انتخاب برگه

تقریبا تما‌می خانم‌ها به داشتن یک پوست زیبا و شاداب تمایل نشان ‌می‌دهند و برای آن تلاش ‌می‌کنند؛ بدیهی است که داشتن یک پوست سالم، زیبا و شاداب تاثیر ‌فوق‌العاده‌ای روی ظاهر دارد. برای این منظور پاکسازی پوست ‌می‌تواند بسیار مفید باشد. قرار گرفتن در معرض آلودگی ها، نور خورشید، مراقبت‌های غیراصولی و حتی داشتن استرس ‌می‌توانند تاثیرات منفی روی پوست داشته باشند. ‌در این ‌صورت پاکسازی پوست در کنار مراقبت از پوست باعث تمیز شدن و از بین ‌رفتن سلول‌های مرده پوست خواهد شد.

در برخی موارد پاکسازی پوست با استفاده از روشهای رایجی نظیر لایه ‌برداری یا سایر روش های خانگی انجام خواهد شد. اما در صورتی که پوست مشکلات پیچیده‌تری داشته باشد، باید از دستگاه برای پاکسازی پوست استفاده کرد. از طرفی، روش‌های خانگی غالبا در طولانی‌ مدت تاثیرگذار هستند؛ به همین دلیل در اغلب موارد پزشکان استفاده از روش های کلینیکی را پیشنهاد ‌می‌کنند.

افراد به دلایل مختلف از روشهای متفاوت پاکسازی صورت استفاده ‌می‌کنند. برخی تمایل دارند جوش های صورت از جمله جوش‌های سرسیاه خود را از بین ببرند. برخی افراد نیز برای سلامتی پوست و جوانسازی آن روش‌های مختلف پاکسازی را امتحان ‌می‌کنند.

در این مقاله، روش های مختلف پاکسازی پوست همراه با کاربردشان معرفی شده‌اند.

علت پاکسازی پوست

پاکسازی پوست چیست؟

پاکسازی پوست همان روش هایی است که افراد برای مراقبت از پوست خود انجام ‌می دهند. این روش‌ها غالبا سه هدف کلی را دنبال ‌می‌کنند:

 1. حذف سلول‌های مرده پوست
 2. پاکسازی آلودگی‌ها، چربی ها و مواد اضافه روی پوست
 3. آبرسانی، تغذیه یا بهبود خونرسانی پوست

به همین دلیل است که پاکسازی پوست اهمیت زیادی دارد. شاید جالب باشد بدانید که بسیاری از مشکلات پوستی به تمیز نکردن صحیح پوست و باقی‌ماندن آلودگی ها و مواد آرایشی در پوست مربوط ‌می‌شود. به همین دلیل شما با انجام پاکسازی ‌می‌توانید تغییرات ‌فوق‌العاده آن را در پوست خود مشاهده کنید. در واقع پاکسازی پوست به شما کمک ‌می‌کند که بافت پوست خود را بهبود بخشیده و پوست شاداب و درخشانی داشته باشید. همچنین اغلب روش‌های پاکسازی در رفع لکه‌ها، جوش های سرسیاه و سرسفید و سایر مشکلات رایج پوستی بسیار مفید است و با افزایش گردش خون سلامت پوست شما را بهبود ‌می‌بخشند. از دیگر مزایای روش های مختلف پاکسازی ‌می‌توان به هیدراته‌ شدن و تغذیه پوست و در نهایت جلوگیری از پیری زودرس پوست نیز اشاره کرد.

انواع روشهای پاکسازی پوست

همانطور که خواندید، پاکسازی پوست با هدف مراقبت از پوست انجام شده که روش‌ها و تکنیک‌های مختلفی را شامل ‌می‌شود. دسته‌بندی کلی روش های پاکسازی پوست شامل دو دسته روش های خانگی و روش‌های کلینیکی است. شما ‌می‌توانید در خانه و با استفاده از محصولات طبیعی، پوست خود را پاکسازی کنید. از طرفی، امکان انجام روش های کلینیکی پاکسازی پوست زیر نظر دکتر پوست نیز وجود دارد. در ادامه موثرترین و بهترین روشهای خانگی و کلینیکی پاکسازی پوست معرفی شده‌اند.

پاک سازی پوست در خانه

روش های خانگی پاکسازی پوست

شما ‌میتوانید پاکسازی پوست خود را خودتان انجام دهید. در اغلب موارد انجام روش های خانگی پاکسازی پوست، اگر به‌ صورت اصولی و با استفاده از مواد مرغوب انجام شوند، نتیجه ‌فوق‌العاده‌ای خواهند داشت. موثرترین و بهترین روش های پاکسازی پوست در خانه عبارتند از:

استفاده از پاک ‌کننده مناسب

یکی از تاثیرگذارترین روش هایی که ‌میتوانید برای مراقبت از پوست خود آن را انجام دهید، تمیز نگه‌داشتن پوست است. برای این منظور شما باید از یک پاک‌ کننده معتبر و مرغوب مناسب با نوع پوستتان استفاده کنید. با استفاده از پاک ‌کننده، صورت خود را با حرکات دورانی ماساژ دهید. پس از آن، صورت را خود را بشویید. شما همچنین می‌توانید از روغن استفاده کنید. برای پوست‌های معمولی تا خشک، استفاده از روغن زیتون یا روغن نارگیل بهترین گزینه است. همچنین برای پوست‌های حساس و چرب، غالبا استفاده از روغن جوجوبا توصیه ‌می‌شود. اگر پوست چربی دارید، باید با استفاده از پاک‌کننده مناسب، چربی پوست خود را کنترل کنید. یک پاک ‌کننده مناسب ‌می‌تواند تمام آلودگی ها را از سطح پوست شما از بین ببرد. پس از آن تنها کافی است برای شستن صورت خود از یک شوینده مناسب استفاده کرده و با استفاده از یک حوله تمیز صورت خود را خشک کنید. این کار روی پاکسازی پوست شما تا حد زیادی موثر خواهد بود.

لایه برداری پوست

لایه ‌برداری، یک روش عالی برای پاکسازی پوست و روشن‌شدن آن محسوب ‌می‌شود. با انجام لایه ‌برداری، سلول‌های مرده‌ای که در لایه خارجی پوست وجود دارند از بین خواهند رفت. در این روش از یک‌سری محصولات موثر مراقبت پوست استفاده ‌می‌شود که با استفاده از آن ‌می‌توان بهتر و عمیق‌تر به پوست نفوذ کرد و پوست را بهتر تمیز کرد. برای استفاده از روش لایه‌برداری شما ‌می‌توانید از اسکراب صورت نیز استفاده کنید. برای استفاده از اسکراب، مقداری از آن را برداشته و با حرکات دروانی روی صورت خود ماساژ دهید. در این شرایط توجه داشته باشید که فشار زیادی وارد نکنید، زیرا ممکن است پوست شما آسیب ببیند. پس از اتمام کار نیز صورت خود را با آب ولرم بشویید. لایه‌برداری پوست در پاکسازی عمیق آن و درخشندگی و شفافیت پوست بسیار تاثیرگذار است. تنها کافی است محصولات مرغوب و مناسبی را انتخاب کرده و این روش را امتحان کنید تا تاثیرات ‌فوق‌العاده آن را روی پوست خود مشاهده کنید.

بخور پوست صورت

تقریبا تما‌می ‌افراد با بخور پوست صورت و تاثیرات آن آشنایی دارند. بخور پوست صورت ‌می‌تواند به حذف سموم آن و پاکسازی عمیق پوست کمک کند. این کار به‌طرز ‌فوق‌العاده‌ای جوش های سرسیاه و سرسفید پوست را از بین می‌برد و با هیدراته کردن پوست، از خشکی آن جلوگیری می‌کند. برای انجام بخور پوست ‌می توانید از دستگاه بخور استفاده کنید. اما حتی اگر این دستگاه را نداشته باشید، ‌میتوانید یک ظرف را از آب پر کرده و آب را گرم کنید. پس از اینکه آب به جوش آمد صورت خود را جلوی آن قرار داده و با یک حوله بپوشایند. برای بخور صورت ‌می‌توانید از اسانس‌هایی مانند اسطوخودوس، بابوبه، کندر و… استفاده کنید. بخور پوست صورت در پاکسازی عمیق آن و تمیزشدن آلودگیها از پوست بسیار موثر است. در صورت تمایل شما همچنین میتوانید پس از بخور پوست صورت، از انواع ماسک‌های تاثیرگذار و مرغوب استفاده کنید؛ زیرا غالبا پس از بخور پوست صورت ماسک‌ها تاثیر بهتر و عمیق‌تری خواهند داشت.

استفاده از ماسک‌های صورت

ماسک صورت باعث تغذیه پوست شده و به شفافیت آن کمک ‌می‌کند. همچنین ماسک صورت به نرم‌ شدن و درخشندگی پوست کمک می‌کند. برای استفاده از ماسک صورت غالبا توصیه ‌می‌شود که به نوع پوست خود دقت کرده و ماسکی را خریداری کنید که مناسب با نوع پوستتان باشد. از طرفی، شما ‌میتوانید از ماسک‌های خانگی صورت اعم از ماسک عسل، جوش ‌شیرین، آبلیمو و… استفاده کنید و آن را خودتان در خانه تهیه کنید. سپس کافی است ماسک موردنظر خود را برای مدت 20 تا 30 دقیقه روی پوست صورت خود قرار دهید. سپس صورت خود را با آب ولرم شسته و با حوله تمیز خشک کنید.

استفاده از تونر صورت

با استفاده از تونر، ph پوست متعادل ‌می‌شود. تونرها طراوت‌بخش هستند و غالبا ‌می‌توانند منافذ باز پوست را ببندند. شما ‌می‌توانید تونر را با انگشت خود روی صورت ماساژ دهید یا آن را به‌ صورت مستقیم روی صورت اسپری کنید. تونر‌ها همچنین پوست صورت شما را هیدراته نگه ‌می‌دارند. برای استفاده از تونر تنها کافی است یک نوع مرغوب و مناسب با پوست خود را خریداری کنید. حتی شما ‌می‌توانید در خانه با ترکیب آب، گلاب و خیار یک تونر بی‌نظیر خانگی تهیه کرده و آن را روی صورت خود اسپری کنید.

استفاده از ‌مرطوب ‌کننده

اکثر افراد با ‌مرطوب ‌کننده‌ها آشنا هستند و اهمیت استفاده از آن‌ را ‌می دانند. در واقع، استفاده از ‌مرطوب‌کننده برای سلامت پوست بسیار اهمیت دارد و به همین دلیل استفاده از آن بسیار توصیه ‌می‌شود. ‌مرطوب ‌کننده باید متناسب با نوع پوست انتخاب شود. برخی افراد تصور ‌می‌کنند که استفاده از ‌مرطوب‌ کننده باعث ایجاد چربی غیر مفید روی پوست می‌شود؛ در صورتی که اینگونه نیست. اگر شما برای یک مدت طولانی از ‌مرطوب‌کننده استفاده نکنید، پوست شما بیشتر چرب خواهد شد. اگر پوست خشکی دارید، استفاده از ‌مرطوب‌کننده‌های و لوسیون‌های غلیظ برای شما به شدت توصیه ‌می‌شود. همچنین اگر پوست جرب یا مختلط دارید، ‌می‌توانید از ‌مرطوب‌کننده‌هایی که بر پایه آب یا ژل هستند استفاده کنید. در هر صورت، اهمیت استفاده از ‌مرطوب‌ کننده را فراموش نکنید و سعی کنید برای سلامت و مراقبت از پوست خود به ‌صورت منظم از ‌مرطوب‌کننده استفاده کنید.

توجه داشته باشید که اگر ‌می‌خواهید پاکسازی پوست را در خانه انجام دهید، در کنار استفاده از مواد و محصولاتی که متناسب با نوع پوست شما هستند، از مواد و محصولاتی استفاده کنید که کاملا مرغوب و معتبر باشند. استفاده از محصولات نامرغوب و استفاده از مواد نامناسب ‌می‌تواند روی سلامت پوست شما تاثیر منفی داشته و سلامت پوستتان را به خطر بیاندازند.

روش های پاکسازی پوست در کلینیک

روشهای کلینیکی پاکسازی پوست

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد، روشهای خانگی اگرچه در اغلب موارد تاثیرات ‌فوق‌العاده‌ای دارند؛ اما معمولا تاثیرات آن‌ها با استفاده صحیح و در مدت‌زمان طولانی‌تری قابل مشاهده است. در مقابل، روش‌های کلینیکی بلافاصله پس از انجام تاثیر خود را نشان ‌می‌دهند و غالبا تاثیر این روش‌ها بهتر و موثرتر است. برخی از موثرترین و بهترین روش های کلینیکی پاکسازی پوست عبارتند از:

فیشیال پوست

فیشیال پوست، در اغلب موارد به‌عنوان بهترین روش کلینیکی برای تغذیه و مراقبت از پوست شناخته ‌می‌شود که تاثیرات فوق‌العاده‌ای به همراه دارد. این روش معمولا در کلینیک‌ها و تحت‌نظارت دکتر پوست انجام ‌می‌شود. در روش فیشال، پوست صورت به‌طور کامل از آلودگی‌ها و چربی ها تمیز شده و باکتری های روی پوست نیز از بین ‌می‌روند. این روش به افزایش رطوبت پوست کمک کرده و باعث تسریع گردش خون و افزایش مواد مغذی ضروری پوست ‌می‌شود. در اغلب موارد، در روش پاکسازی با فیشال مراحل زیر دنبال ‌می‌شوند:

 • ماساژ پوست: معمولا در ابتدا برای فیشال پوست، با استفاده از روغن‌های موثری مانند روغن آرامش‌بخش اسطوخودوس، پوست صورت و حتی پوست گردن به‌صورت تخصصی ماساژ داده ‌می‌شوند.
 • پاکسازی: در این مرحله، از محصولات و مواد مغذی مناسب با نوع پوست، برای تمیز کردن پوست استفاده ‌می‌شود. ممکن است در این مرحله نیز در کنار استفاده از برخی محصولات موثر، ماساژ پوست نیز انجام شود.
 • لایه برداری پوست: در این مرحله، از لایه‌بردارهای ملایم و مناسب نوع پوست برای حذف لایه مرده پوست و حذف آلودگی های پوستی استفاده ‌می‌شود. همچنین ممکن است در برخی مواد از اسکراب صورت برای لایه‌برداری استفاده شود.
 • بخور صورت: در برخی کلینیک‌ها، پس از انجام لایه‌برداری برای باز شدن منافذ پوست، بخور صورت انجام خواهد شد که معمولا در این مرحله، به مدت 10 تا 20 دقیقه پوست صورت بخور داده ‌می‌شود.
 • خروج ضایعات پوستی: پس از بخور پوست، متخصص کلینیک با تبحر و مهارت کافی، ناخالصی های پوست در لایه بیرونی را با استفاده از لوازم مناسب از بین ‌می‌برد.‌در این‌صورت آکنه‌ها، جوش‌های سرسیاه و سرسفید در این مرحله از روی پوست حذف خواهند شد.
 • در انتها، در برخی کلینک‌ها از لیزر ملایم استفاده ‌می‌شود. حتی ممکن است در برخی کلینیک‌ها از ماسک صورت یا پیلینگ‌های شیمیایی برای پاکسازی موثرتر صورت استفاده شود یا ممکن است یک حوله سرد روی پوست گذاشته شود تا منافذ پوست بسته شوند. در  واقع مرحله انتهایی پاکسازی پوست در روش فیشال کاملا به نوع پوست، خواسته شما و کلینیک زیبایی بستگی دارد که همانطور که گفته شد این مرحله ‌می‌تواند در هر کلینیک متفاوت از کلینیک دیگر انجام شود.

فیشیال صورت به‌عنوان بهترین و موثرترین روش کلینیکی برای پاکسازی پوست شناخته ‌شده است که اگر در یک کلینیک معتبر و به‌صورت اصولی انجام شود، نتایج ‌فوق‌العاده‌ای خواهد داشت. فیشال پوست صورت علاوه ‌بر اینکه پوست را تمیز کرده و آلودگی‌ها و سلول‌های مرده پوست را از بین ‌می‌برد، شامل یک ماساژ آرامش‌بخش نیز ‌می‌باشد که این ماساژ خون‌رسانی به پوست صورت را افزایش ‌می‌دهد. این روش شامل محصولات و تکنیک‌های خاصی است و به همین دلیل برای انواع عارضه‌های مختلف پوستی تاثیرگذار است.

فیلم پاکسازی پوست و فیشال توسط فیشالیست در کلینیک رویای آبی

پاکسازی پوست با لیزر

از دیگر روش های موثر کلینیکی برای پاکسازی پوست، ‌می‌توان به پاکسازی پوست با استفاده از لیزر اشاره کرد. لیزر درمانی پوست برای پاکسازی و بهبود وضعیت و سلامت پوست، با استفاده از روش‌های مختلفی انجام ‌می‌شود. اشعه های لیزر باعث تحریک کلاژن ‌سازی پوست شده و در نهایت منجر به جوانسازی و شادابی پوست ‌می‌شود. در این روش، انرژی لیزر به عمق مناسبی از پوست نفوذ ‌می‌کند. سپس رنگدانه‌های پوست تحریک می شود و غدد چربی کاهش پیدا خواهند کرد. در اغلب موارد، پس از استفاده از روش لیزر درمانی، پوست صورت کمی ‌قرمز ‌می‌شود. اما جای نگرانی وجود ندارد و پس از مدتی، قرمزی پوست کمتر می شود نتایج مثبت لیزر درمانی در پاکسازی پوست قابل مشاهده خواهد بود.

روش لیزر درمانی برای حذف لکه‌های پوستی، منافذ باز پوست، چین و چروک‌ها و سفت ‌شدن پوست بسیار موثر است. اما استفاده از این روش برای از بین ‌رفتن خشکی پوست و افزایش رطوبت و لطافت پوست توصیه نمی‌شود. برای افزایش رطوبت و شادابی پوست بهتر است روشهایی مانند فیشیال پوست را انجام دهید.

پاکسازی پوست با روش میکرودرم ابریژن

در این روش، در کنار پاکسازی پوست، لایه ‌برداری آن نیز به‌ طور موثری انجام ‌می‌شود. روش میکرودرم ابریژن در پاکسازی پوست و درمان زخم‌ها و آسیب‌های ناشی از نور خورشید و همچنین تغییر رنگ پوست، بسیار تاثیرگذار است. در میکرودرم ابریژن برای پاکسازی و لایه‌برداری پوست از دو روش مختلف استفاده ‌می‌شود:

 • در روش اول، یکسری کریستال‌های ریز با استفاده از دستگاه مخصوص روی پوست پخش ‌می‌شوند. سپس لایه رویی پوست که شامل سلول‌های مرده است تراشیده شده و این کریستال‌ها به همراه سلول‌های مرده پوست با استفاده از دستگاه، مکش خواهند شد.
 • در روش دوم نیز از ابزاری استفاده ‌می‌شود که نوک آن غالبا از جنس الماس است. این دستگاه روی پوست حرکت کرده و لایه‌برداری پوست از این طریق انجام خواهد شد. این روش مانند ماساژ پوست عمل ‌می‌کند و ‌می‌تواند گردش خون را افزایش دهد.

با استفاده از روش میکردرم ابریژن بسیاری از مشکلات شایع پوستی برطرف شده و پوست شاداب و شفاف خواهد شد.

پاکسازی پوست با روش میکرونیدلینگ

از دیگر روش های موثری که برای پاکسازی پوست انجام ‌می‌شود، ‌می‌توان به روش میکرونیدلینگ اشاره کرد. این روش کلاژن‌سازی پوست را افزایش داده و با تحریک مکانیکال پوست و تولید فیبروبلاست‌ها به بازسازی پوست کمک ‌می‌کند. در این روش یکسری سوراخ‌های بسیار ریز روی پوست ایجاد می شود و با تولید مجدد فرآیند‌های اصلی و تقویتی پوست، به پاکسازی و تغییر پوست کمک ‌می‌کند. با این کار پوست شروع به بازسازی کرده و در نهایت این روش منجر به رفع انواع عارضه‌های پوستی خواهد شد. روش میکرونیدلینگ در پاکسازی پوست غالبا برای رفع تیرگی ها و لک‌های پوستی، اسکارها و ترک‌های پوستی و همچنین برای رفع چین و چروک‌های پوستی بسیار موثر واقع ‌می‌شود.

پاکسازی نواحی مختلف بدن و صورت

شما ‌می‌توانید از روش های پاکسازی برای پوست نواحی مختلف بدن و صورت خود استفاده کنید. پاکسازی پوست صورت نیاز به دقت بالایی دارد، زیرا پوست صورت حساسیت زیادی دارد و به همین دلیل باید به نوع محصولات مورد استفاده و سازگاری آن‌ها با پوست صورت دقت کرد.

پاکسازی پوست بدن نیز ‌می‌تواند در رفع تیرگی های پوست و شادابی پوست بدن بسیار موثر باشد. مثلا شما ‌می‌توانید برای تیرگی‌های موجود در زانو یا آرنج خود از روشهای مختلف پاکسازی بدن استفاده کنید. پاکسازی این نواحی باعث تغییر رنگ آن‌ها شده و پوست را شفاف خواهد کرد. همچنین پاکسازی پوست بدن در از بین‌ رفتن ترک‌ها و سلول‌های مرده پوست نیز موثر خواهد بود.

آیا برای آقایان هم پاکسازی انجام میشود؟

اتفاقا آقایان بدلیل اینکه بیشتر در معرض محیط های آلوده قرار دارند، نیاز بیشتری به مراقبت های پوستی و پاکسازی دارند، متخصصان زیبایی ما در کلینیک رویای آبی خدمات پاکسازی ویژه آقایان دارند.

آیا آرایشگاهها مکان مناسبی برای پاکسازی پوست است؟

متاسفانه اکثر آرایشگاههای موجود از بهداشت لازم برای استفاده از این قبیل خدمات برخوردار نیستند، ضمن اینکه با توجه به اینکه کلینیک های پوست و مو زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی فعالیت دارند و تحت بازرسی و نظارت سازمان های مرتبط هستند از نظر مواد مصرفی، محیط کلینیک و … محیط امن تر و قابل اعتمادتری در این زمینه هستند.

جمع‌بندی

همانطور که خواندید، پاکسازی صورت در از بین ‌بردن سلول‌های مرده پوست و رفع عارضه‌های پوستی بسیار مناسب است و انجام آن برای سلامت پوست اهمیت زیادی دارد. شما ‌می‌توانید روش های مختلف خانگی و کلینیکی را برای پاکسازی پوست خود انجام دهید. توجه داشته باشید که برای مراقبت از پوست صورت و بدن، شناخت درست نوع پوست اهمیت زیادی دارد. اگر می‌خواهید روش‌های پاکسازی خانگی پوست را انجام دهید، توصیه ‌می‌شود از مواد و محصولات مرغوب و معتبری استفاده کنید که با نوع پوست شما سازگار باشند. اگر ‌می‌خواهید روش های کلینیکی پاکسازی پوست را انجام دهید، به کلینیکی مراجعه کنید که پرسنلی بامهارت و باتجربه داشته باشد و از بهترین و مرغوب ترین محصولات برای پوست شما استفاده کند. حفظ سلامت پوست در جلوگیری از پیری زودرس و حفظ سلامت و شادابی آن بسیار موثر خواهد بود و به همین دلیل است که باید برای پاکسازی پوست صورت خود وقت بگذارید و به بهترین شکل ممکن پوست خود را تمیز و شاداب کنید.
برای دریافت هزینه و قیمت خدمات پاکسازی پوست در کلینیک یا تعیین وقت مشاوره با متخصصان زیبایی و فیشالیست کلینیک رویای آبی با شماره 54862-021 تماس بگیرید، همکاران ما پاسخگوی همه سوالات شما خواهند بود.