش با لیزرco2 یکی دیگر از روشهای درمان جای جوش، جای آکنه و اسکار با لیزر است که به صورت عمقی و سطحی بافت پوست را تحت تأثیر قرار داده و آسیبهای وارد شده به پوست را از بین میبرد.

فیلم لیزر جای جوش با سی او دو فرکشنال

از بین بردن جای جوش با لیزر فرکسل

بهترین لیزر برای از بین بردن جای جوش، لیزر فرکسل است. در روش رفع جای آکنه با لیزر فراکسل لایه های عمیق پوستی هدف قرار داده میشوند و روند تولید کلاژن پوست سریعتر میشود. مهمترین مزیتی که این روش نسبت با سایر روشها دارد، عدم آسیب رسانی به سایر بافتهای سالم پوست است.

در حال حاضر این روش به عنوان جدیدترین روش رفع جای جوش،آکنه و اسکار با لیزر در نظر گرفته میشود و به همین دلیل است که بسیاری از کلینیک های لیزر قادر به پیاده سازی آن نیستند.

جالب است بدانید که بسیاری از سلبریتیها پوست سالم و درخشانشان را مدیون این روش درمان جای جوش با لیزر هستند.

توجه:با وجود اینکه درمان  با لیزر به عنوان سریعترین روش از بین بردن جای جوش در نظر گرفته میشود اما اگر به درستی و تحت نظر پزشک متخصص انجام نشود، عوارض شدیدی به همراه خواهد داشت. به همین دلیل به شما عزیزان توصیه میکنیم که از انجام این کار در هر مرکزی خودداری کرده و تنها به کلینیک هایی مراجعه کنید که مجوز لازم برای انجام این کار را دارند.

هزینه لیزر جای جوش

هزینه لیزر جای جوش بسته به نوع آسیب دیدگی پوست و  لیزر، تعداد جلسات مورد نیاز و کلینیکی که به آن مراجعه میکنید متفاوت است. شما میتوانید برای آگاهی از قیمتها از طریق شماره های موجود در سایت با مشاوران ما در ارتباط باشید.

درمان جای جوش با آر اف فرکشنال

از بین بردن جای جوش با آر اف فرکشنال یا امواج فرکانس رادیویی یکی دیگر از روشهای درمانی جای جوش صورت و بدن است. در این روش به جای استفاده از اشعه لیزر از امواج رادیویی پر انرژی جهت ترمیم بافت از بین رفته استفاده میگردد.

مشابه با لیزر، در این روش نیز هدف اصلی لایه های عمقی پوست بوده و پوست سطح صورت چندان تحت تأثیر قرار نمیگیرد.

لایه برداری

همانطور که در ابتدای مقاله بیان کردیم، جای جوش به دلیل از بین رفتن سطح پوست و در نتیجه رنگدانه های پوستی ایجاد میشود. بنابراین در روش درمان جای جوش یا آکنه با لایه برداری سعی میشود تا با برخی از داروهای شیمیایی و یا ماسکهای طبیعی قوی، سلولهای مرده پوستی که در اثر جوش ایجاد شده اند را از بین برده و پوست را به مرور ترمیم کرد. بسته به اینکه میزان آسیب دیدگی چقدر باشد مدت زمان ترمیم و میزان پوسته شدن پوست در افراد متفاوت است.

درم آبریژن

شاید از نظر بسیاری از این افراد این روش مضر و خطرناک باشد، اما اگر به درستی انجام شود قطعاً نتیجه بخش خواهد بود البته نه به اندازه درمان با لیزر. در این روش مشابه با روش لایه برداری هدف حذف پوست مرده است. با استفاده از وسیلهای خاص که حالت برس مانند داشته، با سرعت خاصی روی پوست کشیده میشود تا پوست مرده از بین رفته و پوست جدیدی شکل بگیرید. اگر تصمیم دارید از این روش برای درمان جای جوش استفاده کنید، بهتر است که به بهترین دکتر پوست در تهران مراجعه کنید تا روش انجام این کار را بلد بوده و خراشهای عمیق روی پوست شما ایجاد نکند.

میکرودرم

به طور کلی از روش میکرودرم برای درمان جای زخم و اسکار استفاده میشود. بنابراین شما میتوانید از حالت خفیف این روش، بسته به میزان جای جوش در بدن و صورت، استفاده کنید. در این روش، مشابه با دو روش قبلی هدف از بین بردن لایه های از بین رفته پوستی با استفاده از اسپری های کریستال است.

میکرونیدلینگ

در روش میکرونیدلینگ برای تحریک تولید کلاژن، از سوزنهای خاصی استفاده میشود تا پوست مرده را از بین برده و لایه های جدید پوستی شکل گیرد. نگران نباشید این روش درد چندانی به همراه ندارد چرا که از سوزنهای خاص پزشکی برای ترمیم روزنه های پوستی استفاده میشود.

فیلر بافتهای نرم

همان طور که از اسم این روش مشخص است، از فیلرها برای درمان جای جوش استفاده میشود، البته اگر جای جوش به صورت تو رفتگی در بدن یا صورت ظاهر شده باشد. با توجه به اینکه اثر هر نوع ژلی بعد از مدتی کمتر میشود، هر چند وقت یک بار باید این روش درمان تکرار شود.

درمان با عمل جراحی

در صورتی که جای جوش عمیق و شدید باشید، بهتر است که از این روش جهت درمان استفاده کنید. با استفاده از برشهای مخصوصی که پوست زده میشود، تلاش میشود تا اثرات و باقی مانده جای جوش از بین برود. به طور کلی از روشهای مختلفی برای جراحی استفاده میشود که 2 مورد از آنها سابسیژن و Punch Excisionاست.

پیوند پوست

از روش پیوند پوست نیز میتوان برای جای زخمهای عمیق ناشی از جوش و یا هر زخم دیگری استفاده کرد. باز هم همانطور که از اسم این روش مشخص است، برای درمان بخش از پوست سالم را با پوست آسیب دیده جایگزین میشود.

از بین بردن جای جوش با روش های طبیعی و خانگی

از بین بردن جای جوش به صورت طبیعی

همانطور که گفته شد برای حل این مشکل در کمترین زمان روشهای مختلفی وجود دارد که یکی از ساده ترینشان استفاده از درمانهای خانگی مانند از بین بردن جای جوش با جوش شیرین است.  با وجود اینکه استفاده از این روشهای دست ساز و خانگی برای همه افراد به دلیل عوارض و حساسیتهای پوستی و … توصیه نمیشود اما نمیتوان منکر تأثیر برخی از آنها شد.

از بین بردن جای جوش با جوش شیرین

یکی از روشهای از بین بردن جای جوش استفاده از لایه بردارهای طبیعی است. جوش شیرین یکی از موادی است که به عنوان لایه بردار قوی جهت از بین بردن تیرگی و لکه استفاده میشود. ساده ترین روش استفاده از ماده ترکیب آن با آب یا گلاب جهت روشنی پوست است.

برای از بین بردن سریع جای جوش میتوانید هر دو روز یک بار خمیری از این ترکیب تهیه کرده و روی جای جوشتان قرار دهید. بعد از مدت و خشک شدن خمیر میتوانید آن را با آب گرم بشویید.

آب لیمو برای درمان جای جوش صورت

اگر به دنبال روشی جهت درمان جای جوش فوری هستید، از آب لیمو استفاده کنید. با توجه به اینکه این ماده خوراکی سرشار از آنتی اکسیدان طبیعی است، میتوانید مشابه با جوش شیرین هر دو روز یک بار کمی آب لیمو روی جوشتان بزنید و بعد از مدت زمانی آن را بشویید. (برای کاهش اثر اسیدی آب لیمو میتوانید آن را با کمی آب مخلوط کنید.)

از بین بردن جای جوش با ویتامین e

ویتامین eمشابه با آب لیمو سرشار از آنتی اکسیدان بوده و برای از بین بردن قرمزی جای جوش و التهاب استفاده میشود. برای استفاده از این روش جهت درمان جای جوش صورت و سایر قسمتهای بدن میتوانید کپسولهای این ویتامین را تهیه کرده و بشکنید.  سپس مایعی که از کپسول خارج میشود را روی جوش و لکه های صورتتان مثل تیرگی زیر چشم قرار دهید. و بعد از ۲۰ دقیقه بشویید.

توجه:باز هم خاطرنشان میکنیم که قبل از استفاده از هر یک از این روشهای طبیعی و خانگی حتماً بعد از مشورت با پزشک متخصص روی قسمتی از پوست تان تست حساسیت انجام دهید. در صورتی که با علائمی نظیر قرمزی، التهاب و خارش مواجه شدید به احتمال زیاد به آن حساسیت داشته و نباید از آن استفاده کنید.

کدام یک از روشهای گفته شده برای از بین بردن جای جوش بدن مناسب هستند؟

تمامی روشهای گفته شده قابل استفاده برای از بین بردن جای جوش بدن و صورت هستند. بنابراین شما میتوانید با توجه به نظر پزشکتان از یکی از این روشها برای درمان موارد زیر استفاده کنید:

  • از بین بردن جای آکنه و جوش روی بازو
  • از بین بردن جای آکنه و جوش روی کمر
  • از بین بردن جای آکنه و جوش واژن

توجه:برای از بین بردن جای جوش واژن بهتر است قبل از مراجعه به متخصص پوست و زیبایی به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. در بسیاری از موارد زنان زگیل تناسلی را با جوش اشتباه میگیرند. پس بهتر است که ابتدا مشکل را به درستی شناسایی کرده و سپس روش درمان را تعیین کنید.

کدام یک از روشهای گفته شده برای از بین بردن جای جوش در سریعترین زمان مناسب هستند؟

معمولاً زمانی که افراد برای درمان به کلینیک ما مراجعه میکنند به دنبال سریعترین روش از بین بردن جای آکنه و جوش میگردند. قبل از هر چیز باید به این نکته اشاره کرد که امکان از بین بردن جای جوش سریع به صورت نسبی وجود دارد. به عبارت دیگر استفاده از روشهای لیزری به نسبت روشهای طبیعی مسلماً اثر سریعتری دارند اما نه در آن حدی که شما انتظار دارید. بنابراین اگر قصد استفاده از روشهای لیزری را دارید، باید بدانید که حداقل ۶ الی ۸ جلسه باید در جلسات درمانی مداوم شرکت کنید تا نتیجه مطلوب را بگیرید.

اگر به دنبال بهترین کلینیک لیزر تهران و بهترین کلینیک پوست تهران هستید، میتوانید از خدمات پزشکی و درمانی مرکز ما استفاده کنید. برای گرفتن مشاوره و اطلاع از قیمتها و تعیین نوبت میتوانید از طریق شماره های موجود در سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.