انتخاب برگه

واژینوپلاستی یا جراحی تنگ کردن واژن با هدف از بین بردن بافت های شل واژن انجام می شود که معمولاً پس از زایمان یا روند طبیعی پیری رخ می دهد. جراحی سفت کردن واژن می تواند به از بین بردن شل شدن واژن و بهبود حساسیت در حین رابطه جنسی کمک کند.

واژینوپلاستی چیست

واژینوپلاستی چیست؟

واژینوپلاستی یک عمل جراحی است که با هدف تنگ کردن واژن و به دلایل مختلفی از جمله اصلاح ناهنجاری های مادرزادی، تروما یا جراحت و درمان سرطان انجام شود.

چه کسانی کاندیدهای مناسب برای جراحی تنگ کردن واژن هستند؟

 • به طور کلی، کاندیدهای مناسب برای این واژینوپلاستی، زنانی هستند که از سلامت خوبی برخوردارند و انتظارات واقع بینانه در مورد روند و نتایج آن دارند.
 • زنانی که یائسگی را تجربه کرده و به دنبال بهبود کیفیت زندگی جنسی خود هستند.
 • زنانی که زایمان سختی را تجربه کرده اند دیگر تمایلی به باردار شدن ندارند و بین 30 تا 60 سال دارند. با این حال، این عمل به طور کلی برای همه زنان بالای 18 سال بی خطر است.

در واژینوپلاستی چه اتفاقی می افتد؟

واژینوپلاستی کانال واژن را سفت می کند، عمق و عرض آن را افزایش می دهد، لابیاها (لب های در دو طرف واژن) را شکل می دهد و حساسیت این ناحیه را بهبود می بخشد. در  واژینوپلاستی طول واژن با برداشتن مقداری از چربی و پوست ناحیه تناسلی و در عین حال حفظ عضلات حمایت کننده افزایش می یابد. با استفاده از انواع تکنیک‌ها، از جمله تغییر شکل لابیا، کوچک‌تر یا بزرگ‌تر کردن آن‌ها بسته به آنچه شما ترجیح می‌دهید، ظاهر ناحیه تناسلی هم بهبود می یابد.

آیا برای واژینوپلاستی از بیهوشی استفاده می شود؟

به طور معمول، از بی حسی موضعی برای ناحیه اطراف واژن استفاده می شود که موجب خواب آلودگی فرد نمی شود. البته در شرایطی که از داروی خاصی استفاده میکنید یا از نظر سلامت جسمی در وضعیت خاصی هستید، ممکن است پزشک از بیهوشی عمومی استفاده کند.

شما همچنین می توانید از ترکیبی از بیهوشی موضعی و عمومی استفاده کنید که پزشکان آن را “عمومی با آرامبخش” می نامند. این نوع روش زمانی مناسب است که تغییرات و ترمیم های گسترده جراحی در ناحیه واژن مورد نیاز باشد و به بیماران کمک میکند که در هنگام بیدار شدن پس از جراحی درد کمتری را تجربه کنند.

مزایای واژینوپلاستی چیست؟

در واژینوپلاستی از پوست و بافت سایر قسمت های بدن برای بهبود ظاهر ناحیه تناسلی استفاده می شود. همین رویکرد، باعث افزایش اعتماد به نفس زنان و میزان رضایت آنها از زندگی جنسیشان شود.

با توجه به اینکه در واژینوپلاستی، افتادگی واژن و شل شدن آن تا حد زیادی درمان می شود، زنان از رابطه جنسی خود احساس رضایت بیشتری را تجربه خواهند کرد.

چطور برای واژینوپلاستی آماده شویم؟

قبل از آنکه برای جراحی اقدام کنید، نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • از انجام عمل واژینوپلاستی چه انتظاری دارید و چرا این روش را انتخاب کرده اید
 • با پزشک خود در مورد سابقه پزشکی خود صحبت کنید
 • پزشک را در جریان شرایط فعلی و داروهایی که مصرف می کنید به طور کامل قرار دهید
 • بعد از بررسی نتایج آزمایش ها و معاینات، جراح تشخیص می دهد که آیا شما کاندید مناسبی برای جراحی تنگ کردن واژن هستید یا خیر.
 • در این صورت، توصیه می کند قبل از عمل از برخی از داروهای خاص مانند آسپرین استفاده نکنید و میزان استعمال سیگار را تا حد ممکن کاهش دهید.

عکس قبل و بعد عمل واژینوپلاستی

واژینوپلاستی چگونه انجام می شود؟

همانطور که پیش از این گفته شد، متناسب با شرایط مراجعه کننده و میزان انتظارت او از درمان، میتوان از انواع مختلفی از بیهوشی برای انجام این عمل استفاده کرد.

با توجه به اینکه خطر عفونت و خونریزی بعد از جراحی وجود دارد، معمولا به افراد توصیه می شود که تا 6 هفته بعد از جراحی از انجام فعالیت های شدید که خطر زیادی دارند، خودداری کنند.

در عمل واژینوپلاستی که حدود 2 ساعت به طور می انجامد، ابتدا، جراح برشی درست بالای جایی که مقعد شما به پایان می رسد و واژن شروع می شود (به نام برش پرینه) ایجاد می کند که معمولاً بعد از آن نیاز به بخیه دارد. علاوه بر این، یک برش در داخل واژن ایجاد می شود. در طول جراحی، پوست اضافی از اطراف لابیا مینور و ماژورا جدا می شود و سپس پیوند بافت نرم یا تزریق چربی در صورت نیاز به این نواحی انجام می شود که می‌تواند به ایجاد ظاهری طبیعی‌تر و حفظ انعطاف‌پذیری کمک کند.

دوره بهبودی پس از واژینوپلاستی چگونه است؟

روند بهبودی پس از جراحی واژینوپلاستی بسته به نوع جراحی که انجام داده اید متفاوت است.

به طور کلی انتظار داشته باشید که یک شب پس از جراحی در بیمارستان بمانید و حدود شش هفته از کار خود (بیشتر در صورت نیاز) مرخصی بگیرید.

همچنین باید تا شش هفته پس از جراحی از هرگونه فعالیت شدید یا فعالیت بدنی اجتناب کنید.

قبل از انجام کارهایی مانند شنا، ورزش در باشگاه یا ماساژ، صبر کنید تا پزشک به شما اجازه دهد.

ممکن است در دوران نقاهت پس از واژینوپلاستی در ناحیه تحت درمان احساس ناراحتی کنید. علائم رایج عبارتند از درد در ناحیه واژن و درد لگن که با نشستن روی بالش بین پاها تسکین می یابد.

علاوه بر این، برخی از بیماران در این مدت احساس بی‌حسی در اندام تناسلی خود را اعلام می‌کنند که با گذشت زمان کاهش می‌یابد اما می‌تواند تا سه ماه پس از جراحی ادامه داشته باشد.

خطرات احتمالی واژینوپلاستی چیست؟

خوشبختانه واژینوپلاستی به عنوان یک روش درمان شل شدن واژن، یک روش کم خطر است؛ اما به هر حال مانند هر عمل دیگری، ممکن است که عوارض خاصی به همراه داشته باشد:

 • عفونت
 • خون ریزی
 • تغییرات در احساس
 • درد
 • جای زخم دائمی

توجه داشته باشید که مراجعه به یک جراح متخصص و باتجربه میتواند احتمال رخداد این عوارض را تا حد زیادی کم کند.

آیا جراحی واژینوپلاستی دردناک است؟

با توجه به اینکه اکثر مراجعه کنندگان این عمل را تحت بیهوشی کامل انجام می دهند، در حین جراحی فرد هیچ احساس دردی را تجربه نخواهد کرد. با این حال، پس از انجام عمل، احساس درد و ناراحتی عمومی خواهید داشت که با داروها کنترل می شود و معمولاً ظرف چند روز از بین می رود.

هزینه واژینوپلاستی چقدر است؟

هزینه واژینوپلاستی در ایران از کلینیک به کلینیک، شهری به شهر دیگر و جراح به جراح دیگر متفاوت است. هزینه ای که برای این جراحی پرداخت می کنید، شامل تمام هزینه های مربوط به جراحی مانند بیهوشی، جراح و غیره می شود.

آیا باید قبل از انجام واژینوپلاستی مصرف هورمون ها را متوقف کنم؟

معمولا توصیه می شود که از 3 هفته قبل از جراحی، مصرف هورمون ها را قطع کنید. پس از آن، جراح شما بر اساس سابقه پزشکی و نوع واژینوپلاستی انجام شده، به شما می گوید چه زمانی مصرف آن ها بی خطر است. اگر تستوسترون مصرف می کنید، قطع دارو ممکن است اثرات آن را بر بدن شما کاهش دهد. مهم است که این موضوع را با جراح خود در میان بگذارید تا مطمئن شوند هیچ تأثیر منفی بر نتایج جراحی شما نخواهد داشت.

آیا قبل از انجام واژینوپلاستی باید موهای زائد ناحیه تناسلی را بردارم؟

حتما قبل از انجام جراحی واژینوپلاستی باید از طریق اپیلاسیون یا لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی را حذف کنید. نوع حذف مو به ترجیح بیمار و توصیه پزشک بستگی دارد. حذف موهای زائد باید چهار بار قبل از جراحی انجام شود تا بهترین نتیجه حاصل شود. توجه داشته باشید که در روش لیزر موهای زائد، احتمالا حساسیت پذیری پوست بعد از هر بار افزایش پیدا میکند. در نتیجه بهتر است که در این مورد با پزشک صحبت کرده یا بلافاصله بعد از لیزر برای جراحی اقدام نکنید.

ولووپلاستی یا واژینوپلاستی؟ کدام بهتر است؟

اگر به دنبال یک روش تهاجمی تر هستید که نه تنها واژن شما را تنگ کند، بلکه ظاهر آن را هم بهبود ببخشد، واژینوپلاستی انتخاب مناسبی برای شماست. اما اگر نمی‌خواهید تحت چنین عمل گسترده‌ای قرار بگیرید یا صرفاً به دنبال بهبودهای جزئی در اندازه و تنگی واژن خود هستید، ولووپلاستی ممکن است گزینه بهتری باشد. این روش صرفاً شامل تنگ کردن و بلند کردن دیواره های واژن بدون تأثیر بر بافت اطراف (مانند لابیا) است.

فرق واژینوپلاستی و لابیاپلاستی

لابیاپلاستی یا واژینوپلاستی ؟ کدام یک برای من بهتر است؟

لطفا توجه داشته باشید که  برخلاف تصور بسیاری از افراد، لابیاپلاستی و واژینوپلاستی هریک با اهداف خاصی انجام می شوند. جراحی لابیاپلاستی می تواند زیبایی و عملکرد دستگاه تناسلی خارجی را با کاهش اندازه لابیاهای بزرگ شده بهبود بخشد. در حالی که واژینوپلاستی برای تنگ کردن واژن انجام می شود که مشکلات متعددی مانند عدم حساسیت در حین مقاربت، بی اختیاری ادرار، افتادگی واژن و سنگینی لگن را برطرف می کند. بهترین راه برای تعیین مناسب ترین روش، مشاوره حضوری با متخصص و جراح با تجربه در این زمینه است.

جایگزین های واژینوپلاستی چیست؟

اگر به دنبال روشی برای جوانسازی واژن و بهبود ظاهر واژن خود هستید، میتوانید به روش های دیگر به جز واژینوپلاستی فکر کنید. همانطور که پیش از این گفته شد، ولووپلاستی یکی از همین روش ها است که می تواند برای سفت کردن دهانه واژن و کاهش اندازه آن استفاده شود. ولووپلاستی همچنین می تواند به عنوان جایگزینی برای لابیاپلاستی انجام شود که شامل کوچک کردن لب های داخلی فرج (لابیا مینور) یا لب های خارجی (لبیا ماژور) است. در این روش‌ها، ممکن است بافت اضافی برداشته شود، پس از آن از بخیه‌ها برای بستن برش‌های ایجاد شده در طول جراحی استفاده می‌شود.

در نهایت، گزینه دیگر جراحی کاهش لابیا است که شامل برداشتن پوست اضافی از هر دو طرف یا هر دو طرف لابیاها می شود تا کوچکتر از قبل به نظر برسند.

چه چیزی باعث شل شدن واژن می شود؟

علل شل شدن واژن می تواند متفاوت باشد و این وضعیت اغلب بعد از یائسگی، زایمان و تغییرات هورمونی رخ میدهد. با این حال، بسیاری از عوامل دیگر نیز می توانند بر تنگی واژن شما تأثیر بگذارند. مانند:

 • استرس
 • افزایش سن
 • داروهایی که برای فشار خون بالا یا افسردگی تجویز می شوند
 • ژنتیک (کلاژن در میزان تنگی واژن تاثیرگذار است، زیرا با مرور زمان این پروتئین از بین میرود و باعث شل شدن واژن می شود.)

زایمان چه تاثیری بر واژن دارد؟

بافت‌های نرم واژن اغلب در حین زایمان کشیده می‌شوند و پس از زایمان واژینال به حالت سفتی طبیعی خود باز نمی‌گردند که احتمالاً در زنان بالای 35 سال شایع‌تر است. این موضوع می تواند باعث کاهش لذت جنسی، بی اختیاری ادرار، افتادگی اندام لگن یا درد و ناراحتی در زنان شود.

آیا سزارین از شلی واژن جلوگیری می کند؟

اغلب به اشتباه تصور می شود که انتخاب سزارین ممکن است به جلوگیری از شلی واژن بعد از زایمان کمک کند. اما اینطور نیست و اگر رحم به واژن فشار بیاورد، باز هم ممکن است که شل شدن واژن اتفاق بیفتد. علاوه بر این، تغییرات هورمونی هم میتواند بر عضلات واژن تاثیر بگذارند. در اواخر بارداری، برخی از رباط‌های لگن تحت تأثیر پروژسترون شل می‌شوند و این ممکن است به ایجاد افتادگی واژن کمک کند.

آیا واژینوپلاستی میتواند منجر به سفت شدن بیش از حد شود؟

وقتی در طول زمان به طور مکرر رابطه جنسی داشته باشیم، خاصیت ارتجاعی عضلات کف لگن به مرور زمان از بین می رود. این موضوع می تواند منجر به مشکلاتی مانند بی اختیاری و افتادگی اندام لگنی شود. بنابراین، اگر بعد از جراحی بیش از حد احساس سفتی در ناحیه تناسلی خود میکنید، نگران نباشید!