انتخاب برگه

غبغب یک عارضه طبیعی است که در اثر جمع شدن چربی در ناحیه تلاقی چانه و گردن ایجاد میشود. روشهای مختلفی برای از بین بردن غبغب وجود دارد که برخی از آنها طبیعی و خانگی و برخی دیگر تنها زیر نظر پزشک متخصص و در کلینیک لاغری معتبر قابل استفاده هستند. در ادامه این مطلب همراه ما باشید، تا با علت ایجاد غبغب گلو و روش های رفع آن آشنا شوید.

علت بوجود آمدن غبغب گلو

علت ایجاد غبغب چیست؟

به طور کلی، اصلی ترین دلیل ایجاد غبغب، افزایش وزن است. اضافه وزن باعث ایجاد پوست و چربی اضافه شده که یکی از محل های شکلگیری آن، فاصله بین گردن تا چانه است. علاوه بر این، سایر مواردی که در ایجاد این عارضه نقش دارند، عبارت هستند از:

افزایش سن: با افزایش سن، خاصیت ارتجاعی پوست از بین رفته و شل میشود. همین مسئله باعث ایجاد غبغب و افتادگی پوست در ناحیه گردن میشود.

عوامل ارثی و ژنتیکی: اگر هر یک از اعضای خانواده شما دارای غبغب بوده باشد، احتمال اینکه شما هم به آن دچار شوید، وجود دارد. در این شرایط، فرقی نمیکند که برای جلوگیری از ایجاد آن چقدر تلاش کنید؛ چرا که عوامل ژنتیکی قدرت بیشتری دارند. بنابراین تغییر عادات غذایی یا ورزش کردن، کمکی به رفع غبغب در اثر عوامل ارثی، نخواهد کرد.

وضعیت سر و گردن: گرچه این عامل تاثیر کمی دارد، اما به هرحال در ایجاد غبغب گلو خصوصا در گذر زمان، تاثیر گذار است. دنیای امروز، اکثر افراد را در حالتی که سر خود را به سمت پایین گرفته و با تلفن همراه یا سیستم کامپیوتری خود کار میکنند، قرار داده است. این وضعیت به مرور زمان باعث میشود که چین و چروک در ناحیه گردن بیشتر شده و ماهیچه های این منطقه، ضعیف شوند.

رژیم غذایی: همانطور که گفته شد، علت اصلی ایجاد غبغب، اضافه وزن است. عادات بد غذای به همراه بی تحرکی، باعث افزایش وزن میشود. چربی اضافی در هر نقطه ای از بدن جمع میشود که یکی از نقاط شایع آن، غبغب است.

راههای رفع غبغب

روش های مختلف از بین بردن غبغب

خوشبختانه برای رفع غبغب روش های مختلفی وجود دارد که برخی از آنها خانگی و طبیعی بوده برای نتیجه گرفتن از آنها نیاز به صبر و حوصله زیادی است. از طرف دیگر، روشهای موثر و معمولا گران قیمتی وجود دارد که این مشکل را برای همیشه برطرف میکنند.

بهبود رژیم غذایی

تغذیه مناسب به همراه فعالیت، مانع از افزایش وزن و در نهایت ایجاد غبغب میشود. مصرف کالری زیاد و پرخوری باعث افزایش بیش از حد وزن شده که به نوبه خود باعث افزایش چربی در بدن ، از جمله ناحیه فک و گردن می شود. در ادامه چند روش آسان برای بهبود رژیم غذایی آورده شده است:

حذف غذاهای فرآوری شده (غلات تصفیه شده ، چیپس ، غذاهای پخته شده ، غذاهای سرخ شده و غیره)

استفاده از انواع میوه و سبزیجات، گوشت بدون چربی و ماهی. با مصرف این مواد غذایی فیبر و پروتئین زیادی به بدن رسیده و نیاز بدن به کالری کاهش می یابد.

هنگام غذا خوردن اصلا عجله نکرده و از تلویزیون دیدن یا کار با گوشی خودداری کنید. هرچه که آرامتر غذا بخورید، سریعتر احساس سیری کرده و دست از غذا خوردن میکشید.

ورزش برای آب کردن غبغب

داشتن رژیم غذایی سالم، تنها نیمی از سبک زندگی سالم است. انجام ورزشهای تقویتی، دو الی سه بار در هفته به منظور تقویت سیستم عضلات بدن و در نتیجه سوزاندن کالریهای اضافه، الزامی است.

حداقل 15 دقیقه پیاده روی در روز، الزامی است. انجام تمرینات خاص برای فک و گردن، به منظور تقویت آنها و همچنین از بین بردن چربی های اضافی.

1- کشیدن فک!

تمرین کشیدن فک برای رفع غبغب

 • سر خود را به عقب کج کرده و به سقف نگاه کنید.
 • فک پایین خود را به جلو فشار دهید تا کششی در زیر چانه احساس شود.
 • به مدت 10 ثانیه در همین وضعیت بمانید.
 • فک خود را رها کرده و گردن خود را به حالت عادی بازگردانید.
 • این کار را 10 بار تکرار کنید.

تمرین با توپ

2- تمرین با توپ

 • یک توپ 22 تا 25 سانتی متر را زیر چانه خود قرار دهید.
 • چانه خود را روی توپ فشار دهید.
 • در طول روز چندین بار این حرکت را تکرار کنید.
 • سه ست در هر ست 8 تا 10 بار تکرار کنید.

تمرین بوسیدن برای رفع غبغب گلو

3- بوسیدن!

 • در حالی که ایستاده اید ، سر خود را به عقب کج کرده و به سقف نگاه کنید.
 • لب هایتان را جمع کرده و “سقف را ببوسید”.
 • 5 ثانیه در این وضعیت بمانید
 • لب های خود را آزاد کرده و سر خود را به حالت عادی برگردانید.
 • سه ست در هر ست 8 تا 10 بار تکرار کنید.

تمرین درآوردن زبان برای رفع غبغب

4- زبان در آرودن!

 • دهان خود را باز کنید.
 • زبان خود را به اندازه 5 ثانیه تا حد ممکن از دهان خود خارج کنید.
 • دوباره زبانتان را بلعیده و 5 ثانیه دیگر هم صبر کنید.
 • سه ست در هر ست 8 تا 10 بار تکرار کنید.

تمرین ورزشی کشش گردن برای رفع غبغب

5- کشش گردن

 • سر خود را به عقب خم کنید و به سقف نگاه کنید.
 • زبان خود را به سقف دهان خود فشار دهید.
 • 5 تا 10 ثانیه نگه دارید و رها کنید.
 • 10 بار تکرار کنید.

 

6- جلو بردن فک پایین

تمرین فک و گردن برای رفع غبغب

 • سر خود را به عقب خم کنید و به سقف نگاه کنید.
 • سر خود را به سمت راست بچرخانید.
 • فک پایین خود را به سمت جلو بیارید.
 • 5 تا 10 ثانیه نگه دارید و رها کنید.
 • با چرخاندن سر به چپ تکرار کنید.
 • 10 بار تکرار کنید.

روشهای پزشکی برای برداشتن غبغب

گرچه روشهای خانگی و طبیعی، هزینه ای برای شما نخواهند داشت، اما در اغلب موارد مدت زمان زیادی برای کسب نتیجه مثبت از آنها نیاز است. این در حالی است که بسیاری از افراد به دنبال رفع غبغب در یک جلسه هستند. به همین خاطر، استفاده از روش های جراحی مختلف، بسته به شرایط بیمار و غبغب، معمولا کارآمدتر خواهد بود.

لیپوساکشن برای رفع غبغب

برداشتن غبغب از طریق لیزر لیپوساکشن یکی از روشهای سنتی است که در آن با استفاده از یک دستگاه مکش، چربی های اضافه از ناحیه گردن برداشته میشود. در این روش یک لوله بسیار نازک وارد گردن شده و با قدرت نسبتا کمی، به مکش چربی های اضافه مشغول میشود. قبل از انجام عمل، جراح نقاطی که قصد وارد کردن لوله از طریق آنها را دارد، مشخص میکند. سپس با استفاده از مواد ضد عفونی کننده، پوست گردن را ضد عفونی کرده تا از ایجاد عفونت جلوگیری کند. در آخر با استفاده از بی حسی موضعی یا بیهوشی تمام، چربی های اضافه را خارج میکند. برای جلوگیری از باز شدن زخم ها و عفونت بعد از انجام جراحی، با استفاده از یک بانداژ، روی زخمها پوشیده میشود.

از بین بردن غبغب با مزوتراپی

در مزوتراپی، هدف از بین بردن نواحی چربی ایجاد شده با استفاده از تزریق مواد شیمیایی مخصوص است. در این روش، محلول به طور مستقیم به لایه های چربی تزریق شده و متلاشی میشوند. مزوتراپی در مقایسه با روش لیپوساکشن، کمتر تهاجمی بوده و برای انجام آن معمولا از بی حسی موضعی استفاده میشود. در هر جلسه، بین 60 الی 100 سوزن بسیار نازک، وارد نواحی مختلفی از گردن شده و چربی ها از بین میروند. تعداد جلسات مورد نیاز برای انجام این جراحی، به شرایط غبغب بستگی دارد. اما معمولا رفع غبغب در یک جلسه با مزوتراپی امکانپذیر نیست. چرا که نتیجه درمان معمولا 3 هفته بعد از جلسه اول مشخص شده و معمولا باید چندین جلسه انجام شود تا تمام چربی ها شکسته شوند. خصوصا در مواردی که چربیهای این ناحیه مقاوم بوده و به راحتی از بین نروند!

بیشتر ببینید: فیلم مزوتراپی غبغب

درمان غبغب با هایفوتراپی (لیپوسونیکس)

پایه و اساس درمان با هایفو تراپی، وارد کردن آسیبی کنترل شده به بافت های ناحیه گردن است! جالب است بدانید که در این روش با استفاده از دستگاهی که مسئولیت ایجاد پرتوهای مافوق صوت را به عهده دارند، به بافتهای داخلی آسیب کنترل شده ای وارد میشود. در اثر این آسیب، چربی های زیر پوست از بین رفته و پوست برای ترمیم آسیب ایجاد شده، کلاژن بیشتری تولید میکند. در نتیجه در این روش از درمان، با یک تیر به دو نشان زده میشود. هم چربی های اضافه از بین میرود و هم به دلیل تولید کلاژن، جوانسازی پوست به صورت کاملا طبیعی انجام میشود.

انجام این روش به افرادی توصیه میشود که هم غبغب گلو داشته و هم خاصیت ارتجاعی پوستشان از بین رفته است. نکته حائز اهمیت این است که در رفع غبغب در یک جلسه با لیپوسونیکس ممکن است. علاوه بر این، این روش تهاجمی نبوده و به صورت سرپایی و بدون بیهوشی کامل انجام میشود. در نتیجه فرد میتواند بعد از انجام عمل، به سرعت به زندگی روزمره خود بازگردد.

رفع غبغب با ترماژ

ترماژ یکی دیگر از دستگاه هایی است که از آن با دو هدف از بین بردن چربی و افزایش میزان تولید کلاژن استفاده میشود. دستگاه ترماژ با ویبره ای که ایجاد میکند، احساس گرم شدن و درد را در ناحیه تحت درمان به حداقل میرساند. نکته مهم این است که رفع غبغب در یک جلسه با ترماژ امکانپذیر است. البته در افرادی که سن زیادی دارند، احتمالا به تکرار جلسات درمانی نیاز باشد. نتیجه این شیوه، معمولا 6 ماه بعد از اولین جلسه، زمانی که فرآیند تولید کلاژن و اثرگذاری آن شروع شده است، قابل مشاهده خواهد بود.

دستگاه لاغری اوندا برای رفع غبغب

دستگاه لاغری اوندا یکی از جدیدترین دستگاه های موجود برای لاغری و رسیدن به اندام ایده آل است. استفاده از این دستگاه به افرادی توصیه میشود که چربی موضعی دارند. به همین خاطر از آن میتوان برای از بین بردن غبغب هم استفاده کرد. علاوه بر این، هنگام استفاده از این روش، نه تنها چربی های اضافه از بین میروند، بلکه به دلیل تحریک شدن عروق، سیستم لنفاوی بدن عملکرد بهتری داشته و پوست ناحیه تحت درمان، سفتتر میشود. این روش هم تهاجمی نبوده و بیمار بعد از انجام آن، دوره نقاهتی نخواهد داشت.

قبل و بعد عمل لیپوساکشن غبغب

 بهترین روش از بین بردن غبغب

در میان روشهای گفته شده، این که کدام یک برای شما بهتر است، کاملا به شرایط شما بستگی دارد. برای انتخاب بهترین روش، بهتر است که در یک جلسه مشاوره رایگان با متخصصین کلینیک رویای آبی شرکت کرده و بر اساس وضعیت پوست و میزان پیشرفت غبغب، یکی را انتخاب کنید. به طور کلی، افرادی که پوست گردن آنها خاصیت ارتجاعی خود را تا حد زیادی از دست داده است، کاندیدای مناسبی برای روشهایی مانند لیپوساکشن نیستند. چرا که بعد از انجام جراحی، به دلیل برداشتن چربی های اضافه، پوست مجددا حالت افتاده ای پیدا میکند. و در صورتی که پوست قبل از انجام جراحی خود دچار این مشکل هم شده باشد، این افتادگی بیش از پیش میشود. در این شرایط بهتر است که از روشهایی مانند لیفت پوست گردن یا جراحی هایی که پوست اضافه را حذف میکنند، استفاده شود.

جراحی با برداشتن غبغب با لیزر؟

پاسخ به این سوال به نظر پزشک معالج بستگی دارد. در حالت کلی، بهتر است که عمل با استفاده از دستگاه های لاغری و از طریق لیزر انجام شود. چرا که تهاجمی نبوده و عوارض کمتری برای فرد به همراه دارد. اما در شرایط خاص، بسته به شرایط بیمار، بهتر است که از جراحی استفاده شود. در مواردی که علاوه بر برداشتن چربی به کشیدن یا برداشتن پوست هم نیاز است.

هزینه برداشتن غبغب چقدر است؟

هزینه رفع غبغب، بسته به روش انتخابی و تعداد جلسات مورد نیاز، متفاوت است. علاوه بر این، بسته به اینکه عمل توسط چه پزشکی و در چه مرکز درمانی انجام میشود، در هزینه ای که برای عمل میپردازید، تاثیرگذار است. برای اطلاع از هزینه ها، پیشنهاد میکنیم که در یک جلسه مشاوره رایگان شرکت کنید. در مورد هزینه بیهوشی، تعداد جلسات مورد نیاز، روش منتخب و … سوال کنید.

در جدول زیر هزینه ها به طور حدودی برای مهر سال 1402 نوشته شده است، دقت داشته باشید که این هزینه ها ممکن است تغییر کند، برای آگاهی از قیمت دقیق لطفا تماس بگیرید.

نوع عمل هزینه تاثیر تعداد جلسات لازم
عمل لیپوساکشن غبغب شروع از 16 میلیون  زیاد یک
هایفو شروع از 6 میلیون و پانصد هزار تومان کم یک
مزوتراپی هر سی سی از یک میلیون و چهارصد هزار تومان  کم 6 تا 8

 

به خاطر داشته باشید که جراحی برداشتن غبغب، معمولا یک عمل زیبایی در نظر گرفته میشود. در نتیجه بیمه مسئولیت پرداخت هزینه عمل را به عهده نمیگیرد. جز در مواردی که ثابت شود این عمل جنبه درمانی داشته و نه زیبایی.