انتخاب برگه

لیزر فرکسل چیست و چه کاربردی دارد – راه تشخیص دستگاه اصل

ترمیم سطح پوست با لیزر آمریکایی Fraxel یا فرکسل(فراکسل) درمان بی نظیری بوده که می تواند به طور موثری بافت انواع مختلف پوست با هر رنگی را تغییر دهد.
روش ترمیم پوست با لیزر فرکسل از تکنولوژی شکست لیزر استفاده می کند که توسط سازمان غذا و دارو ( FDA) تایید شده و به برگردندان پوست به حالت طبیعی خود کمک می کند و در نهایت پوستی جوان تر، نرم تر، و شاداب تر بهمراه بافت بهتر، منافذ کوچک تر به دست خواهد آمد که فاقد هر گونه نقاط ناخواسته ی قهوه ای رنگ، جای آکنه، جای زخم جراحی خواهد بود و همچنین چین و چروک و خطوط را کاهش می دهد.

لیزر فرکسل چیست؟

به زبان ساده، ترمیم پوست با لیزر فرکسل به پوست شما کمک می کند تا پوست جدیدی ساخته و آن را جایگزین نواحی آسیب دیده یا نواحی مورد نظر کند و در نهایت پوستی طبیعی و جوان حاصل شود که به جوان شدن ظاهر شما کمک می کند.
ترمیم پوست با لیزر فرکسل بی خطر بوده و درمانی غیر تهاجمی است که بدون هیچ گونه خطر و عارضه ی جانبی و یا نیاز به استراحت طولانی مدت بعد از انجام درمان به جوان سازی پوست شما کمک خواهد کرد.
لطفا توجه داشته باشید که نتایج درمان در افراد مختلف متفاوت خواهد بود.

لیزر Fracel جدیدترین لیزر جوانسازی پوست

لیزر فراکسل چه چیزهایی را درمان می کند؟

استفاده از لیزر فرکسل توسط سازمان غذا و دارو (FDA) برای درمان بسیاری از مشکلات پوستی تایید شده است که در زیر به برخی از آن ها اشاره شده است:

 • جای آکنه
 • جای زخم: زخم های جراحی، تصادف، و غیره
 • تغییرات پوستی بوجود آمده به خاطر چاقی و لاغری
 • منافذ باز و بزرگ پوست
 • چین و چروک
 • لکه های ایجاد شده بر روی پوست به دلیل افزایش سن و یا آفتاب سوختگی
 • تغییر رنگ پوست و پیگمنتاسیون ناهمگن
 • خطوط دور چشم
 • بافت های پوستی نامنظم
 • ضایعات ایجاد شده قبل از سرطان (Actinic Ketatoses)

دستگاه لیزر فرکسل برای مشکلات با طیف های خفیف، متوسط و یا شدید گرفته تا پیشگیری و مراقبت و نگهداری از پوست مورد استفاده قرار می گیرد. نتایج نهایی این نوع درمان داشتن پوستی نرم تر، شاداب تر، جوان تر با بافتی بهبود یافته و اندازه ی منفذ متناسب بوده که چین و چروک و خطوط نیز کاهش یافته اند.

لیزر فرکسل صورت توسط دکتر سحر بهرامی

مزایای درمان با لیزر فرکسل چیست؟

 • داشتن پوستی نرم ترو شاداب تر
 • بافت پوست بهتر
 • چین و چروک کمتر دور چشم
 • بهتر شدن ظاهر جای آکنه و جای زخم عمل جراحی

 فرکسل چگونه عمل می کند؟

تکنولوژی مربوط به لیزر فرکسل همانند نتایجی که در پی دارد انقلاب بزرگی در زمینه ی مراقبت های پوستی است. بر خلاف دیگر لیزر درمانی ها، بازسازی پوست با لیزر فرکسل می تواند به طور دقیق هزاران نواحی میکروسکوپیک در پوست را با استفاده از نور نقطه ای لیزر که به زیر سطح پوست نفوذ می کند با خلاص شدن از شر سلول های پوستی آسیب دیده و پیر درمان کند و بدین ترتیب پوست آسیب دیده در نهایت با پوستی سالم، شفاف، و شاداب جایگزین می شوند.

از نظر طراحی، بازسازی پوست با لیزر فرکسل می تواند 5 الی 50 درصد سطح پوست را هدف قرار داده و 50 الی 95 درصد باقی مانده به ترمیم نواحی درمان شده کمک می کنند. از آن جایی که درمان با فراکسل بسیار دقیق و بی خطر است می توان از آن برای درمان نواحی حساسی همانند گردن، سینه، دست ها و پوست استفاده کرد.

می توانید نتیجه ای سریع و پیشرونده ای از درمان انتظار داشته باشید. بعد از این که درمان اولیه کامل شد سطح پوست نرم تر و شفاف تر شده و سطح پوست صاف تر می شود. نتایج پیشرونده بعد از سه الی شش ماه نمود می یابند و لایه های عمقی پوست ترمیم می شوند.

چه افرادی می توانند با فراکسل درمان شوند؟

همه می توانند از ترمیم پوست با شکست لیزر فراکسل استفاده کنند چرا که درمان بی ضرری بوده و برای انواع پوست ها با رنگ های متفاوت قابل استفاده است.
پوست شما منحصر به فرد بوده و ژنتیک، سبک زندگی، سابقه ی شخصی شما بر روی ظاهر پوست شما تاثیر می گذارد. می توانید به اقتضای احتیاجات پوست خود برنامه ای درمانی برای جوانسازی پوست با فرکسل در نظر بگیرید.

نتایج فرکسل کی ظاهر می شوند؟

نتایج سریع ظاهر شده و پیشرونده اند. بلافاصله بعد از درمان، سطح پوست شما نرم تر و شفاف تر شده و سطحی صاف تر خواهد داشت.
3 الی 6 ماه بعد از درمان، با ادامه ی ایجاد کلاژن جدید در لایه های عمقی تر پوست، نتایج بهتری ظاهر خواهند شد. ماندگاری نتایج بسته به نحوه ی سبک زندگی، سن، شرایط پوست، و رژیم پوست پایدار متغیر است.

کاربردهای دستگاه لیزر فرکسل

درمان با فرکسل  چند بار باید انجام شود؟

تعداد درمان با Fraxel برای رسیدن به نتایج مطلوب بسته به نوع پوست، شرایط درمان، و پاسخ پوست به درمان متغیر است. طبق مطالعات کلینیکی برای اکثر افراد، بهترین نتیجه طی 3 الی 5 جلسه نمایان می شود و فاصله ی بین جلسات 4 الی 6 هفته می باشد.

آیا درمان با فراکسل دردناک است؟

هدف درمان با فرکسل رسیدن به درمانی با کمترین درد می باشد بدون این که هیچ گونه ناراحتی ای برای بیمار ایجاد کند. کرم موضعی بی حسی قبل از شروع درمان به محل مورد نظر مالیده می شود و هوای سرد بر روی ناحیه ی تحت درمان قرار می گیرد تا بدین ترتیب ناراحتی حین درمان به حداقل میزان ممکن برسد. بعد از درمان، اکثر بیماران احساس سوختگی در ناحیه ی تحت درمان می کنند که معمولا بعد از چند ساعت این حس از بین می رود.

عوارض ترمیم پوست با لیزر فرکسل چیست؟

به دنبال درمان با فرکسل ، ممکن است احساس کنید پوستتان قرمز و متورم شده است. شدت این عوارض بسته به شدت درمان و توجه به دستورالعمل های بعد از درمان (همانند استفاده از یخ بر روی ناحیه ی درمان شده، مرطوب نگه داشتن ناحیه ی درمان، و غیره) و بسته به میزان قابلیت ترمیم پوست شما متغیر است. با این حال، پوست هر کس منحصر به فرد بوده و بعضی بیماران نسبت به بقیه واکنش شدید تر و یا کمتری نسبت به درمان نشان می دهند و بعضی نیز نسبت به درمان های شدید تر عوارض جانبی کمتری نشان می دهند.

دیگر عوارض جانبی موقتی شامل خارش اندک، پوسته پوسته شدن پوست، و ظاهری برونزه است. برای به حداقل رساندن عوارض جانبی دستورالعمل های ویژه ای به شما ارائه خواهد شد.

عکس قبل و بعد از لیزر فرکسل

نتایج درمان با فراکسل چه مدت پایدار می مانند؟

مدت زمان ماندگاری فرکسل بسته به شرایط خاص، و نحوه ی مراقبت از پوست متفاوت است. بعد از ترمیم پوست مهم است که از پوست خود در برابر آفتاب همانگونه که در بالا به آن اشاره شد مراقبت کنید. (بخصوص در شرایطی همچون ملاسما که در معرض آفتاب قرار گرفتن شرایط را بدتر می کند.)

متخصص پوست شما توصیه های لازم را به شما ارائه می دهد تا بدین ترتیب نتایج درمان ماندگاری بیشتری داشته باشند.

درمان با طول موج Fraxel 1550 و Fraxel 1927

 • Fraxel 1550 به لایه های عمقی پوست نفوذ می کند و بدین ترتیب می توان مشکلات پوستی همچون جای آکنه، چین و چروک، منافذ بزرگ، و خطوط را هدف قرار داد.
 • Fraxel 1927 به طور موثری تغییرات رنگ پوست همچون کک و مک، لک، لکه های قهوه ای، و PHI (یا جای آکنه و یا تغییر رنگ پوست) را هدف قرار می دهد.

نکات مهم قبل از درمان با فرکسل

 1. از مصرف محصولات و داروهایی که پوست شما را نسبت به نور حساس می کنند بپرهیزید. برای جلوگیری از سوختگی، از مصرف آنتی بیوتیک ها، رتینول ها، و قرار گرفتن در معرض آفتاب به مدت دو هفته قبل از درمان بپرهیزید. (بعضی رش های پوستی ویا شرایطی که از قبل وجود دارند ممکن است مانع از شروع پروسه ی درمان شوند، با این حال، در صورت ویزیت حضوری و مشاهده ی ناحیه از نزدیک توصیه های بهتری ارائه خواهند شد. )
 2. آیا تا به حال تبخال زده اید؟ در صورت سابقه ی تبخال، آن را با پزشک خود در میان بگذارید تا داروهایی برای پیشگیری برای شما تجویز شود تا بدین ترتیب از زدن تبخال حین درمان جلوگیری کنید. (گاهی استرس ایجاد شده به دنبال درمان می تواند منجر به ایجاد تبخال در نواحی ای شود که پیش تر توسط ویروس آلوده شده اند. )
 3. چه کسانی نمی توانند از درمان با فرکسل استفاده کنند ؟ درمان با فرکسل در بیمارانی که طی شش ماه اخیر با آکوتان درمان شده اند یا در حال درمان هستند قابل انجام نیست. همچنین افرادی که باردارند، در حال شیردهی هستند و یا از آنتی بیوتیک ها و انواع رتینول استفاده می کنند، احتمال تشکیل کلوئید و یا جای زخم در پوست خود دارند، ضایعات مشکوک دارند و یا اخیرا در معرض آفتاب شدید قرار گرفته اند نمی توانند از درمان با فرکسل استفاده کنند.
 4.  هشدار پیش از درمان: حتما داروها و محصولات پوستی که مصرف می کنید و یا اخیرا استفاده می کردید را با پزشک خود در میان بگذارید. مواردی مثل آکوتان، رتینول ها، و آنتی بیوتیک ها می توانند پاسخ پوست شما به لیزر درمانی را تحت تاثیر قرار داده و نتایج درمان را تغییر دهد. (برای اطلاعات بیشتر با متخصص پوست خود مشورت کنید ولی باید دو هفته قبل از درومان از مصرف رتینول ها جلوگیری کنید و شش ماه قبل از اولین درمان با لیزر نباید از آکوتان استفاده کرد و به طور متوسط استفاده از آنتی بیوتیک ها یک هفته قبل از شروع درمان نباید استفاده شوند. هیچ گاه نباید سلامتی و یا نتیجه ی درمان را به خطر انداخت.)

مراقبت های بعد از لیزر فرکسل

بعد از درمان با لیزر فرکسل مهم است از پوست مراقبت ویژه ای بعمل آید. برای کمک به ترمیم سریع پوست بعد از ترمیم پوست با لیزر Fraxel باید برای محافظت از پوست به موارد خاصی توجه کرد که در زیر به برخی از آن ها اشاره شده است:

 • محصولات مراقبت از پوست: همه ی محصولات مراقبت از پوست که اولین هفته بعد از درمان با فرکسال استفاده می شوند باید ضعیف بوده و نباید منافذ پوست را ببندد. از جمله برندهای محصولات مراقبت از پوست که ضعیف بوده و پر هزینه نیز نمی باشند می توان به آویینو (Aveeno)، داو (Dove)، نوتروژنا (Neutrogena)، و ستافیل (Cetaphil) اشاره کرد.
 • ضد آفتاب: طبق گفته های آکادمی متخصصان پوست آمریکایی، استفاده ی مناسب و همیشگی کرم ضد آفتاب بسیار مهم بوده و این اهمیت به دنبال درمان با فرکسل که پوست بسیار حساس و آسیب پذیر است دو چندان می شود. کرم ضد آفتاب مورد استفاده باید طیف محافظتی قابل قبولی داشته (UVA و UVB) و فاکتور محافظت از آفتاب (SPF) آن برابر یا بیشتر از 30 باشد. 20 دقیقه قبل از بیرون رفتن باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. در صورتی که نمی توانید از نور مستقیم آفتاب بپرهیزید از لباس های محافظتی و کلاه لبه دار استفاده کنید.
 • مرطوب کننده ها. پوسته پوسته شدن طی فرایند ترمیم بعد از درمان با فراکسل طبیعی است. هر کرم مرطوب کننده ای که استفاده می کنید نباید پوست شما را اذیت کند و یا منافذ باز پوست را پر کند تا بتوان از آن بدون نگرانی استفاده کرد. هرگاه پوست شما خشک شد حتما از مرطوب کننده استفاده کنید.
 • اسکراب ها، تونرها، گلیکولیک اسید، و رتین A: یک هفته پس از درمان با فرکسل پوست شما بسیار حساس است، در نتیجه از استفاده از هر گونه محصولی که ممکن است ایجاد ناراحتی پوستی کند بپرهیزید. از مصرف اسکراب های لایه بردار، تونر ها، یا محصولاتی که حاوی گلیکولیک اسید یا رتین Retin A -A می باشند بپرهیزید. قبل از استفاده از محصولات حتما برچسب آن ها را بخوانید.
 • کرم های سفید کننده: از مصرف کرم های سفید کننده (هیدروکینون ها) بپرهیزید. بعد از ترمیم پوست، که تقریبا یک هفته طول می کشد، می توانید به پوست خود همانند قبل رسیدگی کنید.

بعد از درمان فرکسل: روز اول

 1. در صورت خود احساس گرما می کنید. با استفاده از پک های یخ بر ناحیه ی تحت درمان به مدت زمان 20 دقیقه با فاصله های زمانی پوست خود را آرام کنید.
 2. برای جلوگیری از تورم های ناخواسته، هنگام دراز کشیدن با قرار دادن بالش زیر سر خود، سر خود را بالا نگه دارید.
 3. در صورتی که از نزدیک پوست خود را وارسی کنید ممکن است احساس کنید پوستتان دانه دانه شده است. این حالت کاملا طبیعی بوده و هر کدام از آن دانه های میکروسکوپیک نشان دهنده ی ناحیه ای از پوست است که تحت درمان قرار گرفته است (مارک های ضربدری بر روی پوست نشان دهنده ی خط لیزر بر روی پوست شماست. )
 4. مایعات زیاد مصرف کنید (هرچند باید از مصرف نوشیدنی هایی همچون الکل و کافئین که مدر هستند بپرهیزید.)
 5. در صورتی که احساس خارش در پوست خود می کنید از مرطوب کننده استفاده کنید. (کرم نرم کننده و ضد آفتاب خود را در یخچال نگه داری کنید. بدین ترتیب موقع استفاده احساس آرامش به شما دست خواهد داد.)
 6. پوست شما باید در برابر آفتاب محافظت شود. استفاده از کرم ضد آفتاب (با SPF حداقل 30) ضروری است.

بعد از درمان: روز دوم تا ششم

 1. پوست خود را با آب گرم بشویید. (آب داغ به پوست شما صدمه ای نمی رساند ولی آب گرم حس بهتری برای پوست خواهد داشت.)
 2. با پوست خود مهربان باشید. از مصرف محصولات مراقبت از پوست قوی همانند رتینول ها، محصولات لایه بردار، براش های تمیز کننده ی مکانیکی، بنزوئیل پراکسید، گلیکولیک، یا سالیسیلیک اسید بپرهیزید.
 3. بعد از شستن صورت خود در روز مقدار زیادی کرم ضد آفتاب استفاده کنید. (حتی در صورتی که از خانه بیرون نمی روید اشعه ی نور خورشید از پنجره ها به درون خانه نفوذ کرده و پوست شما در معرض نور خورشید قرار خواهد گرفت. اگر می خواهید پوست خوبی داشته باشید از آن مراقبت کنید!)
 4. حس خشکی و خارش در پوست طبیعی است. هر چقدر که نیاز است از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید. ( حتی می توان تا 3 بار در روز از کرم مرطوب کننده استفاده کرد.)
 5. هرچند کمپرس های سرد به فرایند ترمیم کمکی نمی کند ولی حس خوبی بر روی پوست خواهد داشت. برای به دست آوردن احساس راحتی از کمپرس سرد بر روی پوست خود استفاده کنید.
 6. در صورت احساس تورم می توانید از محصولات ضد التهاب (همانند Aleve و یا Motrin) برای کاهش تورم استفاده کنید. ( نواحی ای که بیشتر تورم می کنند شامل زیر چشم ها و دور دهان می باشد. نگران نباشید، تورم به زودی ناپدید می شود.)
 7. ممکن است برجستگی های سفید و کوچکی بر روی پوست شما ظاهر شوند. این برجستگی ها چربی های جامد شده ای هستند که یک تا دو روز بیشتر بر روی پوست نمی مانند. (تلاش برای کندن این برجستگی ها نکنید! پوست شما بعد از درمان بسیار حساس است و حتی تلاش کم برای خارج کردن این چربی ها می تواند منجر به پیچیدگی هایی شود که به صورت طبیعی قابل رفع بوده اند.)
 8. ممکن است پوستتان پوسته پوسته شود. در این صورت به هیچ عنوان پوسته ها را نکنید. با پیشروی ترمیم، این پوسته ها خودشان می ریزند ولی با کندن این پوسته ها ممکن است جای زخم و یا تغییر رنگ دائمی بر جای بماند.
 9. شیو کردن و یا کندن موها با موچین مشکلی ندارد. با این حال موهای خود را وکس نکنید و از کرم ها ی موبر استفاده نکنید.

بعد از درمان: دو هفته

 1. یک هفته بعد از درمان می توانید به مراقبت های روتین پوست بپردازید. با این حال در صورتی که بعد از یک هفته محصولات مصرفی ایجاد خارش و مشکل بر روی پوستتان کردند یک الی دو روز از مصرف آن ها اجتناب کنید.
 2. اگر نگران آکنه بر روی پوست خود می باشید از Isolaz استفاده کنید تا از تمیزی کامل پوست خود اطمینان حاصل کنید. لطفا در نظر داشته باشید که زمان ترمیم از شخصی به شخص دیگر متغیر است، و باید در فرایند ترمیم صبور باشید.

فرق بین لیزر آر اف فرکشنال و فرکسل چیست؟

فرکسل لیزر با دو طول موج هست که به صورت کاملا غیر تهاجمی برای از بین بردن جای جوش، لکها ، جای زخم و جای بخیه به کار می رود و حتی تاییده FDA برای از بین بردن لک بعد از بارداری رو گرفته است اما آر اف فرکشنال لیزر نیست و به علت استفاده از سوزن ها تهاجمی هست و احتمال ایجاد لک بعد از کار وجود دارد و نتایج خیلی خوبی رو زمینه ملاسما یا لک بعد از بارداری ندارد اما فرکسل بسیار بی عارضه و Safe هست و برای جوانسازی و از بین بردن لک و اسکار و حتی چروک اطراف چشم و دهان بسیار کاربردی است.

راه تشخیص لیزر فرکسل اصل از فیک

راه تشخیص لیزر فرکسل اصل از تقلبی چیست؟

دقت داشـه باشید که دستگاه لیزر فرکسل ساخت شرکت solta medical آمریکا می باشد و از این دستگاه کلا 4 عدد در ایران موجود است و بدلیل مشکلات واردات و بحث تحریم دیگر امکان وارد کردن این دستگاه نیست، پس اگر خواستید مطمئن شوید که دستگاهی که میخواهید استفاده کنید اصل است یا خیر، بهترین راه این است که اولا دقت کنید که دستگاه عینا مثل عکس هایی که در این صفحه هست باشد ، دوما به لوگوی دستگاه هم روی هندپیس(سری دستگاه) هم روی خود دستگاه(بالای مانیتور) دقیقا مثل عکس بالا باشد.