انتخاب برگه

مقایسه همه روش های لیفت بازو و عوارض هر کدام

آیا شما هم دائماً نگران چین و چروک و آثار پیری در پوست صورت و بدنتان هستید و سعی دارید به هر نحوی که شده از این اتفاق ناخوشایند جلوگیری کنید؟ آیا با دیدن پوست افتاده و چروک‌های زیر بغل و‌ بازوهایتان احساس پیری و عدم اعتماد به نفس می‌کنید؟ اگر پاسختان به این پرسش‌ها مثبت است این مطلب برای شما نوشته شده است.

واقعیت این است که هرچقدر هم که تلاش کنید خلاف جهت موج شنا کنید، هرچه سنتان بالاتر می‌رود، به مرور زمان افتادگی پوست امری اجتناب ناپذیر خواهد بود. علاوه بر آن، گاهی تغییراتی چون کاهش وزن ناگهانی مزید بر علت شده و سرعت پیری پوست و افتادگی بازوهای شما را افزایش می‌دهند.

اگرچه برخی راه مقابله با افتادگی بازو را تنها و تنها در ورزش و به خصوص رشته‌های بدنسازی می‌بینند، اما گاهی اوقات این تمهیدات به خودی خود کافی نبوده و لازم است که چاره دیگری برای این مشکل بیاندیشید. به علاوه، شما نمی‌توانید با ورزش پوستی را که انعطاف خود را از دست داده به حالت اول بازگردانید. در واقع ورزش تنها می‌تواند از افتادگی بیشتر بازوهای شما جلوگیری کند؛ درحالیکه برای معکوس کردن روند پیری پوست احتیاج به اقدامات اساسی‌تری دارید. لیفت بازو روشی است که از طریق آن بافت اضافی زیر بازو به روش‌های گوناگون حذف شده و اندام فرم طبیعی و ایده آل خود را بازمی‌یابد. به این ترتیب اعتماد به نفس بیشتری برای پوشیدن لباس‌های دلخواهتان خواهید یافت. در این مقاله قصد داریم به شما انواع روش‌ها و تکنیک‌های لیفت بازو را معرفی کنیم.

لیفت بازو با عمل جراحی یا براکیوپلاستی(ساکشن بازو)

لیفت بازو به روش جراحی یا براکیوپلاستی

متداول‌ترین روشی که از دیرباز افراد برای لیفت بازو به سراغ آن می‌رفتند، روش جراحی است. در این روش از طریق ساکشن بافت چربی زیر پوست، اندام به فرم دلخواه تراشیده می‌شود.

جراحی لیفت بازو یک عمل جراحی زیبایی است که اختصاصاً با هدف بهبود ظاهر زیر بازو انجام می‌گیرد. در طی این عمل جراحی که تحت عنوان براکیوپلاستی (Brachioplasty) نیز خوانده می‌شود، بافت پوست و چربی بین فضای زیر بغل و آرنج برداشته می‌شود و مابقی پوست مجدداً بر روی بافت تراشیده و خوش فرم بازو کشیده می‌شود.

مانند هر عمل جراحی دیگری، لیفت بازو نیز خطراتی را به همراه دارد و بنابراین لازم است پیش از انجام این روش ابتدا این خطرات را به خوبی بشناسید:

 • باقی ماندن جای زخم و اسکار: اسکارهای ناشی از برش در عمل لیفت بازو دائمی بوده و از همین رو معمولاً تلاش بر این است که این برش‌ها در نواحی خارج از دید ایجاد شوند. در موارد نادر، ممکن است در محل این برش‌ها اسکارهای هایپرتروفیک یا کلوئید ایجاد گردد. در این شرایط از تزریق داروهای کورتیکواستروئیدی یا دیگر گزینه‌های درمانی برای بهبود ظاهر این زخم‌ها استفاده می‌شود.
 • عدم قرینگی بازوها: این عارضه در نتیجه تغییرات رخ داده در طی پروسه نقاهت ایجاد می‌شود. به علاوه، علی رغم تلاش جراح برای قرینه درآوردن شکل بازوها، قرینگی کامل امری دور از انتظار خواهد بود و همواره باید درصدی از خطا و عدم قرینگی را برای نتیجه جراحی مد نظر داشته باشید.
 • اختلال حسی پوست: جایگذاری مجدد بافت بعد از ساکشن و لیفت بازو ممکن است عملکرد برخی اعصاب حسی سطحی را تحت الشعاع قرار دهد. برخی از افرادی که تحت جراحی لیفتینگ بازو قرار می‌گیرند، به طور موقت اختلال حسی پوست را در اطراف محل جراحی تجربه خواهند کرد.
 • بخیه‌ها: گاهی اوقات بخیه‌هایی که برای نگه داشتن بافت‌ بازو به فرم دلخواه به کار می‌روند،‌ جابجا شده و ممکن است راه خود را به سطح پوست باز کنند. در این موارد لازم است که این بخیه‌ها خارج شوند. این امر ممکن است التهاب بافت پوست را به دنبال داشته باشد. در مواردی حتی کار به جراحی مجدد می‌کشد.

همانند هر جراحی دیگری، لیفت بازو نیز به طور بالقوه خطر خونریزی، عفونت و عوارض جانبی داروی بی‌حسی را به همراه خواهد داشت. به علاوه این جراحی برای همه افراد توصیه نمی‌شود. معمولاً پزشکان در خصوص افراد زیر احتیاط بیشتری به خرج می‌دهند و به طور کلی این افراد را کاندیدهای مناسبی برای جراحی لیفت بازو نمی‌دانند:

 • افراد دارای اضافه وزن شدید
 • افرادی که مرتباً وزنشان بالا و پایین می‌شود
 • افرادی که به علت ابتلا به بیماری خاصی بهبود زخم در آن‌ها به کندی صورت می‌گیرد
 • افراد سیگاری

لیفت بازو با روش مزوتراپی

لیفت بازو به روش مزوتراپی

مزوتراپی تکنیکی است که در آن از تزریق چندین نوع ویتامین، آنزیم، هورمون و عصاره‌های گیاهی برای  سفت کردن و جوانسازی پوست و همچنین حذف چربی‌های اضافی استفاده می‌شود. کاربردهای مزوتراپی در عرصه زیبایی فراوان بوده و موارد زیر را در بر می‌گیرد:

 • حذف چربی در مناطقی چون شکم، ران‌ها، باسن، بازو و صورت
 • کاهش سلولیت پوست
 • محو ساختن چین و چروک‌ و خطوط پوست
 • سفت کردن پوست شل و افتاده
 • فرم دهی به بدن
 • روشن سازی پوست مملو از رنگدانه
 • درمان آلوپسی یا ریزش مو

در این تکنیک از سوزن‌های بسیار ظریف برای انجام تزریق‌های متعدد در لایه میانی (مزودرم) پوست استفاده می‌شود. ایده کلی پشت فرآیند مزوتراپی رفع مشکلاتی چون جریان خون ناکافی به بافت و یا بروز التهاب است که ممکن است آسیب به بافت پوست و افتادگی و پیری آن را در بر داشته باشند.

معمولاً یک نسخه کلی برای ترکیباتی که در طی مزوتراپی به داخل پوست تزریق می‌شوند وجود ندارد و هر پزشک ممکن است انواع مختلفی از محلول‌های جوانساز را به کار برد. برخی از این ترکیبات عبارتند از:

 • داروهایی چون وازودیلاتورها (گشادکننده‌های عروقی) و آنتی بیوتیک‌ها
 • هورمون‌ها مانند کلسی تونین و تیروکسین
 • آنزیم‌هایی چون کلاژناز و هیالورونیداز
 • عصاره‌های گیاهی
 • ویتامین‌ها و مواد معدنی

لیفت بازو با استفاده از دستگاه آمریکایی ترماژ

استفاده از دستگاه ترماژ (Thermage) برای لیفت بازو

در دستگاه ترماژ از امواج رادیویی غیرتهاجمی برای بهبود فرم اندام و سفت کردن پوست بازوها استفاده می‌شود. این دستگاه بدون نیاز به انجام هیچگونه عمل جراحی و بدون برجای گذاشتن عارضه، ظاهری جوان و زیبا را به بدن شما خواهد بخشید.

ترماژ از تکنولوژی امواج رادیویی برای حرارت دادن به بافت عمقی و غنی از کلاژن پوست استفاده نموده و با برخورداری از تکنولوژی سری خنک کننده کمترین میزان ناراحتی و درد را برای فرد ایجاد خواهد کرد. این حرارت اعمال شده به بافت پوست مولکول‌های آب را از بافت فیبری کلاژن جدا نموده و موجب انقباض موضعی و سفتی آنی پوست تحت درمان می‌گردد. به مرور زمان و با گذشت چند ماه از جوانسازی به روش ترماژ، پاسخ ثانویه به امواج رادیویی بروز خواهد کرد. مشخصه این مرحله ساخت کلاژن جدید در پوست است که به مرور زمان استحکام پوست را افزایش می‌دهد.

از جمله ویژگی‌های مثبت این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • با استفاده از سیستم ترماژ از هرگونه اقدام تهاجمی از قبیل اعمال جراحی و تزریق‌ زیر پوستی بی نیاز خواهید شد.
 • جوانسازی پوست با ترماژ یک روش سریع و بی دردسر است و با این متد بیشتر افراد تنها در ظرف مدت ۳۰ الی ۹۰ دقیقه بسته به ناحیه تحت درمان، به نتایج چشمگیری دست می‌یابند.
 • سیستم خنک کننده و امواج پالسی رادیویی در کنار حرکات لرزشی دستگاه ترماژ بیشترین میزان آسایش را برای بیماران به ارمغان می‌آورد.
 • ویژگی دیگری که به کارگیری دستگاه ترماژ را برای بسیاری از افراد به انتخابی ایده آل مبدل می‌سازد، دوره نقاهت بسیار کوتاه آن است. به عبارت دیگر پس از لیفت بازو به این روش می‌توانید بلافاصله فعالیت‌های معمول خود را از سر بگیرید.
 • نتایج حاصل از ترماژ به مرور زمان تا شش ماه خود را بیشتر و بهتر بروز داده و تا مدت‌ها همراه شما باقی خواهند ماند.
 • از ترماژ می‌توان برای از بین بردن چین و چروک ها و بافت افتاده پوست در صورت، اطراف چشم‌ها و دیگر نواحی بدن بهره گرفت.

دستگاه هایفو (HIFU)

اصطلاح هایفو (HIFU) مخفف عبارت امواج فراصوت متمرکز با شدت بالاست و این دستگاه همانطور که از نام آن برمی‌آید از امواج فراصوت با فرکانس بالا برای لیفتینگ پوست استفاده می‌کند. این روش کاملاً غیرتهاجمی بوده و بدون نیاز به هیچگونه اقدام جراحی پوستی جوان و محکم را برای شما به ارمغان می‌آورد. به علاوه هیچ گونه خطری از بابت عوارض جانبی یا نیاز به نقاهت در خصوص این روش وجود ندارد.

در طی درمان با دستگاه هایفو انرژی بالای امواج فراصوت به بافت‌های زیرین پوست اعمال شده و موجب تحریک ساخت کلاژن و همینطور تقویت استحکام کلاژن موجود در بافت می‌گردد.

این کانون انرژی در سه سطح مختلف اعمال شده و در طی پروسه بهبودی بافت، با ایجاد مولکول‌های کلاژن جدید و طبیعی استحکام پوست را ارتقا می‌بخشد. اپراتور دستگاه می‌تواند شدت امواج و همینطور عمق انتقال انرژی را به منظور دستیابی به نتایج مد نظر خود به اقتضای هر بیمار تغییر دهد. دستگاه هایفو به طور دقیق حرارتی معادل ۶۵ درجه سانتی گراد را به لایه‌های مورد نظر پوست اعمال نموده و به عبارتی لایه سطحی پوست را دور می‌زند.

معمولاً آثار ناشی از سیستم هایفو بلافاصله بعد از درمان ظاهر شده و در ظرف مدت ۲ الی ۳ ماه تثبیت و به حداکثر میزان خود می‌رسد. با توجه به اینکه ساخت کلاژن جدید عملی زمان بر است، آثار این روش چیزی در حدود ۹ تا ۱۸ ماه باقی می‌ماند. مدت زمان باقی ماندن اثرات این روش تابعی از عوامل گوناگونی چون سن، وضعیت سلامت، سبک زندگی و رژیم غذایی هر فرد و همینطور میزان کلاژن پوست وی خواهد بود.

از هایفو می‌توان در هر ناحیه از بدن استفاده نمود. کاربردهای این روش طیفی از پروسیجرهای زیبایی مانند بالا بردن ابروها، شکل دهی به خط فک، از بین بردن چال چانه، جلوگیری از افتادگی پوست صورت و بدن، صاف کردن خطوط نازولابیال، کاهش چین و چروک اطراف حفره چشم، لیفت صورت و سفت کردن پوست اطراف بازو، شکم، باسن و… را در بر می‌گیرد.

این روش بدون درد بوده و شما تنها ممکن است احساس سوزش خفیفی را در محل اعمال حرارت هایفو تجربه نمایید. دقت داشته باشید که پوست شما پس از این فرآیند تا مدتی حساس بوده و باید از دستکاری آن خودداری کنید. با این حال، نیازی به استراحت مطلق یا محدود ساختن فعالیت‌های معمول خود نخواهید داشت و می‌توانید بلافاصله بعد از اتمام جلسه لیفت پوست با هایفو به سراغ کار و ورزش و فعالیت‌های روزمره خود بروید.

دستگاه تری اکتیو (Triactive) برای لیفت بازو

دستگاه تری اکتیو یک گزینه‌ بلامنازع برای شکل دهی به بدن، بهبود استحکام پوست و همینطور محافظت از سیستم عروقی و لنفاتیک در نظر گرفته می‌شود. این متد را می‌توان به منظور بهبود نتایج با تکنیک‌های بدنسازی ترکیب نمود و یا آن را به تنهایی و به عنوان جایگزینی فوق العاده برای فعالیت فیزیکی به کار برد. کاربرد این متد به طور عمده در مبارزه با عوارض ناخواسته زیر در پوست مطرح است:

 • سلولیت
 • بالشتک‌ها یا پدهای چربی زیر پوست
 • فیبروز
 • افتادگی پوست
 • تورم پوست
 • ترکیبات سمی محیطی
 • اختلالات جریان خون در مقیاس میکروسکوپی

با استفاده از دستگاه تری اکتیو از تجمع مایع اضافی در بافت جلوگیری به عمل آمده و به این ترتیب تورم کمتری را انتظار خواهید داشت. به لطف این دستگاه شما می‌توانید از تکنولوژی امواج فراصوت، امواج رادیویی و تکنیک‌های ماساژ برای دستیابی به نتایج دلخواه خود استفاده نمایید.

برای اینکه بیشترین پاسخ درمانی را در به کارگیری دستگاه تری اکتیو مشاهده کنید، لازم است که دست کم ۶ نوبت لیفتینگ پوست را در برنامه خود بگنجانید. معمولاً توصیه می‌شود که این جلسات با فاصله یک هفته تنظیم گردند؛ اما شما بنا به سلیقه و ترجیحات خود می‌توانید این فواصل را بیشتر نمایید.

از دستگاه تری اکتیو در صورت، دست‌ها، شکم، ران‌ها، باسن و بازو استفاده می‌شود. سه مرحله اصلی در جوانسازی به این روش عبارتند از:

 • اعمال امواج فراصوت که موجب شکستن سلول‌های چربی می‌شود.
 • به کارگیری امواج رادیویی که با حرارت دادن بافت چربی زیرجلدی آن را از بین می‌برد.
 • مرحله مکانیکال که با ارتقای جریان خون و لنف، بهبود تون پوست و سم زدایی اثر خود را اعمال می‌کند.

درمان هر یک از نواحی پوست با این روش چیزی بین ۳۰ الی ۵۵ دقیقه به طول می‌انجامد و در طی این فرآیند از یک ژل مخصوص برای جلوگیری از آسیب پوست در برابر ترومای مکانیکی استفاده می‌شود.

انجام این پروسه درمانی در نواحی از پوست که حاوی پروتز یا ایمپلنت هستند ممنوعیت دارد. به علاوه استفاده از دستگاه تری اکتیو در خانم‌های حامله و شیرده، افراد مبتلا به صرع، دیابت یا افرادی که با اختلالات انعقاد خون یا سرطان دست و پنجه نرم می‌کنند توصیه نمی‌شود.

لیفت بازو با دستگاه اوندا و امواج کول ویو

دستگاه اوندا (Onda Coolwaves)

دستگاه لاغری اوندا نخستین و تنها دستگاهی است که از تکنولوژی جدید کانتور بدن، کاهش چربی و درمان سلولیت به نام  کول ویو استفاده می‌کند. با استفاده از این امواج شما می‌توانید بدون ذره‌ای نگرانی بابت از دست دادن قابلیت انجام فعالیت‌های روزمره خود از ایمن‌ترین و بهترین روش لیفت بازو بهره مند شوید.

این دستگاه غیرتهاجمی کانتور بدن با هدف قرار دادن بافت سلولیت، پاکه‌های چربی موضعی و پوست شل و چروکیده موجب بازیابی جوانی و شکل دهی به بدن به نحوی ایمن و اثربخش می‌گردد. تکنولوژی Onda Coolwavesموجب مرگ سلول‌های چربی گردیده و حذف کامل سلول‌ها را در طی فرآیندی طبیعی میسر می‌سازد. امواج این دستگاه با نفوذ عمقی در پوست، غشای سلول‌های چربی را از بین برده و موجب انحلال ذخایر چربی موضعی می‌گردند. این امواج بافت پیوندی اطراف گلبول‌های چربی سلولیت را تحریک به ساخت کلاژن کرده و مانع از آن می‌شوند که پوست شکل پوست پرتقالی به خود بگیرد. به علاوه، اثر دیگر این امواج  انقباض فیبرهای کلاژن موجود در درم پوست در کنار ساخت کلاژن جدید می‌باشد که شفافیت و تون بافت را بازیابی می‌کند.

امواج مایکروویو این دستگاه لایه‌های فوقانی پوست را دست نخورده باقی گذاشته و به طور مستقیم انرژی خود را به بافت چربی زیر پوست اعمال می‌کنند. به این ترتیب از ایجاد گرمای بیش از حد در سطح پوست و درنتیجه آسیب سطحی بافت اپیدرم جلوگیری به عمل آمده و در عین حال با عوارض کمتر، درمان افتادگی پوست در سطحی قابل مقایسه با روش‌های جایگزین (امواج رادیویی یا کرایولیپولیز) امکان پذیر خواهد بود.تکنولوژی پیشرفته این دستگاه باعث دریافت جایزه های متعدد بین المللی توسط این دستگاه شده و این دستگاه را به بهترین دستگاه لاغری دنیا تبدیل کرد است.

سخن آخر

در این مقاله در خصوص روش‌های متداول لیفت بازو و درمان افتادگی پوست سخن گفتیم. اگرچه هنوز روش‌های جراحی جزو شناخته شده‌ترین روش‌های لیفتینگ و کانتور صورت و بدن به شمار می‌آیند، امروزه به تدریج این روش‌ها جای خود را به تکنولوژی‌های جدید و کم عارضه داده‌اند. از بین این متدهای جدید می‌توان به تکنیک مزوتراپی و همچنین استفاده از سیستم‌هایی چون هایفو، تری اکتیو، ترماژ و دستگاه اوندا Coolwavesاشاره کرد.

به کمک این روش‌ها می‌توانید با کمترین خطر و نگرانی از بابت دوران نقاهت و عوارض جراحی، پوستی جوان و شاداب را برای خود رقم بزنید. اگر می‌خواهید در خصوص این روش‌ها و گزینه‌های درمانی پیش روی خود برای کاربردهای مختلف مانند لیفت بازو بیشتر بدانید، توصیه ما به شما این است که حتماً به یکی از مراکز و کلینیک های لاغری تهران یا سطح کشور مراجعه نموده و از مشورت با متخصصان این مراکز برای تصمیم گیری در خصوص بهترین پلن درمانی و هزینه هر یک از این متدهای جوانسازی بهره جویید.