انتخاب برگه

فرق لابیاپلاستی و واژینوپلاستی چیست؟

واژینوپلاستی (جوانسازی واژن) و لابیاپلاستی، درمان‌های زیبایی هستند و برای زنانی که زایمان داشته اند یا تغییرات هورمونی را به عنوان بخشی از یائسگی یا روند پیری تجربه کرده‌اند، انجام می‌شود. این دو در مان، علاوه بر اهداف زیبایی، به کاهش درد و ناراحتی هنگام نزدیکی هم کمک میکنند. در این مطلب قصد داریم به بررسی دقیق تفاوت لابیاپلاستی با واژینوپلاستی بپردازیم تا متناسب با هدفی که در ذهن دارید، یکی را انتخاب کنید.

عمل واژینوپلاستی

واژینوپلاستی چیست؟

واژینوپلاستی یک روش جراحی برای بازیابی بافت واژن است که در اثر زایمان یا افزایش سن آسیب دیده یا گشاد شده است. درواقع در واژینوپلاستی، هدف سفت کردن واژن است. معمولا واژن بعد از زایمان دچار کشش می شود. این اتفاق ممکن است منجر به کاهش حس، اختلال عملکرد جنسی و در برخی موارد باعث افتادن تامپون شود. همانند سایر ماهیچه ها و بافت ها، بافت واژن  با گذشت زمان ضعیف می شود و در نتیجه حالت سستی و افتادگی پیدا میکند. واژینوپلاستی معمولا برای زنانی با بیش از 30 سال سن انجام می شود.

واژینوپلاستی چگونه انجام می شود؟

واژینوپلاستی یک عمل سرپایی است که  حدود 1 الی 2 ساعت با بیهوشی موضعی یا کامل انجام می شود. معمولا افراد 1 الی 2 ساعت بعد از انجام عمل  واژینوپلاستی مرخص می شوند.

در حین انجام عمل، تصمیم اینکه چه مقدار از پوست ناحیه واژن باید برداشته شود؛ به عهده پزشک است. سپس یک برش مثلثی از پرینه تا کف داخلی واژن ایجاد می شود. پس از برداشتن بافت اضافی، ماهیچه های زیر پوست با استفاده از بخیه سفت یا به هم وصل می شوند.

عوارض و خطرات واژینوپلاستی چیست؟

گرچه عوارض واژینوپلاستی نادر است؛ اما مشابه با سایر عمل های درمانی و زیبایی با عوارض احتمالی زیر همراه است:

  • عفونت
  • خون ریزی بیش از حد
  • درد
  • جای زخم
  • التهاب

دوره نقاهت واژینوپلاستی چگونه است؟

درد و تورم اولیه باید در عرض 3-5 روز کاهش یابد. زمان استراحت در افراد مختلف متفاوت است و اکثر افراد در 2-4 هفته بهبود می یابند. افراد بعد از انجام واژینوپلاستی باید به مدت 8 هفته نزدیکی نداشته باشند و از تامپون استفاده نکنند. درواقع میتوان گفت که دوره نقاهت واژینوپلاستی تا حدی شبیه به دوره نقاهت بعد از زایمان است. بهبودی کامل ممکن است 3 ماه یا بیشتر طول بکشد.

عمل لابیاپلاستی

لابیاپلاستی چیست؟

لابیاپلاستی یک عمل زیبایی برای ناحیه بیرونی واژن است که با هدف سفت یا کوچک کردن لابیا انجام می شود. لابیا مینور بخش بیرونی واژن است که معمولا به مرور زمان بزرگ شده و احتمالا نامتقارن می شود. در این شرایط معمولا زنان احساس ناخوشایندی پیدا کرده و اعتماد به نفس خود را از دست میدهند که میتواند در روابط زناشویی آنها تاثیر بگذارد. در این شرایط می توان بافت را با استفاده از پرکننده ها حجیم کرد یا پوست اضافی را برداشت تا لابیا کوچکتر شود.

لابیاپلاستی چگونه انجام می شود؟

لابیاپلاستی یک عمل سرپایی است و 1 تا 2 ساعت طول می کشد. پس از جراحی، می توانید همان روز به خانه بروید. در این عمل بخش مرکزی بافت از لابیا بزرگ برداشته می شود و سپس لبه های بریده شده دقیقاً به هم دوخته می شوند.

دوره نقاهت لابیاپلاستی چگونه است؟

اکثر بیماران در عرض 4-2 هفته بهبود می یابند و به زندگی روزمره خود باز می گردند. برای برقراری رابطه جنسی، افراد باید 8 هفته صبر کنند.

تفاوت لابیاپلاستی با واژینوپلاستی چیست؟

لابیاپلاستی به جای اینکه روی سفت کردن واژن متمرکز باشد، یک عمل زیبایی روی لابیا است. لابیاپلاستی درواقع روی لب‌های بزرگ (لب‌های بیرونی و بزرگ‌تر واژن) یا لب‌های مینور (لب‌های داخلی و کوچک‌تر) انجام می شود. در نتیجه لابیاپلاستی در قسمت بیرونی ناحیه تناسلی زن انجام می کند. این عمل زیبایی شکل یا اندازه یک یا هر دو لب را تغییر می دهد. با استفاده از این عمل می توان آنها را کوچکتر کرد یا عدم تقارن بینشان را از بین برد. زنانی که از بزرگی لابیا رنج می برند، معمولا با مشکلاتی مانند احساس درد هنگام نزدیکی یا پوشیدن لباس تنگ رو به رو هستند.

در حالی که واژینوپلاستی یا جراحی زیبایی واژن باعث سفت شدن و بازسازی واژن می شود. در این عمل بخشی از دیواره واژن برداشته میشود تا بافت آن سفت شده و مشکلاتی مانند افتادگی واژن و بی اختیاری ادرار رفع شود.

نتایج لابیاپلاستی چه تفاوتی با نتایج جوانسازی واژن دارد؟

برای بررسی هرچه بهتر تفاوت لابیاپلاستی با واژینوپلاستی، میتوان این دو عمل را از نظر نتایجی که دارند با یکدیگر مقایسه کرد. لابیاپلاستی برای زنانی مناسب است که مایلند اندازه یا شکل لابیای واژن را تغییر دهند. نتایج مورد انتظار پس از جراحی لابیاپلاستی کاهش اندازه لابیا برای کاهش ناراحتی در حین ورزش یا مقاربت جنسی و همچنین بهبود ظاهر آن است. جراحی لابیاپلاستی به خودی خود موجب سفت شدن واژن یا افزایش لذت هنگام نزدیکی نمی شود. جوانسازی ناحیه تناسلی اغلب شامل ترکیبی از روش های زیبایی از جمله لابیاپلاستی است. نتایج مورد انتظار از جراحی جوانسازی واژن شامل سفت تر شدن و افزایش حساسیت و بهبود کلی ظاهر لابیا و دهانه واژن است.

خلاصه مطلب

در این مطلب برای بررسی تفاوت لابیاپلاستی با واژینوپلاستی به بررسی هریک از این دو عمل زیبایی و درمانی پرداختیم. همانطور که بیان شد، عمل لابیاپلاستی بیشتر روی قسمت بیرونی واژن متمرکز است؛ در حالی که در واژینوپلاستی تمرکز روی برداشتن بافت واژن برای سفت کردن و رفع بی اختیاری ادرار است. اگر میخواهید بدانید کدام یک از این دو عمل برای شما مناسبتر است، میتوانید در یک جلسه مشاوره با پزشک متخصص شرکت کرده و سوالات خود را از او بپرسید. پزشک با توجه به مشکلات، شرایط جسمانی و اهداف مد نظرتان بهترین گزینه را به شما پیشنهاد میدهد.