انتخاب برگه

چگونه اسکار و جای زخم بعد از کاشت مو را از بین ببریم؟

صرف نظر از این موضوع که تا چه میزان کاشت مو انجام شده، قطعاً حالت اسکار و اثر زخم ناشی از این نوع جراحی، برای افراد ایجاد می‌شود. در واقع دو تکنیک اصلی به کار گرفته شده در کاشت مو یعنی FUT و FUE زخم‌های متفاوتی بر روی پوست سر ایجاد می‌کنند. قبلاً رفع این‌گونه اسکار و اثر زخم‌ها کار دشواری بود، اما امروزه به کمک انجام روش های متعددی می‌توان آن‌ها را از بین برد.

البته این موضوع به میزان توانمندی و مهارت جراح بستگی دارد که تا چه میزان آثار زخم بعد از جراحی باقی‌مانده باشد. درواقع آثار زخم‌های ایجاد شده بعد از جراحی با تکنیک FUT در مقایسه با تکنیک FUE به مراتب بزرگ‌تر بوده و به حالت نواری شکل و کاملاً مشهودند چراکه برش در قسمت بانک مو انجام شده است؛ اما زخم‌های حاصل از جراحی با تکنیک FUE کوچک‌تر بوده و درعین‌حال چندان مشهود نیستند. بااین‌حال بسیاری افراد مایلند هیچ‌گونه آثار زخمی بر روی سر خود نداشته باشند که نشان دهنده عمل کاشت موهایشان باشد؛ بنابراین در این مقاله تصمیم داریم فهرستی از برخی روش‌های رفع اسکار و اثر زخم ناشی از جراحی کاشت مو را عنوان کنیم.

از بین بردن اسکار کاشت مو

انواع اسکار و زخم‌های ناشی از جراحی کاشت مو

در تکنیک FUT فقط یک زخم بزرگ ایجاد می‌شود چراکه جراح، قسمت بانک مو را برش داده که حاوی فولیکول‌های مو است. درعین‌حال این تکنیک با FUE متفاوت است، چراکه در تکنیک FUE، فولیکول‌ها به‌صورت جداگانه بیرون کشیده می‌شوند؛ بنابراین آثار زخم‌های کوچک و سفیدرنگ دایره‌ای شکلی، در واحد برداشت فولیکول‌های مو، به‌جای می‌ماند و درواقع هر زخم در محل برداشت فولیکول مو، ایجاد شده است. اگرچه باید گفت زخم‌های ناشی از جراحی کاشت مو با تکنیک FUE چندان مشهود نیستند، بااین‌حال بسیاری افراد نسبت به وجود این زخم‌ها حساسند و مایلند که آثارشان کاملاً از بین برود.

در ذیل به برخی روش‌های درمانی موجود در خصوص رفع آثار زخم‌های ناشی از جراحی کاشت مو اشاره می‌کنیم

 روش‌های رفع آثار زخم ناشی از جراحی کاشت مو

اگرچه ترجیحاً بهتر است جراح کاشت مو، به میزانی باتجربه و ماهر باشد که حالت زخم چندانی در حین انجام عمل جراحی ایجاد نشود، اما به‌هرحال بروز حالت زخم در این نوع جراحی قطعاً وجود خواهد داشت. در ادامه به روش‌های کاهش آثار این زخم‌ها اشاره خواهیم کرد:

استفاده از کانسیلر موقتی

یک نوع روش با تأثیر موقتی برای پنهان کردن آثار زخم ناشی از کاشت مو استفاده از کانسیلرهاست که دو نوع از برندهای این محصول DermMatch و Nanogen هستند. این محصولات کمک می‌کنند که مو در ظاهر پرپشت‌تر شده و زخم‌های روی سر، مشخص نباشند. اگرچه این روش، ساده و درعین‌حال ارزان است، اما اثر آن کاملاً موقتی است.

میکروپیگمنتیشن سر

میکروپیگمنتیشن یکی از بهترین روش‌های درمانی در خصوص پنهان کردن آثار زخم سر است. میکروپیگمنتیشن سر، درواقع عمل القای جوهر پیگمنت به سر (لایه فوقانی درمیس است) این روش تقریباً نیمه موقت بوده و تا بیش از سه سال ماندگاری اثر دارد.

FUE در بافت زخم

این روش رفع زخم به‌طور خاص در خصوص زخم‌هایی است که با تکنیک کاشت FUT ایجادشده‌اند. در این روش فولیکول‌های مو با تکنیک FUE به داخل زخم‌هایی که در اثر کاشت با تکنیک FUT ایجاد شده، انتقال می‌یابند. اگر چه میزان اثربخشی این روش به ضخامت زخم ایجاد شده، بستگی دارد.

بررسی مجدد زخم ایجاد شده در حین جراحی

روش دیگر در رفع زخم‌های ایجاد شده ناشی از کاشت مو، بازنگری و بررسی مجدد این زخم‌های جراحی است. در این روش، بافت زخم به صورت جراحی برداشته می‌شود و بخیه زده می‌شود. البته این روش بیشتر در خصوص زخم‌های ایجاد شده با تکنیک کاشت مو FUT به کار می‌رود که به مراتب وضعیت بدتری دارند.

رفع جای زخم کاشت مو با لیزر

 رفع اسکار و زخم با لیزر

بیمارانی که اقدام به کاشت مو می‌کنند، ترجیح می­دهند به کمک لیزر زخم‌های ناشی از جراحی کاشت موی خود را از بین ببرند. در این روش، به کمک لیزر قسمت آسیب دیده پوست مورد هدف قرار می‌گیرد و از مقدار وضوح آثار زخم کاسته می‌شود.

لیزر آمریکایی فرکسل و لیزرco2 فرکشنال دو تا از بهترین لیزرهای موجود در دنیا می باشند که متخصصان زیبایی از آن برای از بین بردن جای زخم بعد از کاشت مو استفاده می کنند.

نتیجه‌گیری

اگر شما هم اقدام به جراحی کاشت مو داشته‌اید و مایلید که اکنون آثار زخم ایجاد شده بعد از کاشت مو از بین بروند، می‌توانید به یکی از روش‌های فوق عمل کنید؛ اما بهتر است قبل از هرگونه اقدامی، با یک جراح ماهر و متخصص کاشت مو، مشاوره کرده باشید.

شما می‌توانید با تماس با کلینیک کاشت مو در تهران با کارشناسان و متخصصان کلینیک رویای آبی مشاوره داشته باشید. در این مرکز روش‌های مختلفی برای رفع زخم‌های ناشی از کاشت مو به شما پیشنهاد می‌شود. همچنین جلسه اول مشاوره برای بیماران ما رایگان خواهد بود. از طریق شماره های موجود در پایین صفحه یا تماس با شماره 54862-021 در خصوص تعیین وقت اقدام فرمایید.