انتخاب برگه

به لطف پیشرفتهای چشمگیری که در حوزه پزشکی ایجاد شده است، از روشهای متنوعی با اثربخشی بیشتر و درد کمتر برای رسیدن به اندامی زیبا و بهبود کیفیت زندگی استفاده میشود. جوانسازی واژن، یکی از عملهای زیبایی است که با انجام آن کیفیت زندگی زنان، خصوصا زنانی که سن بالایی داشته اما همچنان به دنبال لذتهای دوران جوانی هستند، تغییر مثبتی خواهد داشت. در این مطلب قصد داریم به روشهای مختلف جوان سازی واژن اشاره کنیم، چرا که بسیاری از افراد این عمل را صرفا معادل با واژینوپلاستی و لابیاپلاستی میدانند.

جوانسازی واژن

منظور از جوانسازی واژن چیست؟

جوانسازی واژن یک عمل زیبایی درمانی است که با هدف اصلاح مشکلات واژن مانند شل شدگی، افتادگی، خشکی و … انجام میشود. بسیاری از مشکلات این ناحیه، بعد از زایمان، به خصوص زایمان طبیعی برای زنان ایجاد شده و تاثیر مستقیمی روی کیفیت زندگی آنها میگذارد، مانند بی اختیاری در ادرار.

در سالهای اخیر محبوبیت این عمل در سطح جهان و البته ایران، افزایش زیادی داشته است زیرا با انجام این عمل هم کیفیت رابطه زناشویی و هم زندگی شخصی زنان، بهبود می یابد. بر اساس مطالعات انجام شده، حدود 40 درصد از زنان از اختلال در روابط جنسی رنج میبرند، اما بسیاری از آنان به دلیل مسائل عرفی و فرهنگی، تصمیم به عدم افشای مشکلات خود میگیرند. این درحالی است که با انتخاب و انجام این عمل توسط یک پزشک ماهر و باتجربه، درصد عمده ای از مشکلات زنان قابل حل است.

نکته حائز اهمیت این است که فرآیند جوانسازی واژن بعضا خود شامل چند درمان دیگر است که با یکدیگر ترکیب میشود:

 • جراحی پلاستیک دستگاه تناسلی زنان
 • جراحی جوان سازی دستگاه تناسلی
 • جراحی شکل دهی واژن
 • واژینوپلاستی
 • تنگ کردن واژن
 • لابیاپلاستی
 • مونسپلاستی
 • لابیا ماژورپلاستی

چه زمانی به جوانسازی واژن نیاز است؟

واژن یکی از بخشهای بدن است که خاصیت الاستیک و کششی داشته و در طول زمان به دلیل افزایش سن و زایمان، حالت افتادگی و شل شدگی پیدا میکند. با افزایش سن ، تغییراتی در هورمون ها ایجاد می شود که قدرت عضله و بافت های همبند اطراف را کاهش می دهد. در نتیجه ممکن است واژن قابلیت ارتجاعی خود را از دست بدهد، به دلیل کمبود استروژن نازک شده  تغییر شکل دهد. در این شرایط، معمولا زنان احساس قبلی که هنگام برقراری رابطه جنسی داشته اند را از دست خواهند داد و با مشکلاتی دیگر از قبیل بی اختیاری ادرار رو به رو میشوند. در نتیجه این درمان، هم با هدف درمان و هم با هدف زیباسازی و در برخی موارد جلوگیری از مشکلات گفته شده، انجام میشود.

روش های جوان سازی واژن

جوان سازی واژن از طریق دو روش جراحی و غیرجراحی انجام می شود.

روشهای جراحی

واژینوپلاستی (Vaginoplasty)

در این روش درمان، هدف سفت کردن واژن به دلیل افزایش سن و زایمان طبیعی است. این جراحی معمولا با هدف درمان، افزایش عزت نفس زنان و بهبود کیفیت زندگی شخصی و جنسیشان انجام میشود. برای انجام این عمل معمولا از بی حسی موضعی استفاده میشود. اما همه چیز به تشخیص پزشک و حساسایت شما به درد بستگی دارد. در برخی موارد شاید به بیهوشی کامل نیاز باشد. با انجام این عمل معمولا اهداف زیر برآورده میشود:

 • برداشتن بخشی از پوست و گوشت که روی کلیتور را پوشانده است.
 • تقویت نقطه Gکه در تحریک هرچه بهتر و بیشتر زنان موثر است.

لابیاپلاستی (Labiaplasty)

لابیاپلاستی با هدف تغییر شکل دستگاه تناسلی زنان انجام میشود. در این جراحی معمولا لبه های دستگاه تناسلی زنان کوچک شده و در صورت عدم وجود تقارن در شکل ظاهری، اصلاحات لازم انجام میگیرد. برای انجام این عمل معمولا از بیهوشی کامل استفاده میشود. بعد از انجام بیهوشی، لبه ها تغییر شکل یافته و قسمتهای اضافی با استفاده از لیزر را روشهای سنتی جراحی برداشته شده و بخیه زده میشود.

سوالات متداول در مورد روشهای جراحی

کاندیدای مناسب برای انجام جراحی جوان سازی واژن کیست؟

زنانی که از لحاظ سلامت عمومی و کلی وضعیت خوبی داشته اما از مشکلات زیر رنج میبرند:

 • هنگام انجام فعالیتهای ورزشی یا رابطه جنسی احساس درد میکند.
 • دستگاه تناسلی وی شل شده و احساس افتادگی در این ناحیه دارد.
 • از شکل ظاهری دستگاه تناسلی خود احساس رضایت ندارد.
 • بعد از زایمان از رابطه جنسی خود لذت نمیبرد.

جراحی جوانسازی واژن چگونه انجام میشود؟

در هر دو روش جراحی، ابتدا بیهوشی بیمار انجام میشود. در صورتی که جراحی از نوع واژینوپلاستی باشد، پوست اضافی برداشته شده و بافت های دیواره واژن با استفاده از بخیه سفت می شود. اما اگر جراحی از نوع لابیاپلاستی باشد، بافت اضافی برداشته شده و شکل ظاهری این ناحیه بهبود می یابد. لازم به ذکر است که نوع بخیه استفاده شده در این جراحی، از نوع جذبی است یا با استفاده از لیزر است. در نتیجه نیازی به کشیدن بخیه و نگرانی در این مورد نیست.

قبل از انجام جراحی چه سوالاتی از پزشک بپرسم؟

 • آیا انجام این جراحی در توانایی من جهت رسیدن به ارگاسم تاثیرگذار است؟
 • مزایای انجام این جراحی چیست؟
 • خطرات کوتاه مدت و بلند مدت چیست؟
 • آیا بعد از جراحی، احساس در کلیتوریس یا لابیا کاهش می یابد؟
 • آیا بعد از انجام جراحی قادر به استفاده از تمام محصولات بهداشتی زنانه هستم؟
 • آیا در آینده بر بارداری و زایمان تأثیر می گذارد؟

جوانسازی واژن با لیزر

 روش های غیر جراحی جوانسازی واژن

جوان سازی واژن غیر جراحی شامل دو روش معمول است. یکی استفاده از روش رادیو فرکانسی و دیگری لیزر. در هر دو روش از انرژی گرمایی برای گرم شدن بافتها و تولید کلاژن استفاده میشود. بر اساس نتاج پزشکی، در صورتی که از سیستم خنک سازی همراه با رادیو فرکانسی استفاده شود، نتیجه سفت شدن واژن خواهد بود.

جوانسازی واژن با آر اف

در این روش که به اختصار RFهم نامیده میشود، از امواج الکترومغناطیس استفاده میشود، مشابه با امواجی که در مایکروویو مورد استفاده قرار میگیرند. این امواج با قدرت کمی جهت گرم کردن بافتهای ناحیه تناسلی، متمرکز میشوند. در نتیجه فرآیند خونرسانی و تولید کلاژن بهبود یافته و مشکل گشاد شدن واژن از بین خواهد رفت. درمان از این طریق بدون جراحی و خونریزی بوده و دردی ندارد. لازم به ذکر است که از روش آر اف برای درمان سایر مشکلات زنان، مانند درمان خشکی، رفع درد در هنگام برقراری رابطه جنسی و آتروفی واژن هم استفاده میشود.

با توجه به اینکه این روش غیرجراحی بوده و تهاجمی نیست، برای کسب نتیجه دائمی و ماندگار از آن، نیاز به چند جلسه درمان در فاصله زمانی مشخص است. معمولا بسته به میزان شد شدگی واژن، به 3 الی 6 جلسه، در بازه زمانی 4 الی 6 هفته نیاز است.

جوانسازی واژن با کربوکسی تراپی

در این روش از گاز کربن دی اکسید، برای رفع مشکلات ناحیه تناسلی زنان استفاده میشود. با استفاده از دستگاهی که کربوکسی نام دارد، گاز کربن دی اکسید وارد ناحیه تحت درمان میشود. با افزایش میزان گاز کربن دی اکسید، ارسال اکسیژن به ناحیه مد نظر بیشتر شده و در نهایت فرآیند خونرسانی و تولید کلاژن بهبود می یابد. مهمترین نتیجه درمان با این روش، بهبود رفع مشکلات پوستی و بافتی ناحیه تناسلی است. بنابراین رایجترین نتایج درمان با کربوکسی تراپی عبارت است از:

 • رفع چین و چروک واژن
 • رفع سلولیت
 • رفع تیرگی

تزریق چربی به واژن

در این روش از چربی اضافه بدن خود فرد، برای رفع مشکلاتی از قبیل چین و چروک و تیرگی واژن استفاده میکنند. چون چربی مورد استفاده از بدن خود فرد گرفته شده است، احتمال اینکه بدن نسبت به تزریق این ماده خارجی واکنش نشان دهد، تقریبا صفر است. بنابراین در صورتی که قصد بهبود شکل ظاهری این ناحیه را بدون استفاده از روشهای جراحی دارید، میتوانید از این درمان سرپایی استفاده کنید. لازم به ذکر است که نتایج این درمان به دلیل جذب شدن چربی به بدن در طول زمان دائمی نیست. در نتیجه به تکرار این درمان در دراز مدت نیاز است.

تزریق ژل به واژن

تزریق ژل به واژن یکی دیگر از روشهای جوانسازی، رفع تیرگی و چین و چروک واژن است. در این روش از چند مدل ژل با میزان ماندگاری متفاوت، برای بهبود شکل ظاهری واژن استفاده میشود. درمان از این طریق هم غیرتهاجمی بوده و به صورت سرپایی و بدون بیهوشی قابل انجام است. انجام این روش به افرادی توصیه میشود که معمولا سن کمی داشته و لاغر هستند.

لیزر مونالیزا تاچ

در درمان با لیزر مونالیزا تاچ از یک دستگاه خاص جهت که باعث گرم شدن واژن میشود، استفاده میشود. در این درمان که معمولا طی چند جلسه انجام میگیرد، بافتهای بیرونی و داخلی ناحیه تناسلی تحت تاثیر قرار گرفته و میزان تولید کلاژن در آنها به طرز چشمگیری افزایش می یابد. مونالیزا تاچ، یکی از بهترین دستگاههای است که برای درمان از طریق لیزر مورد استفاده قرار میگیرد.

تاثیر جوان سازی واژن در زندگی زناشویی

مزایای جوانسازی واژن در زندگی زناشویی:

 • کاهش میزان درد در ناحیه تناسلی
 • افزایش میل جنسی
 • ارگاسم بهتر
 • افزایش زیبایی ظاهر
 • درمان خشکی واژن
 • تحریک بیشتر کلتوریس
 • افزایش اعتماد به نفس
 • سوالات متدوال در مورد روشهای غیر جراحی

جوانسازی واژن با لیزر چگونه انجام میشود؟

در این روش یک پروب لیزر وارد واژن شده که توانایی چرخش 360 درجه را دارد. اشعه صادر شده از این پروب به بافتها خورده و موجب تحریک آنها جهت تولید بیشتر کلاژن میشود. مهمترین نکته ای که در خصوص این شیوه درمان باید به آن اشاره کرد، عدم نیاز به بیهوشی و حداقل میزان درد در حین درمان است. بیماران می توانند فعالیت های روزمره خود را پس از عمل از سر بگیرند. اما پزشکان توصیه می کنند برای مدت پنج روز نباید هیچ چیزی نباید وارد واژن شود. بنابراین رابطه جنسی بعد از لیزر تا چند روز ممنوع!

کاندیدای مناسب برای درمان با لیزر کیست؟

درمان با استفاده از لیزر، با توجه به اینکه غیر تهاجمی است و نیازی به بیهوشی نیست، برای اکثر زنان بلامانع است. خصوصا در افرادی که از استرس، درد لگن، بی اختیاری ادرار و افتادگی واژن رنج میبرند. پزشکان توصیه می کنند که زنان حداقل سه ماه پس از زایمان برای انجام این روش درمانی صبر کنند. زنانی که در دوره بعد از یائسگی به سر میبرند، با انجام این درمان میتوانند شکل ظاهری واژن خود را به دوران قبل از یائسگی برگردانند؛ چرا که تولید کلاژن به مقدار قابل توجهی افزایش می یابد.

خطرات جوانسازی واژن با لیزر چیست؟

با توجه به اینکه این درمان غیر جراحی است، احتمال عوارض و خطراتی مانند عفونت یا خونریزی بعد از درمان بسیار کم است.

آیا نتایج درمان های غیرجراحی دائمی هستند؟

خیر. برای کسب نتیجه مطلوب، به تکرار این درمان در چند جلسه با فاصله زمانی منظم نیاز است. معمولا بین 6 الی 12 ماه بعد نیاز به تکرار و شرکت در جلسات لیزر است.

جراحی بهتر است یا درمان با لیزر؟

همه چیز به هدف شما از انجام این کار بستگی دارد. رادیو فرکانسی و لیزر با استفاده از تقویت تولید کلاژن منجر به سفت شدن واژن میشوند. بنابراین کیفیت نتیجه به نحوه پاسخ بدن شما به درمان بستگی دارد. اما در روشهای جراحی، بافت و پوست اضافی توسط جراح شده و هدف شما به هر حال برآورده میشود. با این وجود جراحی یک روش تهاجمی است که خطراتی هم در پی دارد.

بهترین روش جوانسازی واژن

به طور کلی با توجه به نتایج، میزان رضایتمندی بیماران، ماندگاری و تاثیر میتوان لیزر مونالیزا را به عنوان بهترین روش جوان سازی واژن نام برد، زیرا علاوه بر تاثیر آن در ظاهر ناحیه تناسلی در درمان بسیاری از بیماری ها و ناراحتی های ناحیه تناسلی خانم ها مانند آتروفی و خشکی واژن، درمان افتادگی رحم،خروج هوا از واژن و … کاربرد دارد.در زیربه 2 تا از کاربردهای مهم لیزر اشاره میکنیم:

رفع بی اختیاری ادرار در زنان

اگر هنگام خندیدن، دویدن، عطسه یا سرفه دچار بی اختیاری ادرار میشوید، احتمالا به دلیل مشکلاتی که برای واژنتان در طول زمان ایجاد شده است، به بی اختیاری مبتلا شده اید. این اتفاق معمولا زمانی میافتد که عضلات کف لگن به دلیل بارداری یا کهولت سن ضعیف میشوند. در نتیجه فرد کنترلی روی مثانه خود نداشته و ناخودآگاه دچار بی اختیاری ادرار میشود. برای درمان این مشکل معمولا میتوان از روشهای غیر جراحی با هدف سفت کردن واژن استفاده کرد.

روشن سازی واژن

تغییر رنگ پوست ناحیه تناسلی، یکی از مشکلات زنان است که در بسیاری از موارد غیر قابل اجتناب و طبیعی است. برخلاف تصور بسیاری از افراد این مسئله همیشه هم به دلیل عدم رعایت بهداشت نیست. عوامل مختلفی در شکلگیری این مشکل نقش دارند، مانند: بارداری، مشکلات هورمونی، ژنتیک، حساسیت به دارو، لباس زیر نامناسب و … . برای رفع این مشکل بهترین روش با کمترین میزان درد و البته نتیجه ای ماندگار، لیزر مونالیزاتاچ است. برای کسب نتیجه مطلوب از این روش، به درمان طی  الی 3 جلسه نیاز است. این شیوه کاملا غیر تهاجمی بوده و بدون بی حسی انجام پذیر است.

راههای خانگی جوانسازی واژن

درمانهای خانگی، معمولا اولین راه انتخابی بسیاری از افراد، برای رفع مشکلات است. اما نکته ای که باید در نظر داشت این است که نه تنها نتیجه هیچ یک از این روشها تضمینی نیست، بلکه در برخی موارد با عوارض جانبی هم همراه است. در خصوص ناحیه تناسلی، باید به این مسئله اشاره کرد که استفاده از روشهای خانگی برای رفع مشکلاتی از قبیل تیرگی، گشادن شدن واژن و …. احتمالا منجر به عفونت و آسیب دیدگی پوست این ناحیه میشود. برخی از رایجترین روشهای درمان خانگی عبارت هستند از:

 • استفاده از رژیم غذایی سالم (استفاده از مکملهای گیاهی)
 • استفاده از مواد موضعی طبیعی مانند روغن ویتامین ای، آلوئه ورا، روغن نارگیل، سرکه و جوش شیرین و …
 • استفاده از مواد آرایشی و بهداشتی

هزینه جوانسازی واژن چقدر است؟

هزینه انجام این درمان، به عوامل مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال نوع روش درمان (جراحی یا لیزر)، مرکز درمان، پزشک و تعداد جلسات مورد نیاز. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هزینه لازم برای این درمان، پیشنهاد ما به شما شرکت در یک جلسه مشاوره است. نیاز و هدفتان را برای انجام این درمان مشخص کرده و بهترین روش پیشنهادی را انتخاب نمایید.

آیا بیمه هزینه این درمان را میپردازد؟

خیر. با توجه به اینکه انجام این عمل در بسیاری از موارد ضروری نیست و هردو جنبه زیبایی و درمانی را باهم دارد، بیمه هزینه آن را پرداخت نمیکند.