انتخاب برگه

یکی از مواردی که در ظاهر افراد تاثیر بسیاری دارد موهای انسان است و به همین دلیل ریزش مو یا نازک شدن موها می تواند تغییر بسیاری در ظاهر هر زن یا مردی ایجاد کند. لذا مواجهه با این مشکل می تواند برای هر فردی بسیار ناراحت کننده باشد و طبیعی است که افراد در چنین شرایطی به فکر انتخاب روشی مناسب برای درمان و حل این مشکل باشند.

یکی از روش های جدید و مدرن برای ترمیم موها و افزایش تراکم موهای سر، روش پی آر پی مو است. در این مطلب به طور کامل بررسی خواهیم نمود که پی آر پی مو چیست و از جنبه های مختلف این روش درمانی را مورد بررسی قرار خواهیم داد، با ما همراه باشد:

پی آر پی مو چیست

پی آر پی مو چیست؟

قسمت مایع خون که متشکل از آب و پروتئین است پلاسما نام دارد که این اجازه را خواهد داد تا گلبول های سفید و قرمز خون نیز پلاکت ها به کمک جریان خون حرکت کنند. پلاکت نیز نوعی سلول خونی است که سبب لخته شدن خون می شود و نقش اساسی در بهبود دارد. طبق یافته های پزشکان پلاسمای غنی از پلاکت یا همان PRP (مخفف Platelet Rich Plasma) در بهبود جراحات و آسیب های تاندونی، عضلانی، مفاصل و حتی پوست و مو بسیار موثر است.

پلاکت ها با قرارگیری در ناحیه درمان، سبب آزادسازی فاکتورهای رشد خواهند شد و به ترمیم و رشد سلول ها کمک زیادی می کنند. در اثر این اتفاقات، بدن برای بهبودی تحریک می شود و سریع تر درمان خواهد شد. از این رو می توان گفت که پی آر پی یکی از روش های درمانی کلینیکال است که در آن برای درمان ریزش موها و همچنین رشد مجدد مو، به پوست سر پلاسمای غنی از پلاکت تزریق می شود.

در این روش در واقع از بازوی فرد خون گرفته می شود و بعد از پردازش خون توسط دستگاه سانتریفیوژ و جمع آوری پلاکت های آن، در نهایت این پلاکت ها به ریشه موها تزریق خواهد شد. خون بر اثر چرخش در دستگاه سانتریفیوژ اثر جانبی نمی بیند و تنها این دستگاه با چرخش سریع، سبب حرکت گلبول های قرمز خون به سمت پایین و پلاسمای خون با غلظت زیاد پلاکت در بخش بالایی خود می شود.

پی آر پی مو چه مزایایی دارد؟

پی آر پی سال هاست که از سوی پزشکان موردتوجه ویژه ای قرار گرفته است. طی چند سال اخیر متخصصین به تاثیر این روش در درمان ریزش مو و کمک به سلامتی پی برده اند. از بین مزایای پی آر پی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1.  سبب بهبود و تقویت فولیکول های مو می شود؛
 2.  سرعت ریزش مو را کم می کند؛
 3.  باعث رشد موهای جدید می شود؛
 4.  در افزایش سرعت بهبود پوست سر بعد از کاشت تاثیر دارد؛
 5.  این روش برای برخی از قسمت های پوست نیز موثر است؛
 6.  یک روش درمانی غیرتهاجمی است و اغلب نیازی به بیهوشی ندارد؛
 7.  نیازی به بستری و اتاق عمل ندارد؛
 8.  با توجه به استفاده از خون خود فرد، احتمال انتقال هپاتیت و ایدز در این روش وجود نخواهد داشت و البته امکان بروز حساسیت و عفونت نیز بسیار پایین است؛
 9.  دوره بهبودی بسیار سریعی دارد؛
 10.  هر جلسه پی آر پی حدود یک ساعت است و می توان جلسات آن را بسیار کوتاه و سریع دانست؛
 11.  این روش همچنین برای اثرگذاری بیشتر همراه با دیگر روش های درمانی مانند میکرونیدلینگ قابل انجام است.

آیا prp باعث درمان ریزش مو می شود

آیا پی آر پی مو در درمان ریزش موثر است؟

اگر چه هنوز دلیل علمی مبنی بر تایید صددرصدی تاثیر پی آر پی مو در درمان ریزش مو وجود ندارد. اما طبق شواهد می توان دریافت که PRP قادر به درمان ریزش مو است و سبب تحریک رشد طبیعی مو می شود. برای پی بردن به این که آیا پی آر پی سبب درمان ریزش موها می شود یا خیر در سال 2019 تحقیقات بسیاری در این رابطه انجام شد. یکی از مطالعات سیستماتیک که بر روی 262 نفر با بیماری آلوپسی آندروژنتیک انجام شد به خوبی نشان داد که از طریق تزریق پی آر پی، کاهش ریزش موها و نیز افزایش قطر و تراکم موها اتفاق خواهد افتاد.

از طرفی باز هم در همین سال 460 نفر بیمار مبتلا به آلوپسی آندروژنیک و آلوپسی آره آتا، از سوی تیم دیگری مورد آزمایش قرار گرفتند. بیشتر مطالعات نشان دهنده آن است که از طریق پی آر پی مو می توان شاهد رشد مجدد موها بود. نتیجه این مطالعات و آزمایش ها همگی در مجله PubMed در مقاله ای به ثبت رسیده اند.

آیا پی آر پی سبب تقویت موها می شود؟

یکی از چهار جز اصلی خون انسان پلاکت است که در رشد و بازسازی سلول ها نقشی موثر دارد. پی آر پی یا پلاسمای غنی از پلاکت همانگونه که از نام آن پیداست در مقایسه با خون معمولی دارای 5 برابر پلاکت بیشتر است. فاکتورهای رشد بیشتری در این میزان از غلظت پلاکت ها وجود دارد و به همین دلیل ناحیه تحت درمان با سرعت بیشتری بهبود پیدا خواهد نمود و بافت ها رشد مجدد خواهند داشت. این موضوع در رابطه با موها نیز صدق می کند.

طبق شواهد و مطالعات روش پی آر پی، ضمن آن که از ریزش مو جلوگیری می کند این امکان را داشته تا سبب رشد و تقویت موها نیز شود. این موضوع باعث شده در خیلی از موارد، پزشک بعد از کاشت مو به منظور تقویت موهای کاشت شده، تزریق پی آر پی را پیشنهاد دهد.

کاندیدای مناسب درمان پی آر پی چه کسانی هستند؟

طبق تحقیقات صورت گرفته بهترین کاندیدهای پی آر پی افرادی هستند که موهای آن ها به تازگی ریخته است. زیرا در صورتی که از ریزش موها مدت زیادی گذشته باشد به سختی می توان فولیکول های مو را احیا نمود. برای پی آر پی مو، بهترین حالت، ناحیه هایی از سر با فولیکول های ضعیف هستند. در این روش نیز مانند هر عمل زیبایی دیگری بسیار مهم است که افراد دید و انتظاراتی واقع بینانه در خصوص این روش درمانی داشته باشند.

سلامت افراد تا حد زیادی در نتیجه پی آر پی تاثیرگذار است و به همین دلیل افرادی که دارای سلامت عمومی هستند و از مصرف داروهای خاص و نیز سیگار به دور می باشند معمولاً از این روش، نتیجه مطلوبی را دریافت خواهند نمود.

چه کسانی نباید از پی آر پی مو استفاده کنند؟

معمولاً به افرادی که از ریزش موهای آن ها مدت زیادی می گذرد روش درمانی پی آر پی توصیه نمی شود. از طرفی افرادی که به طور کامل کچل هستند نیز اغلب نمی توانند از این روش نتیجه مطلوبی را دریافت کنند. در این زمینه برخورداری از سلامت عمومی نیز بسیار موثر است. لذا افرادی که دارای بیماری های مختلفی اعم از بیماری های زیر هستند نباید از پی آر پی انتظار درمان ریزش موی خود را داشته باشند:

 1.  لوپوس
 2.  بیماری های تیروئیدی
 3.  انواع مشکلات پوستی
 4.  دیابت
 5.  اختلالات کبدی
 6.  تب و بیماری های حاد
 7.  انواع اختلالات زمینه ای دیگر

همچنین افرادی که دارای شرایط زیر هستند نیز نباید از پی آر پی مو استفاده کنند:

 • بیمارانی که نیاز به مصرف داروهای ضدانعقاد خون دارند؛
 • بیمارانی که دارای عفونت های فعال پوست سر هستند؛
 • افرادی که میزان پلاکت خون آن ها بسیار پایین است؛
 • خانم هایی که در دوره بارداری یا شیردهی هستند؛
 • افرادی که استعمال دخیانیات سنگینی دارند؛
 • افرادی که در یک ماه اخیر سابقه تزریق کورتیکواستروئیدها را در موضع و طی دو هفته قبل سابقه مصرف کورتیکواستروئید سیستمیک را دارند؛
 • افرادی که سابقه سرطان و به ویژه انواع هماتولوژیک و انواع غیرهماتولوژیک که متاستاز داده باشند و سابقه شیمی درمانی ضد متاستاژ داشته باشند.

نحوه تزریق prp مو

مراحل درمان مو با پی آر پی به چه صورت است؟

پی آر پی مو فرآیندی چند مرحله ای است که باید تمامی این مراحل با دقتی بالا انجام شوند تا احتمال بروز عوارض این عمل به حداقل برسد. مراحل پی آر پی مو به شرح زیر است:

1. تشخیص پزشک

این روش اگر چه دارای مزایای بسیاری است اما انجام خودسرانه آن می تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد. لذا نیاز است که در قدم اول مشکل ریزش موهای شما توسط پزشک متخصص موردبررسی قرار بگیرد و با پزشک در مورد این روش مشورتی داشته باشید. بعد از تشخیص پزشک می توانید این روش درمانی را در یک مرکز معتبر درمانی انجام دهید. البته برخی از مراکز دارای پزشک متخصص هستند و شما می توانید به صورت رایگان از مشاوره پیش از عمل بهره ببرید.

2. گرفتن نمونه خون

بعد از صلاحدید پزشک در مورد مناسب بودن این روش درمانی، نوبت به استخراج خون می رسد. در این مرحله، پزشک متخصص از بازوی شما نمونه خون می گیرد و به منظور جداسازی پلاسمای خون، نمونه خون به یک تکنسین باتجربه و کاربلد تحویل داده خواهد شد.

3. قرارگیری نمونه خون در دستگاه سانتریفیوژ

نمونه خون، به منظور جداسازی مایعات با چگالی های مختلف درون سانتریفیوژ قرار داده می شود. بعد از 10 دقیقه اجزای خون از هم تفکیک شده و نمونه خون به سه بخش پلاسمای بدون پلاکت، پلاسمای غنی از پلاکت و سلول های قرمز خون تقسیم می شود.

4. تزریق پلاکت غلیظ به ناحیه مورد درمان

در آخرین مرحله به کمک سرنگ، پی آر پی به بخش هایی از سر که نیازمند رشد بیشتر موها هستند تزریق خواهد شد. این مرحله معمولاً طی سه جلسه درمانی به فاصله 4 تا 6 هفته انجام خواهد شد.

اقدامات قبل از پی آر پی مو چیست؟

پیش از عمل پی آر پی نیاز است که دستورالعمل های زیر را در نظر داشته باشید:

 1.  در صورت استفاده از داروهای رقیق کننده خون مانند کومادین، هپارین و پلاویکس این موضوع را با پزشک در میان بگذارید.
 2.  می توانید برای کاهش درد از تیلنول (استامینوفن) استفاده کنید.
 3.  در صورت استفاده از بتابلاگرهای قوی مثل ایندرال (پروپانولول) حتماً از قبل این موضوع را به پزشک اطلاع دهید چرا که ممکن است نیاز به تغییر این بتابلاگر باشد.
 4.  بهتر است سه روز قبل از درمان از مصرف سیگار خودداری کنید یا کمتر مصرف نمایید. چرا که کشیدن سیگار اثری منفی بر روی روند درمان و اکسیژن رسانی به پوست سر خواهد داشت.
 5.  طبق توصیه پزشک در روز قبل و بعد از درمان داروهای تجویزی مانند داروهای قلب و فشار خون را مصرف کنید.
 6.  پیش از انجام این عمل از قرارگیری در معرض آفتاب و نور خورشید خودداری کنید.
 7.  با توجه به آن که تا مدتی بعد از پی آر پی امکان اصلاح موی سر برای شما وجود نخواهد داشت لذا حتماً پیش از عمل، این کار را انجام دهید.
 8.  قبل از رفتن به مرکز تزریق پی آر پی، دوش گرفته و موهای خود را با یک شامپوی معمولی بشویید.
 9.  حتماً در روز عمل پی آر پی صبحانه و نهار مقوی و کافی بخورید.
 10.  از زدن حالت دهنده ها و محصولات آرایشی مو در روز عمل خودداری نمایید.
 11.  دو ساعت قبل از عمل حداقل نیم لیتر آب بنوشید تا فرآیند خون گیری راحت تر و سریع تر طی شود.

مراقبت بعد از پی آر پی مو چیست؟

این روش درمانی نیز همچون دیگر روش های زیبایی برای آن که بهترین نتیجه را به همراه داشته باشد نیازمند مراقبت هایی است. با رعایت برخی از نکات می توان مطمئن بود که این روش نتیجه مطلوبی دارد. عم مراقبت کافی از موها بعد از پی آر پی می تواند سبب اختلال در نتیجه نهایی این روش درمانی شود. از جمله مراقبت های مهم بعد از پی آر پی مو می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تا 48 ساعت بعد از پی آر پی، از شستشوی موها و سر به ویژه ناحیه تحت درمان خودداری کنید و پس از آن امکان شستشوی موها و پوست سر با شوینده های معمولی وجود دارد.
 • تا 48 ساعت از قرارگیری در معرض نور خورشید خودداری نمایید و در صورت لزوم، حتماً کلاه داشته باشید.
 • بعد از گذشت دو روز حتماً با استفاده از کرم ضد آفتاب از پوست سر خود محافظت کنید.
 • تا دو هفته بعد از پی آر پی از مصرف داروهایی چون ایبوپروفن و پاراستامول خودداری نمایید.
 • در روزهای ابتدایی، به هیچ عنوان ویتامین E، سیر و دیگر رقیق کننده های خونی مصرف نکنید.
 • تا چند روز بعد از عمل پی آر پی از استعمال دخانیات و نیز مصرف الکل به شدت بپرهیزید.
 • شما می توانید به دستور پزشک از داروهای موضوعی در محل درمان استفاده کنید.
 • درد در ناحیه درمان تا 2-3 روز طبیعی است و همچنین ممکن است شاهد کمی کبودی نیز باشید، در چنین شرایطی می توان برای کاهش درد از استامینوفن استفاده نمود.
 • در صورت داشتن درد شدید در ناحیه تحت درمان حتماً به پزشک درمانگر خود مراجعه کنید.
 • دست کم تا یک هفته بعد از پی آر پی از رنگ کردن موها خودداری نمایید و بعد از یک هفته نیز حتماً زیر نظر پزشک این کار را انجام دهید.
 • آب کافی بنوشید.
 • از قرار دادن یخ در محل تحت درمان خودداری کنید.
 • از دست کاری کردن محل تحت درمان بپرهیزید.
 • حداقل تا سه روز از مصرف محصولات آرایشی مو خودداری نمایید.
 • بعد از عمل پی آر پی بهتر است زیر نظر پزشک خود یک شامپو با ph متعادل انتخاب کنید.
 • سعی کنید تا چند روز محل درمان با بالشت برخورد نداشته باشد.
 • تا چند روز از فعالیت های سنگین که سبب تعریق خواهند شد خودداری کنید.
 • حتماً برای گرفتن نتیجه از این روش صبر و حوصله به خرج دهید.

پی آر پی مو چه عوارضی دارد؟

با توجه به آن که در این روش از خون خود فرد استفاده می شود در آن احتمال ابتلا به بیماری های واگیردار از بین می رود. اما این نکته لازم به ذکر است که در هر حال هر روش تزریقی، احتمال دارد عوارضی را با خود به همراه داشته باشد. به طور کلی عوارض پی ار پی را می توان موارد زیر دانست که البته تمامی آن ها عوارض احتمالی هستند و چندان شایع و پرتکرار نخواهند بود:

 • آسیب دیدگی رگ های خونی یا عصبی
 • بروز عفونت
 • تجمع کلسیم در نقاط تزریق
 • ایجاد بافت اسکار

همچنین در زمان تزریق پی آر پی از مواد بی حس کننده استفاده می شود و ممکن است احتمال بروز واکنش منفی به این ماده از جانب پوست شما وجود داشته باشد. لذا نیاز است که از قبل در این باره با پزشک صحبت نمایید.

چه زمانی می توان نتایج پی آر پی مو را مشاهده نمود؟

معمولاً بعد از گذشت 4 تا 6 هفته بعد از عمل پی آر پی، می توان نتایج این روش درمانی را به چشم دید. با این حال این روش احتمال دارد حتی برای نتیجه دهی تا 3 ماه نیز زمان نیاز داشته باشد. همچنین لازم به ذکر است که برای کسب نتیجه دلخواه تنها یک جلسه کافی نیست و باید تعداد جلسات بیشتری دنبال نمایید.

ماندگاری پی آر پی چقدر است؟

معمولاً نتیجه حاصل از روش درمانی پی آر پی برای ریزش مو، دست کم تا یک سال به طول می انجامد. البته این مورد نیز لازم به ذکر است که ماندگاری نتیجه پی آر پی مو به عوامل مختلفی بستگی خواهد داشت که از بین آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1.  شرایط جسمانی فرد
 2.  تعداد دفعات تزریق پی آر پی مو
 3.  کیفیت پی آر پی مو تزریق شده

کاربردهای پی آر پی چیست؟

پی آر پی دارای مزایای بسیاری است و این موضوع سبب شده در زمینه های مختلفی از این روش درمانی استفاده شود. از کاربردهای پی آر پی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • جوانسازی پوست صورت و دست ها
 • رفع چین و چروک های دینامیک
 • رفع اسکار آکنه و اسکار زخم های ناشی از سوختگی، بریدگی و…
 • از بین بردن خط اخم
 • از بین بردن خط خنده
 • از بین بردن ریزش موی سر یا ابرو
 • رفع پف و تیرگی دور چشم
 • کاشت مو
 • تحریک و تقویت مو
 • کاهش استریاها و ترک های پوستی
 • افزایش کیفیت پوست صورت و نیز شادابی آن
 • درمان زخم های دیابتی و نروپاتیک و مزمن

نحوه تزریق پی آر پی مو به چه صورت است؟

تمامی مراحل پی آر پی مو از نمونه گیری تا تزریق که در بخش بالا به توضیح در مورد هر یک از آن ها پرداختیم به حدود یک ساعت زمان نیاز دارد. برای کاهش درد تزریق، از بی حسی موضعی استفاده می شود و گاهی پزشک برای تعیین محل دقیق سوزن، از سونوگرافی کمک می گیرد.

در مرحله آخر پلاسما به آرامی به محل موردنظر تزریق خواهد شد. تمامی این مراحل نیاز است که در یک مرکز معتبر و زیر نظر پزشک متخصص انجام شود. فرد بلافاصله بعد از تزریق می تواند فعالیت های روزانه خود را با رعایت برخی از نکات مراقبتی از سر بگیرد. به طور خلاصه می توان گفت تزریق پی آر پی مو به شکل زیر انجام می گردد:

 1.  آماده سازی پلاسمای غنی از پلاکت توسط پزشک یا تکنسین
 2.  ضدعفونی کردن ناحیه موردنظر با موادی مانند الکل
 3.  بی حس کردن موضع موردنظر به کمک لیدوکائین یا دیگر بی حس کننده های موضوعی
 4.  یافتن محل دقیق تزریق در موارد درمانی آسیب هایی چون تاندون به کمک سونوگرافی
 5.  درخواست حفظ آرامش از بیمار به منظور کاهش درد ناشی از تزریق
 6.  تزریق مقدار مشخصی از پی آر پی (بین 3 تا 6 میلی لیتر) به وسیله سرنگ مخصوص
 7.  تمیز کردن ناحیه تزریق و بانداژ آن

فرق بین فیلر مو و پی آر پی مو در چیست؟

در روش فیلر مو (هیر فیلر) در واقع نوعی ماده تزریقی به نام فیلر به کمک تکنیک میکرو نانو به زیر پوست سر تزریق خواهد شد و این ماده به عمق ریشه های مو نفوذ پیدا می کند. در پی این عمل فولیکول های مو تقویت می شوند و موها رشد بیشتری خواهند داشت. این ماده همچنین دارای ترکیباتی چون هیالورونیک اسید است که سبب هیدراته شدن موها می شود و از طریق تحریک فیبروبلاست ها، سبب ایجاد کلاژن جدید می شود. بعد از تزریق این ماده به پوست سر، خون گردش بهتری خواهد داشت و پوست سر خاصیت ارتجاعی و جوانسازی نیز پیدا می کند. در پی این اتفاق فولیکول های مو تقویت شده و آسیب دیدگی رفع می شود.

این در حالی است که پی آر پی نیز روش دیگری برای درمان ریزش مو است و این دو روش متفاوت از هم هستند. در روش پی آر پی، براساس علوم علمی تقویت فولیکول ها انجام خواهد شد. در این روش برای تقویت فولیکول ها از پلاسمای خون غنی از پلاکت استفاده می شود. به واسطه این پلاسما ها، ریزش موها به میزان قابل توجهی کاهش پیدا خواهد نمود. نتیجه حاصل از تزریق پلاکت ها برای جلوگیری از ریزش مو و نیز تقویت ریشه آن بسیار مطلوب است. در پی استفاده از این روش در یک مرکز معتبر، حجم موها به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می کند.

فرق پی آر پی مو و مزوتراپی مو

پی آر پی مو بهتر است یا مزوتراپی؟

در بخش قبل با فرق هیرفیلر با پی آر پی آشنا شدیم و اکنون به این موضوع خواهیم پرداخت که پی آر پی بهتر است یا مزوتراپی؟ معمولاً پی آر پی در مقایسه با مزوتراپی مو محبوبیت بیشتری دارد و افراد بیشتری این روش را انتخاب می کنند چرا که این روش به دلیل استفاده از خون خود فرد دارای عوارض کمتری است و از طرفی اثربخشی بیشتری در مقایسه با مزوتراپی دارد.

یکی دیگر از مواردی که باعث شده است افراد پی آر پی را به مزوتراپی ترجیح دهند کوتاه تر بودن جلسات پی آر پی می باشد. تعداد جلسات پی آر پی مو نیز معمولاً به نیاز هر فرد بستگی دارد اما در مزوتراپی حداقل باید 8 تا 10 جلسه تزریق انجام شود و به همین دلیل دوره درمان مزوتراپی طولانی تر است. همچنین این نکته لازم به ذکر است که پی آر پی در مقایسه با مزوتراپی یک روش بدون درد محسوب می شود و فرد بعد از تزریق نیاز به استراحت ندارد و به همین دلیل افراد بین پی آر پی یا مزوتراپی مو در اکثر مواقع پی آر پی را انتخاب می کنند.

پی ار پی مو بهتر است یا کاشت مو

پی آر پی مو بهتر است یا کاشت مو؟

هر یک از این دو روش برای درمان ریزش مو دارای مزایا و معایب خاص خود هستند و هر یک طرفداران خاص خود را دارند. پی آر پی و کاشت مو هر دو روش هایی نوین و تایید شده از سوی سازمان بهداشت جهانی و FDA هستند که جهت درمان ریزش مو به کار برده می شوند. در هر دو تکنیک از دستگاه ها و تجهیزات پیشرفته استفاده می شود و فرد خونریزی و درد کمی را تجربه می کند. پی آر پی و کاشت مو دارای دوره نقاهت کوتاهی هستند و فرد بعد از استراحتی کوتاه می تواند زندگی عادی خود را از سر بگیرد. هیچ یک از این دو نیاز به جراحی سنگین و بیهوشی نیز نخواهند داشت.

البته لازم به ذکر است که کاشت مو روشی است که زودتر بازدهی خواهد داشت و از طرفی طی یک جلسه انجام می شود و هزینه کمتری نیز دارد. اما پی آر پی یک روش درمانی کم تهاجمی است و خطرات احتمالی مثل رد پیوند، التهاب و عفونت در آن بسیار پایین است و این موضوع سبب شده است که افراد بسیاری روش پی آر پی را به کاشت مو جهت تقویت موها ترجیح دهند.

آیا پی آر پی باعث رویش مجدد مو می شود؟

خیلی از افرادی که به دنبال روشی مناسب برای رهایی از موهای کم پشت یا سری بدون مو و کچل هستند مایلند بدانند که ایا پی ار پی باعث رویش مجدد مو میشود یا خیر. بله خوشبختانه پی آر پی روشی کم تهاجمی برای رویش مجدد موهاست. در واقع هدف اصلی روش درمانی پی آر پی در ریزش مو، تحریک فعالیت فولیکول های مو است و از طریق فعالسازی فولیکول های مو که غیرفعال مانده اند به افزایش سرعت رشد موها کمک می کند. از طرفی تزریق پی آر پی به پوست سر از طریق عوامل مختلف سبب تقویت رشد فولیکول های تازه کاشت شده ی مو می شود.

پی آر پی مو چند جلسه است؟

تعداد جلسات پی آر پی مو برای هر فرد متفاوت است و عواملی چون میزان ریزش مو و سلامت کلی فرد در آن دخیل هستند. اما به طور کلی اکثر بیماران بایستی برای رسیدن به رشد موی موردنظر 3 جلسه درمان را در بازه زمانی 5 تا 6 هفته اول انجام دهند. به منظور حفظ نتیجه درمانی توصیه می شود که افراد هر 4 تا 6 ماه یک بار جلسات درمانی را تکرار کنند.

هزینه پی آر پی مو چقدر است؟

هزینه هر عمل زیبایی یکی از مواردی است که در انتخاب و تصمیم افراد نقش دارد. در رابطه با قیمت پی آر پی عوامل مختلفی از قبیل موقعیت جغرافیایی کلینیک، کیفیت تجهیزات مورداستفاده، افزودن مواد مغذی، تعداد جلسات و… در هزینه نهایی تاثیرگذار هستند. این را باید در نظر داشت که برای گرفتن نتیجه از این روش، تنها یک جلسه درمان کافی نخواهد بود و افراد حداقل باید سه جلسه تزریق پی آر پی را پشت سر بگذارند.

پی آر پی صورت چیست؟

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید پی آر پی برای صورت نیز به کار برده می شود و تنها روشی درمانی مختص به موها نیست. این روش به پوست صورت کمک می کند تا بهتر از خود محافظت کند. در واقع می توان پی آر پی صورت را یک فرآیند ضدپیری دانست که در آن از خون خود فرد به منظور تقویت سلول ها و نیز جوانسازی پوست بهره گرفته می شود. این روش عوارض سایر روش ها مانند تزریق ژل را نخواهد داشت و می توان آن را روشی غیرتهاجمی برای جلوگیری از پیری دانست.

سوالات متداول در مورد پی آر پی مو

آیا قبل از پی آر پی باید آزمایشات خاصی انجام داد؟

خیر، پیش از این روش درمانی نیاز به هیچ آزمایش خاصی نخواهد بود.

چه کسانی از پی آر پی مو نتیجه می گیرند؟

خیلی از افراد ممکن از با سرچ عباراتی مانند کیا از پی آر پی جواب گرفتن نی نی سایت به دنبال پاسخی صحیح در این رابطه باشند. هر فردی که دارای ریزش مو است در صورتی که دارای بیماری یا مشکلی خاص که در بخش های بالا به آن ها اشاره شد نباشد می تواند از این روش استفاده نموده و نتیجه دلخواه خود را بگیرد.

آیا کم خونی مانع از گرفتن نتیجه از روش پی آر پی می شود؟

خیر افرادی که دارای کم خونی هستند نیز می توانند بدون هیچ مشکلی از این روش استفاده کنند.

ماندگاری پی آر پی مو تا چه زمانی است؟

این روش دارای اثرات طولانی مدتی است ولی برای تاثیرگذاری هر چه بیشتر می توان هر چند ماه یک بار آن را طبق نظر پزشک انجام داد.

آیا بعد از درمان با روش پی آر پی امکان مصرف دارو وجود دارد؟

بله شما زیر نظر متخصص قادر به انجام این کار هستید اما در صورت عدم تجویز دارویی خاص از سوی متخصص تا یک هفته پس از پی آر پی از مصرف داروهایی چون اسپرین و رقیق کننده های خون بپرهیزید.

پی آر پی مو چگونه انجام می شود؟

در این روش از دستگاه خاصی به نام مزوگان استفاده می شود و به دلیل مشخص بودن مقدار و عمق اندازه گیری تزریق، پی آر پی هدر نمی رود.

آیا پی آر پی برای کسانی که امکان انجام پیوند مو ندارند مناسب است؟

بله این روش برای افرادی که کاشت مو برای آن ها مناسب نیست و نیز افرادی که دارای فرق سری کم پشت هستند بهترین گزینه است.

دوره نقاهت پی آر پی مو چقدر است؟

در این روش از سرنگ های کوچک استفاده می شود و نیاز به بستری یا طی کردن دوره نقاهت ندارد.

آیا برای پی آر پی باید موهای سر تراشیده شوند؟

خیر نیازی به انجام این کار نیست.

آیا مردان می توانند از روش پی آر پی استفاده کنند؟

پی آر پی روشی موثر برای درمان ریزش موها و رشد طبیعی موهاست. این روش محدود به جنسیت خاصی نیست و آقایان نیز می توانند مانند خانم ها از این روش برای داشتن موهایی پرپشت و زیبا استفاده کنند.

سن مناسب برای درمان پی آر پی چه سنی است؟

استفاده از روش پی آر پی محدود به سن خاصی نیست و افراد در هر سنی امکان استفاده از این روش را خواهند داشت. اما با توجه به آن که افراد تا پیش از رسیدن به سن 25 سالگی امکان کاشت مو نخواهند داشت می توان پی آر پی مو را بهترین روش درمانی برای مشکل ریز موی آن ها دانست. همچنین افراد زیر 21 سال نیز که درگیر انواع ریزش مو هستند می توانند به راحتی روش پی آر پی را انتخاب کنند.

علت ریزش مو بعد از پی ار پی چیست؟

یکی از مواردی که ممکن است بعد از پی آر پی سبب نگرانی افراد شود دیدن ریزش موهاست. اما این موضوع کاملاً طبیعی است و جای هیچ نگرانی وجود ندارد. در واقع برای آن که درمان به طور کامل اثر خود را بر روی ریزش موها به جای بگذارد به زمان نیاز است. اما در صورتی که بعد از پی آر پی ریزش موها از قبل هم بیشتر شده است حتماً این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

بهترین مرکز تزریق پی آر پی مو در تهران کجاست؟

قطعاً برای گرفتن نتیجه مطلوب از یک روش درمانی نیاز است که در قدم اول یک مرکز مطمئن و حرفه ای را برای دریافت خدمات انتخاب نمود. با انتخاب یک مرکز مناسب می توان عوارض احتمالی تزریق پی آر پی را به حداقل رساند. از این رو اگر شما نیز به دنبال بهترین مرکز تزریق پی آر پی در تهران هستید قطعاً یکی از بهترین انتخاب های پیش روی شما کلینیک رویای آبی است. اما چرا باید کلینیک رویای آبی را انتخاب کنیم؟

 1. این مرکز دارای مجوز رسمی از سوی وزارت بهداشت است؛
 2. در کلینیک رویای آبی از به روزترین و پیشرفته ترین دستگاه ها و تجهیزات روز آمریکا و اروپا استفاده می شود؛
 3. در این مرکز چندین متخصص پوست و مو و استاد دانشگاه حاذق فعالیت دارند و لذا تمامی مراحل پی آر پی مو توسط پزشک متخصص و زیر نظر او انجام خواهد شد؛
 4. این مرکز در بهترین نقطه شمال تهران قرار دارد و به دلیل بهره مندی از محیطی دنج و آرام، حریم خصوصی مراجعین در این مرکز به خوبی حفظ خواهد شد.
 5. این کلینیک به عنوان بهترین کلینیک کاشت مو در تهران در بین مراجعین و هنرمندان شناخته شده است.

فیلم پی آر پی مو

حرف آخر

در این مطلب به توضیح در رابطه با تمامی مواردی که در خصوص پی آر پی مو باید بدانید پرداختیم. پی آر پی یکی از روش های کم عارضه برای جلوگیری از ریزش مو و تقویت آن است و در صورتی که در مرکزی معتبر انجام شود می تواند برای افراد بسیاری بهترین نتیجه را به همراه داشته باشد. شما می توانید در کلینیک رویای آبی، بهترین تجربه را در زمینه درمان ریزش مو با متد پی آر پی داشته باشید.