انتخاب برگه

چرا من به لیفت غیر جراحی نیاز دارم؟

ما هرروز پیر می شویم. چین و چروک ها، خطوط نازک، پوست شل و آویزان با افزایش سن ظاهر می شوند. بیشتر این موارد به خاطر از دست رفتن فرآیند کلاژن سازی در پوست است. لایه درمیس(dermis layer) در پوست ما تقریباً ۸۰ درصد از کلاژن نوع I است (بیشترین نوع کلاژن در بدن) و ۱۵ درصد  شامل کلاژن نوع III، فیبروبلاست ها، الاستین و هیالورونیک اسید می باشد.

در مجموع، آنها ترکیبات اصلی ماتریکس خارج سلولی پوست ما هستند و به آن ساختار، انعطاف و استحکام می دهند. از اواسط تا اواخر دهه ۲۰ سالگی ما، ظرفیت بازسازی خود بدن و تولید کلاژن کاهش می یابد. علیرغم تلاشهای زیاد، ما هر سال ۱-۲% از میزان کلاژن در پوست را از دست می دهیم. در حالیکه قبل از این، جراحی از قبیل یک جراحی لیفت صورت تنها گزینه درمانی برای چین و چروک و انعطاف پوست بود، در حال حاضر انواعی از گزینه های غیرجراحی و غیرتهاجمی در دسترس هستند.

امروزه، دستگاههای ترماژ و هایفو دو تا از بهترین نمونه های آنها هستند و در اینجا با جزئیات بیشتر در مورد آنها بحث خواهیم کرد.

ترماژ بهتر است یا هایفو

ترماژ یا هایفو؟ کدام دستگاه برای من مناسب تر است؟

با پیر شدن ما، معمولاً ۳ دسته استایل پیر شدن وجود دارد، با هر استایل رفتارهای مختلفی ایجاد می شود. در حالیکه تقریباً ما ترکیبی از ویژگی ها را داریم، این یک هدایت مفید برای توصیف نحوه مناسب بودن درمان های مختلف برای افراد مختلف است.

سه استایل پیر شدن عبارت اند از: سینکر-The Sinker (گود شدن)، ساگر-The Sagger (آویزان شدن) و رینکلر-The Wrinkler (چین و چروک).

سینکرها با کاهش حجم اطراف نواحی اصلی صورت از قبیل گونه ها، صورت و شقیقه مشخص می شوند. که باعث ظاهر فرورفته، خالی شده یا لاغر میشود. بین ترماژ و هایفو تراپی، ترماژ برای سینکرها مناسب تر است زیرا چربی ها را آب نمی کند و ظاهر لاغر را زیباتر می کند. همچنین سینکرها ممکن است مزایای بیشتری را در ترکیبی از درمان ها از قبیل  فیلرهای پوستی مثل تزریق ژل و تزریق چربی برای مقابله با کاهش حجم ببینند.

ساگرها اغلب از پوست و بافت شل شکایت می کنند. که علت اصلی آن کاهش کشسانی و کاهش کلاژن است. هایفوتراپی برای تحریک محکم کردن لایه SMAS به منظور دستیابی به اثر لیفتینگ عمیق تر مفید است؛ در حالیکه ذوب شدن مقداری از چربی و بافت اضافی در پایین صورت زمان را نیز باز می گرداند.

رینکلرها دارای پوست بسیار چروک هستند، که اغلب در اطراف چشم ها، ابروها و لب ها قرار دارند.برای دستیابی به نتیجه سریع برای این دسته از افراد بوتاکس مناسب خواهد بود، اما برای درمان طولانی مدت تر، ترماژ و یا هایفو تراپی می توانند استفاده شوند. یک فرد با چین و چروک های متعدد و خطوط نازک روی خطوط ابرو، اطراف چشم ها و صورت می تواند از ترماژ سود ببرد، در حالیکه فردی با چین و چروک و همچنین پوست آویزان می تواند بیشتر با هایفو سازگار باشد.

ترماژ و هایفو چگونه کار می کنند؟

هر دو سیستم ترماژ و هایفو از انرژی به منظور تحریک و بازسازی تولید کلاژن در لایه درمال پوست استفاده می کنند. با این حال، نوع انرژی استفاده شده متفاوت است:
ترماژ از انرژی بسامد رادیویی یا رادیو فرکانسی (RadioFrequency) استفاده می کند در حالیکه هایفو از انرژی اولتراسوند (UltraSound) استفاده می کند. انرژی حرارتی تولید شده از ترماژ و هایفو می تواند سطح پوست را به سمت لایه درمیس سوراخ کند تا تولید کلاژن را تحریک کند.

ترماژ

اولین دستگاه لیفت پوست بود که در آمریکا بحث شد که در سال ۲۰۰۲ توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تأیید شده است، ترماژ از تکنولوژی رادیو فرکانسی(RF) تک قطبی به منظور رساندن حرارت به عمق درمیس استفاده می کند. از تکنیکی به نام حرارت دهی وسیع برای سفت کردن پوست شل، رفع چین و چروک ها و تحریک فرآیند کلاژن سازی استفاده می کند.

پاسخ اولیه از انرژی رادیو فرکانسی انقباض فوری کلاژن است. این باعث اثر استحکامی می شود که به دنبال آن پاسخ ثانویه بهبود زخم ایجاد می شود که شامل بازسازی کلاژن و رسوب کلاژن جدید می شود.

این منجر به باقی ماندن اثر درمانی برای ماهها بعد از درمان اولیه می شود. حرارت دهی وسیع توسط رادیو فرکانس معمولاً زیر پوست پخش می شود. این باعث می شود که ترماژ در جوانسازی  کل صورت و استحکام آن موثر باشد. ترماژ به پوست از سطح به عمق حرارت می دهد (top-down)؛ این کمک می کند که مشکلات سطحی پوست از قبیل چروک های بسیار نازک زودرس، حفره های بزرگ، اسکارهای سطحی و حتی آکنه رفع شوند. ترماژ برای بهبود بافت و قوام پوست نیز مفید است.

فرق ترماژ با هایفو

هایفو

دستگاههای هایفوتراپی، از قبیل کلاسیس اولترافورمر و اولتراپی از اولتراسوند با شدت تمرکز بالا (HIFU) استفاده می کنند(همان تکنولوژی سونوگرافی) که با عنوان اولتراسوند میکرو متمرکز (MFU) نیز شناخته می شوند، و حرارت را به بافت های پوستی عمیق می رسانند (حرارت دهی از درون به بیرون، بر خلاف بالا به عمق برای ترماژ).

این به هایفو این امکان را می دهد که عمق های متعددی در زیر پوست را هدف قرار دهد، از ۱٫۵ mm، ۳ mm تا ۴mm. عمق ۴٫۵ mm به ساب درمیس و بافت های زیرجلدی می رسد و نسبت به عمقی ترماژ می رسد، عمیق تر است. بنابراین، هایفو می تواند بافت های عمیق را علاوه بر پوست محکم کند. در عمق ۴٫۵ mm، هایفو سیستم ماسکولوآپونوروتیک سطحی (SMAS) را هدف قرار می دهد که یک عضله نواری و نازک است که در ناحیه تحتانی صورت در حاشیه گردن گسترش می یابد.

همچنین SMAS همان عضله ای است که توسط جراحان پلاستیک هنگام انجام جراحی فیس لیفت مورد هدف قرار میگیرد! این سیستم های هایفو را در لیفتینگ بخش آویزان پایین صورت و بافت های گردنی بسیار مؤثر می کند.

به علت توانایی هایفو در رسیدن به عمق های بافت زیرجلدی زیر پوست و انرژی حرارتی جمع شده در چنین عمق هایی (تقریباً ۶۰-۷۰ درجه سلسیوس)، این اثر حرارتی-انعقادی کسب شده می تواند باعث کاهش حجم نواحی هدف انتخاب شده شود ( بخوانید: چربی ها را آب می کند!). این به ویژه در پایین صورت از قبیل فک تحتانی به این صورت است. به همین دلیل سیستم های هایفو یک انتخاب خوب برای افراد با بافت اضافی و نواحی آویزان هستند. در مقابل، افراد با چربی صورتی کم بیشتر از ترماژ سود می برند.

چند مدت ترماژ / هایفو طول می کشد؟

برای من، زیبایی ترماژ و هایفو این است که نتایج آنها ماندگارتر است، البته ماندگاری ترماژ نسبت به هایفو بیشتر است (بر خلاف فیلرها یا نخ ها که ممکن است از بین بروند) – این به علت این است که آنها مکانیسم های خود بدن برای تولید کلاژن را تحریک می کنند.

تولید کلاژن از طریق این دستگاهها طبیعی، ایمن (به هر حال آنها توسط سلول های فیبروبلاست خودمان تولید می شوند) و طولانی مدت است. قطعاً، ما به پیر شدن خود ادامه می دهیم و نهایتاً میزان کلاژن ما دوباره کاهش می یابد و علائم پیر شدن ظاهر می شوند. این معمولاً طی ۱۲-۱۸ ماه رخ می دهد و تکرار پروسه میتواند مفید باشد.

مطالعات علمی و آزمایشات بالینی برای ارزیابی مؤثر بودن هر دو درمان رادیو فرکانسی و هایفو برای استحکام پوست و لیفتینگ نشان میدهد که استحکام پوست و بافت برای ۳ ماه بعد از اتمام درمان ترماژ ادامه می یابد و بازسازی متعاقب آن و سازماندهی دوباره باندل های کلاژن و تشکیل کلاژن جدید طی ماهها بعد از درمان به دست می آید.

من در دسترس بودن و محبوبیت دستگاه هایی از قبیل ترماژ و هایفو برای ادامه رشد را انتظار دارم و این تکنولوژی جدید و روش های استحکام پوست به تغییر روش انجام پزشکی زیبایی ادامه می دهند. با وجود هیجان انگیز بودن، فراموش نکنیم که سبک زندگی سالم از قبیل رژیم غذایی غنی از آنتی اکسیدان ها، ورزش منظم، منع مصرف مواد مضر، کنترل استرس، خواب کافی و محافظت از UV (بله، به عنوان یک پزشک زیبایی شناس، من اغلب به بیماران غر می زنم که از ضدآفتاب استفاده کنند!) نیز قدم های روزانه کوچکی برای پیشگیری از پیری زودرس هستند.(دکتر جوانا چان)

فیلم مقایسه ترماژ و هایفو

نتیجه گیری- ترماژ بهتر است یا هایفو ؟

  • ترماژ یک نام تجاری میباشد که از تکنولوژی اولتراسوند استفاده میکند و در جهان فقط یک شرکت یعنی Solta Medical آمریکا آن را تولید میکند و چیزی به نام ترماژ کره ای یا ترماژ چینی وجود ندارد ولی هایفو یک تکنولوژی میباشد یعنی هم هایفو چینی وجود دارد هم هایفو آمریکایی هم کره ای.
  • ترماژ نسبت به هایفو بدون درد تر است.
  • ترماژ را فقط میتوان با دستگاه هایفو آمریکایی مقایسه کرد.
  • ترماژ توسط خیلی از سلبریتی های آمریکایی مثل جنیفر لوپز و جنیفر انیستون استفاده می شود.
  • هایفو تراپی ارزان تر است.
  • ماندگاری ترماژ بیشتر است.
  • هایفو در عمق بیشتری نفوذ میکند.
  • از ترماژ میتوان برای بلفاروپلاستی  و کار بر روی دور چشم نیز استفاده کرد.