انتخاب برگه

زگیل تناسلی چیست؟

یکی از رایج ترین بیماری هایی که بر اثر مقاربت جنسی به وجود می آید، ویروس پاپیلوم انسانی یا زگیل تناسلی است. زگیل تناسلی بر اثر ویروسی به نام ویروس HPV به وجود می آید. زگیل تناسلی به دو نوع کم خطر و پرخطر تقسیم می شود.

ویروس HPV از نوع کم خطر مشکل ساز نیست و به راحتی می توان آن را درمان کرد؛ اما زگیل تناسلی پرخطر بسیار مشکل ساز است؛ زیرا موجب ایجاد سلول های غیر طبیعی روی دهانه رحم می شوند که اگر درمان نشوند منجر به سرطان دهانه رحم می شوند. اگر می خواهید با انواع زگیل تناسلی بیشتر آشنا شوید، این نوشته را تا انتها مطالعه کنید.

زگیل تناسلی چیست

ویروس HPV چیست؟

بیش از 150 نوع از ویروس HPV  وجود دارد که هر کدام با شماره خاصی که به آن تیپ گفته می شود مشخص می شوند. به ویروس HPV، پاپیلوم  یا زگیل نیز گفته می شود. زگیل ها، نوعی تومور غیر سرطانی هستند. برخی از ویروس های HPV باعث سرطانهای مختلف مانند سرطان دهانه رحم، سرطان دهانه واژن، سرطان واژن، سرطان آلت مردان، سرطان ناحیه دهانه، سرطان حنجره، سرطان مقعد و… می شود.

باید بدانید که ویروس HPV در بدن ما جذب سلولهای خاصی می شوند و تنها قادر هستند روی آنها زنده بمانند که به آن سلولها، سلول های اپیتلیال اسکواموس گفته می شود.این سلول ها روی سطح پوست در نواحی مرطوب بدن مانند:واژن، دهانه واژن، دهانه رحم، مقعد، پوست ختنه گاه، مجرای پیشاب درون آلت مردان، مخاط داخل بینی، دهان، گلو، نای و نایچه، ناحیه داخلی چشم یافت می شود.

انواع زگیل تناسلی

ویروس HPV به دو نوع پوستی و تناسلی دسته بندی می شود. در ادامه با ویژگی های زگیل پوستی و زگیل تناسلی آشنا خواهید شد.

 • زگیل پوستی: بیشتر زگیلها از نوع زگیل پوستی هستند. زگیل های پوستی روی پوست بازو، سینه، دستها و پاها ظاهر می شوند. زگیل های پوستی با زگیل های تناسلی فرق دارند و معمولا خطرناک نیستند.
 • زگیل تناسلی: زگیل تناسلی در نواحی مرطوب بدن رشد می کند. دلیل نامگذاری زگیل تناسلی این است که ناحیه تناسلی و اطراف مقعد را تحت تاثیر قرار می دهد. زگیل تناسلی را روی پوست و بخش هایی از بدن که سطح مخاطی ندارند مشاهده نمی کنید. زگیل های تناسلی همیشه بد نیست؛ بلکه به دو دسته کم خطر و پر خطر دسته بندی می شود.

زگیل تناسلی کم خطر چه ویژگی هایی دارند؟

زگیل تناسلی کم خطر، نوعی از ویروس HPV است که باعث تغییرات سلولی سرطانی نمی شوند و فقط زگیل ایجاد می کنند. اگر ویروس زگیل تناسلی کم خطر روی ناحیه تناسلی و مقعد رشد کند، در این قسمتها زگیل به وجود می آورد. هم زنان و هم مردان مستعد زگیل تناسلی کم خطر هستند. البته خانمها باید بیشتر حواسشان را جمع کنند؛ زیرا این زگیل ها ممکن است در جاهایی که قابل دیدن نیستند، مانند دهانه رحم و واژن نیز ظاهر شوند. این زگیل ها موجب تغییرات اندکی در قسمت دهانه رحم می شوند. این زگیل ها بیشتر در قسمت خارجی دستگاه تناسلی ایجاد می شوند و کمتر در قسمت داخلی ایجاد می شوند. زگیل تناسلی کم خطر باعث ایجاد سرطان نخواهد شد.
12 نوع از ویروس زگیل تناسلی کم خطر وجود دارد که نوع 6 و 11 این ویروس از دیگر انواع فعال تر هستند و باعث به وجود آمدن زگیل تناسلی در اکثر افراد می شوند.

زگیل تناسلی پر خطر چه ویژگی هایی دارند؟

زگیل تناسلی پر خطر، نوعی از ویروس زگیل تناسلی است که موجب سرطان می شود. ویروس زگیل تناسلی پر خطر می تواند باعث سرطانهایی مانند سرطان دهانه رحم، سرطان واژن و سرطان دهانه واژن در زنان شود. اگر این ویروس در بدن مردان رشد کند، موجب سرطان آلت تناسلی در مردان می شود. علاوه بر اینها، این ویروس مرموز در ایجاد سرطان های دهان، زبان، لوزه، حنجره و مقعد نیز نقش دارد. این زگیل ها بیشتر به نواحی داخلی دستگاه تناسلی نفوذ می کنند. زگیل تناسلی پر خطر نیز 12 نوع یا تیپ دارد که حدود 70 درصد موارد گزارش شده بیماری سرطان دهانه رحم توسط تیپ های 16 و 18 رخ می دهد و در 95 درصد سرطان های مقعد و اکثر سرطان های دهانی و واژن ویروس تیپ 16 نقش پر رنگی دارد.
همه چیز در مورد عمل لابیاپلاستی

آیا زگیل تناسلی واکسن دارد؟

برای پیشگیری از ابتلا به دو تیپ زگیل تناسلی پر خطر با تیپ های 16 و 18 و دو تیپ زگیل تناسلی کم خطر با تیپ های 6 و 11  می توان واکسن گارداسیل را تزریق کرد. این واکسن برای دختران و پسران 9 تا 30 ساله قابل استفاده است.

چگونه می توان از زگیل تناسلی پیشگیری کرد؟

با کمک روشهای زیر می توان از زگیل تناسلی جلوگیری کرد:

 • آگاهی دادن به افراد و آموزش نکات بهداشتی در هنگام برقراری رابطه جنسی
 • پرهیز از روابط جنسی پر خطر
 • تزریق واکسن گارداسیل
 • استفاده از لباس های زیر مناسب مانند لباس های پنبه ای و نپوشیدن لباس های زیر پلاستیکی

راههای مبتلا شدن به زگیل تناسلی

اگر فردی با پوست ناحیه تناسلی فرد آلوده تماس پوستی داشته باشد، زگیل تناسلی از بدن فرد آلوده به بدن او منتقل می شود و همین موضوع منجر به ایجاد زگیل تناسلی می شود. به همین دلیل است که باید در رابطه دهانی، واژینال یا مقعدی با این افراد احتیاط کرد. حتی اگر رابطه جنسی کامل برقرار نکنید هم ممکن است به زگیل تناسلی مبتلا شوید؛ زیرا فقط در صورت تماس پوستی با ناحیه تناسلی فرد آلوده، این ویروس به بدن شما منتقل می شود. اگر رابطه جنسی داشته باشید، احتمال دارد که ویروس زگیل تناسلی به شما منتقل شود.

چه افرادی بیشتر در معرض ابتلا به زگیل تناسلی هستند؟

 • جوانانی که فعالیت های جنسی بالایی در دوران جوانی دارند.
 • کسانی که به سایر عفونت های جنسی مبتلا هستند.
 • اشخاصی که شریک های جنسی متعدد دارند.
 • افرادی که درباره سابقه جنسی شریک جنسی خود اطلاعی ندارند.
 • اشخاصی که رابطه جنسی محافظت شده ندارند.

در چه مواردی به ویروس زگیل تناسلی مبتلا نخواهید شد؟

اگر شریک جنسی شما مبتلا به ویروس زگیل تناسلی است، در موارد زیر مطمئن باشید که به زگیل تناسلی مبتلا نخواهید شد:

 • اگر از لیوان مشترکی آب بخورید.
 • لباس و شلوار همدیگر را بپوشید.
 • با او به استخر بروید و در آبی که او شنا کرده است خود را شستشو دهید.
 • غذایتان را با او شریک شوید.
 • او را بغل کنید یا به او دست بدهید.

هم چنین انتقال ویروس HPV ، از مادر به نوزاد تازه متولد شده نادر است؛ ولی احتمال این اتفاق وجود دارد. گاهی اوقات این ویروس باعث ایجاد زگیل هایی در حنجره و لوله های تنفسی نوزاد مانند نای و نایچه می شود و مشکلات زیادی به وجود می آورد؛ به همین دلیل است که اگر مادر به زگیل تناسلی مبتلا باشد، زایمان به صورت سزارین انجام می شود تا کودک با ناحیه تناسلی مادر تماس نداشته باشد.

انواع زگیل تناسلی

نشانه های زگیل تناسلی را بشناسید!

از آن جایی که این ویروس بسیار مرموز و خطرناک است، باید حواستان را جمع کنید تا به این بیماری ناخوشایند مبتلا نشوید. ابتلا به ویروس زگیل تناسلی معمولا نشانه ای ندارد؛ اما اگر زگیل تناسلی روی پوست شما به وجود بیاید، شاهد نشانه های آن خواهید بود. عواقب ابتلا به ویروس زگیل تناسلی را هفته ها یا ماه ها بعد از انتقال ویروس مشاهده خواهید کرد.

برآمدگی های کوچک یا مجموعه ای از برآمدگی در ناحیه تناسلی از جمله نشانه های این زگیل ها هستند. برآمدگی های ناشی از ویروس زگیل تناسلی ممکن است کوچک یا بزرگ، تخت یا مانند گل کلم باشد. اگر زگیل های تناسلی درمان نشود، تعداد آنها بیشتر شده و اندازه شان نیز بزرگتر خواهد شد.

چگونه در منزل به وجود زگیل تناسلی خود پی ببریم؟

گفتیم که زگیل تناسلی نشانه های خاصی ندارد؛ اما با گسترش این بیماری، شاهد نشانه های آن خواهید بود. برای خانمها این نشانه ها در واژن، دیواره های واژن، سرویکس رحم و ناحیه بین واژن و مقعد مشاهده می شود. برای آقایان این نشانه ها روی آلت تناسلی و نوک آن، در اطراف آلت تناسلی و روی مقعد ظهور می کند. با وجود این علائم، احتمال دارد که به زگیل تناسلی مبتلا شده باشید:

 • خارش و ناراحتی در ناحیه تناسلی
 • خونریزی داشتن به هنگام برقراری رابطه جنسی
 • به وجود آمدن توده کوچک به رنگ پوست در ناحیه تناسلی
 • وجود چندین زگیل نزدیک به هم که شکلی مانند گل کلم

باید توجه کنید که زگیل تناسلی بر اثر داشتن رابطه جنسی دهانی نیز در دهان و گلوی افراد ایجاد می شود و بسیار مشکل ساز است!

عوارض داشتن زگیل تناسلی چیست؟

این زگیل ها می توانند بی خطر باشند، اما در مواردی باعث ایجاد مشکلات جدی می شوند، از جمله:

 • به وجود آمدن مشکلات در زمان بارداری: زگیل های تناسلی در دوران بارداری باعث مشکلاتی مانند اختلال در دفع ادرار می شوند. به علاوه وجود این زگیل ها، توانایی واژن در باز شدن هنگام زایمان طبیعی را کاهش می دهد. در بعضی از مواقع، این زگیل ها در هنگام زایمان به گلوی نوزاد منتقل می شود و مشکلات جدی را برای نوزاد به وجود می آورد.
 • به وجود آمدن سرطان: سرطان واژن، سرطان سرویکس رحم، سرطان سوراخ مقعد و سرطان نوک آلت تناسلی مردان از جمله سرطان هایی هستند که بر اثر وجود ویروس زگیل تناسلی ایجاد می شوند.

چگونه می توان زگیل تناسلی را تشخیص داد؟

برای تشخیص ویروس زگیل تناسلی از روشهای زیر استفاده کنید:

 • آزمایش پاپ اسمیر: آزمایش پاپ اسمیر در زنان انجام می شود. در این آزمایش از نواحی دستگاه تناسلی نمونه برداری می شود. علاوه بر این باید آزمایش اچ پی وی تایپ نیز انجام شود.
 • کولپوسکوپی و بیوپسی: این روش فقط برای خانمها قابل انجام است. برای این کار، پزشک با استفاده از روش کولپوسکوپی و با نمونه گیری قسمت کوچکی از بافت دهانه رحم، نمونه را در زیر میکروسکوپ بررسی می کند.
 • معاینه بالینی: برای معاینه بالینی می توان به متخصص مراجعه کرد تا نواحی دستگاه تناسلی را مشاهده کند و علائم بیماری را تشخیص دهد. به دنبال مرکزی مطمئن برای انجام کولپوسکوپی در تهران هستید؟ اگر مشکوک به ابتلا به ویروس زگیل تناسلی یا زگیل مقعدی هستید، می توانید برای درمان زگیل های پوستی خود یا انجام آزمایشات اولیه، به کلینیک رویای آبی مراجعه کنید.

میزان خطای آزمایش پاپ اسمیر و کولپوسکوپی چقدر است؟

خطای آزمایش پاپ اسمیر، حدود 40 درصد است؛ به همین دلیل خانمها باید هر سال این آزمایش را انجام دهند. به جای آزمایش پاپ اسمیر، خانمها می توانند کولپوسکوپی را انجام دهند که دقت آن بیش از 99 درصد است. اگر جواب آزمایش ابتلا به ویروس زگیل تناسلی مثبت بود، بهتر است 6 ماه بعد دوباره آزمایش بدهید.

چقدر احتمال دارد که فرد دوباره به زگیل تناسلی مبتلا شود؟

همانطور که گفتیم ویروس HPV انواع متفاوتی دارد. در صورتی که فرد به یک نوع از این ویروس مبتلا شده باشد و بعد از مدتی این ویروس از بدنش خارج شده باشد، انواع زیاد دیگری از ویروس زگیل تناسلی وجود دارد که ممکن است به آنها مبتلا شود. به علاوه ممکن است دوباره به همان نوع قبلی زگیل تناسلی مبتلا شود که البته احتمالش زیاد نیست.

در کلینیک رویای آبی، یکی از مدرن ترین دستگاههای کولپوسکوپ روز دنیا وجود دارد که آماده ارائه خدمات کولپوسکوپی به خانمهای محترم است. شما می توانید با کمک این دستگاه ها معاینه شوید و از سلامتی ناحیه تناسلی خود مطمئن شوید.لطفا جهت دریافت اطلاعات بیشتر و تعیین وقت قبلی با شماره 88883339-021 تماس بگیرید.

درمان زگیل تناسلی با کرایوتراپی

برای درمان زگیل تناسلی چه روشهایی وجود دارد؟

در صورتی که زگیل تناسلی پرخطر باشد و متخصص تشخیص دهد که به درمان نیاز دارد، از روشهای زیر برای درمان استفاده می شود:

 • تجویز دارو برای فرد مبتلا: متخصص مربوطه، چندین پمادها و کرم های موضعی برای رفع زگیل تجویز می کند. یکی از این داروها، پودوفیلین است. این پمادها و کرم ها باید در ناحیه پوست مالیده شود.
 • جراحی زگیل: یکی از روشهای موثر برای درمان زگیل است. اگر زگیل با دارو درمان نشده باشد و بزرگ باشد، درمان به صورت جراحی انجام خواهد شد. الکتروکاتری، لیزر درمانی، کرایوتراپی، برش زگیل از جمله روش های جراحی برای درمان زگیل هستند.
 •  برش زگیل: با تشخیص پزشک، ابتدا بی حسی موضعی انجام می شود؛ سپس زگیل با وسایل مخصوص جراحی برش داده خواهد شد.
 • الکتروکاتری: یکی از روشهای درمان زگیل تناسلی، الکتروکاتری است. در این جراحی، زگیل ها با برق سوزانده می شوند و از بین می روند.
 • کرایوتراپی: کرایوتراپی به سرما درمانی یا فریز کردن نیز معروف است. کرایوتراپی یکی از بهترین روشهای درمان زگیل تناسلی است. در این روش، زگیل ها با نیتروژن مایع منجمد می شود.
 •  لیزر درمانی: اگر درمان بعضی زگیل ها سخت باشد، برای درمان زگیل های گسترده از لیزر استفاده می شود. در این روش از لیزر مونالیزا برای درمان زگیل استفاده می شود. لیزر درمانی نیز مانند روش کرایوتراپی یکی از روشهای عالی برای از بین بردن زگیل های تناسلی است. عوارض جانبی لیزر درمانی بسیار کم است و خطرناک نیست.

روشن سازی واژن با لیزر

تشخیص و آزمایش HPV در مردان (زگیل تناسلی در مردان)

هم اکنور هیچ گونه آزمایش HPV برای آقایان و دیگر نقاط بدن (شامل دهان یا حلق) بجز دهانه ی رحم زنان که مورد تائید سازمان غذا و دارو آمریکا FDA باشد، وجود ندارد. سازمان غذا و دارو آمریکا FDA فقط آزمایش HPV برای دهانه ی رحم را تائید کرده است، زیرا دهانه رحمی تنها جایی می باشد که مثبت شدن نتیجه ی آزمایش HPV و رشد سلول های غیر طبیعی می تواند با  اقدام سریع و کولپوسکوپی درمان شود.
اگرچه ممکن است در مطالعات تحقیقاتی از آزمایش HPV برای یافتن ویروس HPV در مردان و دیگر نقاط بدن استفاده شود، اما روشی برای درمان این ویروس بعد از یافتن آن وجود ندارد. همچنین، دقت آزمایش HPV در مردان و دیگر نقاط بدن تحت تاثیر محل نمونه برداری و روش نمونه برداری قرار می گیرد.

مشاوره رایگان در مورد زگیل تناسلی

چنانچه به زگیل تناسلی یا زگیل مقعدی مبتلا شده اید، نگران نباشید؛ زیرا می توانید برای درمان زگیل های پوستی خود یا انجام آزمایشات مربوطه به کلینیک رویای آبی مراجعه کنید. مطمئن باشید که ما در کنار شما هستیم و مشکل شما را با دانش و تخصص خود درمان خواهیم کرد. به ما اعتماد کنید و برای درمان یا انجام آزمایش های تشخیص زگیل تناسلی به کلینیک رویای آبی بیایید.