انتخاب برگه

ریزش ابرو عارضه است که بر اساس آمار جهانی، سالانه هزاران نفر را تحت تاثیر قرار می دهد.به همین دلیل است که کاشت موی ابرو دومین نوع کاشت مو بعد از کاشت موی سر است و 12 و 3 درصد از زنان و مردان به ترتیب، روش کاشت ابرو را به عنوان روش درمان این عارضه انتخاب می کنند. در این مطلب قصد داریم اطلاعات کاملی در خصوص علت ریزش ابرو و روش های درمان آن در اختیار شما قرار دهیم. همراه ما باشید.

علت ریزش ابرو چیست

رایج ترین دلایل ریزش ابرو چیست؟

 • alopecia یا آلوپسی یکی از بیماری های خودایمنی است که به صورت سکه موجب ریزش موی ابرو، موی سر و یا ریش در مردان می شود.
 • سایر اختلالات خودایمنی مانند لوپوس و اسکلرودرمی موضعی نیز ممکن است منجر به ریزش ابرو شود.
 • برخی از افراد ریزش ابرو مادرزادی دارند، مانند کسانی که از کراتوز، سندرم فریزر، سندرم میژ یا اریترودرمی مادرزادی رنج می برند.
 • از دست دادن ابروها همچنین می تواند نشانه یک اختلال غدد هورمونی مانند کم کاری تیروئید باشد.
 • درمان هایی مانند شیمی درمانی یا رادیوتراپی و همچنین داروهایی مانند نیاسین، تالیم یا رتینول (همچنین به عنوان ویتامین Aشناخته می شود) نیز میتواند باعث ریزش موی ابرو شوند.
 • بیماری های پوستی، از خوش خیم (مانند درماتیت آتوپیک و پسوریازیس ابرو) تا شدید (مانند سرطان های پوست صورت و ماستوسیتوز سیستمیک) نیز باعث ریز ابرو می شوند.
 • تروما، تصادف، پاک کردن تاتو نیز از دلایل ریزش ابرو هستند.
 • شرایط روانی مانند استرس مزمن، تلوژن افلوویوم (شوک احساسی که باعث از کار افتادن فولیکول‌های مو می‌شود) و تریکوتیلومانیا (نوعی اختلال وسواس فکری-اجباری که باعث می‌شود بیماران در شرایط عصبی موهای ابروی خود را بکنند) می‌توانند به ابروها آسیب برسانند.
 • شرایط بیولوژیکی نیز در ریزش موی ابرو نقش دارند.طبیعی است که در سنین بالا به دلیل کاهش کیفیت فولیکول مو، مقداری ریزش مو را تجربه کنید. این عارضه بیشتر در موی سر و ابرو قابل مشاهده است.
 • در نهایت، سبک زندگی، مانند رژیم غذایی نامتعادل، کندن بیش از حد ابرو یا آرایش، همگی می توانند به نازک شدن موقت یا دائمی موهای ابرو منجر شوند.

روش های تشخیص ریزش ابرو چیست؟

برای درمان ریزش ابرو، پیش از هرچیز باید علت اصلی آن مشخص شود. در برخی از شرایط، استفاده از دارو میتواند مشکل را برطرف کرده و نیازی به کاشت ابرو نیست.

متخصص پوست یا تریکولوژیست (پزشک مو و پوست سر) مناسب ترین فرد برای تشخیص علت ریزش ابرو شماست. پزشک از شما در مورد سابقه پزشکیتان می پرسند و یک معاینه بالینی انجام می دهند.در طول معاینه، پزشک از ابزاری به نام درموسکوپ استفاده می کند.درموسکوپ یک ابزار پزشکی بدون درد است که به پزشک این امکان را میدهد موهای ابرو را بهترین وضوح مشاهده کنند. اگر پزشک شما به شرایط خاصی مانند آلوپسی مشکوک باشد، ممکن است از روش دیگری مانند ابزار بریگام ابرو برای ارزیابی شدت آن استفاده کند.

در صورت لزوم، پزشک شما یک آزمایش کشش انجام می دهد که شامل کشیدن آرام چند تار مو از ابروهای شما است تا ببیند آیا به راحتی می ریزند یا خیر.اگر این ابزارها به تنهایی برای تشخیص دلیل اصلی مشکل شما کافی نباشند، ممکن است پزشک شما نیز آزمایش خون را تجویز کند.این آزمایش باید علت ریزش ابروی شما را مشخص کند.

جلوگیری از ریزش ابرو

روش های جلوگیری از ریزش موی ابرو

در صورت امکان، پیشگیری بهتر از درمان است.برای اینکه بهترین شانس را داشته باشید که ابروهای خود را براق و در حالت خوب نگه دارید، به نکاتی که در این بخش اشاره می کنیم، توجه داشته باشید:

 • بیش از حد ابروهای خود را نکشید.رشد مجدد ابروهای پرپشت می تواند دشوار یا حتی غیرممکن باشد.افراد مشهوری مانند Meagan Goodپس از برداشتن بیش از حد ابروهای او، جراحی ترمیم ابرو را انتخاب کردند.
 • رژیم غذایی متعادلی داشته باشید که حاوی مواد مغذی و کالری کافی باشد.وقتی بدن شما هیچ کدام از این دو را به اندازه کافی نداشته باشد، در فرایند رشد موی شما اختلالات جدی وارد می شود.
 • اگر فکر می کنید ویتامین‌ها و مواد معدنی کافی دریافت نمی کنید، استفاده از  یک مکمل می‌تواند به شما کمک کند، اما فراموش نکنید که مصرف بیش از حد نیز میتواند شرایط را برای شما بدتر کند.
 • استراحت و آرامش کافی می تواند از استرس جلوگیری کرده و احتمال ریزش ابروهای شما به دلیل تلوژن افلوویوم را کاهش دهد.
 • اگر دارویی مصرف می کنید، عوارض جانبی را بررسی کنید زیرا ریزش مو ممکن است در برخی موارد به دلیل مصرف یک ماده جدید باشد.
 • هنگام انجام روتینهای زیبایی خود، به جای برداشتن ابروهای خود، بر شکل دادن به ابروهای خود تمرکز کنید.همچنین هنگام پاک کردن آرایش از پاک کننده های ملایم اما موثر استفاده کنید و از مالش بیش از حد ابروها خودداری کنید.

روش های درمان ریزش ابرو چیست؟

کارآمدترین روش برای درمان ریزش ابرو به دلیل این عارضه بستگی دارد. بنابراین، بسته به شرایط خاص شما، پزشک ممکن است موارد زیر را توصیه کند:

درمان دارویی ریزش ابرو

در این روش با استفاده از مواد موضعی، خوراکی یا تزریقی میتوان به کاهش ریزش ابرو کمک کرد. این روشها را میتوان برای اثربخشی بهتر با دیگر روشهای درمان نیز ترکیب کرد. برخی از رایجترین آنها عبارت هستند از:

 • کورتیکواستروئیدها: داروهای ضد التهابی و سرکوب کننده سیستم ایمنی برای درمان آلوپسی ایده ال است. این درمان همچنین برای ریزش ابرو ناشی از بیماری های پوستی مانند درماتیت آتوپیک یا پسوریازیس ابرو مناسب است.
 • ماینوکسیدیل (معروف به Rogaine): ماینوکسیدیل نتایج امیدوارکننده ای در افزایش رشد و تراکم مو در زمینه آلوپسی آندروژنتیک ابرو نشان داده است.
 • بیماتوپروست (معروف به Latisse): این دارو بیشتر برای درمان گلوکوم و تقویت رشد مژه استفاده می شود، اما مطالعات نشان می دهد که می تواند رشد ابرو را ینز بهبود ببخشد. با این حال، بیماتوپروست برای همه مناسب نیست، به خصوص اگر مشکلات پزشکی دیگری دارید که بر چشم و یا بینایی شما تأثیر می گذارد (مانند آب مروارید).
 • آنترالین: آنترالین یک داروی موضعی است که به طور موثر در درمان پسوریازیس استفاده می شود.با این حال، تحقیقات اخیر نشان می دهد که ممکن است که در درمان آلوپسی نیز موثر باشد.

کاشت ابرو؛ روشی با قابلیت اطمینان بالا برای درمان ریزش ابرو

کاشت ابرو یک روش جراحی است با حداقل تهاجم و تقریباً بدون درد برای درمان ریزش ابرو مورد استفاده قرار میگیرد.این روش شامل برداشتن دقیق برخی از تارهای مو (معمولاً حدود 200 تا 400) از پشت سر شما (یا ابروی سالم شما اگر تنها یکی از آنها آسیب دیده باشد) و کاشت آنها در مناطقی که موهای ابروی شما نازک شده یا ریخته است.

کل حراجی کاشت ابرو در یک جلسه و تحت بی حسی موضعی انجام می شود. این بدان معنی است که شما چیزی را احساس نخواهید کرد و در همان روز میتوانید به خانه بروید.

کاشت ابرو برای افرادی که ابروهای خود را به دلیل آلوپسی از دست داده اند، ایده آل است.  اما معمولا این روش برای افرادی که ابروهای خود را به دلیل زخم شدید از دست داده اند، چندان توصیه نمی شود.

درمان های خانگی برای ریزش ابرو

بسیاری از بیماران قبل از کاشت ابرو و یا مراجعه به پزشم، داروهای جایگزین یا طبیعی ریزش مو را امتحان می کنند. در حالی که استفاده از روش هایی مانند طب سوزنی برای درمان ریزش ابرو ثابت نشده است، اما به وفور مورد استفاده قرار میگیرد.  اعتقاد بر این است که طب سوزنی جریان خون را در ناحیه تحریک می کند و در نتیجه فولیکول های مو را سالم تر می کند.

روغن کرچک یک درمان طبیعی است که به طور سنتی برای ریزش مو استفاده می شود. دلیل این امر این است که این روغن دارای خواص خاصی است که به تولید هورمون کمک می کند. در نتیجه استفاده از این روش برای افرادی که ابروهای خود را به دلیل تغییرات هورمونی از دست داده اند، میتواند مثمر ثمر باشد.

علاوه بر این، مکمل های غذایی مانند امگا 3 و امگا 6 و همچنین آنتی اکسیدان ها به طور کلی برای بدن شما مفید هستند و اعتقاد بر این است که رشد مو را نیز تقویت می کنند.

روان درمانی برای درمان ریزش ابرو

اگر پزشک دلایل سلامت روانی را برای ریزش ابروهای شما (یا به طور کلی ریزش مو) تشخیص دهد، بهترین اقدام این است که با یک روانشناس مشورت کنید و درمان توصیه شده را شروع کنید.

خلاصه مطلب

در این مطلب به بررسی دلایل ریزش ابرو پرداختیم. قبل از آنکه یکی از روشهای درمانی برای رشد مجدد ابروهایتان را انتخاب کنید، باید پیش از هرچیز دلیل این عارضه را شناسایی کنید. کاشت ابرو می‌تواند راه‌حلی عالی برای نازک شدن یا ریزش مو باشد، به شرطی که هیچ مشکل پزشکی مداوم و درمان‌نشده‌ای وجود نداشته باشد.همچنین اگر شما نیاز به کاشت ابرو روی تاتو هم داشتید می توانید با تماس با کلینیک رویای آبی از متخصصین ما یه وقت مشاوره بگیرید.