انتخاب برگه

لبخند لثه ای یا گامی اسمایل چیست+بهترین راه درمان

لبخند لثه ای یا گامی اسمایل، عارضه ای است که بر اساس آمار در زنان دو برابر بیشتر از مردان دیده می شود. لبخند لثه ای به حالتی گفته می شود که هنگام خندیدن، لثه فرد بیش از حد معمول مشخص می شود. درواقع هنگامی که فرد لبخند می زند، به جای آنکه تمرکز روی لب و دندان باشد، روی لثه های او خواهد بود. بوتاکس گامی اسمایل، یکی از روشهای رفع این مشکل و بهبود حالت لبخند زدن است. اگر در رابطه با درمان لبخند لثه ای به دنبال اطلاعات بیشتری هستید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

لبخند لثه ای یا گامی اسمایل چیست

لبخند لثه ای چیست؟

گامی اسمایل یا لبخند لثه ای، اصطلاحی است که برای نمایش بیش از اندازه لثه هنگام لبخند زدن و خندیدن مورد استفاده قرار میگیرد. در یک وضعیت طبیعی و معمول، هنگام لبخندن زدن، لب بالایی کمی بالاتر از  دندان ها قرار میگیرد. اما در شرایط گامی اسمایل، لب بالایی حداقل 4 میلی متر بالاتر از لثه قرار گرفته و باعث دیده شدن بیش از اندازه لثه ها می شود.

چه چیزی باعث ایجاد لبخند لثه ای می شود؟

دلایل زیادی برای لبخند لثه ای وجود دارد؛ از عوامل ژنتیکی تا نحوه مراقبت از دندان ها، همگی در ایجاد گامی اسمایل نقش دارند. علل شایع عبارت‌اند از:

 • عضله بیش فعال که موجب بالا رفتن بیش از اندازه لب بالایی می شود.
 • نازک بودن لب بالایی که موجب دیده شدن بیش از اندازه لثه ها می شود.
 • عوامل ژنتیکی که میتواند موجب بیش فعالی عضله یا نازکی لب شود.
 • ساختار استخوان بندی فک و دهان
 • مشکلات دندان یا اندازه آنها
 • بیش از حد بزرگ بودن لثه ها

آیا بوتاکس برای درمان گامی اسمایل موثر است؟

بوتاکس، یکی از روش های درمانی-زیبایی شناخته شده ای است که برای درمان موارد مختلفی از رفع چین و چروک تا درمان لبخند لثه ای، مورد استفاده قرار میگیرد. بوتاکس گامی اسمایل، در مواردی که علت این عارضه، بیش فعالی ماهیچه های لب بالایی باشد، با نتایج بسیار خوبی همراه است.

علت اثرگذاری بوتاکس گامی اسمایل، به نحوه عملکرد این روش درمانی دارد.  همانطور که احتمالا میدانید، بوتاکس به عنوان شل کننده عضلات عمل می کند. بنابراین، هنگامی که به عضله مورد نظر تزریق می شود، پاسخ عضلات نسبت به سیگنال های عصبی و ارسالی از مغز را ضعیف می کند تا بیش فعال نباشد. یک تزریق کوچک بوتاکس در دو طرف سوراخ بینی و خطوط بینی به دهان به تضعیف پاسخ عضلات به سیگنال های عصبی کمک می کند.

به طور معمول، نتیجه درمان لبخند لثه ای با بوتاکس، 5 الی 7 روز بعد از تزریق مشخص می شود. بوتاکس گامی اسمایل به دلیل کوتاه بودن دوره درمان، کم تهاجمی بودن، رضایت از نتایج و مدت زمان ماندگاری آنها، اولین انتخاب بسیاری برای درمان لبخند لثه‌ای است.

نقاط تزریق بوتاکس برای اصلاح لبخند لثه ای

بوتاکس برای اصلاح لبخند لثه ای چگونه انجام می شود؟

با توجه به اینکه بوتاکس یک روش کم تهاجمی است، این درمان در مطب و با استفاده از بی حسی موضعی به صورت سرپایی انجام می شود. پزشک برای کاهش احساس درد و سوزش هنگام تزریق بوتاکس از یک کرم بی حس کننده استفاده می کند. پس از تأثیر کرم بی‌حس‌کننده، انژکتور معمولاً دو تا پنج واحد بوتاکس در هر طرف تزریق می‌کند تا به طور موقت عضله levator labii superioris alaeque nasi (LLSAN) را فلج کند و لب بالایی را پایین بیاورد. عضله LLSAN وظیفه بالا بردن لب بالایی را بر عهده دارد که با تزریق بوتاکس برای مدتی قادر به انجام این کار نخواهد بود.

معمولا حدود 10 دقیقه برای تزریق بوتاکس گامی اسمایل زمان نیاز است. اگر لب های کوچکی دارید، میتوانید این درمان را با بوتاکس لب ترکیب کنید تا هم از شر گامی اسمایل راحت شوید و هم لب های زیباتری داشته باشید.

قبل و بعد تزریق بوتاکس برای لبخند لثه ای

مراقبت های بعد از بوتاکس گامی اسمایل

همانطور که گفته شد، بوتاکس گامی اسمایل یک روش کم تهاجمی است که در مطب پزشک و به صورت سرپایی انجام می شود. در نتیجه شما بعد از تزریق بوتاکس میتوانید بدون وقفه و بلافاصله، فعالیت های روزانه و عادی خود را از سر بگیرید. با این حال برای کسب نتیجه بهتر و مطمئن، طی 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس گامی اسمایل، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • از لمس ناحیه تحت درمان خودداری کنید.
 • از انجام فعالیت های ورزشی سنگین خودداری کنید.
 • هنگام خواب صورت خود را روی بالشت فرو نکنید.

فواید بوتاکس لبخند لثه ای چیست؟

فواید بوتاکس گامی اسمایل عبارت‌اند از:

 • لبخند طبیعی
 • نتایجی با ظاهر طبیعی
 • روشی کم تهاجمی
 • بدون نیاز به دوره ریکاوری
 • مقرون به صرفه

راههای اصلاح لبخند لثه ای

نتیجه بوتاکس گامی اسمایل چگونه خواهد بود؟

اثرات بوتاکس برای درمان لبخند لثه ای معمولاً در عرض یک هفته ظاهر می شود و بسته به شرایط فرد تا چند ماه طول باقی میماند. خانم ها معمولاً برای رفع لبخند لثه ای به ۲ تا ۵ واحد بوتاکس در هر طرف نیاز دارند. اما مردان با توجه به اینکه عضلات قوی تری دارند، احتمالا به واحدهای بیشتری از بوتاکس نیاز خواهند داشت. تشخیص این موضوع، به عهده پزشک متخصص است. برای اینکه از نتیجه درمان در طولانی مدت رضایت کامل داشته باشید، باید حداقل دو بار در سال، تزریق بوتاکس را تکرار کنید.

درمان لبخند لثه ای: بوتاکس بهتر است یا عمل جراحی؟

برای درمان گامی اسمایل، علاوه بر بوتاکس میتوانید از جراحی که معمولاً شامل برداشتن بافت اضافی لثه از طریق ترکیبی از برش، تغییر شکل و لیزر درمانی برای ایجاد تعادل و تقویت لبخند شما می‌شود هم استفاده کنید. بسته به نوع جراحی که برای شما مناسب است، این روش ممکن است شامل بیهوشی عمومی و دوره نقاهت بلند مدتی باشد. بوتاکس کم تهاجمی ترین و سریعترین روش برای درمان لبخند لثه ای است.