انتخاب برگه

خشکی واژن یا آتروفی واژن ممکن است برای هر خانمی در هر سنی اتفاق بیفتد؛ با این حال شیوع آن در دوران بعد از یائسگی بیشتر است. درواقع بیش از نیمی از زنان یائسه بین سنین ۵۱ تا ۶۰ سال از مشکل خشکی واژن رنج می برند. این مقاله به شما کمک می کند که با مشکل خشکی ناحیه تناسلی و علائم آن بیشتر آشنا شوید و به موقع برای تشخیص این بیماری به پزشک متخصص مراجعه کنید. هم چنین در این مقاله به شما راه های درمان خشکی واژن را معرفی می کنیم و سریع ترین و بهترین روش های درمانی را نیز مورد بررسی قرار می دهیم.

آتروفی واژن چیست

خشکی واژن چیست؟

به طور طبیعی، غدد قرار گرفته در ناحیه گردن رحم موجب رطوبت و خاصیت کشسانی ناحیه واژن می شوند. عملکرد این غدد یک لایه مرطوب از ترشحات را بر روی دیواره های واژن تشکیل می دهد که به تمیز نگه داشتن آن و حذف سلول های اضافی کمک می کند. میزان اسید بالای این مایع از بروز بیماری هایی مانند برفک واژن جلوگیری می کند و دستگاه تناسلی را سالم نگه می دارد. بسیاری از خانم ها ممکن است ترشح اندک سفید رنگی از ناحیه واژینا داشته باشند که کاملاً طبیعی است و جای هیچ گونه نگرانی ندارد.

به مرور زمان و با افزایش سن، بدن زنان دستخوش تغییرات زیادی قرار می گیرد. بسیاری از این تغییرات درنتیجه به هم ریختن تعادل هورمونی و ساخت ناکافی هورمون های جنسی ایجاد می شوند. يائسگی موجب میشود که دیواره های واژن نازک تر گردیده و تعداد سلول های آن ها کاهش پیدا کند. کاهش تعداد این سلول ها به این معناست که سلول های غددی که مسئول ترشح مایع هستند نیز کمتر خواهند شد. نتیجه این ترشح کمتر، خشکی یا به اصطلاح آتروفی مخاط واژن است.

البته یائسگی تنها یکی از دلایل خشکی واژن در زنان محسوب می شود و بسیاری از عوامل محیطی و عادات فردی نیز ممکن است این علائم را در سنین پایین تر در فرد ایجاد کنند. درمان خشکی واژن در این موارد به راحتی و با حذف عامل آزاردهنده امکان پذیر خواهد بود.

علائم خشکی واژن کدام اند؟

خشکی واژن باعث ایجاد احساس ناراحتی در ناحیه تناسلی و لگن، خصوصاً در هنگام تماس جنسی می گردد. برخی افراد ممکن است حتی پس از نزدیکی، متوجه خونریزی خفیف از واژن خود شوند. این مشکلات پس از یائسگی بیشتر خود را نشان می دهند. احساس درد پس از تماس جنسی ممکن است باعث شود که علاقه و میل این افراد به اعمال جنسی کمتر شود.

اکثر این خانم ها در حین انجام بسیاری از فعالیت های روزمره خود مانند نشستن، ایستادن، ورزش کردن، دستشویی رفتن و حتی در محل کار نیز احساس ناراحتی و درد را تجربه می کنند. خشکی واژن بر بسیاری از فعالیت های روزمره زندگی فرد اثر گذاشته و به طور قابل توجهی کیفیت زندگی وی را تحت­ الشعاع قرار می دهد. بنابراین درمان خشکی بیکینی یک اصل کلیدی در کمک به بهبود کیفیت زندگی زنان یائسه به شمار می آید.

تغییر در ترشحات واژن نیز یکی دیگر از علائم آتروفی واژن محسوب می گردد. بسیاری از زنان ممکن است متوجه ایجاد تغییر در حجم و نوع ترشحات خود گردند. این ترشحات اغلب آبکی تر شده و بدون رنگ و با بوی نامطبوع خواهند بود. احساس سوزش و ناراحتی نیز ممکن است در این افراد ظاهر پیدا کند.

عفونت های ادراری مکرر و خارش ناحیه تناسلی نیز از دیگر علائم آتروفی به شمار می آیند. علاوه بر آن خصوصاً در مورد زنان یائسه، بار روانی ناشی از تغییرات هورمونی و از دست دادن باروری در کنار این علائم جسمی آزاردهنده می تواند فرد را با چالش های جدی سلامت روان و عدم اعتماد به نفس نیز مواجه سازد. درمان آتروفی واژن با روش های مناسب موجب برطرف شدن بسیاری از این مشکلات جسمی و روحی خواهد شد.

علت خشکی واژن

علل بروز خشکی واژن چیست؟

خشکی واژن ممکن است موقتی و گذرا بوده و به مرورزمان خود به خود برطرف گردد. بسیاری از خانم ها در پایان دوره های عادت ماهانه خود دچار خشکی موقت واژن می شوند. علت این موضوع به کاهش سطح هورمون استروژن در این دوره و نیز استفاده از پدهای بهداشتی که جذب کننده مایعات هستند، برمی گردد.بارداری و شیردهی نیز از جمله عوامل دخیل در بروز خشکی ناحیه تناسلی به شمار می آیند.

عوامل گوناگونی را می توان در بروز ناگهانی و گذرای خشکی واژن دخیل دانست. این علل طیفی از داروها و عادات فردی را شامل می گردد. درمان خشکی واژن در این موارد گاه بسیار ساده و در حد تغییر عادات سبک زندگی خواهد بود. تغییرات هورمونی شایع ترین علت خشکی واژن خصوصاً در دوران بعد از یائسگی به شمار می آیند؛ با این حال دلایل دیگری نیز برای بروز این وضعیت مطرح شده است.در ادامه به برخی از علل بروز آتروفی واژن اشاره می کنیم:

استرس

استرس می تواند باعث شکل­گیری پروسه های التهابی در بدن فرد گردیده و بر روی جریان خون و انتقال پیام های عصبی اثر بگذارد. همه این عوامل میزان ترشح پایه و نیز لوبریکاسیون واژن در حین تماس جنسی را کاهش می دهند. درمان آتروفی واژن در این مورد، از طریق حذف عوامل استرس آور و کاهش اضطراب امکان پذیر خواهد بود.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن یکی از علل شایع بروز خشکی ناحیه تناسلی محسوب می گردد. زنانی که سیگار می کشند در مقایسه با آن هایی که سیگار مصرف نمی کنند، با اختلالات جنسی بیشتری دست وپنجه نرم کرده و ممکن است میزان ترشحات آن ها نیز کاهش یابد. علت این امر تأثیری است که دود سیگار بر جریان خون در قسمت های مختلف بدن می گذارد.

مصرف الکل

مصرف الکل باعث کاهش میزان آب بدن و درنتیجه کاهش ترشحات می گردد. هر چه بدن آب کمتری در اختیار داشته باشد، بیشتر در جهت حفظ آن تلاش می کند و بنابراین میزان از دست رفتن آن را کاهش می دهد. این امر به صورت کاهش ترشحات در همه اندام­های بدن از جمله واژن و غدد جنسی بروز می یابد.

علاوه بر آن، الکل باعث سرکوب سیستم عصبی مرکزی در فرد می گردد. این بدان معناست که در افراد الکلی پایانه های عصبی از حساسیت لازم برای دریافت سیگنال های ترشحی برخوردار نبوده و نمی توانند ترشح کافی را در محل غدد گردن رحم ایجاد کنند.

آلرژی

ممکن است مواد شوینده و لوسیون های عطری موجب آتروفی بافت واژن در شما گردند. این مواد باعث آسیب مخاط ناحیه تناسلی شده و حساسیت به آن ها ترشح مایع موکوسی از بیکینی را کاهش می دهد. صابون ها، دستمال توالت های عطری، لوسیون های معطر و مواد شوینده و نرم کننده هایی که برای شست و شوی لباس های زیر به کار می روند، همگی ممکن است باعث بروز این عارضه گردند. درمان خشکی واژن در این موارد، دوری از این محصولات خواهد بود. خصوصاً اگر به تازگی شروع به استفاده از یک محصول بهداشتی جدید کرده اید، قطع مصرف آن محصول احتمالاً علائم شما را برطرف خواهد کرد.

دوش واژینال

دوش واژینال باعث از بین رفتن باکتری های فلور نرمال واژن می شود. این باکتری ها به طور طبیعی میزان اسیدی یا قلیایی بودن محیط دستگاه تناسلی را تنظیم می کنند. بنابراین، از بین رفتن آن ها موجب از دست رفتن تعادل میکروبی و بروز آتروفی می گردد.

مصرف آنتی هیستامین ها

داروهای آنتی هیستامینی باعث مهار عملکرد هیستامین که یک عامل التهابی در سیستم ایمنی است می گردند. بلوک گیرنده های هیستامین موجب مهار پاسخ های آلرژیک در فرد گردیده و فاصله بین سلول های دیواره عروق را کاهش می دهد. اگرچه اثر چنین فرآیندی در کاهش احتقان بینی و سیستم تنفسی بسیار مفید است، اما درعین حال باعث کاهش ترشح از دیگر غدد برون ریز مانند غدد رحم و درنتیجه خشکی واژن می گردد. قطع مصرف این داروها به عنوان درمان توصیه می شود.

مصرف داروهای ضدبارداری

به طورکلی هر عاملی که باعث پایین آمدن سطح هورمون استروژن در بدن گردد، تا حدی خشکی ژنیتال را به دنبال خواهد داشت. داروهای ضدبارداری نیز از این امر مستثنا نیستند. این داروها از ترکیباتی ساخته شده اند که میزان هورمون های جنسی طبیعی بدن را کاهش داده و مانع از تخمک گذاری می گردند. میزان عوارض جانبی این داروها بستگی به دوز هورمون به کار رفته در آن ها دارد. بیشتر افراد بروز علائم خشکی واژن را با مصرف قرص های ترکیبی گزارش می کنند.

در مواردی که این قرص ها باعث خشکی شدید بافت مخاط واژن گردیده و ناراحتی زیادی را برای فرد ایجاد می کنند، جایگزین کردن این روش با روش های دیگر پیشگیری از بارداری مانند کارگذاری IUDهای مسی توصیه می شود.

مصرف داروهای ضدافسردگی

یکی از شایع ترین عوارض جانبی داروهای ضد افسردگی از جمله داروهای مهارکننده باز جذب سروتونین (SSRI) و داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای، بروز اختلالات جنسی است. این داروها به منظور تغییر در نحوه ارتباط میان مغز و سلول های بدن طراحی شده اند؛ بنابراین اگرچه این کارکرد آن ها در کاهش علائم اختلالات خلقی مؤثر است، اما درعین حال این داروها موجب کاهش سیگنال های عصبی دخیل در ترشح واژن نیز می گردند.

اثر این داروها به طور مستقیم با دوز مصرفی آن ها ارتباط دارد. بنابراین، هرچه دوز بیشتری از این داروها را مصرف کنید، احتمال بروز خشکی واژن در شما بیشتر بوده و نیز علائم آزاردهنده آن را با شدت بیشتری تجربه خواهید کرد. برای درمان خشکی واژن در این موارد، باید با پزشک خود در مورد کاهش دوز داروها و یا استفاده از داروهای جایگزین که این عوارض را ندارند صحبت کنید.

مصرف داروهای آسم

برخی از داروهایی که در درمان آسم به کار می روند، مانند آتروونت، از دسته داروهای آنتی کولینرژیک بوده و مانع از اثربخشی انتقال دهنده عصبی استیل کولین می شوند. یکی از عملکردهای این انتقال دهنده عصبی تنظیم ترشحات بخش های مختلف بدن از جمله رحم و سرویکس است و کمبود اثر آن موجب خشکی واژن می شود. این داروها در جلوگیری از حملات شدید آسم و تنفس بدون مشکل در بیماران مبتلا به آسم نقش مهمی دارند، بنابراین در این موارد درمان آتروفی واژن به طور علامتی و بدون قطع دارو توصیه می شود.

تأثیر یائسگی بر درمان خشکی واژن

کاهش ترشح هورمون استروژن در بدن به عنوان عامل اصلی بروز تظاهرات دائمی خشکی واژن در نظر گرفته می شود. با افزایش سن و نزدیک شدن به دوران یائسگی، میزان ترشح این هورمون در بدن کاهش یافته و به تدریج موجب قطع عادات ماهانه می گردد. این دوره را دوره حوالی یائسگی (پری منوپوز) می نامند. در این دوره افراد ممکن است با بسیاری از تظاهرات آزاردهنده یائسگی مانند گرگرفتگی، اختلالات خلقی و همچنین خشکی و آتروفی مخاط واژن مواجه شوند.

تقریباً یک درصد از زنان ممکن است دچار یائسگی زودرس یا نارسایی زودرس تخمدان گردند. این بیماری به حالتی گفته می شود که در آن فرد پیش از سن ۴۰ سالگی علائم یائسگی را تجربه می کند. یائسگی زودرس موجب بروز مشکلات روحی و جسمی متعدد برای زنان گردیده و علائم خشکی واژن را نیز در سنین بسیار پایین برای فرد ایجاد می کند.

چه زمانی به پزشک متخصص مراجعه کنیم؟

برای بسیاری از افراد، صحبت کردن در مورد علائم مربوط به دستگاه تناسلی شرم آور و به عنوان یک تابو در نظر گرفته می شود. این دسته از زنان با وجود تجربه مشکلات جنسی قابل توجه، از صحبت کردن درباره مشکل خود، سر باز زده و ازنظر روحی چالش های زیادی را متحمل خواهند شد.

باید توجه داشته باشید که این مشکل، یک مشکل جدی است و هرچه زودتر در مورد آن اقدام صورت گیرد، درمان خشکی واژن آسان تر خواهد بود. آتروفی مخاط واژن می تواند باعث ایجاد اذیت و افت کیفیت زندگی زن گردیده و بر روی روابط عاطفی وی اثرات سوء بگذارد. بنابراین لازم است هرزمانی که با علائم خشکی و آتروفی مواجه شدید، حتماً آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تشخیص خشکی واژن چگونه انجام می شود؟

بسیاری از خانم ها ممکن است علائم خشکی واژن را با عفونت ناحیه تناسلی و انواع بیماری های مقاربتی اشتباه بگیرند و به مصرف خودسرانه کرم ها و ترکیبات موضعی برای درمان این عفونت ها از جمله برفک واژن روی بیاورند. این مصرف خودسرانه ممکن است در مواردی حتی موجب تشدید علائم آتروفی مخاط واژن گردد.

همان طور که گفتیم، در صورت وجود احساس ناراحتی، خصوصاً در موارد بسیار شدید که با اعمال روزانه تان تداخل دارد، باید حتماً به پزشک مراجعه کنید. پزشک در مورد علائمتان از شما سؤالاتی می پرسد و بر مبنای پاسخ هایی که می دهید برای شما استراتژی های درمانی مناسب را پیشنهاد می دهد.

پزشک همچنین ممکن است از شما درباره داروهایی که مصرف می کنید سؤالاتی بپرسد. همان طور که گفتیم، داروها یکی از عوامل مهم در ایجاد خشکی واژن محسوب می شوند. بنابراین یادتان باشد که اسامی تمامی داروهای بدون نسخه و محصولات بهداشتی مصرفی خود را با پزشک در میان بگذارید.

معاینه فیزیکی لگن هرگونه تغییرات بافتی و ظاهری را در اندام های تناسلی آشکار می سازد. معمولاً همین اقدامات برای تشخیص آتروفی واژن در زنان کافی خواهند بود. با این حال، در مواردی که پزشک نمی تواند به کمک داده های موجود تصمیم گیری کند، ممکن است تست های مضاعفی را درخواست نماید. تست پاپ اسمیر و نمونه برداری از بافت واژن از جمله تست های سودمند در تشخیص خشکی واژینال به حساب می آیند. پس از تعیین علت، درمان آتروفی واژن از طریق تجویز داروها و ترکیبات مناسب صورت می گیرد.

درمان خشکی واژن به چه صورت است؟

درمان آتروفی واژن در چند دسته مختلف شامل درمان های دارویی، درمان های جایگزین گیاهی و اصلاح سبک زندگی و نیز درمان با دستگاه لیزر (مانند دستگاه مونالیزا) طبقه بندی می شود. توجه داشته باشید که برای تمامی این درمان ها خصوصاً درمان های تهاجمی تر مانند داروهای طبی و گیاهی و درمان با لیزر حتماً باید به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه کنید و با مشورت با وی بهترین روش را برگزینید. درمان ها همگی باید زیر نظر پزشک متخصص صورت گیرند و از مصرف خودسرانه آن ها خودداری گردد.

در زیر به معرفی برخی از روش هایی که برای درمان آتروفی مخاط ژنیتال پیشنهاد شده است می پردازیم:

درمان هورمونی

درمان هایی که با هدف جایگزینی هورمون های جنسی صورت می گیرند، در زنان یائسه و به منظور کاهش علائم آزاردهنده یائسگی مانند گرگرفتگی و خشکی مخاط واژن کاربرد دارند. البته همه افراد گزینه های مناسبی برای دریافت هورمون نیستند و مثلاً افرادی که پیش تر سابقه ای از ابتلا به سرطان سینه یا تخمدان را داشته اند، باید از مصرف این داروهای سیستمیک خودداری کنند.

این داروها هم چنین پروفایل عوارض جانبی قابل توجهی دارند. برخی از عوارض جانبی ترکیبات استروژنی که در هورمون تراپی به کار می روند عبارت اند از:

 • افزایش وزن
 • تهوع
 • سردرد
 • درد پستان ها
 • لکه دار شدن پوست
 • افزایش خطر ابتلا به سکته مغزی، لخته های خونی و سرطان پستان و تخمدان

استروژن موضعی

درمان های موضعی حاوی استروژن به فرم های مختلف به صورت قرص واژینال، ژل ها، کرم ها، پساری یا حلقه های واژنی مورد استفاده قرار می گیرند. این درمان ها مؤثرترین روش های بهبود علائم خشکی واژن به شمار می آیند و میزان پاسخ دهی در آن ها بسیار بالا گزارش شده است. ترکیبات استروژنی از میزان درد در حین تماس جنسی کاسته و هم چنین میزان اسید مخاط واژن و ترکیب باکتریال آن را تنظیم می کنند. اثر استروژن های موضعی برخلاف هورمون درمانی سیستمیک، تنها محدود به ناحیه تناسلی بوده و فاقد عوارض جانبی و خطرات معمول استروژن در بدن خواهد بود.

قرص واژینال DHEA

دی هیدرو اپی آندروسترون به شکل قرص های واژینال در درمان خشکی واژن به کاربرده می شود. این ترکیب یکی از پیش سازهای ساخت استروژن در بدن بوده و مصرف آن شدت علائم ناشی از کمبود استروژن را کاهش می دهد.

اسپمیفن

این دارو اثراتی مشابه با استروژن دارد و به عنوان تقلید کننده و نیز مهارکننده نسبی استروژن در درمان آتروفی واژن و تماس جنسی دردناک به کاربرده می شود. مصرف این داروی خوراکی در افرادی که به هر دلیلی نمی توانند از قرص های واژینال یا ترکیبات موضعی استروژن استفاده کنند، توصیه می شود.

درمان های جایگزین و گیاهی

ترکیبات جایگزینی که می توانند به جای هورمون ها به کار روند شامل موارد زیر خواهند بود:

 • لوبریکانت های بر پایه آب:این لوبریکانت ها سطح مخاط واژن شما را مرطوب می سازند. اثربخشی آن ها تا چندین ساعت پس از استعمال ادامه خواهد داشت. بنابراین این ترکیبات انتخاب مناسبی برای درمان آتروفی ناحیه تناسلی و تماس جنسی دردناک به حساب می آیند.
 • مرطوب کننده های واژن:این محصولات به طور اختصاصی برای رفع خشکی و درمان آتروفی واژن به کار می روند و پس از یک بارمصرف، اثر آن ها تا سه روز باقی می ماند.
 • ترکیبات حاوی سویا:دانه های سویا و ترکیباتی که در آن ها مشتقات سویا به کاررفته است، می توانند به عنوان یک روش هورمون تراپی گیاهی به کار روند. سویا با دربرداشتن فیتواستروژن، اثرات استروژن را در بدن تقلید می کند و بنابراین افزودن آن به رژیم غذایی می تواند تا حدی خشکی و شکنندگی مخاط واژن را بهبود بخشد. البته توجه داشته باشید، همان طور که گفتیم ترکیبات استروژنی در بیمارانی که سابقه بیماری های دیگر از قبیل سرطان را گزارش می کنند، منع مصرف دارند. بنابراین همیشه قبل از این که به سراغ یک ترکیب گیاهی برای درمان بروید با پزشک خود مشورت کنید.
 • گیاه کوهوش سیاه:این گیاه یک مکمل گیاهی است که تا حدی دارای اثرات مثبت برای بهبود علائم یائسگی خواهد بود. با این حال، هیچ گونه مطالعه بالینی قابل توجهی که نقش دارویی این ترکیب را در درمان خشکی ناحیه تناسلی و دیگر مشکلات یائسگی به اثبات برساند، انجام نگرفته است. بنابراین، به دلیل وجود عوارض و تداخلات دارویی بالقوه و نیز سودمندی نامعلوم، حتماً پیش از مصرف این گیاه با پزشک خود مشورت کنید.
 • یام وحشی:یام وحشی نیز یک ترکیب گیاهی دیگر است که برای بهبود علائم خشکی و آتروفی توصیه شده است. با این حال تحقیقات در مورد اثربخشی آن ناقص و نیازمند بررسی بیشتر است.
 • روغن نارگیل:برخی استفاده از روغن نارگیل، آلوئه ورا و یا گیاه جوجوبا را به عنوان لوبریکانت و مرطوب کننده توصیه می کنند. با این حال باید توجه داشته باشید که استعمال واژینال هرگونه ماده ای خصوصاً ترکیبات گیاهی با اثرات ناشناخته، با خطر ایجاد عفونت و تشدید علائم همراه است. بنابراین هرگونه درمان آتروفی واژن را زیر نظر پزشک انجام دهید.

 روش های اصلاح سبک زندگی برای پیشگیری از خشکی واژن

برخی توصیه های ساده در اصلاح سبک زندگی می تواند از بروز خشکی و آتروفی مخاط واژن جلوگیری کند و یا علائم آن را در شما کاهش دهد. این موارد عبارت اند از:

 • رژیم غذایی: مهم ترین عاملی که می توانید در خصوص اصلاح سبک زندگی خود انجام دهید، تغییر رژیم غذایی تان است. همان طور که گفتیم، غدد ترشح کننده مخاط در گردن رحم تحت تأثیر جریان خون و تحریکات پایانه های عصبی قرار می گیرند. ترکیب مایع مترشحه از انواع الکترولیت ها شامل سدیم، پتاسیم، کلسیم و نیز پروتئین های مختلف تشکیل شده است. بنابراین یکی از اصول مهم در درمان خشکی واژن و پیشگیری از آن، مصرف آب کافی و رژیم غذایی غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ و پروتئین خواهد بود.
 • ورزش منظم:روزانه بیست دقیقه ورزش و آن هم حداقل سه روز در هفته، می تواند سلامت قلبی و عروقی شما را تضمین کند. قلب و رگ های سالم، خون سرشار از اکسیژن و مواد غذایی را به بافت های مختلف بدن ازجمله بافت مخاط و غدد می رسانند. به علاوه، سیستم جریان خون سالم در تنظیم تعادل هورمونی نیز نقش دارد. ورزش مرتب باعث تحریک ترشح استروژن از تخمدان ها و نیز هورمون های پیش ساز آن از غده آدرنال می گردد.
 • فعالیت جنسی:فعالیت جنسی از طریق تحریک سیستم عصبی موجب برانگیختگی و افزایش جریان خون به ناحیه تناسلی می گردد. بااین حال بسیاری از خانم ها به دلیل درد هنگام نزدیکی از فعالیت جنسی خودداری می کنند. به کار بردن روش های درمانی که پیش تر ذکر کردیم می تواند علائم خشکی واژن را در هنگام نزدیکی کاهش دهد.

درنهایت، پرهیز از مصرف سیگار و الکل و پوشیدن لباس های آزاد می تواند در بهبود علائم آتروفی مؤثر باشد.

سریع ترین روش درمان خشکی واژن با لیزر مونالیزا

درمان خشکی واژن با دستگاه لیزر

لیزر مونالیزا تاچ یک درمان جدید و مبتکرانه و سریع­ترین روش درمان خشکی واژن به شمار می آید. این دستگاه با به کار بردن اشعه لیزر، در عرض چند دقیقه موجب تسکین علائم خشکی واژن می شود. اشعه لیزر با برخورد به دیواره واژن موجب برانگیختن پاسخ درمانی در بافت مخاط کانال واژینال گردیده و تغییرات سلولی در ترکیبات کلاژن و الاستین، بافت مخاطی سالم این افراد یائسه را بازیابی می کند.

درمان با این روش به طورمعمول نیازمند ۱۸ هفته زمان خواهد بود. بسیاری از خانم ها پس از اولین جلسه درمان، تغییر قابل توجهی را در مخاط خود گزارش می نمایند. این تأثیرات به مرورزمان و بعد از جلسات دوم و سوم بیشتر نیز خواهد شد.

عملیات لیزر با لیزر مونالیزا تاچ را می توان در مطلب پزشک متخصص انجام داد. این عملیات احتیاج به هیچ گونه بی حسی یا بیهوشی ندارد. به عبارت دیگر، لیزر بافت مخاط واژن با این روش عملاً بدون درد است. برخی از بیماران در جلسه اول، احساس ناراحتی جزئی را به دنبال ورود نوک دستگاه لیزر به مخاط خشک ابراز می کنند که در ادامه برطرف می شود. اثرات جانبی این روش بسیار محدود است. این روش را می توان بهترین روش درمان خشکی واژن دانست.

سخن آخر

اگر شما هم در دوران یائسگی و یا قبل از آن قرار دارید و با مشکل خشکی واژن و ناتوانی در برقراری تماس جنسی دست و پنجه نرم می کنید، اصلاً نگران نباشید! شما تنها نیستید و بسیاری از خانم ها با افزایش سن این مشکل را پیدا می کنند.

ممکن است علت خشکی مخاط شما یکی از عوامل قابل رفع و گذرا باشد و یا براثر کاهش برگشت ناپذیر سطح هورمون استروژن در بدن ایجاد شده باشد. علت هر چه که باشد، همواره می توانید با مراجعه به پزشک متخصص و دریافت داروهای مناسب در کنار اصلاح سبک زندگی خود علائم آزاردهنده یائسگی یا آتروفی مخاط واژن را در خود کاهش دهید. بهترین درمان خشکی واژن استفاده از لیزر و دستگاه مونالیزا تاچ است. اما شما می توانید از طیف گسترده ای از درمان ها و داروهای مختلف برای درمان آتروفی واژن بهره ببرید.