انتخاب برگه

اسید هیالورونیک می تواند به افزایش رطوبت در پوست کمک کند و در نتیجه فواید پوستی مختلفی داشته باشد، از این فواید میتوان به کاهش چین و چروک ها و بهبود جای جوش و زخم اشاره کرد.

هیالورونیک اسید چیست؟

هیالورونیک اسید چیست؟

اسید هیالورونیک به انگلیسی Hyaluronic Acid که به اختصار HA نامیده می شود یک گلیکوزامینوگلیکان طبیعی است که در سراسر بافت همبند بدن انسان یافت می شود. گلیکوزامینوگلیکان ها در واقع کربوهیدرات های طولانی بدون شاخه یا قندهایی هستند که پلی ساکارید نامیده می شوند.

HA جزء اصلی است که به پوست شما شکل می دهد و مسئول ظاهری حجم و هیدراته بودن آن است. ممکن است صحبت های پیرامون کلاژن را شنیده باشید، اما اسید هیالورونیک همان جایی است که کلاژن در آن وجود دارد.

حالا که همه دنبال معجون جوانی هستند زمان آن فرا رسیده که درباره اسید هیالورونیک، فواید آن برای پوستمان و اینکه چرا وزن مولکولی یک ماده مهم است صحبت کنیم! این ماده نقش مهمی در روند بهبود جای زخم دارد و با افزایش سن کمتر مستعد افتادگی و چین و چروک خواهیم بود.

برای اینکه بیشتر درباره اسید هیالورونیک بدانید، مطالعه این مطلب را ادامه دهید. خواهید دید که HA فقط یک ماده معمولی نیست، بلکه یک عنصر اصلی برای روتین مراقبت از پوست است.

مزایای هیالورونیک اسید

فواید هیالورونیک اسید چیست؟

 • ضد پیری
 • مرطوب کننده
 • التیام زخم
 • ضد چروک
 • افزایش خاصیت ارتجاعی پوست
 • درمان اگزما
 • درمان قرمزی پوست

چرا اسید هیالورونیک اینقدر جادویی است؟

برای شروع، HA می تواند تا 1000 برابر وزن خود آب حمل کند! به عبارت دیگر، به عنوان یک مرطوب کننده عمل می کند و مولکول های آب را روی سطح پوست شما نگه می دارد تا آن را سالم و هیدراته نگه دارد.

هر زمان که در مورد پوستی صحبت می کنیم که به خوبی مرطوب شده، عمدتاً به پوستی اشاره می کنیم که محتوای آب زیادی دارد. شاید اصطلاح اتلاف آب اپیدرمال یا به اختصار TEWL را شنیده باشید. این اصطلاح علمی برای اندازه گیری میزان تبخیر آب از پوست استفاده می شود.

وقتی یک محصول از TEWL جلوگیری می کند، به این معنی است که با اطمینان از اینکه آب از سطح پوست شما خارج نمی شود، پوست تان را هیدراته نگه می دارد. اسید هیالورونیک دقیقاً این کار را با کاهش سرعت تبخیر آب انجام می دهد.

جدا از اینکه یک آبرسان بسیار موثر است، چند مطالعه همچنین نشان داده اند که برای بهبود جای زخم ها نیز بسیار مفید است!

آیا استفاده از اسید هیالورونیک عوارض جانبی دارد؟

اگر تولید کننده یا خریدار محصولات HA هستند، توصیه می‌کنیم غلظت HA زیر 2 درصد باشد. چرا؟

وزن مولکولی بسیار کم 5kDA HA توانایی نفوذ به پوست را دارد، به این معنی که توانایی انتقال سایر مواد ناخواسته، مواد شیمیایی و باکتری ها را عمیق تر به پوست دارد. اگر پوست شما آسیب دیده، این میتواند یک خبر بد باشد. خوشبختانه، HA به خودی خود باعث ایجاد واکنش های آلرژیک نمی شود زیرا بدن ما نیز آن را تولید میکند.

خوشبختانه، شیمیدان‌های آرایشی از این موضوع آگاهند، بنابراین می‌توانیم به تخصص آنها و آنچه مردم در مورد برخی از محصولات HA می‌گویند اعتماد کنیم. اما اگر خودتان سرم های HA را تهیه می کنید، بدانید که همه اسید هیالورونیک ها یکسان نیستند.

این معجون هیدارته کردن پوست ممکن است عوارض جانبی ناخواسته ای هم داشته باشد. برخی از انواع HA وجود دارد که کمی بحث برانگیز هستند و افزایش سطح آن در واقع با بیماری های التهابی پوست مانند پسوریازیس مرتبط است.

در تحقیقی مشخص شد که استفاده از HA در مقایسه با گلیسیرین خالص در واقع سرعت بهبود زخم را کاهش می دهد. بله! این ممکن است به دلیل غلظت و وزن مولکولی اسید هیالورونیک باشد.

علم پشت اسید هیالورونیک چیست؟

فواید اسید هیالورونیک بر روی پوست به وزن مولکولی و غلظت آن برمی گردد. در این مورد، اندازه مهم است! وزن مولکولی به جرم آن یا اینکه مولکول HA چه اندازه ای است، اشاره دارد. و ابن اندازه در قالب واحدی به نام واحد جرم اتمی یکپارچه – دالتون یا به اختصار kDa اندازه گیری می شود.

HA بین 50 تا 1000kDa برای پوست مفیدترین میزان است و طبق آخرین مطالعات انسانی حدود 130kDa بهترین مقدار خواهد بود. بیشتر از این مقدار تفاوت زیادی ایجاد نمی کند. کمتر از آن هم باعث التهاب شود.

چگونه این عدد را به دست آوردیم؟

در تحقیقات یک الگوی مشخص وجود دارد، اما یکی از کامل‌ترین مطالعات به HA با وزن‌های مولکولی متفاوت، از جمله 50، 130، 300، 800 و 2000 kDa پرداخته است.

پس از یک ماه، آنها دریافتند که درمان با 130kDa HA موثرترین درمان بوده و قابلیت ارتجاعی پوست را تا 20 درصد افزایش می دهد. هر دو گروه 50 و 130 kDa بهبود قابل توجهی در عمق چین و چروک و زبری پوست پس از 60 روز داشتند. سایر وزن‌های مولکولی دیگر هم میتوانند خاصیت ارتجاعی و هیدراته کردن پوست را بهبود ببخشند، البته در مقداری کمتر. می توانید اطلاعات بیشتری در مورد این تجزیه و تحلیل وزن مولکولی بدست آورید.

نحوه عملکرد اسید هیالورونیک چگونه است؟

هیالورونیک اسید دارای چهار عملکرد اصلی در بدن است:

حفظ رطوبت: هیالورونیک اسید می تواند تا 1000 برابر وزن خود آب جذب کند. این به حفظ رطوبت در بافت ها و جلوگیری از خشک شدن آنها کمک می کند.
روانکاری: هیالورونیک اسید به روانکاری مفاصل کمک می کند و به کاهش اصطکاک و درد کمک می کند.
ساختمان: هیالورونیک اسید به تشکیل استخوان ها و غضروف کمک می کند.
ایمنی: هیالورونیک اسید ممکن است به بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک کند.

منابع هیالورونیک اسید

هیالورونیک اسید به طور طبیعی در بدن انسان تولید می شود. با این حال، تولید آن با افزایش سن کاهش می یابد. می توان هیالورونیک اسید را از منابع حیوانی یا گیاهی نیز تولید کرد.

هیالورونیک اسید در بسیاری از مواد غذایی و طبیعی یافت می شود. برخی از منابع غنی هیالورونیک اسید عبارتند از:

 • آب استخوان
 • مرکبات
 • سیب زمینی شیرین
 • هویج
 • آووکادو
 • سویا
 • دانه ها و آجیل

تاثیر اسید هیالورونیک روی پوست

کاربردهای هیالورونیک اسید

هیالورونیک اسید در طیف گسترده ای از محصولات و روش های درمانی استفاده می شود. برخی از کاربردهای رایج هیالورونیک اسید عبارتند از:

 • مراقبت از پوست: هیالورونیک اسید در محصولات مراقبت از پوست مانند کرم های مرطوب کننده، سرم ها و پرکننده های پوستی استفاده می شود.
 • پزشکی زیبایی: هیالورونیک اسید برای تزریق به پوست برای افزایش حجم، کاهش چین و چروک و بهبود ظاهر زخم استفاده می شود.
 • پزشکی ورزشی: هیالورونیک اسید برای تزریق به مفاصل برای کاهش درد و التهاب استفاده می شود.
 • جراحی چشم: هیالورونیک اسید برای کاهش تورم و بهبود زخم پس از جراحی چشم استفاده می شود.

قطر اسید هیالورونیک

قطر اسید هیالورونیک نیز مهم است زیرا توانایی این ماده را برای نفوذ به پوست تعیین می کند. اخیرا یک مطالعه اثربخشی اسید نانو هیالوروئید موضعی و مولکولی کوچک را بررسی کرد و دریافت که مواد کوچکتر زیر 500kDa:

 • عمق چین و چروک را تغییر داد
 • رطوبت را افزایش داد
 • خاصیت ارتجاعی اطراف چشم را افزایش داد
 • بهتر جذب پوست شد

مولکول‌های بزرگ‌تر، با وزن مولکولی بیشتر از 500 kDa، سخت تر از سد پوست عبور می کنند.

از چه محصولاتی باید استفاده کرد؟

برخی محصولات مراقبت از پوست وجود دارند که با ترکیب مولکول‌های مختلف HA برای حداکثر اثربخشی، تمام گمانه زنی های شما را برای اندازه مناسب برطرف می کنند. این محصولات مانند یک مهمانی پر از هیالورونیک اسید هستند.

چه ژل ها و مزوژل هایی دارای هیالوورنیک اسید هستند؟

فیلرها و مزوژل های زیادی وجود دارند که حاوی هیالورونیک اسید هستند. برخی از محبوب ترین برندهای فیلر هیالورونیک اسید عبارتند از:

شما هم اگر قصد تزریق ژل یا مزوژل حاوی اسید هیالوورنیک دارید میتوانید با تماس با کلینیک رویای آبی از هزینه برند مورد نظرتان آگاهی پیدا کنید و یا با متخصصین پوست ما به صورت رایگان مشاوره داشته باشید و در صورت لزوم اقدام به تزریق نمایید.