انتخاب برگه

احتمالا زمانی که موهایتان را سشوار می‌کشید به این موضوع فکر کرده‌اید که آیا سشوار برای موهای من مضر است؟ خشک کردن مداوم موها با سشوار برای موها ضرر دارد، اما خوب این ضرر در صورتی که به درستی از سشوار استفاده کنید به حداقل می‌رسد. جالب است بدانید که داده‌های علمی نشان می‌دهند خشک کردن موها با هوا و به‌صورت طبیعی می‌تواند ضرر بیشتری نسبت به خشک کردن موها با سشوار داشته باشد.

شما باید استفاده صحیح از سشوار را بدانید و سپس از آن استفاده کنید. در این صورت آسیب کمتری به موهای شما می‌رسد. برای اطلاع از اینکه سشوار چه آسیب‌هایی به موی شما می‌رساند و چگونه می‌توانید از این آسیب‌ها در امان باشید، در ادامه ما را در کلینیک رویای آبی همراهی کنید.

عوارض سشوار مو

چرا سشوار برای مو ضرر دارد؟

استفاده مداوم از سشوار برای موهای شما ضرر دارد. کاری که در سالن‌های آرایشی برای کراتین کردن مو می‌کنند هم واقعا مضر است، زیرا مو در معرض حرارت بالای سشوار و اتوی مو قرار می‌گیرد. از عوارض کراتین برای مو همین ریزش مو به دلیل سشوار کشیدن زیاد است.

سشوار یک فن و یک سیستم گرمایشی دارد که وقتی آن را روشن می‌کنید باد گرم و یا داغی را به بیرون می‌دهد. وقتی موهایتان را سشوار می‌کشید، این باد گرم آب داخل ساقه مو را تبخیر می‌کند و باعث خشکی موها می‌شود. همین موضوع برای مو ضرر دارد و مشکلات دیگری را برای آن به وجود می‌آورد.

مزایا و معایب سشوار کشیدن مو

سشوار برای مو هم مزیت دارد و هم عوارض، اما اگر از ان به درستی استفاده نکنید و در مصرف آن زیاده روی کنید، به موهای شما آسیب می‌رساند. افرادی که عجله دارند و یا در مناطقی با آب و هوای مرطوب زندگی می‌کنند، می‌توانند خیلی راحت با سشوار موهای خود را بدون آسیب خشک کنند. در جدول زیر به سایر مزایا و معایب سشوار برای مو می‌پردازیم:

مزایای سشوار معایب سشوار
خشک شدن موها در سریع‌ترین زمان ممکن آسیب حرارتی به مو
حالت دادن به موها وز شدن موها
افزایش حجم موها بعد از خشک شدن خشکی موها
شکنندگی موها
از بین بردن چربی مفید سر

 

همان‌طور که می‌بینید، عوارض سشوار کشیدن برای مو بیشتر از فواید آن است؛ بنابراین اگر عجله ندارید و موهای شما آسیب دیده هستند، بهتر است از حوله برای خشک کردن موها استفاده کنید.

عوارض سشوار کشیدن مو

عوارض سشوار برای موها

استفاده از سشوار به‌صورت مستقیم باعث ریزش مو نمی‌شود، اما آسیب‌هایی که به مو وارد می‌کند در نهایت منجر به ریزش مو خواهند شد.

متن انگلیسی

»The high temperature and force of the air can potentially cause damage to the hair shaft, particularly if used incorrectly or excessively.«

ترجمه فارسی:

«دمای بالا و نیروی باد زیاد سشوار به‌صورت مداوم باعث آسیب به ساقه مو می‌شوند که در نهایت ریزش مو و موخوره را به دنبال دارد.»

منبع:

لینک

در ادامه به عوارض سشوار برای مو اشاره می‌کنیم و توضیح می‌دهیم که این وسیله چگونه باعث بروز هر کدام از این مشکلات می‌شود.

 • آسیب مو
 • تحریک پوست سر
 • ضعیف شدن تارهای مو
 • از دست دادن خاصیت ارتجاعی مو

آسیب مو

گرمای بیش از حد سشوار در نتیجه استفاده طولانی مدت و پشت سرهم به کوتیکول‌های مو آسیب می‌رساند و منجر به وز شدن مو، موخوره و از دست رفتن شادابی و درخشش مو می‌شود.

تحریک پوست سر

گرما و فشار باد سشوار ممکن است پوست سر را تحریک کند. تحریک پوست سر هم باعث قرمزی، خارش و التهاب آن می‌شود.

ضعیف شدن تارهای مو

وقتی به‌صورت مداوم از سشوار استفاده می‌کنید، تارهای مو ضعیف و شکننده می‌شوند. این موضوع به دلیل خشک شدن بیش از حد ساقه مو است.

از دست دادن خاصیت ارتجاعی مو

گرمای سشوار عوارض دیگری هم دارد و باعث می‌شود تا موها خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهند. همین موضوع باز هم شکنندگی تارهای مو را به دنبال دارد.

سشوار چگونه باعث ریزش مو می‌شود؟

یکی از عوارض شایع که بعد از استفاده مکرر از سشوار ایجاد می‌شود، ریزش مو است. همان‌طور که گفتیم این اتفاق مستقیما نمی‌افتد، بلکه در ادامه مشکلات زیر رخ می‌دهد:

 • گرمای بیش از حد
 • خشک شدن پوست سر
 • خشک شدن بیش از حد مو
 • تضعیف فولیکول‌های مو

گرمای بیش از حد سشوار

گرمای بیش از حد سشوار دلیل بسیاری از مشکلات مو است. این گرما در نهایت ممکن است باعث ریزش مو در برخی نقاط سر شود.

خشک شدن پوست سر

گرما و فشار باد سشوار باعث خشکی پوست سر و شوره و پوسته پوسته شدن می‌شود. خارش هم یکی دیگر از عوارض خشکی پوست سر است. همین شوره و پوسته‌ها باعث ریزش مو می‌شوند.

خشک شدن بیش از حد مو

سشوار آب داخل ساقه های مو را خشک می‌کند و همین موضوع باعث ریزش مو می‌شود.

تضعیف فولیکول‌های مو

یکی دیگر از مشکلاتی که گرمای سشوار برای موها ایجاد می‌کند، ضعیف کردن فولیکول‌های مو است. وقتی فولیکول‌ها ضعیف شوند، توانایی خود برای تولید و رشد مو را از دست می‌دهند و همین موضوع باعث نازک شدن تارهای مو و ریزش آنها می‌شود.

خشک کردن مو با سشوار بهتر است یا هوای طبیعی؟

شاید فکر کنید که خشک شدن موها به صورت طبیعی و در معرض هوا بهتر از خشک شدن موها با سشوار است، اما تحقیقات این طرز تفکر را رد کرده‌اند.

متن انگلیسی:

» Circling back to the 2011 study on hair damage from blow-drying, one surprising result stood out: air-drying damaged the CMC in the hair fibers while blow-drying did not.«

ترجمه فارسی:

«مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۱ انجام شده نشان می‌دهد که خشک شدن موها به‌صورت طبیعی به الیاف مو آسیب می‌زند، در حالی که سشوار به الیاف مو کاری ندارد.»

منبع:

لینک

دلیل این موضوع این است که خشک شدن موها به‌صورت طبیعی حدود دو ساعت طول می‌کشد. در این مدت موها آب زیادی را جذب می‌کنند و متورم می‌شوند که باعث آسیب دیدن موها و به اصطلاح گندیده شدن آنها خواهد شد.

چگونه از عوارض سشوار جلوگیری کنیم؟

همان‌طور که تا اینجا توضیح دادیم، استفاده از سشوار به‌صورت اشتباه عوارض متعددی برای موها دارد. اگر می‌خواهید از سشوار استفاده کنید، باید این وسیله را در فاصله حداقل ۱۵ سانتی متری از مو نگهدارید. در ادامه روش‌های کاهش عوارض سشوار را برای شما آورده‌ایم:

 • استفاده از محافظ حرارتی قبل از سشوار
 • خشک کردن موها با حوله
 • تنظیم دما و سرعت جریان باد سشوار
 • رعایت فاصله سشوار با مو
 • استفاده از سری سشوار

استفاده از محافظ حرارتی قبل از سشوار

سرم‌ها و یا اسپری‌های محافظ حرارتی مو در بازار موجود هستند و می‌توانید آنها را خریداری کنید. قبل از سشوار و یا اتو کشیدن مو از این محصولات محافظ حرارتی استفاده کنید تا آسیب موها را کاهش دهید.

خشک کردن موها با حوله

قبل از اینکه سشوار کشیدن را شروع کنید، آب اضافی موها را به کمک حوله نرم بگیرید. به این ترتیب زمان خشک شدن موها با سشوار کاهش پیدا می‌کند و موها کمتر آسیب می‌بینند.

تنظیم دما و سرعت جریان باد سشوار

سشوارها معمولا درجه تنظیم دما و شدت باد دارند. بهتر است سشوار را روی سرعت و دمای کم قرار دهید و در صورت نیاز به تدریج بر دما و سرعت آن اضافه کنید. دما را هیچوقت روی حداکثر قرار ندهید، زیرا باعث آسیب به مو، سوختن مو و سوختن پوست سر می‌شود.

رعایت فاصله سشوار با مو

سشوار را در فاصله حداقل ۱۵ سانتی متری از موها نگهدارید و سپس کار خود را آغاز کنید. بهتر است در طول انجام این کار سشوار را حرکت دهید و آن را روی یک قسمت از سر ثابت نگه ندارید. در این صورت باد و حرارت به‌صورت یکنواخت در همه جای سر پخش می‌شود.

استفاده از سری سشوار

از سری سشوار استفاده کنید. این سری در قسمت جلویی باریک می‌شود و همین موضوع سبب کاهش سرعت باد شده و آسیب به مو را کاهش می‌دهد؛ پس هیچوقت سری سشوار را از آن جدا نکنید.

کلام آخر

عوارض سشوار شامل آسیب به پوست سر و ریزش مو غیرقابل اجتناب هستند و در صورت استفاده مکرر از سشوار ممکن است با آنها مواجه شوید. اگر به خاطر سشوار کشیدن زیاد دچار ریزش موی شدید شده‌اید، می‌توانید با ما در بهترین کلینیک کاشت مو یعنی کلینیک رویای آبی تماس بگیرید و از مشاوران ما راهنمایی بگیرید.

سوالات متداول

آیا سشوار کشیدن برای مو ضرر دارد؟

بله، اگر به صورت مکرر و از فاصله نزدیک موهای خود را سشوار کنید، ممکن است دچار عوارض شوید.

سشوار چه عوارضی برای مو دارد؟

التهاب پوست سر، خشکی مو، موخوره و ریزش مو از عوارض سشوار هستند.

خشک کردن طبیعی موها بهتر است یا استفاده از سشوار؟

اگر برای مدت زیادی موهای شما خیس بمانند دچار تورم و ریزش می‌شوند. بهتر است موهای خود را با فاصله و حرارت کم سشوار بکشید.