انتخاب برگه

با گذر زمان و افزایش سن، یکی از اتفاقاتی که برای بسیاری از زنان می افتد، شل شدن و افتادگی واژن است. با توجه به فرهنگی که در جامعه ایران وجود دارد، بسیاری از زنان به دنبال روش های درمانی مختلف، جهت حل این مشکل نیستند و تصور می کنند با کمتر کردن میزان رابطه جنسیشان می توانند از بروز این مشکل جلوگیری کنند. در حالی که این روزها با توجه به میزان پیشرفتی که در علوم پزشکی به وجود آمده است، روش های مختلفی برای تنگ کردن دائمی واژن وجود دارد که برخی به صورت طبیعی و برخی دیگر با استفاده از تکنیک های جراحی قابل استفاده هستند. در این مقاله همراه ما باشید، تا با انواع روش های تایتنینگ واژن آشنا شوید.

دلیل شل شدن واژن

دلایل شل شدن واژن چیست؟

قبل از اینکه به معرفی انواع روش های تنگ کردن واژن بپردازیم، بهتر است که نگاهی به دلایل شل شدن واژن داشته باشیم تا هم بتوان از بروز این اتفاق در مرور زمان تا حد زیادی جلوگیری کرد و هم اینکه شما را متوجه این طرز تفکر اشتباه و البته رایج بکنیم که کم کردن میزان رابطه جنسی روشی درست برای جلوگیری از بروز این مشکل نیست.

به طور کلی شل شدن واژن زمانی اتفاق می افتد که بافت های درونی این قسمت از بدن بنا به دلایل مختلف دچار پارگی شده و یا در مرور زمان حالت کشسانی خود را از دست می دهند. بنابراین با گذر زمان در صورتی که شما به سلامت این ناحیه از بدن خود به اندازه کافی توجه نکنید، حالت کشسانی که به صورت طبیعی در این قسمت وجود دارد از بین رفته و شما را دچار مشکلات عدیده ای می کند. برخی از مهمترین دلایلی که منجر به شل شدن واژن می شوند، عبارت هستند از:

 • زایمان طبیعی
 • افزایش وزن و چاقی
 • بلند کردن وسایل سنگین
 • آسیب های وارد شده به لگن
 • یائسگی
 • درد کمر
 • عطسه و سرفه های مکرر
 • یبوست مکرر
 • انجام دادن ورزش های سنگین

 تنگ کردن واژن یا واژینوپلاستی

عمل تنگ کردن واژن چیست؟

عمل تنگ کردن واژن یا واژینوپلاستی یکی از جراحی هایی زیبایی و البته درمانی است که برای زنانی که به افتادگی و شل شدن واژن مبتلا شده اند، استفاده می شود. در طی این عمل جراحی که با روش های مختلفی قابل انجام است، نه تنها عضلات واژن تقویت می شوند، بلکه فاصله بین بین مقعد و واژن نیز بازسازی می شود.

نیاز به انجام این عمل، با افزایش سن، خصوصا در کسانی که زایمان طبیعی داشته اند، بیشتر می شود. چرا که در زایمان طبیعی، هنگامی که سر نوزاد در حال خارج شدن است رحم است، فشار زیادی به عضلات واژن وارد کرده و موجب شل شدن آنها می شود.

انجام این عمل به همراه جراحی لابیاپلاستی در یک روز امکان پذیر بوده و به کسانی که از زندگی زناشویی و جنسی خود رضایت کافی ندارند، مجددا فرصت لذت بردن را می دهد.

روش های جراحی تنگ کردن واژن

در میان روش هایی که برای تایتنینگ ناحیه تناسلی وجود دارد، استفاده از متدهای پزشکی و جراحی، قابلیت اطمینان بیشتری دارند چرا که اگر توسط یک متخصص آشنا به انجام این کار انجام شوند، به احتمال زیادی با نتیجه مثبت همراه خواهند بود.

تنگ کردن واژن با نخ

لیفت واژن با نخ یکی از روش هایی است که برای تنگ کردن واژن به صورت غیر تهاجمی استفاده می شود. در این روش نیازی به استفاده از بیهوشی نیست چرا که هیچگونه خونریزی اتفاق نیفتاده و نخ های استفاده شده بعد از 10 الی 12 روز به صورت خودکار جذب بدن شده و ناپدید می شوند. بنابراین اگر نگران جای باقی مانده از جراحی هستید، می توانید از این شیوه استفاده کنید. البته به خاطر داشته باشید که در صورت استفاده از این روش به مدت 6 هفته نباید رابطه جنسی داشته باشید.

جراحی پرینورافی

همان طور که گفته شد یکی از دلایل شدل شدن واژن ، زایمان طبیعی است. زمانی که زایمان طبیعی اتفاق می افتد، پرینه یکی از بافت های ناحیه تناسلی زنان است که به احتمال زیاد دچار پارگی شده و در بهترین حالت تا حد زیادی کش می آید. بنابراین با استفاده از این عمل جراحی که بعضا در طول زایمان نیز انجام می شود، بافت آسیب دیده ترمیم می شود. مهمترین نکته ای که در رابطه با این شیوه از درمان باید مد نظر داشته باشید این است که نتیجه نهایی را می توانید بعد از چندین ماه مشاهده کنید. مشابه با روش قبل، این متد نیز دارای عوارضی خواهد بود که برخی از آنها عبارت هستند از:

 • خونریزی
 • ترشح واژینال غیر طبیعی
 • التهاب یا عفونت
 • سرگیجه و حالت تهوع
 • باقی ماندن جای زخم (البته در صورتی که پزشک شما متخصص و با تجربه باشد، می تواند تا حد زیادی با انجام برش های کوچک از باقی ماندن جای زخم جلوگیری کند.)

تنگ کردن واژن با استفاده از لیزر

یکی از کاربردهای لیزر، از بین بردن تیرگی ناحیه تناسلی زنان و تنگ کردن مهبل است. در این روش که از لیزر co2 یا مونالیزا تاچ استفاده می شود تلاش می شود تا بدون نیاز به استفاده از بیهوشی و خونریزی، شل شدگی واژن برطرف شود. از جمله مزایای استفاده از این روش عبارت هستند از:

 • تولید کلاژن جدید
 • ماندگاری طولانی (به عنوان یکی از روش های تنگ کردن دائمی واژن در نظر گرفته می شود.)
 • هزینه بسیار کمتر از عمل جراحی
 • عدم نیاز به بستری شدن
 • از بین رفتن سوزش و خارش ناحیه تناسلی
 • از بین بردن افتادگی رحم
 • کاهش علائم بی اختیاری ادرار
 • مشاهده نتیجه نهایی بلافاصله بعد از انجام عمل

مهمترین کارهایی که قبل از انجام یکی از روش های پزشکی گفته شده باید انجام دهید:

 • انجام تست پاپ اسمیر
 • درمان انواع عفونت های قارچی
 • انجام تست بارداری (در صورتی که باردار باشید به هیچ وجه نباید این جراحی را انجام دهید.)
 • اعلام حساسیت های احتمالی به داروهای مختلف

روش های طبیعی تنگ کردن واژن در خانه

همان طور که گفته شد، برای تنگ کردن مهبل روش های مختلفی وجود دارد. اما شما می توانید با استفاده از روش های طبیعی که در خانه نیز قابل استفاده هستند، تا حد زیادی از شل شدن واژن خودداری کرده و این روند را به تعویق بیندازید. بنابراین فرقی نمی کند که در حال حاضر دچار این مشکل شده اید یا نه، بهتر است که از روش هایی که در این قسمت معرفی می کنیم، در خانه استفاده نمایید.

رژیم غذایی سالم

مشابه با هر مشکل پزشکی دیگر، اولین نکته ای که برای جلوگیری از این مشکل باید مد نظر داشته باشید، رعایت یک رژیم غذایی سالم است. شما می توانید با نوع مواد غذایی که مصرف می کنید، میزان استروژن مورد نیاز بدنتان را تامین کرده و از شل شدن واژن جلوگیری کنید. به عنوان مثال، برخی از غذاهایی که سرشار از این ماده هستند عبارتند از: شنبلیله، انار، دانه کنجد، سویا، هویج، گندم و پوست کنده و … .

رعایت مسائل بهداشتی

اگر می خواهید دچار انواع مشکلات و بیماری ها نشوید، بهتر است قبل از هر چیز نظافت را رعایت کنید! ناحیه ژنیتال یکی از مهمترین قسمت های بدن هر زنی است که متاسفانه همچنان هم توسط بسیاری از زنان مسائل مربوط به آن نادیده گرفته می شود. به خاطر داشته باشید که بسیاری از عفونت ها از این قسمت وارد بدن زنان می شوند. پس بهتر است که از مواد شوینده مناسب، لباس زیر پنبه ای  و سایر مسائلی که به بهداشت این قسمت مربوط می شوند، به خوبی و به صورت منظم و هر روزه استفاده کنید.

استفاده از تکنیک های ورزشی

یکی از روش های طبیعی تنگ کردن واژن در خانه ، انجام برخی از تکنیک های ورزشی ساده است. که شما با انجام آنها می توانید تا حد زیادی عضلات لگن و مهبل خود را تقویت کرده و از شل شدن آنها جلوگیری کنید. به عنوان مثال انجام فعالیت هایی نظیر یوگا، کگل، اسکات، کشش لگن، توپک بن وا، واژینال کونز و … .

استفاده از ماسک های خانگی

برای تنگ کردن واژن به واسطه روش های طبیعی، می توانید باز برخی از ماسک های خاص که دارای مواد مختلفی هستند استفاده کنید که حتی موجب روشن شدن این بخش از بدن نیز می شوند. به عنوان مثال استفاده از ژل آلوئه ورا، ماست، سیر، سرکه، لیمو، فندق افسونگر و … .

بهبود روابط جنسی با عمل تنگ کردن واژن برای خانم ها

عوارض ناشی از شل شدن واژن چیست؟

برخی از زنان تصور می کنند چون این مسئله در سنین بالا اتفاق می افتد، می توانند با اجتناب از برقراری رابطه جنسی از عوارض و مشکلات ناشی از این مشکل جلوگیری کنند. در حالی که عوارض ناشی از این مسئله تنها روی کیفیت رابطه جنسیشان تاثیر نمی گذار و ارتباط مستقیمی با سلامتیشان دارد. بنابراین در صورتی که به فکر راه حلی جهت تنگ کردن مهبل نباشید، ممکن است دچار یکی از مشکلات زیر شوید:

 • ترشحات زیاد واژن
 • افزایش میکروب های این ناحیه
 • عفونت واژن

فیلم توضیحات خانم دکتر فروغی فر متخصص زنان در مورد عمل تنگ کردن واژن

هزینه عمل تنگ کردن واژن چقدر است؟

هزینه این عمل با توجه به روشی که انتخاب می شود می تواند متفاوت باشد، خوشبختانه متخصصین زنان کلینیک رویای آبی که جزء بهترین متخصصین و جراح زنان و زایمان کشور می باشند همه روزه آماده مشاوره به متقاضیان عمل تایتنینگ واژن هستند، همچینین شما می توانید برای دریافت هزینه این عمل و دیگر عمل های زیبایی، با شماره های کلینیک رویای آبی با شماره 888839333-021 تماس بگیرید.