انتخاب برگه

تزریق چربی به سینه بهتره یا پروتز سینه؟

انواع جراحی های پلاستیک و زیبایی، معمولاً با هدف افزایش اعتماد به نفس و بهبود ظاهر افراد انجام می شوند. یکی از رایجترین عمل های زیبایی در بین زنان، جراحی بزرگ کردن یا افزایش سینه در زنان است. اگر شما هم جزء آن دسته از زنانی هستید که سایز سینه هایتان به طور طبیعی کوچک است با به مرور زمان دچار افتادگی سینه شده اید، عمل هایی همچون پروتز سینه یا تزریق چربی به سینه احتمالاً برای شما مناسب خواهد بود.

به طور کلی، افزایش سایز سینه از طریق دو روش اصلی پروتز سینه و تزریق چربی انجام می شود. اما سؤالی که احتمالاً برای شما به عنوان متقاضی انجام این عمل مطرح می شود، این است که تزریق چربی به سینه بهتره یا پروتز سینه؟ برای دریافت پاسخ این سؤال از طریق بررسی هر دو روش و تفاوت های هریک باهم، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

فرق تزریق چربی و پروتز سینه

چند نکته اساسی در خصوص پروتز سینه و تزریق چربی به سینه

 • با انتخاب روش تزریق چربی به سینه، درواقع با یک تیر به دو نشان می زنید. یعنی علاوه بر افزایش سایز سینه، چربی اضافی ران‌ها، پاها و شکم شما را از بین می‌برد.
 • انتقال چربی یک روش کم تهاجمی است و بدون بیهوشی عمومی انجام می شود. در حالی که پروتز سینه به عنوان جراحی تهاجمی در نظر گرفته می شود و به زمان بهبودی بیشتری نیاز دارد.
 • در روش تزریق چربی به سینه، در نهایت ظاهر سینه ها طبیعی تر خواهد بود.
 • تزریق چربی برای بازسازی سینه ها و افزایش سایز آن به صورت طبیعی انجام می شود. در نتیجه اگر قصد دارید سایز سینه هایتان بیش از 1 یا 2 سایز افزایش یابد، باید از روش پروتز سینه استفاده کنید.
 • اکثر زنان پس از پروتز سینه نیازی به جراحی اضافی ندارند، در حالی که در روش تزریق چربی، سلول های چربی پیوندی ممکن است جذب بدن شوند.
 • تزریق چربی احتمالاً کمی گرانتر از روش پروتز سینه باشد. زیرا برای افزایش سایز سینه از طریق تزریق چربی نیاز به انجام دو عمل لیپوساکشن و انتقال چربی است.

مروری بر روش های تزریق چربی و پروتز سینه

تزریق چربی، یک تکنیک جدید برای افزایش سایز سینه است که هدف اصلی آن بازسازی ساختار سینه، اصلاح عیوب و افزایش اندازه و بهبود ظاهر سینه ها است. این جراحی شامل دو مرحله است: در مرحله اول بافت‌های چربی اضافی با لیپوساکشن از سایر نواحی بدن مانند ران، شکم و باسن برداشته می‌شوند و در مرحله دوم پس از پاکسازی چربی استخراج شده، به سینه‌ها منتقل و تزریق می‌شود تا شکل آن‌ها تغییر کرده و به ظاهر و اندازه دلخواه برسند.

جراحی پروتز سینه عمل جراحی زیبایی تهاجمی است که هدف آن بازسازی یا افزایش سایز سینه است.در این جراحی، پروتزهای مصنوعی سینه ساخته شده از نمک یا سیلیکون در زیر بافت سینه یا ماهیچه‌های قفسه سینه قرار می‌گیرند.بزرگ کردن سینه با پروتز سینه بسیار متداول است و معمولاً وقتی صحبت از افزایش سایز سینه می شود، بسیاری از افراد منظورشان پروتز سینه است.

تفاوت تزریق چربی و جراحی پروتز سینه چیست؟

روند انجام افزایش سینه

مراحل عمل تزریق چربی به سینه

تزریق چربی به سینه

انتقال چربی معمولاً با بی حسی موضعی طی سه مرحله زیر انجام می شود:

 • برداشتن چربی: با استفاده از یک لوله نازک و یک دستگاه مکش، مقدار کمی چربی از طریق برش های کوچک در پوست، از سایر قسمت های بدن مانند ران، باسن و شکم برداشته می شود. به این روش اصطلاحاً لیپوساکشن گفته می شود.
 • فرآوری چربی (تصفیه): چربی برداشت شده نیاز به تصفیه شدن دارد زیرا حاوی خون، فیبرهای کلاژن و سایر مایعات است که می تواند باعث عفونت شود و ممکن است توسط بافت پستان دفع شود.فرایند تصفیه شامل شستشو و فیلتر کردن چربی با استفاده از سانتریفیوژ است.
 • تزریق چربی: سوراخ های ریزی در پوست سینه ایجاد می شود.سپس با استفاده از سوزن و سرنگ مقدار کمی چربی از طریق این سوراخ ها در ناحیه سینه تزریق می شود.زمان مورد نیاز برای تزریق چربی در موارد مختلف متفاوت است و به نیاز و ترجیحات بیمار بستگی دارد.

معمولاً برداشت چربی ممکن است حدود یک ساعت طول بکشد، تا ناحیه اهدا کننده به دقت ترمیم شود.تصفیه چربی نیز به خودی خود یک ساعت طول می کشد.تزریق چربی نیز حدود 30 دقیقه تا یک ساعت طول می کشد.بنابراین در مجموع، تزریق چربی به سینه ممکن است حدود سه ساعت طول بکشد.انتقال چربی یک روش کم تهاجمی است و پس از اتمام عمل، نه در ناحیه لیپوساکشن و نه در سینه، نیازی به بخیه نیست.

پروتز سینه

پروتز سینه

جراحی پروتز سینه را می توان با بیهوشی موضعی یا عمومی انجام داد، اما در بیشتر موارد با بیهوشی عمومی انجام می شود. مراحل انجام عمل پروتز سینه عبارت هستند از:

 • ایجاد برش: یک برش در سینه ایجاد می شود.محل برش ممکن است چین زیر سینه، زیر بازو یا اطراف نوک پستان باشد.
 • ایجاد کیسه: فضایی مانند کیسه با جدا کردن بافت سینه از ماهیچه ها ایجاد می شود. این فضا ممکن است در جلو یا پشت عضله سینه ای دیواره قفسه سینه باشد.
 • گذاشتن پروتز: پروتز از طریق فضای ایجاد شده وارد بافت سینه می شود و محل قرارگیری آن در پشت نوک پستان ثابت می شود.در مورد پروتز های سیلیکونی، کاشت ایمپلنت قبل از قرار دادن آن انجام می شود، در حالی که ایمپلنت های سالین پس از قرار دادن در فضا پر می شوند.
 • بستن برش: برش ایجاد شده با استفاده از بخیه، چسب پوست و باند بسته می شود.

جراحی پروتز سینه معمولاً بین 1 الی 2 ساعت به طول می انجامد.

فرایند بهبودی عمل افزایش سایز سینه

تزریق چربی به سینه

فرایند بهبودی بعد از افزایش سایز سینه از طریق تزریق چربی، معمولاً 6 ماه به طول می انجامد. در این مدت تورم به طور کامل از بین می رود و سلول های چربی ته نشین می شوند تا نتایج نهایی قابل مشاهده باشد.با این حال، بیشتر تورم و کبودی طی 2 هفته کاهش می یابد و پس از آن می توانید به زندگی عادی خود بازگردید. پیروی از دستورات پزشک در دوره نقاهت بسیار مهم است. مهمترین نکاتی که در دوران نقاهت تزریق چربی به سینه باید در نظر داشته باشید، عبارت هستند از:

 • پس از جراحی باید بانداژها را خشک و تمیز نگه دارید. اگر کثیف یا خیس شدند باید آنها را عوض کنید.
 • باندها را می توان بعد از دو روز بردارید. اگر بخیه ها قابل جذب هستند، طی دو هفته به خودی خود از بین می روند.
 • حداقل دو روز پس از جراحی حین دوش گرفتن، برش ها را به آرامی با آب و صابون تمیز کنید.
 • پوشیدن لباس فشرده و سوتین جراحی باید طبق دستور پزشک باشد.
 • در دو هفته اول پس از جراحی باید از انجام کارها و فعالیت های سنگین اجتناب کنید.
 • با مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک، میزان درد را کنترل کنید.

پروتز سینه

به طور کلی، جراحی پروتز سینه به دو روز استراحت کامل و چندین روز کاهش فعالیت نیاز دارد. برای بازگشت به روال روزانه حدود یک تا دو هفته زمان نیاز دارید.درد و تورم احتمالاً 3 تا 4 هفته باقی می ماند.بنابراین، شما باید دستورالعمل های بعد از عمل را دنبال کنید و حدود 4 هفته از خود مراقبت کنید. مهمترین نکاتی که در دوران نقاهت عمل پروتز سینه باید در نظر داشته باشید، عبارت هستند از:

 • پس از جراحی تا چند روز احساس خستگی خواهید کرد، بنابراین باید استراحت کافی داشته باشید.
 • پانسمان را می توان 24 ساعت پس از جراحی برداشت.
 • در این مدت احتمالاً احساس کنید که قفسه سینه تان سفت شده است. این احساس طبیعی است زیرا پوست و پروتز در حال تطبیق یافتن با یکدیگر هستند.
 • بی حسی در سینه ها و نوک سینه ها، کبودی و تورم در ناحیه سینه پس از جراحی طبیعی است.
 • ماساژ سینه می تواند به بهبود سریعتر شما کمک کند.
 • در دوران نقاهت از سوتین جراحی، سوتین ورزشی، بانداژ پهن دور سینه استفاده کنید یا به هیچ وجه سوتین نپوشید.
 • 24 ساعت پس از جراحی دوش گرفتن مجاز است. آب حمام، جکوزی و به طور کلی شنا تا دو هفته پس از جراحی توصیه نمی شود.

نتیجه عمل افزایش سایز سینه

تزریق چربی به سینه

همانطور که پیش از این گفته شد، با انجام عمل تزریق چربی به سینه، به طور همزمان هم سایز سینه افزایش می یابد و هم سایز ناحیه اهدا کننده چربی (ران، شکم و …) کاهش می یباد. علاوه بر این، سلول های انتقال یافته اثر جوانسازی بافت ها، تقویت پوست سینه و بهبود جای زخم دارند. میزان چربی که به سینه تزریق می شود، محدود است؛ درواقع افزایش سایز سینه با تزریق چربی به میزان زیاد و قابل توجهی ممکن نیست.

پروتز سینه

نتیجه پروتز سینه معمولاً بعد از انجام عمل، قابل مشاهده است. با این حال، چند ماه طول می کشد تا نتایج نهایی را ببینید، زیرا باید منتظر باشید تا تورم کاهش یابد. در جراحی پروتز سینه، سایز سینه ها بین 1 الی 4 سایز افزایش می یابد. پروتزها انواع مختلفی دارند و روش‌های مختلفی برای قرار دادن آن‌ها وجود دارد که بسته به این عوامل علاوه بر نظر جراح، اندازه ایده‌آل تعیین می‌شود. لازم به ذکر است که ماندگاری پروتز سینه همیشگی نیست، اما در بسیاری از مراجعه کنندگان، بیش از 10 سال و در برخی موارد تا 20 سال ماندگار است.

جای زخم عمل افزایش سینه

تزریق چربی به سینه

در این روش، کمترین میزان برش و زخم برای افزایش سایز سینه ایجاد می شود. بعد از انجام جراحی، ممکن است کمی تغییر رنگ در ناحیه ایجاد برش، مشاهده شود.معمولاً برای رفع این عوارض از محافظ پوست یا روشن کننده پوست استفاده می شود.

پروتز سینه

در این روش،جای زخم به شکل یک خط بر روی بدن باقی می ماند. جراحان از تکنیک های مختلفی برای از بین بردن جای زخم استفاده می کنند، به عنوان مثال با ایجاد برش در امتداد منحنی طبیعی زیر سینه ها (برش زیر پستانی).اسکارهای پروتز سینه قرمز تا صورتی خواهد بود و برای بهبود کامل آنها بیش از یک سال زمان نیاز است و میزان بهبودی به رنگ پوست، ژنتیک، سن و غیره بستگی دارد.

میزان خطر عمل بزرگ کردن سینه

تزریق چربی به سینه

روش تزریق چربی به سینه، نسبتاً روش جدیدی است؛ اما این موضوع به معنای خطرناکی این عمل نیست. در حال حاضر روش تزریق چربی برای افزایش سایز قسمت های مختلف بدن در سراسر جهان به طور گسترده مرود استفاده قرار میگیرد.

پروتز سینه

سابقه استفاده از پروتز برای بزرگ کردن سینه، بسیار زیاد است و محدودیت ها و عوارض کمی برای انجام عمل وجود دارد. به عبارت دیگر، پروتز سینه بررسی و آزمایش شده و عوارض آن شناسایی شده است، به این معنی که استفاده از این روش با در نظر گرفتن خطرات احتمالی آن به طور کلی بی خطر است.

مزایا و معایب تزریق چربی به سینه و پروتز سینه

مزایا و معایب پروتز سینه و تزریق چربی به سینه

برای تصمیم گیری در خصوص اینکه تزریق چربی به سینه بهتره یا پروتز سینه، بهتر است که نگاهی اجمالی به مزایا و معایب این دو عمل داشته باشیم:

مزایا و معایب تزریق چربی

مزایای تزریق چربی

 • از چربی بدن خود فرد برای افزایش سایز سینه استفاده می شود. همین مورد این عمل را تا حد زیادی بی خطر می کند.
 • ظاهر سینه بسیار طبیعی است و احساس و اعصاب این ناحیه از بین نمی رود. در این روش هیچ برشی ایجاد نمی شود، در نتیجه جای زخمی هم وجود نخواهد داشت.
 • کانتور کردن بدن با استفاده از برداشت چربی و تزریق آن به نواحی دیگر وجود دارد.

معایب تزریق چربی

 • نمیتوان سایز سینه ها را خیلی بزرگ کرد.
 • چربی های تزریق شده به مرور زمان جذب بدن می شود. در نتیجه به اندازه پروتز سینه ماندگار نیست.
 • خطر ایجاد توده در سینه وجود دارد.

مزایا و معایب پروتز سینه

مزایای پروتز سینه

 • به راحتی میتوان به اندازه دلخواه رسید.
 • پروتزهای سیلیکونی طبیعی تر و ایمن تر از دیگر انواع پروتزها هستند.
 • در صورت عدم رضایت، امکان خارج کردن پروتز از بدن وجود دارد.
 • پروتزها ماندگاری بیشتری نسبت به تزریق چربی دارند.

معایب پروتز سینه

 • خطر نشت و پاره شدن پروتزها وجود دارد. در این صورت باید عمل مجدداً انجام شده و پروتز عوض شود.
 • خطر انقباض کپسولی (سخت شدن و اعوجاج اسکارهای اطراف ایمپلنت) وجود دارد.
 • خطر موج دار شدن، به خصوص برای ایمپلنت های خیلی بزرگ وجود دارد.
 • جای زخم ها نسبتاً بزرک است و نسبت به روش تزریق چربی قابل مشاهده هستند.

آیا امکان تزریق چربی به سینه و پروتز سینه به صورت همزمان وجود دارد؟

پروتز سینه موجب افزایش سایز سینه می شود، در حالی که تزریق چربی بیشتر منجر به بهبود ظاهر سینه می شود. بنابراین، انجام همزمان این دو روش برای داشتن سینه های طبیعی و بزرگتر ایده خوبی است.

تزریق چربی به سینه بهتره یا پروتز سینه؟

قبل از اینکه برای بزرگ کردن یا افزایش سایز سینه اقدام کنید، باید به طور کامل با تفاوت های پروتز سینه و تزریق چربی به سینه آشنا باشید. برخلاف تزریق چربی، در پروتز سینه نیازی به جراحی اضافی در سایر قسمت‌های بدن نیست، بنابراین ممکن است پروتز سینه برای فرد آسان‌تر باشد.علاوه بر این، برداشتن چربی پس از تزریق بسیار مشکل است، در حالی که برداشتن پروتز ها را می توان به سادگی انجام داد. انتقال چربی ظاهر و احساس طبیعی تری به شما می دهد و همچنین گزینه ای عالی برای بازسازی و اصلاح عیوب سینه محسوب می شود. اما اگر میخواهید سایز سینه هایتان خیلی افزایش یابد، بهتر است که از پروتز سینه استفاده کنید.