انتخاب برگه

بلفاروپلاستی پلک بالا نوعی جراحی چشم است که برای لیفت کردن و برداشتن پوست اضافی و سایر بافت‌ها به دلیل مشکلات بینایی یا زیبایی استفاده می‌شود.

عکس جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا

بلفاروپلاستی پلک بالا چیست؟

در حالی که برخی از اشکال بلفاروپلاستی ممکن است ناحیه زیر چشم را درمان کنند، بلفاروپلاستی فوقانی فقط پلک بالایی را هدف می‌گیرد.

جراحی بهترین گزینه برای همه نیست، اما بلفاروپلاستی ممکن است به درمان مشکلات پلک فوقانی کمک کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد این روش، از جمله خطرات احتمالی و مراقبت‌های ریکاوری، ادامه مطلب را بخوانید.

هدف از بلفاروپلاستی پلک بالا چیست؟

بلفاروپلاستی پلک بالا به درمان افتادگی بافت‌ها در امتداد ناحیه پلک کمک می‌کند. ممکن است این جراحی را به دلایل زیبایی یا احساس سنگینی ناشی از پلک‌های خود انجام دهید.

این جراحی همچنین ممکن است فلج پلک را درمان کند، وضعیتی که در آن پلک‌ها به دلیل وزن اضافی پوست و فشار چربی برآمده که می‌توانند بینایی شما را مختل کنند، افتادگی دارند. همچنین اگر به ورم پوستی ناشی از کشیدگی مداوم پوست مبتلا هستید، این روش می‌تواند برایتان مفید باشد.

نحوه انجام عمل بلفاروپلاستی پلک بالا

نحوه انجام عمل بلفاروپلاستی پلک بالا

متخصص می‌تواند بلفاروپلاستی پلک بالا را در یک بیمارستان یا مرکز سرپایی معتبر انجام دهد.

قبل از عمل

جراح معاینه کامل انجام می‌دهد و اندازه گیری‌های متعددی را برای دستیابی به بهترین نتایج انجام می‌دهد. عکس‌ها برای ثبت ظاهر شما قبل و بعد از عمل گرفته می‌شود.

قبل از جراحی پلک، پزشک از شما می‌خواهد که از سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و مصرف داروها و مکمل‌های رقیق کننده خون خودداری کنید. اگر از بیهوشی عمومی استفاده می‌کنید، از شما خواسته می‌شود شب قبل از عمل ناشتا باشید. همچنین روش رفتن به خانه بعد از عمل را مشخص کنید.

در طول عمل

ابتدا جراح بی حس کننده موضعی را به پلک شما تزریق می‌کند. بی حس می‌شود تا در حین عمل احساس درد یا ناراحتی نکنید. در برخی موارد ممکن است از بیهوشی عمومی استفاده شود.

در طی بلفاروپلاستی پلک بالا، جراح برش‌هایی را در امتداد چین پلک ایجاد می‌کند تا بتواند پوست اضافی را کنده و بافت‌های چربی برآمده را بردارد. هر گونه پوست افتاده قبل از اینکه جراح شکل پلک را تغییر دهد و برش را ببندد برداشته می‌شود. ممکن است برای بستن برش نیاز به بخیه باشد.

عمل بلفاروپلاستی پلک بالا چقدر طول می‌کشد؟

در کل، انجام بلفاروپلاستی فوقانی ممکن است تا 2 ساعت طول بکشد. این بازه زمانی شامل زمان قبل و بعد از عمل نمی‌شود، اگرچه احتمالاً در همان روز جراحی به خانه می‌روید.

بعد از عمل

پس از جراحی پلک، پزشک ممکن است شما را در اتاق ریکاوری قرار دهد تا مطمئن شود به اندازه کافی خوب هستید تا به خانه بروید. قبل از ترخیص، با شما در مورد استفاده از کمپرس سرد یا پماد بر روی چشم صحبت می‌کنند و در صورت نیاز برای شما داروهای مسکن تجویز خواهند کرد.

ریکاوری بلفاروپلاستی پلک بالا

بخیه‌های برش پوست پلک بالایی (در صورت وجود) معمولاً 5 روز پس از جراحی برداشته می‌شود. به طور کلی، ممکن است 10 تا 14 روز طول بکشد تا بتوانید کار و سایر فعالیت‌ها را از سر بگیرید و پلک‌های شما تا چند ماه به طور کامل بهبود نیابند.

در طول دوره نقاهت، پزشک توصیه می‌کند که از هر گونه فعالیتی که ممکن است باعث کشیدگی پلک و اختلال در بهبودی پلک شود، خودداری کنید. از جمله اجتناب از آرایش تا 3 هفته بعد.

در دراز مدت، جراح محافظت در برابر آفتاب مانند استفاده از عینک آفتابی و کلاه را توصیه می‌کند تا به شما در حفظ نتایج جراحی کمک کند. همچنین، ممکن است پس از جراحی از عینک استفاده کنید، اما لازم است برای چند هفته از عینک زدن خودداری کنید.

خطرات و عوارض احتمالی بلفاروپلاستی پلک بالا

قبل از انتخاب جراحی پلک، مهم است که تمام عوارض و خطرات احتمالی را با جراح در میان بگذارید.

عفونت

مانند همه انواع جراحی‌های تهاجمی شامل برش، بلفاروپلاستی فوقانی خطر عفونت را به همراه دارد. اگر درد شدید، التهاب و ترشح از محل زخم را تجربه کردید، با پزشک تماس بگیرید.

جای زخم بلفاروپلاستی پلک بالا

اگر برش‌ها به درستی بسته نشوند یا اگر بعد از جراحی مشکلی در بهبودی داشته باشید، ممکن است زخم بر روی پلک ایجاد شود.

ورم بعد از بلفاروپلاستی فوقانی

درد، ورم و کبودی از عوارض جانبی موقت جراحی زیبایی هستند. با این حال، اگر درد شدید و ورم بیش از 2 هفته طول بکشد، باید با پزشک تماس بگیرید.

خونریزی در حفره چشم یک عارضه جانبی نادر است که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

آیا بلفاروپلاستی پلک بالا شکل چشم را تغییر می‌دهد؟

در حالی که بلفاروپلاستی پلک بالا شکل چشم را تغییر نمی‌دهد، خطر ظاهر ناهموار چشم وجود دارد که معمولاً به دلیل برداشتن بیش از حد بافت چربی یا پوست ایجاد می‌شود. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است برای رفع خطا به جراحی ترمیمی نیاز داشته باشید.

آیا جراحی پلک باعث تغییر بینایی می‌شود؟

جراحی پلک ممکن است باعث تغییرات موقتی در بینایی شما و همچنین مشکل در بستن چشم شود. در برخی موارد، بلفاروپلاستی می‌تواند منجر به مشکلات بینایی دائمی شود. به ندرت، جراحی می‌تواند باعث نابینایی شود، بنابراین در صورت مشاهده کاهش دید پس از ترخیص، مهم است که بلافاصله با جراح تماس بگیرید.

کاندیدای بلفاروپلاستی پلک بالا

ممکن است کاندیدای ایده آل برای بلفاروپلاستی پلک بالا باشید اگر:

  • نگرانی‌های زیبایی یا مشکلات بینایی تحت تأثیر افتادگی پلک‌ها دارید
  • غیر سیگاری هستید
  • بیماری چشمی جدی ندارید
  • هیچ بیماری مزمنی که ممکن است روند بهبودی را مختل کند، ندارید
  • به طور کلی سالم در نظر گرفته می‌شوند
  • انتظارات واقع بینانه در مورد نتیجه دارید

بلفاروپلاستی پلک بالا در مقابل لیفت ابرو و سایر درمان‌های جایگزین

اگر می‌خواهید فقط ناحیه پلک را درمان کنید، یک جراح زیبایی ممکن است بلفاروپلاستی پلک بالا را نسبت به روش‌های تهاجمی‌تر مانند لیفت صورت توصیه کند.

با این حال، بسته به آنچه که انجام می‌دهند، ممکن است روش‌های دیگری را نیز در نظر بگیرید که ممکن است ناحیه پلک را درمان کنند:

  • لیفت ابرو: اگر می‌خواهید ابروهای افتاده را درمان کنید، ممکن است همراه با جراحی پلک توصیه شود.
  • فیلرهای پوستی: اگر پوست اضافی زیادی برای برداشتن بالای پلک ندارید، ممکن است متخصص پوست تزریق ژل را برای رفع نگرانی‌های مربوط به خطوط ریز و چین و چروک توصیه کند. این روش موقتی است و باید تکرار شود.
  • تزریق بوتاکس: وقتی برای اهداف زیبایی استفاده می‌شود، تزریق بوتاکس می‌تواند خطوط ریز و چین و چروک را با شل کردن عضلات زیرین کاهش دهد. این روش موقتی است و باید تکرار شود.

عکس قبل و بعد جراحی بلفارو پلک بالا با لیزر

هزینه بلفاروپلاستی پلک بالا چقدر است؟

هزینه متوسط بلفاروپلاستی 4120 دلار(در آمریکا) است که شامل سایر هزینه‌ها نمی‌شود. هزینه‌های بیهوشی و بیمارستان و همچنین هزینه‌های مازاد مربوط به آزمایش‌ها و نسخه‌های پزشکی که ممکن است پس از جراحی به آن نیاز داشته باشید، باید جداگانه پرداخت شود. برای دریافت هزینه این عمل در کلینیک رویای آبی لطفا با شماره 54862-021 تماس بگیرید.

در بیشتر موارد، روش‌هایی مانند بلفاروپلاستی پلک بالا تحت پوشش بیمه پزشکی نیستند. این امر به ویژه در مواردی که شما تصمیم به انجام این جراحی فقط برای اهداف زیبایی دارید بیشتر است.

اگر برای رفع مشکلاتی که بینایی شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد، جراحی پلک انجام می‌دهید، ممکن است استثنایی وجود داشته باشد. پزشک برای ثبت دقیق هرگونه ناتوانی باید آزمایش‌های دیگری را انجام دهد. هر گونه پوشش بیمه‌ای احتمالی به طرح بیمه شما بستگی دارد، بنابراین می‌توانید در این مورد با ارائه دهنده بیمه خود صحبت کنید.

اگر بیمه بلفاروپلاستی پلک بالا را پوشش نمی‌دهد، می‌توانید با مطب جراح در مورد روش‌های دیگری که بتوانید این عمل را انجام دهید صحبت کنید. برخی از پزشکان تحفیف هایی را ارائه می‌دهند.

اگر قصد انجام بلفاروپلاستی فوقانی را دارید با چه کسی تماس بگیرید

بلفاروپلاستی فوقانی معمولاً توسط یک متخصص چشم، جراح زیبایی، جراح پلاستیک یا جراح پوست انجام می‌شود. این نوع از متخصصان مراقبت‌های بهداشتی در تکنیک‌های بازسازی و زیبایی که ممکن است در نواحی مختلف بدن اعمال شوند، تخصص دارند.

به عنوان یک قاعده کلی، اگر می‌خواهید جراحی پلک را فقط برای اهداف زیبایی شناسی انجام دهید، باید با یک چشم پزشک یا جراح زیبایی که در روش‌های انتخابی متخصص است صحبت کنید. جراح پلاستیک یا پوست ممکن است در روش‌های انتخابی و همچنین تکنیک‌های بازسازی برای بهبود مشکلات بینایی کمک کند.

برای یافتن جراح مناسب برای نیازهای خود، لیستی از یک شرکت بیمه بخواهید یا از پزشک مراقبت‌های اولیه راهنمایی بگیرید.

خلاصه

اگر به دنبال درمان افتادگی پلک برای اهداف زیبایی یا کمک به بهبود بینایی خود هستید، ممکن است بلفاروپلاستی پلک بالا را برای بلند کردن پلک و برداشتن بافت اضافی در نظر بگیرید.

قبل از انتخاب برای انجام این جراحی، لازم است به خاطر داشته باشید که این یک روش تهاجمی است که خطر عوارض جانبی هم دارد. در مورد این نگرانی‌ها و هر سؤال دیگری با یک جراح دارای مجوز هیئت مدیره صحبت کنید.