انتخاب برگه

لابیاپلاستی و جوانسازی واژن از جمله عمل های زیبایی هستند که در سال های اخیر توجه بسیاری از زنان را برای بهبود زندگی جنسی، به خود جلب کرده اند. بر اساس آمار جهانی، تمایل زنان در خصوص صحبت کردن در مورد مسائل جنسی با پزشک متخصص و برطرف کردن مشکلات مربوط به این ناحیه، بیشتر شده است. به همین دلیل قصد داریم در این مطلب به طور خاص به بررسی مراقبت های بعد از عمل لابیاپلاستی و آنچه که باید انتظار داشته باشید، بپردازیم. همراه ما باشید.

مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی لابیاپلاستی

لابیاپلاستی چیست؟

لابیاپلاستی یکی از روش های جوانسازی واژن است که معمولاً با هدف کاهش سایز لبه هایی که واژن را میپوشانند، انجام می شود. گرچه این عمل بیشتر بنا به دلایل زیبایی انجام میشود، اما برخی اوقات به دلیل مشکلات و عوارض ناخواسته ای که برای فرد ایجاد میکند هم توصیه می شود. به طور کلی، جراحی لابیاپلاستی به برطرف شدن مشکلات زیر کمک میکند:

 1. درد و ناراحتی هنگام مقاربت و فعالیت بدنی
 2. موارد بهداشتی
 3. مشکل داشتن در استفاده از تامپون تحریک
 4. از بین رفتن اعتماد به نفس
 5. کاهش حساسیت جنسی

بعد از انجام لابیاپلاستی در هفته اول ریکاوری چه انتظاری باید داشت؟

روز اول

التهاب در ناحیه تناسلی، اولین چیزی است که در روز اول با آن مواجه می شوید. حتی اگر هیچ برشی در این ناحیه انجام نشده باشد، ممکن است پوست کلیتوریس نیز برآمده باشد.مطلقاً انتظار نداشته باشید که ظاهر واژن “عادی” به نظر برسند. اما نگران نباشید چرا که بافت ناحیه تناسلی بسیار انعطاف پذیر است و به طور قابل توجهی کشیده می شود و حیلی زود به حالت طبیعی خود باز میگردد.

در روزهای ابتدای، مانند روز های اول و دوم، استفاده از کمپرس سرد به تسکین درد و تورم کمک شایانی میکند. برای جلوگیری از آسیب زدن به پوست این ناحیه، از قرار دادن کمپرس به مدت بیش از 15 دقیقه، خودداری کنید.

 1. به احتمال زیاد در همان روزهای ابتدایی باید طبق دستور پزشک مصرف آرنیکا و بروملین را شروع کنید و تا چند روز بعد از عمل نیز به این کار ادامه دهید.
 2. قرص هایی که برای تسکین درد توصیه میشوند را بنا بر دستور پزشک، مصرف کنید. بسته به شرایط جسمانی و آستانه تحمل درد شما، ممکن است از استامینوفن یا ویکودین مصرف کنید. علاوه بر این میتوانید از کرم موضعی لیدوکائین برای کاهش درد این ناحیه استفاده کنید.
 3. برای جلوگیری از ایجاد اصطکاک بین ناحیه تحت درمان و لباس زیر، بهتر است چند روزی لباس زیر نپوشید.

روز دوم

در روزم دوم، احتمالاً تورم بیشتر از روز اول است، جای نگرانی نیست و این مسئله طبیعی است. معمولاً بعد از گذشت 24 ساعت از عمل جراحی، میتوانید حمام سیتز بگیرید. در روز دوم هم به مصرف داروهای ضد درد خود ادامه دهید و طبق دستور جراح روی برش ها پماد بزنید. به خاطر داشته باشید که در این مدت، درد یا احساس ناراحتی و خون ریزی روی لباس زیر هم طبیعی است.

روزهای ششم الی هفتم

تا رسیدن به روزهای ششم و هفتم، تورم باید اندکی بهبود یافته باشد. در این مدت باید پماد و داروهای تسکین درد به طور منظم مصرف شوند. احساس خارش در اطراف بخیه ها و کمی ناراحتی در این دوره طبیعی است.

بعد از هفته اول ریکاوری عمل لابیاپلاستی چه میشود؟

هنگامی که این هفته اول حساس را پشت سر گذاشتید، تنظیم سبک زندگی لازم برای گذارندن دوره بهبودی لابیاپلاستی برای شما آسان تر می شود. در حالی که روند بهبودی در هر فرد متفاوت است، اما به طور کلی میتوان موارد زیر را انتظار داشت:

 • ممکن است بتوانید بین دو تا چهار هفته پس از جراحی به سبک زندگی عادی و برنامه تناسب اندام خود بازگردید.
 • بخیه های جذب شدنی، بعد از 3 الی 4 هفته از بین خواهند رفت.
 • برای برقراری رابطه جنسی به 6 الی 8 هفته زمان نیاز خواهید داشت. البته در این خصوص باید با پزشک خود مشورت کنید.
 • بافت اسکار، قبل از نرم شدن کمی سفت است و جای نگرانی نیست.

سوالات متداول در خصوص مراقبت های بعد از عمل لابیاپلاستی

تورم و خارش معمولاً چقدر طول می کشد؟

دو چیز رایجی که ممکن است در دوره نقاهت اولیه تجربه کنید، تورم و خارش است.به طور کلی، تورم پس از جراحی در 2-3 روز اول به اوج خود می رسد و سپس در هفته های بعد به تدریج کاهش می یابد. خارش در هفته اول بسیار رایج است و به نوعی نشانه بهبود فرد است. اما اگر خارش بیش از یک هفته ادامه پیدا کرد و از شدت آن کم نشد، بهتر است که به پزشک متخصص مراجعه کنید. زیرا در برخی موارد خارش می تواند نشانه عفونت قارچی یا باکتریایی یا یک واکنش آلرژیک به یک دارو باشد.

تورم و خارش در ناحیه تناسلی بعد از عمل لابیاپلاستی

چطور میتوان روند ببهود بعد از عمل لابیاپلاستی را سرعت بخشید؟

به طور کلی بهتر است که در هفته اول از حجم فعالیت های روزانه خود کم کنید. برای کاهش تورم و خارش همانطور که گفته شد میتوان از کمپرس سرد استفاده کرد. همانطور که گفته شد، همیشه قبل از استفاده از هر چیزی در ناحیه جراحی شده با پزشک خود مشورت کنید و حتماً برای ارزیابی بهبودی خود در جلسات بعدی معاینه شرکت کنید.

جای زخم بعد از لابیاپلاستی چگونه است؟

بسیاری از جراحان برای عمل لابیاپلاستی از بخیه های قابل جذب استفاده میکنند که بعد از 3 الی 4 هفته به خودی خود از بین می روند. اغلب این اسکار به خوبی با بافت لابیا مینور ترکیب می شود که به طور طبیعی دارای چروک ها و چین های متعدد است. این اسکار ممکن است آنقدر غیر قابل مشاهده باشد که متخصص زنان شما حتی متوجه آن نشود.

بعد از عمل لابیاپلاستی مراقب چه مواردی باشیم؟

 • جوش نخوردن زخم ها و جداشدن بافتها از هم
 • تشکیل هماتوم به دلیل هموستاز ناقص
 • مرگ بافت های نزیک به لبه های واژن به دلیل نارسایی عروقی
 • درد مزمن ناشی از تداخل عصبی عروقی
 • اسکار قابل مشاهده و انقباض بافت ها
 • عفونت سطحی
 • تشکیل فیستول
 • نیاز به جراحی مجدد برای اصلاح ظاهر لابیال

ریکاوری لابیاپلاستی با روش جراحی کمتر است یا با روش لیزر

انجام عمل لابیاپلاستی با روش لیزر هم برای پزشک راحت تر است هم برای بیمار، بخاطر اینکه برشهای بسیار ظریفی زده می شود دوره نقاهت کمتری هم دارد.

نتیجه گیری

در روزهای اول بعد از عمل لابیاپلاستی، التهاب، احساس درد و ناراحتی و خونریزی تا حدی طبیعی است. یکی از مهمترین مواردی که در مراقبت های بعد از عمل لابیاپلاستی باید به خاطر داشته باشید، استفاده از کمپرس سرد و استفاده منظم از مسکن های تجویز شده توسط پزشک است. اینکه چه مدت بعد از انجام عمل به زندگی طبیعی خود میتوانید بازگردید، به شرایط جسمانی هر فرد بستگی دارد.